Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosba o určení

Vykupminci.cz
Numismatika

Prosba o určení

Moderátoři: grofik.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny na tomto foru a k přiloženým fotkám se ptám: ….Setkali jste se někdo s podobnými kameny? Jsem v tomto oboru naprostý laik, tak se obracím na vás. Při prvním nálezu tohoto kamene mě napadlo že jde o nějaký krasový útvar,ale zde je krajina pískovců a pískoven. Tyto kameny se dlouhodobě dostávají na povrch s ostatním materiálem (písčitá hlína a písek),který je z jezevčích nor vyhrabáván z podzemí těmito tvory,jedná se o letitý a rozsáhlý labyrint v zemi,soudě podle opravdu velikého množství vyhrabaného materiálu.
Díky za každý nápad a těším se na vaše komentáře.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Registrovaný uživatel
Jsem docela překvapen že se zde nenašel nikdo ,kdo by tyto kameny určil.Pokud by to někomu v nějakém nápadu pomoho ,tak jsem na tom udělal spektrální analýzu a výsledkem měření složení je 90% křemík, 10% železo.....
Registrovaný uživatel
Úplne jasný zázvor.
A fór.Ber to pls tak... ;)
-s-

Obrázky:

Registrovaný uživatel
stani napsal
Úplne jasný zázvor.
A fór.Ber to pls tak... ;)
-s-

Obrázky:

:mrgreen: odpadavam
III. 2.4 Ferolity (sedimentární železné rudy)
https://is.muni.cz/do/1499/el/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/horniny/usazene_chemogenni.html
Registrovaný uživatel
:) ...a v pondělí půjde zázvor na spektrometr, ať se pravda ukáže :)
Registrovaný uživatel
Hledej pod pojmem "cicvár"
Já mám podobnej kámen, dostal jsem ho už dávno od jednoho mineraloga, co mě moje první kameny učil a on to našel někde na stavbě silnice, taky v nějakým rozpadavým pískovci. Ten můj je dutej a chrastí, on tomu tehdy říkal cicvár - chřestivec, dělal si z toho srandu, že to je chrastítko pro děti pravěkých lovců ;) Bral jsem to spíš jako nějakej jeho "pracovní" název, ale teď koukám že google pod pojmem cicvár najde podobný kameny ;)
Nikdy jsem po tom víc nepátral, ani netuším jak to vzniklo, ale zkusím něco zjistit...
Jinak tyhle Tvoje kameny jsou fakt moc hezký a kdyby byl nějakej k mání, měl bych docela zájem ;)
tak on i ten "chřestivec" byl oficiální název, to jsem netušil ;)

"Nerosty eolických sedimentů
Spraš je úlomkovitá usazená hornina navátá větrem. Hlavní složkou je jemný křemitý prach s typickou velikostí částic 0,002–0,05 mm. Křemitý prah obsahuje křemen, živce a slídu. Spraše obsahují příměs CaCO3, vytvářejícího sražené hrudky — cicváry oválného i spirálovitě vinutého tvaru (někdy i téměř kulovitého tvaru). Konkrece jsou často duté a drobné uvolněné úlomky uvnitř při zatřesení chřestí, od toho mají název jako „chřestivec“ nebo „hrkávka“. Na povrchu dutin cicvárů jsou často velmi jemné drúzky z drobounkých, nízce klencovitých krystalů kalcitu. Typickou světle okrovou barvu mají na svědomí oxidy železa."
http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/mineralogie/kvarter-2/

https://www.mgvysociny.cz/vismo/galerie2.asp?id_org=450032&id_galerie=9352

... a obrázky z Googlu
To Jezevec.....je to fakt ono,jeden jsem rozlomil a vnitřek vypadá stejně jak na obrázcích z Google.Moc děkuju za tvou snahu,vzorek do sbírky si zasloužíš,uděláme domluvu po mailu,už jen proto že jsem to našel díky tvým kamarádům co to vyhrabali :)
Registrovaný uživatel
Kamarádi jezevci :lol: :mrgreen: Dík za mejl, poslal jsem odpověď...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosba o určení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1