Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Prosím o pomoc

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o pomoc

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
mám svojí sbírku měděné a hliníkové mince uložené v plastových boxech. Pod každou mincí je filc.
Každá mince koroduje a na některých se objevili malinké zelené flíčky.
V místnosti kde mince jsou uložené je průměrně 25 stupňů.
Co mám ted dělat.
Registrovaný uživatel
vloz nejake foto, to je lepsie ako popisok.
mozno mas v miestnosti vlhko...
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Foto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dají se ještě nějak zachránit.
Registrovaný uživatel
tyto fleky se objevili pouze na té straně která ležela na filcu. Horní strana je v pořádku. Před 4 měsíci bylo ještě vše OK

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ako dlho ich mas takto ulozene na tom filcu?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
hmmm. tak to je hnus. ze je ted potreba mince z tech plat vyskladat je asi jasne. na vine je na 99% ten filc, plato jako takove asi bude v pohode.

poskozene mince bych zatim ulozil provizorne do papirku, vybral bych nejake "horsi ci mene cenne" kusy, na nichz bych vyzkousel pokusy o zachranu.

blbe je, ze hlavne v pripade hliniku to bude asi na mincich znat. zkusil bych dlouhodobe namoceni do vody, pripadne do mydla, ale do nejakeho neutralniho.

v prvni fazi bych zkusil jen do vody.

u tech medenych ci mediniklovych bych zkusil velmi zredeny chelaton neb i ocet a velmi caste kontroly. opet - nejdriv na nejake "horsi" minci.

kazdopadne po docisteni bych mince (kazdou zvlast) nechal nekolik dni v lazni z destilovane vody (opakovane) a pak teprve po oschnuti znovu zaradil

filc bych z platicek vyhazel, zvazil bych napr. zakoupeni cerveneho kartonu (ale i ten muze casem skodit, mozna snad neco takoveho, ale zkusenost s tim nemam - treba nekdo poradi), pripadne se dela specialni nekysely papir: http://www.ceiba.cz/new/produkty.php?cat=2&subcat=16
Registrovaný uživatel
to je divné, že se toto stalo za 4 měsíce. musíš mít v bytě pěkně vlhko a nevětráno, když tam máš průměrnou teplotu 25°C. jinak bys měl ty mince i otáčet.
Registrovaný uživatel
chelaton dobrá voľba ;)
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
Moderátor
chelaton vubec nemusi byt tak dobra volba, jak si mnozi stale myslite. opravdu ne. dokaze toho i velmi mnoho pokazit. nejlepsi volba je (nejen) pro nechemika nebrat do pracek nic, co chemii zavani (bohuzel uz dobre vim, ze v tyhle republice je chemik kazdej, kdo rozpusti kostku cukru v caji a ten, kdo ma detektor tak k nemu zrejme dostal pribalenej minimalne doktorat z chemie). nicmene jsou pripady, kdy to proste jinak nejde - uz to je samo o sobe prohra, vzdycky ale plati nejdriv vyloucit vsechny ostatni neinvazivni moznosti, cistit pomalu, tj. zredeny roztok, kazda mince zvlast, velmi casto kontrolovat a po cisteni oplachy a louzeni destilkou.
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za rady.
Chtěl bych se ještě zeptat.
V jaké poměru bych měl připravit tu octvou lázeň.

A uložení mincí: jaké je nejlepsí uložení mincí
Registrovaný uživatel
No u této většinou běžné NSR/NDR moderny bude možná nejjednodušší nejčastěji vyměnit mince za jiné kusy a dočistit po otestování způsobu na několika běžných na závěr pak jen ty špatně sehnatelné.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
v tom ma samozrejme Dracek pravdu - usili a cas se u tech beznych kusu urcite rentovat nebude. pokud neni chelaton, ocet bych naredil priblizne, rekneme 1 dil octa a 5-8 dilu vody.

ulozeni minci tu diskutovali zkuseni pardalove (je to cteni na dlouhe zimni vecery bez zasadniho rozuzleni a uspokojiveho zaveru). byt se jejich zavery neodvazuji zpochybnit, prakticnost a prehlednost ulozeni je z meho osobniho pohledu mala
Registrovaný uživatel
Já mám mince uložené v podstatě stejným způsobem jako Angelos, už několik let a bez jakýchkoli problémů.
Na mně to dělá dojem že ten filc pod mincemi musel být přímo mokrý. Pokud se ale opravdu jedná jen o vlhkost v prostředí, radil bych Ti urychleně se přestěhovat a to především ze zdravotních důvodů.
Moderátor
otazka zni - zda si filc do tech platicek nestrihal sam - tj. zda je originalni. a pokud je ten filc puvodni, tak i druha vec - platicka zrejme nevyrabi jediny dodavatel. je otazka, zda to neni nejaka levnejsi a mene kvalitni alternativa apod. (zaznamenali jste napr. cca pred rokem v Lidlu prodej kufriku na mince? cuchli jste si? malem sem se dostal do rause, kdyz sem nasal).

turtle naznacuje pusobeni vlhkosti. samozrejme to muze hrat roli, ale sama o sobe vlhkost te minci vadit nebude, chce to jeste neco k tomu. ze v takovem prostredi buji plisne a ma to negativni vliv na zdravi je smutny fakt. bohuzel v CR clovek muze byt rad, ze bydli a na vyber mnohdy nema. ja tudiz doporucim pravidelne vetrani a pokud je to starsi barak, podrezat a prip. opravit podlahy apod.
Registrovaný uživatel
Filc a platička jsem koupil v numismatice. Takže by to neměl být žádný šmejd.
Pravda je že bydlím v malém bytě a pokud je venku sluníčko, tak se teplota v bytě vyšplha až na 30 stupňu. Větrání nepomáha.
V jakých podmínkách - Teplota, vlhkost by bylo nejlepší skladovat mince.
Nechci aby se to opakovalo. Jak máš uložené mince ty.
Moderátor
precti si ten odkaz. mne se na ulozeni neptej, mince mam ulozene spatne (v albech). ale nic takoveho mi nepredvadeji (i kdyz ne vse kontroluju den co den).

nakup v numismatice je siroky pojem (chapu, ze by zde nemela probihat reklama, a to ani negativni). mne by to stejne nic nereklo, ale muj nazor je ten, ze nakup v obchode neni zaruka kvality.
Registrovaný uživatel
Angelos napsal
Filc a platička jsem koupil v numismatice. Takže by to neměl být žádný šmejd.
...

To nemusí být ještě žádná garance, obchodník koupí často cokoliv levné na čem může dělat zisk a čím levněji nakoupit, tím lépe i ziskověji může prodat. To je bohužel zcela normální...


a koukám se skoro opakuji... :?
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 8. 9. 2013, 17:06. »
Moderátor
kacuro napsal
to je divné, že se toto stalo za 4 měsíce. musíš mít v bytě pěkně vlhko a nevětráno, když tam máš průměrnou teplotu 25°C. jinak bys měl ty mince i otáčet.

Tak treba ted v cervenci hodne vetrat by znamenalo mit v byte hodne pres 30 a ne "jen" 28 :mrgreen:
Moderátor
no to jo, pokud na to nemas system. ja na to vyzravam v lete tak, ze vetram az od cca 21 do 6, pak zaviram naprosto nekompromisne a samozrejmosti jsou zatazene zaluzie. letosni paraky jsem bez klimatizace prezil s teplotami 21-27 i v tech nejhorsich vedrech. bohuzel tropicke noci mi to nedovolily srazit vic, ale tech 27 bylo jen nekdy a vzdy jen par hodin pred vetranim. clovek ale nesmi vymeknout a zacit vetrat driv. blby je, kdyz napr. clovek neni doma a jednu noc takhle nevyvetra. pak je to horsi.
Moderátor
Samozřejmě systém mám taky (větrat až když je teplota venku stejná jako uvnitř), jinak bych mel v bytě týden kolem 30 i v noci, jak někteří kolegové. Bohužel když máš několik dní po sobě teploty kolem 35 ve stínu a v noci 23 (a to ještě až k ránu) a byt otočený oknama na jih, tak se těch 24-25 věčně držet nedá, zvlášť když máš uvnitř věci, které produkují teplo (počítač, TV).

A abychom se vrátili k tématu, vlhkost pro účely sbírání mincí má být pochopitelně co nejnižší :)
Registrovaný uživatel
Mám mince léta uloženy na pltech na velurovém papíru, jen nevím jestli se dnes dá koupit. Leží beze změny v teplotě cca 21-22°C několik desetiletí.
Registrovaný uživatel
Chci si vyrobit vlastní plata na míru. Mám v plánu slepit 2 kusy lepenkového papíru. Jeden bude podkladní a do druhého vyrazím průbojníky díry přesně podle potřeby.
Myslíte, že když ty papíry k sobě slepím lepidlem typu Herkules bude nějaký problém? Nechal bych to samozřejmě pořádně vyschnout. Také jsem ještě zvažoval, že to podložím knihařským plátnem a slepím klasický klihem.
Anebo mi prosím dejte typ na ověřeného výrobce plat na mince, kde je možné dokupovat jednotlivá plata podle potřeby.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Ahoj, já si vyráběl takováto plata https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/antika_post_-384164#post384164 kombinuji teda uložení s celofánovými sáčky, ale plato je v podstatě, jak píšeš, lepenka potažená papírem-hercules, Kosres, modelářský hranol.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Prosím o pomoc

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1