Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Rám - starožitný či cetka?

Vykupminci.cz
Numisargo

Rám - starožitný či cetka?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
prosím o radu ohledně tohoto rámu. Jedná se o nějaký starožitný rám, či je to jen sériovka z 50. let? Rám není nikterak kvalitně vyrobený, dosti chatrný, křivý. Je dosti prolezlý červotočem, ale velice se mi líbí. Chci ho opravit, tak potřebuji vědět co může být zač. Nerad bych se dopustil amatérské renovace na starožitnosti.
V rámu byl zasklený Svatý obrázek z tisku (možná tam byl dán později). Na zadní straně je něco napsáno, avšak nedokážu to přečíst.
Děkuji za rady.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já bych řekl období kolem roku 1915 plus mínus. Myslím, že to bude lipové dřevo a hodně jsem to viděl se svatými, nebo mysliveckými obrázky (tisky). Taková záležitost vesnických , podhorských chaloupek bych řekl a v podobném stylu byly dělány dřevěné krucifixy s biskvitovým JK. Víc kolem toho nevím ...
Registrovaný uživatel
Ještě dodám, že v době tak před cca 10 ti lety byly dost tyto rámy žádané a ceněné z důvodu ruční práce a chtěli to hodně chalupáři, protože to vlastně bylo pro takovéto podhorské, horské chaloupky původně určeno a vyráběli to asi vesničani přes zimu. Teď nevím, jak se to cenově pohybuje.
Registrovaný uživatel
A ještě dodám, že tedy to musela být úmorná práce takovýto rámeček vyrobit. Smekněte před trpělivostí našich předků :D
Registrovaný uživatel
Ano ano, obraz je z chalupy z Orlického podhůří :) . S tím letopočtem jste to také nejspíš trefil, na zadní straně je několik slov napsaných tužkou, avšak jediné co lze přečíst jest 1916. Možná to bude něco v němčině, ale při aktuálním světle to nevyfotím. Dřevo je velmi lehké, což by odpovídalo té lípě nebo smrku, nebo je to tím, tak je vyžraný :D
Velice děkuji za reakci, nečekal jsem, že to funguje tak rychle :D
Registrovaný uživatel
*Takže myslíte, že ten rám mohl být vyroben přímo pro tento obrázek?
Registrovaný uživatel
petr88 napsal
Ano ano, obraz je z chalupy z Orlického podhůří :) . S tím letopočtem jste to také nejspíš trefil, na zadní straně je několik slov napsaných tužkou, avšak jediné co lze přečíst jest 1916. Možná to bude něco v němčině, ale při aktuálním světle to nevyfotím. Dřevo je velmi lehké, což by odpovídalo té lípě nebo smrku, nebo je to tím, tak je vyžraný :D
Velice děkuji za reakci, nečekal jsem, že to funguje tak rychle :D
Petře rychlost byla náhoda a protože jsem od orlických hor cca 20 km, tak jsem na to narážel často v těch chaloupkách. Možná to je zrovna a jenom specifikum orlických hor, takovýto druh řezby ... to fakt nevím. Je to hodně lehké , takže si myslím, že to je lípa ,,, ale mohu se mýlit :D
Registrovaný uživatel
petr88 napsal
*Takže myslíte, že ten rám mohl být vyroben přímo pro tento obrázek?
To fakt netuším stopro, ale je to docela možné ... prozradím vám tajemství měl jsem před těmi 10 ti lety tři takové v těch rozměrech zhruba. Pak se mi nehodily a postupně jsem každý prodal za 1000 Kč, ale ceny teď nevím.
Registrovaný uživatel
Jéé, takže krajánek :D Ikdyž teda bydlím v Praze, ale Orlické hory byly mé dětství!
Rám budu muset rozebrat, protože je vážně hodně chatrný a pověsit ho s tím sklem v takovém stavu se bojím.
Nejraději bych vše osmirkoval na čísté dřevo, vykytoval (i když ty dírky po červotoči mají něco do sebe), namořil a láknul.. Bude to sice práce, ale zima ještě nějaký ten týden potrvá :)
Zde je více fotek https://drive.google.com/open?id=0B-WLVh1Ezbh4NFd1X1ZmUXRTLUk
Děkuji za info ;)
Registrovaný uživatel
petr88 napsal
Jéé, takže krajánek :D Ikdyž teda bydlím v Praze, ale Orlické hory byly mé dětství!
Rám budu muset rozebrat, protože je vážně hodně chatrný a pověsit ho s tím sklem v takovém stavu se bojím.
Nejraději bych vše osmirkoval na čísté dřevo, vykytoval (i když ty dírky po červotoči mají něco do sebe), namořil a láknul.. Bude to sice práce, ale zima ještě nějaký ten týden potrvá :)
Zde je více fotek https://drive.google.com/open?id=0B-WLVh1Ezbh4NFd1X1ZmUXRTLUk
Děkuji za info ;)Krajánek ne, ale na hranici okresu mám autem cca 15 km. S restaurováním neporadím, ale myslím, že tomu tím postupem , který jste uvedl asi tomu rámečku neublížíte .... ale zas tomu nedávejte lesk, jako blesk lakem ... myslím, že byly matné jen mořené a bez laku. Možná včelí vosk ??? Ale fakt nevím a nerad bych blbě poradil. Třeba vám ještě někdo něco poradí. Mějte se hezky SKOROKRAJANE ;)
Registrovaný uživatel
S tím lakem máte pravdu. Myslel jsem to jako ochranu před zažíráním prachu. S tím včelím voskem by to bylo dost pracný díky těm výřezům. Uvidíme, ještě se samozřejmě poradím.
Moc děkuji! :)
Registrovaný uživatel
petr88 napsal
S tím lakem máte pravdu. Myslel jsem to jako ochranu před zažíráním prachu. S tím včelím voskem by to bylo dost pracný díky těm výřezům. Uvidíme, ještě se samozřejmě poradím.
Moc děkuji! :)
OK skorokrajane :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Rám - starožitný či cetka?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1