Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Raznice středověkých mincí.

Vykupminci.cz
Numisargo

Raznice středověkých mincí.

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je tady odborník na raznice, nebo téma? Nic jsem zde nenašel, dík.
Registrovaný uživatel
Téma tu je, právě jsi ho založil.
Tak s chutí do toho a on se někdo přidá. ;)
Registrovaný uživatel
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/rarita-nebo-obet-chemickeho-pokusu_post_-322274#post322274

Poškodené razidlo tu bolo,poslal mi to m1234,neviem či si myslel niečo také,alebo podobné...
-s-
Registrovaný uživatel
Průměr 2cm, jak střed pražáka, královská koruna a opis asi Wencezlav Secundus. Text pozitivní, není ryto do hlouubky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to patří do muzea.Je to úplná bomba
« Poslední úpravu provedl(a) turtleoverhead v 31. 12. 2016, 13:43. »
Registrovaný uživatel
Především by to chtělo nějak smysluplně zpracovat nálezové okolnosti.
Registrovaný uživatel
Chlapi, zdokumentováno, nález byl ve stráni pod mistním hrádkem, archáč bude tady v muzeu od příštího roku, jsem patriot, chtěl bych , aby to zůstalo tady. Jsou různé teorie-verze parva, tam ale byl problém s oboustrannou ražbou, já tomu dal pracovní název brakteátový groš. Nějakej pokus o věčnou minci.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:) A co to teda je?
Registrovaný uživatel
Jó, to se zatím neví, je to nálezový stav, akorát jsem trochu pucnul motiv, ještě, že to je kalené, jinak by tam už nebylo asi nic :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Tak to je opravdu pecka. Můžeš naznačit místo nálezu? Alespoň okres. Díky.
Registrovaný uživatel
Čau Kacuro, Ty nevíš, kde bydlí Pazour? Zkoušel jsem Mildu, ale neozval se. Teď jsem narazil na příspěvek od Kenedz, kdy při výrobě velké raznice používaly punce-části, z kterých ji celou složili do výsledné podoby vyražením do matrice. To by potom odpovídalo groši V. ll. Jestli je tam perlovec, to nepoznám.
Registrovaný uživatel
Razidlo by prece melo vypuncovany obraz i opis do hloubky, ty ale uvadis ze to tak neni?!
Registrovaný uživatel
Ahoj, promiň, ale opravdu nevím, kdo se skrývá za Tvou přezdívkou :)

To, co popisuješ, je trochu popletené, protože celý obraz mince v grošovém období, do nějž razidlo spadá, byl vypuncován do jednoho razidla a mince byla ražena najednou.

Tvůj nález raznice připomíná lícní stranu parvů Václava II., jejichž dobová falza se často nacházejí na Ústecku, proto mě zajímá, odkud nález pochází, alespoň rámcově. Jeden takový velký nález byl popsán v jednom článku, který čeká na tisk, mám tu ale zdokumentované další dva malé nálezy DF parvů, proto mě to zajímá. Je totiž možné, že ta padělatelská dílna byla někde tady na severu.

Pokud nechceš veřejně, rád bych podiskutoval alespoň po mailu. Napiš mi, prosím, díky. kacuro zavináč seznam.cz
Registrovaný uživatel
Pokud se toto vyrazí do střižku, bude to čitelné z druhé strany-vystouplý text, jak u brakteátů. Výrobu složené raznice si představuji, že jednotlivé punce vyryli pozitivně, a narazili do celkové raznice do zahřátého kovu a tím vznikl avers nebo revers budoucí oboustranné mince, která má text vystouplý. To je můj názor, odborník nejsem.
Registrovaný uživatel
Kacuro, máš to na mejlu.
Registrovaný uživatel
Krasna vec a pokud to pujde i s nalezovymi informacemi do muzea, tak to urcite bude ozdobou mistni numismaticke sbirky...
Registrovaný uživatel
Brakteáty snad ani nešly z nějakého obecného kovu falšovat, nemluvě o tom, že parvus je oboustranný. Má někdo nějaké jiné vysvětlení k námitce mitom007? K čemu je razidlo s pozitivním obrazem?
Registrovaný uživatel
To máš pravdu, cány na brakteáty byly tak tenkej Ag plíšek, že to nešlo falšovat. Ale záleželo, jakého byly zrna, jak píšou odborníci. Ale můžu říct, že na klacku se ozývají tyhle půlgramové zaležitosti různě. Vždy ke konci vlády panovníka to šidili a na ID to dělá třeba 10 čísel. A u té raznice ten pozitiv je záhada, jedině, že je to punc pro výrobu negativní raznice. Nebo tady byla nějaká místní měna :D
Registrovaný uživatel
Oboustrannost je irelevantní, zde by se jednalo o srchní razidlo, do nějž se udíralo palicí, spodní by bylo zapuštěné do špalku, to se nemuselo dochovat, nebo tam ještě někde leží. Větší problém je opravdu ten vystouplý reliéf. Možná to nakonec ani nebude mincovní razidlo, ale raznice k nějakému jinému použití, kde bylo zapotřebí mít vyražený obraz do hloubky?
Registrovaný uživatel
Mezi třetí a sedmou hodinou čtu "CEZLAVS", nebo je přání otcem myšlenky?
Registrovaný uživatel
Vidím to tam také.
Registrovaný uživatel
Na to jsem taky myslel, něco jako pečetítko, mlátilo se do toho zřejmě dost, ale zas by to bylo čitelný z druhé strany a kdo by mohl používat korunu s tím opisem. Pořád si myslím- končily brakteáty, začínaly groše, tak to někdo zkoušel, takové výběrové řízení v zemi české ;)
Chlapi, dneska končím, je Silvestr, tak všechno NEJ v novým roce.
Registrovaný uživatel
No Václav II.-nevím.
Zdá se že pro SECUNDVS tam není dost místa-...TERCIVS pasuje daleko lépe.
Že by pokoutný pokus negramotných husitů?
Registrovaný uživatel
Pozitivní obraz má tzv. "Master die" což je v postatě raznice na výrobu raznic kterých je potřeba několik neb se opotřebovávají.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To bude ono, nevím, z čeho se zhotovovaly na začátku grošového období, ale podle typů mincí, se dá určit množství raznic. Zřejmě je výsledná raznice sestavená z několika punců. Vyrýt to pozitivně bylo asi pracnější, ale zas šla použít víckrát. Odborník na groše nejsem, nevím ani, kde všude se razily a tady záčíná příběh nalezené věci, který mě zajímá nejvíc. Proč se našla zrovna tady, jak se tam octla, jaké měl dotyčný problémy s případnou ztrátou(u raznice asi hodně velké) a pokud se podaří něco poodhalit, tak o tom to je.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Raznice středověkých mincí.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1