Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosím o určení nálezeného kamene

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o určení nálezeného kamene

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosím o pomoc při určení kamene viz. příloha, kámen má 10x8 cm, výška je 5 cm, váží 720 gramů. Kámen je lehce magnetický, reaguje slabě na ručičku buzoly. Kámen jsem neřezeal jen jednu stranu jsem vyleštil. Kámen není ostrý a strana,která byla vyleštěna byla spálená. Díky za radu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
bez obrázku to asi nepůjde
Registrovaný uživatel
foto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
foto 2

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
foto3

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... a tohle co, k tomu se nikdo nevyjádří? Visí to tady užměsíc a nikdo nic? :shock: Já nejsem odborním na meteority, ale tohle mi teda prijde daleko zajímavější... jen škoda toho "trochu" necitlivýho broušení :?
_______________
Registrovaný uživatel
Nejprve je třeba u tohoto kovu změřit měrnou hmotnost kapalinou a pak se úvahy mohou brát nějakým směrem. Takhle to třeba může být nějaká legující/zušlechťující přísada do tavby v ocelárně nebo slévárně. Tipuji křemíkovou slitinu, přidávanou do litiny - ale objemová hmotnost bude rozhodující a hlavně nejjednodušší.
Registrovaný uživatel
Děkuji za odpověď,jak to myslíte s tou kapalinou,jakou mám použít? Byl jsem s tím kamenem u2 geologů a bohužel mi nebyli schopni vůbec určit co to je, vyloučena byla slitina, struska. Nevím si s tím rady, jak to určit, co to vůbec je, když ani geologové si nejsou jistí.


stepe napsal
Nejprve je třeba u tohoto kovu změřit měrnou hmotnost kapalinou a pak se úvahy mohou brát nějakým směrem. Takhle to třeba může být nějaká legující/zušlechťující přísada do tavby v ocelárně nebo slévárně. Tipuji křemíkovou slitinu, přidávanou do litiny - ale objemová hmotnost bude rozhodující a hlavně nejjednodušší.
Registrovaný uživatel
Ťažko určovať na dialku pokiaľ nevedeli povedať tí čo to mali v ruke . :roll: :roll: :roll:

Ono to nevypadá ako kameň ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 17. 1. 2018, 21:37. »
Registrovaný uživatel
Tohle vypadá nadějně, meteorit by to mohl být. Zkusil bych navštívit nějakou sběrnu surovin a nechal to změřit spektrálním analyzátorem.
Registrovaný uživatel
Díky za radu, ale spektrometr měří pouze povrchově a je zavadějící a velice nepřesný.
Registrovaný uživatel
Zavádějící a velice nepřesný? Tak to netuším, jak jsi dospěl k tomuto názoru. Je pravda, že měří povrchově, ale ty máš povrch odbroušený, takže vidíš jádro. Proč je jeho použití zavádějící netuším, ale přesný je na tento účel až dost. Pracuji v nástrojárně a tímto přístojem měříme kvalitu oceli, než z ní něco vyrobíme. A jelikož obrobek dále tepelně zušlechťujeme (kalením, popouštěním, cementací, nitridací) na nějaké určité vlastnosti, na kterých velmi záleží, musíme mít 100%-ní jistotu složení, což by velice nepřesným přístrojem asi nešlo...
Registrovaný uživatel
Je možné, že ve šroťáci tak přesný přístroj nemají, také zákeží, na jaké prvky mají nakalibrováno, ale pořád je lepší mít o složení alespoň přibližnou představu než vůbec žádnou...
Registrovaný uživatel
kalibruje sa od ´12 do 36 prvkov , ale aj cena prístroja ide nahor.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosím o určení nálezeného kamene

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1