Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Odznaky » Prosím o radu

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o radu

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
na burze som nasiel odznacik Matice slovenskej, ale nic o nom neviem...hilfeeee... z druhej strany znaceny MK, foto kvoli vybitej baterke na fotaku neurobim, pozicane z jedinej fotky na webe http://matica.sk/wp-content/uploads/2015/08/117-MS%C4%8E-Microsoft-Word.pdf

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jojo, řešit na českých stránkách odznak Matice Slovenské mně těší. Sice to sem nepatří, ale domnívám se, že to je odznak organizace, členský odznak či tak něco podobného. To by jste mohl vložit dotaz např. na stránky SFS.
Registrovaný uživatel
Tomi snáď to patrí do sekcie odznaky ale nevadí. A keďže to Altmann nepresunul a ponechal tu, tak niečim prispejem. Taká náhoda ako toto sa fakt nevidí. Ten odznak ,,Matica Slovenská" vlastní môj kolega z pobočky. Včera som ho mal v rukách. Keby si vložil dotaz včera, dnes ho máš vyfotený aj s presným popisom parametrov. Je asi 2-2.5 cm vysoký, lisovaný plech, pravdepodobne mosadz, vzadu ihla a značka Mincovne Kremnica, logo MK mezi dvoma razidlami zvrchu a zospodu. Tomi, aj kamarát sa domnieval, že to bude obdobie Slovenského štátu. Podľa značky to však mohli vyrobiť najskôr po r. 1965, pretože tento typ ochrannej známky mincovne - loga MK medzi štylizovanými razidlami bol zapísaný v registri ochranných známok 10. 12. 1965, samozrejme ešte počas trvania ČSSR. Tento údaj aj s vyobrazenou ochrannou známkou je stále dostupný na stránkach ÚPV-ČR -čiže Úradu patentového vlastnístva ČR. Buď bol tento odznak vyrobený počas krátkeho uvoľnenia vtedajšieho režimu v r. 1968, alebo až po revolúcii v 1989. Inak, počas trvania socializmu, by vtedajšia mocenská garnitúra ani náhodou netolerovala zobrazenie samostatného slovenského znaku, je jedno na akom výrobku, ktorý bol vtedy úmyselne ignorovaný (zrejme aj nejakým vládnym nariadením zakázaný), aby ani náhodou nepripomínal obdobie Slovenského štátu. Túto ikonografiu používali na svojich predmetoch v tom čase len emigrantské spolky Slovákov v zahraničí a pravdaže až po páde totality sa to všetko vrátilo naspäť do oficiálneho života.

http://oz.kurzy.cz/statna-mincovna-kremnica/mk-p35130z156441u.htm
Registrovaný uživatel
mooooc dakujem PÁNI...supnem ho do svojej casovej schranky s popisom
Registrovaný uživatel
neví někdo prosím co je tohle za odznáček a k čemu se vztahuje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
gyry napsal
neví někdo prosím co je tohle za odznáček a k čemu se vztahuje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Keby bol na predaj,mal by som záujem.Svaz pravoslavných v Čechách.
Registrovaný uživatel
Revers je taký?Mám záijem o odznak.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
na reversu není značka výrobce. na tom vyobrazeném jsou barvy naopak a číslo 19 21 nejspíše bude rok. na mých je 20 21 a bez datumu, což asi bude značit něco jiného. Dostal jsem je jako dárek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
Ak Vám nebude jeden chybat ,predajte mi jeden.Dátumy znamenaju-roky stretnutí,ale ide o Zvaz pravoslavných v Čechách.
Registrovaný uživatel
byl to dárek, takže prodej nepřichází v úvahu. mohu se zeptat z jaké knihy či z jakých pramenů je ta kresba odznáčku?
_______________
Hromadím věci z WWI a II, ale sbírám krámy na kavaleristu a pro koně z WWII
http://www.kvh.estranky.cz/
Registrovaný uživatel
gyry napsal
byl to dárek, takže prodej nepřichází v úvahu. mohu se zeptat z jaké knihy či z jakých pramenů je ta kresba odznáčku?

...povedali mi známi.
Registrovaný uživatel
tomi napsal
na burze som nasiel odznacik Matice slovenskej, ale nic o nom neviem...hilfeeee... z druhej strany znaceny MK, foto kvoli vybitej baterke na fotaku neurobim, pozicane z jedinej fotky na webe http://matica.sk/wp-content/uploads/2015/08/117-MS%C4%8E-Microsoft-Word.pdf

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Dnes som sa prehrabával,aj ja ho mám.Taký krpáň. :P
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MK mincovna Kremnica
Registrovaný uživatel
Čau bobinek.Viem,že Kremnica,ale že to tam je som si všimol až včera..
V podstate všetko čo som chcel vedieť som sa dočítal v príspevku #278 od
TONY-KK.Prikláňam sa k roku 68,keď sme si mysleli,že budeme západ a bol z toho východ. :) Pridám miery toho odznaku,sú iné ako sa píše v príspevku 278.Je mi jasné,že to bol "odhad."
Vysoký je 1,5cm,široký 0,6-7cm,hrubý niečo viac ako milimeter.
-s-
Registrovaný uživatel
Prosim o identifikaciu,kedy bol asi vyrobeny...cena ma nezaujima....dakujem.T.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podla mna nieco s Maticou Slovenskou,
dvojkriz a otvorena kniha.
(napr. Zdruzenie Priatelov Matice Slovenskej, alebo nieco take?)
z obdobia 1968-1973.
neskor v obdobi normalizacie by toto uz asi nepreslo.


citujem z webu MS:

1968
Politické uvoľnenie v spoločnosti prinieslo nádej aj na oživenie pôvodného poslania Matice slovenskej vrátane znovuobnovenia jej členskej základne a rozvoja starostlivosti o zahraničných Slovákov. Tento nádejný proces trval len krátko a bol zastavený v tzv. normalizačnom procese.

1973
Slovenská národná rada prijala 20. decembra zákon o Matici slovenskej, ktorý ju v podstate vrátil do stavu spred dvadsiatich rokov. Členská základňa bola zrušená, činnosť Matice slovenskej sa znova sústredila v prvom rade na knihovníctvo, bibliografiu, biografiu, literárne múzejníctvo a archívnictvo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
ahoj. je toto nejaky futbalovy klub?

dakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prosím o rozluštenie skratky.Možno je tu na fórume niekto z Ústí nad Labe?Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prosím o jakoukoliv informaci o tomto odznaku. Budu rád když někdo pošle foto originálního stavu, nebo alespoň originální stužky. Není to běžný odznak a proto chápu, že to asi nebude lehké dohledat. Stužka byla možná trikolóra, ale těžko říct.
rozměry: 34mm x 29mm
váha: 10g
Děkuji všem ;)

Pro zajímavost přidávám fotku řezníků z Českých Budějovic.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
Zkoušel jasem hledat téma řezníci a historii. Je to ovšem obsáhlé, heraldicky zajímavé ( např. u Hradce Králové je dokonce řeznický symbol), Bohatá města mají bohatou a obsáhlou historii, ale i menší města najdete. Je zajímavé jejich využívání při obraně města (opět např. Hradec Králové), ale doufám, že se najde někdo z heraldiků či sběratelů odznaků, který Vám poradí.
Registrovaný uživatel
V Českých Budějovicích bylo řezníků hodně a tak se divím, že je o nich málo informací. Našel jsem akorát toto:
První byly ve městě ustaveny cechy krejčích, řezníků a soukeníků, doložené již ve 14. století výsadami českých králů. Postupně k nim přibývaly další, sdružující řemeslníky příbuzných oborů, které se při zvýšení počtu mistrů oddělovaly v samostatné cechy. Představitelé jen málo zastoupených řemesel se sdružovali ve společném, tzv. velkém cechu (rajcech). Roku 1514 bylo v Českých Budějovicích 43 řemesel a živností s 253 mistry. Nejpočetnější byli řezníci (44), sladovníci a sládci (30), krejčí a soukeníci (po 15), ševci (13), koželuzi a rybáři (po 11). Naopak barvíři, soustružníci, řemenáři, mečíři, hodináři, pasíři, provazníci a malíři byli zastoupeni jen jediným mistrem.
_______________
Registrovaný uživatel
Ono různých spolkových a cechovních odznaků bylo hodně, sám mám smaltovaný odznak řezníků z Turnova z r. 1925. Co ale nezlikvidovali nacisté, to dorazili komunisté...
Registrovaný uživatel
Mám jednu otázku. Odznakům a faleristice se moc nevěnuji, pokud se nejedná zrovna o České Budějovice. Já dělám do numismatiky. U nás sběratelů mincí se vyskytuje velká spousta variant, chyboražeb a různých výrobních zmetků. Jen mě zajímalo, jestli je tomu tak i u vás sběratelů faleristiky a odznaků. Jestli má vůbec smysl odznaky detailně zkoumat a hledat v nich případné chyby atd. A jestli nějaké takové chyby existují, jestli se to vůbec vyplatí hledat, nebo jsou to opravdu velké rarity. Byl bych rád za nějaké vysvětlení. Děkuji ;)
_______________
Registrovaný uživatel
Vzhledem k tomu, že odznaky jsou daleko daleko za numismatikou a katalogů, tak nějaké hledání vad v našem oboru není (tedy, hledat můžete, ale asi vám to na trhu cenu nezvýši). A pokud, tak to jsou spíše rozdíly většího charakteru než jak znám příklady od mincí. Přeci jenom, mincí tenkrát udělali statisíce až miliony, takže potřebovali několik raznic. Odznaky se takřka vždy zvládly s jednou raznicí.

Vyjímky samozřejmě existují. Například existuje tato sokolská medaile https://www.numismatika-ostrava.cz/cz/detail/5-medaile-vyznamenani-odznaky/1097-telovychovne-spolky/756-sokol/38835-sokol-zavody-ceskoslovenske-obce-sokolske-autor-horejc-prumer-35-mm.html která byla používána při mnoha mnoha událostech a jedná se tak o velmi běžnou medaili. Pak vedle toho existuje tato https://aukro.cz/medaile-zavody-obce-sokolske-trojskok-od-1-kc-6941491610 kde chybí nápis "Československá". Jedná se medaili z období protektorátu, kdy Sokol ještě nebyl zakázán, ale slovo Československá se muselo odstranit. Jedná se tedy o mnohem vzácnější variantu, avšak ... kdo to ví? Takže ve výsledky se na trhu pohybují ve stejné cenové relaci.
Registrovaný uživatel
Aha, tak nějak jsem si to myslel. Děkuji za vysvětlení.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 > »

Sběratel.com » Odznaky » Prosím o radu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1