Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ražby související s pražskými groši

Vykupminci.cz
Numisargo

Ražby související s pražskými groši

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Samotný tento fakt však ještě neznamená, že to musí být falzum. Protože jak psal pár stran zpět Kekule :
kekule napsal
... Kalkowski dokonce uvadí, že tyto groše byly raženy pro nedostatek stříbra v Polsku rovnou přeražbou na české groše...

Tipuju však, že to není tento případ. Obraz mince mi podobně jako Silvercoinovi nějak nesedí (pravda pravý jsem v ruce nikdy neměl :| ). Originál by byl nabízen asi jinak a v Polsku již byly zaznamenány případy falz na původním PG Václava IV.
Registrovaný uživatel
je to novodobé falzum na starém pražském groši Václava IV..Měl jsem pravý kus a ten vypadal úplně jinak a byl vyražený na pražském groši Jana Lucemburského a hlavně všechny co jsem vyděl na fotkách nebo naživo byly\ krásně ražené a centrované
Registrovaný uživatel
Ander napsal
Ja tam toho dvouhlavého orla nevidím. Možná se pletu, ale po pootočení obrázku tam vidím řadu měsíčků a vocas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Z tym dwugłowym orłem to był żart.
Ano! Fakt. Ja też widzę teraz rząd półkiężyców i ogon. Co jeszcze nie udowadnia, że nie jest to:
a) falsyfikat z epoki (dobove falzum);
b) falsyfikat współczesny na szkodę kolekcjonerów (novodobne falzum).
Istnieje teoria, że emisje z inskrypcją KAZIMIRVS PRIMVS/GROSSI CRACOVIENSSES miały wyłącznie charakter manifestacyjny, a srebro pozyskiwane było na ten cel z PRZETOPIONYCH groszy praskich; ergo: nie mogły być bite w sposób, jaki jest zrealizowany w omawianej tu monecie.
Istnieje wszakże inna teoria, która mówi, że celem emisji tych monet był tylko i wyłącznie zysk. Czyli można założyć - a jest to tylko wstępna hipoteza - że na jakimś tam etapie nie przetapiano już groszy praskich, ale po prostu odciskano "krakowski stempel" (kojarzący się z epoką "dobrych groszy" Jana) na kutnohorskich aktualnych emisjach Karola, lub (już po śmierci i Karola, i Kazimierza) na groszach Vaclava IV. i puszczano je w obieg poza Czechami po cenie "dobrych groszy" Jana.
Teza ta jest jednak zupełnie anachroniczna, bowiem przecież nikt wtedy raczej nie czytał inskrypcji na groszu, a stwierdzał jego wiarygodność jedynie organoleptycznie.
Tak więc powyższe dywagacje potwierdzają raczej przypuszczenie, że jest to współczesna (dobra) mistyfikacja.
_______________
Non est similis tui in diis, Domine; et non est secundum opera tua.
[Ps 86(85),8 Ps 85,8]
Registrovaný uživatel
mám tu na ukázku jednu předvánoční radůstku ze sousedních Rakous .. Mincičku docela vzácnou, že jsem i zamhouřil oči nad tou dirkou ..
Fridrich III. - achter - mincovna Vídeňské Nové Město .... jen netuším, jakou to mělo hodnotu .. 8 krejcarů ? .. neví někdo ??

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nebolo by lepsie nechavat tie obcasne dierky priznane?
_______________
Registrovaný uživatel
suhlasim, takto to je ako klincom do oka. no ale ked je vzacna a za dobru cenu no nekup to aj taketo :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
..... no... já ji rozhodně nezadělával .. :mrgreen: ... a znovu vrtat to také nebudu .. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
sak jasne..
mal som na mysli ze nechapem co viedlo predchadzajuceho pana k takemu barbarskemu cinu..
stredoveka minca s dierkou mne osobne nikdy nevadi,
okrem toho ze je to numizmaticky material,
navyse bola pocas svojho zivota poctena byt sperkom (alebo jeho sucastou).
_______________
Registrovaný uživatel
:mrgreen: ... ta mince je evidentně ze staré sbírky ... z doby, kdy se nejen zadělávali dírky, ale do mincí se občas vyrážely sběratelské punci, kapala na ně barva (dračí krev a jiné) ... no prostě jiná doba ..
Registrovaný uživatel
som si presne myslel.
ten spunt je zo striebra? abo nedaj boze ciin.
_______________
Registrovaný uživatel
som si foto kukol este raz.. no neje to fakt cin?
uplne ina farba? taky odtien sedej.. divny..
_______________
Registrovaný uživatel
asi je to cín... ani bych se nedivil ..... mohl bych to dát do trouby a vidělo by se.... nakonec bych tu dirku nemusel ani vrtat... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
sak prave,
kedze ta minca uz bola letovana (dufajme ze cinom),
je zbavena posobenim teploty povodnej patiny.
zahriatim na max v trube cin asi vykvape sam, minca sa dostane do povodneho stavu.
(este stym pockaj , som zvedavy co si o tom myslia ostatni)
_______________
Registrovaný uživatel
teď už jí tam opravdu dávat nebudu .... :mrgreen: :mrgreen: ... ostatně si myslím, že ta mince byla zaletovaná ak v roce 1880 ... a současná patina je docela luxusní, a rád bych ji zachoval
Registrovaný uživatel
tak to potom to letovanie je uz sucastou historie tej mince, a teda odstranenie neziaduce..
: )
_______________
Registrovaný uživatel
:mrgreen: :mrgreen: .. tak problém zaletované dirky jsem vyřešili .. :mrgreen: .. teď už jen čekám, zda mi někdo pomůže s určením hodnoty toho nominálu :shock:
Registrovaný uživatel
no..ja to asi nebudem..
ale inak minca fakt pekna.
ale ta dierka asi podla dnesnych kriterii z ceny ubere..
_______________
Registrovaný uživatel
Kekule: Lanz v roce 1973 udává u stejného panovníka, ale s letopočtem 1461 m.Graz jako nominál groschen zu 8 pfennig, takže asi tak...

P.S. Pokud by jsi ji pouštěl, měl bych zájem... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 22. 12. 2010, 0:58. »
Moderátor
dracek: je to tak, platí i pro tento typ, viz CNA s.320-1

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
I když .... jestli to čtu správně, tak mají Rakušáci sami nejasno, jaký nominál to vlastně je.
V popisu uvádějí Kreuzer (Achter).
Instrukce ale uvádí "Groschen oder Achter" jako osmifenik, zatímco krejcar jako 4fenik.
Kolik má ta mince průměr ? Podle fotky v CNA to vypadá spíš jako soudobé groše, ale váhové rozpětí 1,24 až 2,2g, to nižší má zase blíž ke krajcaru.
Kekule : asi si budeš muset počkat na další vývoj bádání !
Registrovaný uživatel
I znowu: "grosz praski":
http://allegro.pl/grosz-praski-4-i1379907105.html
_______________
Non est similis tui in diis, Domine; et non est secundum opera tua.
[Ps 86(85),8 Ps 85,8]
Registrovaný uživatel
Dobra cena: 1 525,00 PLN!
_______________
Non est similis tui in diis, Domine; et non est secundum opera tua.
[Ps 86(85),8 Ps 85,8]
Moderátor
Kúpil som jeden anjouovský groš, keď mi príde domov vyfotím hádam lepšie. Veľmi sa nevenujem "zahraničným" anjouovcom, preto sa na mincu teším a hádam ju "preskúmam". Teraz iba zbežne, možno niekto vie: jedná sa o groš Roberta z Anjou, neapolského kráľa?


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=870977&AucID=643&Lot=3943&Val=5811ce106b109ce5bfc6c71bd96ca9cf
Moderátor
No práve, obrázok v tvojom odkaze je:


Obrázek vložený uživatelem

... ale v titulatúre je Karol, čo bol jeho otec. Ja tu mám ešte jeden obrázok mince ktorá je určite Robertova:


Obrázek vložený uživatelem

Môj groš teda nie je Robertov, ale zrejme Karola II. z Anjou, Robertovho otca. Nie je dobre vidieť meno, ale skôr tam bude KAROL, navyše na rube od kríža začína opis hONOR a nie COMES ako na Robertových razbách. Na CoinArchives to majú zle určené... :roll:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ražby související s pražskými groši

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1