Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » PSACÍ STROJ - PÍSACÍ STROJ (všetko sem)

Vykupminci.cz
Numisargo

PSACÍ STROJ - PÍSACÍ STROJ (všetko sem)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Už dlhšie si myslím, že by písacie stroje mali mať jedno spoločné vlákno (a diskusia o písacom stroji Stoewer, potvrdzuje, že ten čas nastal - https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/oceneni-psaci-stroj_post_-383328 ).

Nebudem sa zaoberať tým, či písací stroj je alebo nie je starožitnosť. Sme na fóre s názvom „sberatel“ a zberateľ zbiera čokoľvek preto, že v tom nachádza isté sebanaplnenie, ktoré spravidla prerastie do záujmu až vášne. Pokiaľ nie je záber príliš široký, tak sústredením sa na predmet svojho záujmu skôr či neskôr nájde súvislosti, ktoré ostatnému svetu unikajú, zberateľ sa stane bádateľom, a tak poznanie jedného zberateľa/bádateľa môže obohatiť poznanie nás všetkých – ak o to stojíme...

S každým zberateľským okruhom je spojený aj istý špekulatívny – „investorský“ záujem. Zberateľ chce predmet svojho hobby získať a držať (buy and hold), zatiaľ čo „investor“ hľadá na „zberateľskom trhu vec“, ktorú chce získať (najčastejšie kúpiť) preto, aby ju so ziskom predal (buy and sell).

Väčšina príspevkov na fóre súvisiaca s písacími strojmi sa zaujíma o „ohodnotenie – ocenenie písacieho stroja“, preto som pri založení tohto spoločného vlákna nepovažoval za potrebné urobiť rázcestník na jednotlivé požiadavky. Každý napíše svoj názor, ale všetky sú také „z brucha“ – pokúsme sa o to viac metodicky, už len preto, že to dosiaľ nikto neurobil (aspoň nie na tomto fóre).

Položme si teda otázku, či sú v súčasnosti písacie stroje zaujímavé „len“ zberateľsky alebo aj investične.

Ďalej by sme sa mohli zamyslieť nad tým, či v „československom“ priestore jestvuje „trh“ podľa ktorého by bolo možné „objektívne“ určovať „tržné ceny“ písacích strojov (tu naozaj reagujem priamo na profil väčšiny príspevkov na fóre – toto asi ľudí zaujíma najviac (?).

Zamyslíme sa nad tým, kto písacie stroje ponúka (predáva) a kto sa ich snaží získať. Pozrieme sa na to, aký je pomer ponuky a dopytu.

Ešte by bolo dobré, keby sme si my, záujemcovia o získanie písacieho stroja povedali, čo nás pri „kúpe stroja“ zaujíma, teda „predajcom“ poradíme, ako do inzerátu (aukcie) čo najefektívnejšie stroj popísať a ktoré jeho časti je dobré odfotografovať.

Možno ešte dnes pridám niekoľko postrehov, ktoré sa budú opierať o konkrétne „čísla“. Nebude to samozrejme dôsledná analýza, ale niekde jednoducho treba začať.

Sme na diskusnom fóre, takže nemusíte (na mňa) čakať, začnime diskutovať:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vsaď se že příští tazatel s psacím strojem si stejně založí nové téma a to ve starožitnostech nebo ještě lépe ve známkách. ;)
Registrovaný uživatel
Tomu sa nedá zabrániť, ale časom sa to poddá - záleží na tom, či tu v tomto vlákne bude naozaj niečo zaujímavé.
Registrovaný uživatel
Nech to grofik oznaci ako dolezite, aspon to nezapadne a bude to hore v teme...
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Kým sa skončí sledovaný objem aukcií s písacími strojmi (české aukro, nemecký ebay) pozrieme sa na ponuku na inzertnom portály bazos (sk).

Na Slovensku nejestvuje reálne fungujúci internetový aukčný portál, ktorý by odzrkadľoval aspoň časť reálne uskutočnených predajov a umožnil ich analýzu. Na bazoši ďalej nevieme, či inzeráty zanikajú reálnym predajom alebo len vystarnutím. Mnohé inzeráty nie sú ani po reálnom predaji zmazané. Vieme ale zistiť niektoré zaujímavé informácie o počte aktuálne ponúkaných strojov, o podiely značiek a najmä predstavy predajcov o cenách (ktoré potom v ďalších príspevkoch porovnáme so vzorkou reálne predaných strojov).

1. septembra 2015 bolo na slovenskom bazoši 334 ponúkaných písacích strojov a len 1 dopyt – je teda pomer ponuky a dopytu 334:1 (?)

... určite nie, ale v každom prípade je ten nepomer zrejmý. Akoby každý kto má písací stroj, chcel svoj stroj predať, zatiaľ čo všetci záujemcovia o získanie stroja už nakúpili ...

Z ponúkaných strojov je (podiel v % z celkového počtu 334 kusov):

Predvojnovej výroby – 16.2%
Elektronických (nie elektrických) – 12%
Nefunkčných, poškodených a neúplných – 4.5%

To znamená, že drvivá väčšina (84%) ponúkaných strojov, sú novšie písacie stroje z 1970-1980-tych rokov vo veľmi dobrom až vynikajúcom stave.

Podľa „značiek“ sú najviac zastúpené stroje:
CONSUL – 32%
ZETA – 7.5%
ROBOTRON – 4.8%
OLYMPIA – 3.6%
REMINGTON – 3.6%
CONTINENTAL – 2.4%
OLIVETTI – 2.4%
REMAGG – 2.4%
UNDERWOOD – 2.4%
OPTIMA – 2.4%
ERIKA – 2.1%
CHEVRON – 1.5%
TORPEDO – 1.5%
TRIUMPH-ADLER – 1.5%
BROTHER – 1.2%
FACIT – 1.2%
UNIS TBM – 1.2%
S podielom menej ako 1% - 15.9%
(3 kusy: ADLER, CASIO, HERMES, MERCEDES, PANASONIC; 2 kusy: BARBIE, CONSULTA, GRANTA, JATRAN, KRIŽAN, RHEINMETAL, ROYAL, TRIUMPH; 1 kus: CONDOR, CONSULTA, CORONA, GABRIELE, IGV, IRENE, KAPPEL, L.C.Smith & Bros, LJUBAVA, MARITSO, MATURA, MESSA, NAKAJIMA, OPTIMAL, PRAESIDENT, PRESTIGE, PRIVILEG, SILVER, SMITH, STOEWER, URANIA, WAS)
NEIDETIFIKOVANÝ – 10.5%
(Nepoznám všetky stroje, niektoré názvy som možno splietol so značkami a naopak – prosím pripomienkovať).

To znamená, že viac než tretinu ponúkaných strojov predstavujú domáce stroje CONSUL spravidla vo výbornom stave.

Ak je to možné porovnať, tak na českom aukre bolo 31. augusta 2015 spolu 141 aukcií ponúkajúcich písacie stroje, čo sa zhruba zhoduje s počtom končiacich sa aukcií písacích strojov na nemeckom ebay za posledných 24 hodín, čo nám tiež naznačuje ako je to s fungujúcim trhom aspoň v týchto krajinách.

V ďalšom príspevku sa pozrieme na ceny predajcov na bazoši – teda ich cenové predstavy o cenách a porovnáme ich s reálne uskutočnenými predajmi.
Registrovaný uživatel
Vzal jsi to ze široka a je vidět, že hodně stojíš o to téma psacích strojů, což je správně a to ti chválím, protože i já se rád poučím i když je nesbírám a chci ti málem do tohoto tématu přispět. Nedokáži přispět nějakou radou týkající se tohoto sběratelského artiklu, takže se omlouvám. Jen postřeh, co se týká Bazoše ... spoustu lidí má doma pro ně nepotřebné věci, ale ví že pro někoho jiného jsou potřebné, tak to tam vystaví jednorázově, dají si tam přihlašovací heslo, které do 5 ti minut zapomenou a pak to nestáhnou i když to prodají, visí to tam do smazání inzerátu .Jaká je doba životnosti inzerátu na tomto serveru to fakt netuším... no a co se týče jiných serverů také ne. Možná je můj příspěvek naprosto zbytečný, ale pokusil jsem se ti jen vypíchnout vlákno, ze sběratelské kolegiality :D
Registrovaný uživatel
Vďaka za komentár :-)
Snažím sa postaviť to na reálnych číslach - bazoš nie je iste najšťastnejší, ale slúži pre porovnanie (SR, ČR, DE) - je to aj tak len zjednodušený pohľad na náhodnej vzorke. Mohol by som napísať oveľa stručnejší svoj názor - bolo by to menej čítania, ale prípadná polemika by sa dostala veľmi skoro na úroveň tvrdenia proti tvrdeniu, takto je možné sa odosobniť a kritizovať spôsob prieskumu :-)

(Som nútený dať túto časť a dať si pauzu "z rodinných dôvodov" :-)
xxxxxxxxxxxxxxxx

Očakávania predajcov písacích strojov na bazoši (1.9.2015):

Darujem = 1.2%
1-9€ = 2.7%
10-19€ = 20.7%
20-29€ = 21%
30-39€ = 7.8%
40-49€ = 3.3%
50-59€ = 3.6%
60-69€ = 0.6%
70-79€ = 0.9%
80-89€ = 2.7%
90-99€ = 0.6%
100-199€ = 1.5%
200-299€ = 1.2%
300-350€ = 0.6%
Dohodou = 31.7%
Výmena = 0.3%

Tu je zrejmé, že odhad ceny predávajúcim spôsobuje vcelku problém, buď sú neistí alebo sa snažia „trhnúť čo najviac“ - takmer tretina neuvádza konkrétnu cenu (dohodou, ponúknite, nerozhoduje). Najviac ponúk (40%) sa pohybuje od 10 do 29€ - to sú spravidla očakávané ceny pre jasne dominujúce novšie modely strojov CONSUL. Predvojnové modely sú najčastejšie dohodou, prípadne vedú k očakávaniam až po hranicu 350€.
Registrovaný uživatel
takže jak čtu,novější consul :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Consuly sú výborné stroje. Tento typ presne nepoznám (myslím presné číslo) akurát mi na tom príde zvláštne, ako je vyriešené to uloženie v kufry - pomocou tých polystyrénov :-) Nezdá sa, že by ste mu dávali príliš zabrať - určite vydrží ďalších aspoň sto-dvesto rokov.
Registrovaný uživatel
jj,před 20 lety si ho koupila segra na študium :) a jak ho přinesla,tak tam zustal
Registrovaný uživatel
To bol asi osud vacsiny pisacich strojov v domacnostiach :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Pepe2, mohli by ste prosím napísať aké typové číslo je ten Váš Consul?

V "analýze" budem pokračovať asi až cez víkend.

Inak dnes mi prišiel jeden nefunkčný Hermes Media (vyrobený asi 1953), zatiaľ nefunguje, ale dúfam, že bude :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tu je

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďakujem, nemohol som to nájsť.

Ja mám kufrový CONSUL 222.1 (fotku som si vypožičal z webu) a musím povedať, že je to neskutočne odolný stroj, od roku 1979 funguje bez jedinej poruchy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak přesně na tento jsem narazil cca před tejdnem v městským uřadu Cheb,když jsme to tam předělávali a byl cca v každém třetím kanclu :)....fakt odolné
Registrovaný uživatel
Neukradli ich asi len kvôli tej hmotnosti ... lebo hoci je to kufríkový a prenosný stroj, tak raz som ho bral na chatu a tých desať kíl som nakoniec preložil do rupsaku a čo som mal v rupsaku, do som dal do toho čierneho kufra :-)
Registrovaný uživatel
to mě spíš překvapilo,že je mají ještě v evidenci :) a to od 1983,alespoň na tom štítku to bylo.
Registrovaný uživatel
Väčšina úradov drží ešte minimálne jeden kus, niektoré tajné veci a pod. nemôžu ísť mailom a tak ... aspoň tak mi to raz vysvetľovali, keď som sa snažil získať jeden - proste nedajú :-)

Občas sa na pracoviskách s dlhšou tradíciou nájdu zujímavé mašiny, ja som napr. zobral pod patronát bezprízorný stroj ZETA 1501 (1949-1958 ) a funguje úplne perfektne (obrázok tiež len ilustračne z webu).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) comes v 2. 9. 2015, 20:31. »
Registrovaný uživatel
Nie som zberateľ písacích strojov, no tieto príspevky sú veľmi poučné pre zberateľov, ktorých zaujíma nielen úzkoohraničená ale aj všeobecná história. Zaujalo ma, že už v predrevolučnej dobe vyrábala tieto písacie stroje Zbrojovka Vyškov, teda ak som to správne pochopil z priloženého záručného listu a účtenky datovanej mesiacom august 1989. Dosť veľkú výpovednú hodnotu má aj cena toho typu, vtedy stál 2 530 Kčs. Tým pádom sa dajú porovnať určité náklady na takéto zariadenie vtedy a dnes, s ohľadom na priemernou mesačnú mzdu. Samozrejme, že mnohí budú namietať o dnešnom neprimeranom porovnaní týchto výrobkov, keďže dnes sa hádam klasické písacie stroje u nás ani nevyrábajú.
Možno sa Comes podujme aj na nejaké podobné prirovnania v určitom časovom horizonte. Samozrejme rád poskytnem foto nášho stroja z obdobia Slov. štátu aj s pôvodným účtom. Pepemu 2 len odkazujem aby si zachoval tieto originálne papiere spolu so strojom, prípadne ich prenechal novému majiteľovi ak stroj predá. Neviem, či z dnešnej doby sa zachovajú tieto dennodenné svedectvá našich nákupov, keďže zopár účteniek z elektronickej pokladne bežného obchodu, nám počas 3-4 rokov úplne vybledlo. V podstate ostal čistý kus papiera. A to boli uložené v tmavom šuflíku.
Registrovaný uživatel
Musím ešte dodať, že môj predošlý príspevok bol napísaný v spojitosti s obrázkom stroja Consul 2226 a účtenky, ktoré vložil Pepe2. To len aby nedošlo k omylu.
Registrovaný uživatel
Tak treba zalozit temu starych faktur, uctov, ucteniek atd :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-retro/212411000360013/
Registrovaný uživatel
Vďaka za link - zaujímavá je anketa o tom, kto aký písací stroj vlastnil, ktorú jednoznačne vyhral CONSUL - takže skôr než nová téma týkajúca sa "starych faktur, uctov, ucteniek atd" sa možno oveľa skôr sformuje skupina fanúšikov tejto značky ;-)

Čo sa týka tej ceny (1989) tak pre veľa ľudí to bol jeden mesačný plat. Otázku ceny v súčasnosti ale nemôžeme urobiť nejakým "kurzovým" prepočtom - v 90-tych rokoch u nás došlo k veľkej zmene technológií a na prelome storočia nastúpil internet, a čokoľvek off-line súvisiace so záznamom a zhromažďovaním dát je mimo hru - aspoň z pohľadu masovej produkcie a obchodu. Spomeňte si na pomerne krátke obdobie, keď nastúpili elektronické písacie stroje - jednou z vecí na ktoré som chcel v rámci prieskumu poukázať je to, že aukciách sa vôbec nepredávajú (čo je trochu škoda, lebo to pre ne neveští nič dobré - mimochodom používa v súčasnosti niekto elektrický alebo elektronický písací stroj ?).

V spojení s režimom pred prevratom ´89 sa mi ešte vybavil film "Životy tých druhých" (Das Leben der Anderen, 2006), o praktikách sledovania východonemeckou "Stasi", kde stopujú autora textu napísaného na písacom stroji a autori filmu v nás vyvolávajú dojem, že "Stasi" mala k dispozícii databázu a vzorníky písma všetkých strojov v NDR - kto vie, či je to pravda ... alebo len umelecká nadsázka na dotvorenie atmosféry toho filmu. Možno tou cenou písacích strojov pred ´89 nepriamo eliminovali nákup strojov do domácností - čo byt, to samizdat ...

PS: Postupným čistením sa mi podarilo rozpohybovať celú klávesnicu a dokonca sa začala prevíjať aj páska - stroj má malé "perličkové" písmo, takže úder malým "o" 2x za sebou zanechal jednoznačnú dierku v páske :-) Stroj už teda píše, ale ešte dve veci nepracujú správne, ale zdá sa mi, že ich tiež vyriešim vyčistením ... hlavne, nerozkýchnuť si šróbiky :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dobrá práce a hlavně ty šroubky mě dostali :D
Registrovaný uživatel
u nas doma sa pouzival tento
stal nas nejakych 200 korun
otec na nom robil faktury

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » PSACÍ STROJ - PÍSACÍ STROJ (všetko sem)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1