Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosba o určení

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosba o určení

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny na tomto foru a k přiloženým fotkám se ptám: ….Setkali jste se někdo s podobnými kameny? Jsem v tomto oboru naprostý laik, tak se obracím na vás. Při prvním nálezu tohoto kamene mě napadlo že jde o nějaký krasový útvar,ale zde je krajina pískovců a pískoven. Tyto kameny se dlouhodobě dostávají na povrch s ostatním materiálem (písčitá hlína a písek),který je z jezevčích nor vyhrabáván z podzemí těmito tvory,jedná se o letitý a rozsáhlý labyrint v zemi,soudě podle opravdu velikého množství vyhrabaného materiálu.
Díky za každý nápad a těším se na vaše komentáře.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jsem docela překvapen že se zde nenašel nikdo ,kdo by tyto kameny určil.Pokud by to někomu v nějakém nápadu pomoho ,tak jsem na tom udělal spektrální analýzu a výsledkem měření složení je 90% křemík, 10% železo.....
Registrovaný uživatel
Úplne jasný zázvor.
A fór.Ber to pls tak... ;)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani napsal
Úplne jasný zázvor.
A fór.Ber to pls tak... ;)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


:mrgreen: odpadavam
_______________
Registrovaný uživatel
III. 2.4 Ferolity (sedimentární železné rudy)
https://is.muni.cz/do/1499/el/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/horniny/usazene_chemogenni.html
Registrovaný uživatel
:) ...a v pondělí půjde zázvor na spektrometr, ať se pravda ukáže :)
Registrovaný uživatel
Hledej pod pojmem "cicvár"
Já mám podobnej kámen, dostal jsem ho už dávno od jednoho mineraloga, co mě moje první kameny učil a on to našel někde na stavbě silnice, taky v nějakým rozpadavým pískovci. Ten můj je dutej a chrastí, on tomu tehdy říkal cicvár - chřestivec, dělal si z toho srandu, že to je chrastítko pro děti pravěkých lovců ;) Bral jsem to spíš jako nějakej jeho "pracovní" název, ale teď koukám že google pod pojmem cicvár najde podobný kameny ;)
Nikdy jsem po tom víc nepátral, ani netuším jak to vzniklo, ale zkusím něco zjistit...
Jinak tyhle Tvoje kameny jsou fakt moc hezký a kdyby byl nějakej k mání, měl bych docela zájem ;)
_______________
Registrovaný uživatel
tak on i ten "chřestivec" byl oficiální název, to jsem netušil ;)

"Nerosty eolických sedimentů
Spraš je úlomkovitá usazená hornina navátá větrem. Hlavní složkou je jemný křemitý prach s typickou velikostí částic 0,002–0,05 mm. Křemitý prah obsahuje křemen, živce a slídu. Spraše obsahují příměs CaCO3, vytvářejícího sražené hrudky — cicváry oválného i spirálovitě vinutého tvaru (někdy i téměř kulovitého tvaru). Konkrece jsou často duté a drobné uvolněné úlomky uvnitř při zatřesení chřestí, od toho mají název jako „chřestivec“ nebo „hrkávka“. Na povrchu dutin cicvárů jsou často velmi jemné drúzky z drobounkých, nízce klencovitých krystalů kalcitu. Typickou světle okrovou barvu mají na svědomí oxidy železa."
http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/mineralogie/kvarter-2/

https://www.mgvysociny.cz/vismo/galerie2.asp?id_org=450032&id_galerie=9352

... a obrázky z Googlu
_______________
Registrovaný uživatel
To Jezevec.....je to fakt ono,jeden jsem rozlomil a vnitřek vypadá stejně jak na obrázcích z Google.Moc děkuju za tvou snahu,vzorek do sbírky si zasloužíš,uděláme domluvu po mailu,už jen proto že jsem to našel díky tvým kamarádům co to vyhrabali :)
Registrovaný uživatel
Kamarádi jezevci :lol: :mrgreen: Dík za mejl, poslal jsem odpověď...
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosba o určení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1