Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Richard Brun? Opravit obraz?

Vykupminci.cz
Numisargo

Richard Brun? Opravit obraz?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, mám obraz pravděpodobně od Richarda Bruna. Na obraze by mělo být Brno. Obraz je malován na tvrdém papíře, který je mírně pokroucený, dá se s tím něco dělat, nebo se to nechává tak? Je to signováno Richardem Brunem?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Čo je tvrdý papier?
Výkres,sololit,nejaký kartón?
Vyrovnať sa dá aj obraz na dreve.
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Čo je tvrdý papier?
Výkres,sololit,nejaký kartón?
Vyrovnať sa dá aj obraz na dreve.
-s-


Řekl bych že kartón, zezadu to vypadá, jak hladká kartónová krabice, řekl bych že to má tak cca 3mm šířku, jakpak se to vyrovnává, aby se nepoškodila malba?
Registrovaný uživatel
Tak už jsem našel toto téma jinde i s odpověďmi asi rovnat nebudu a nechám tak jak je.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zvlneny-papir-21111
Věděl by někdo jestli se jedná o Richarda Bruna?
Registrovaný uživatel
Nabídku obrazu jsem sledoval. Brno ta nejspíš bude, odpovídá tomu typ tramvaje a dobová světelná výzdoba ulice. Typuji dolní část dnešní Masarykovy ulice (pohled od Padovce). S autorstvím si ale nejsem jistý. Signatura monogramem ani technika malby nejsou pro Richarda Bruna typické. Byl jsem tady napadán, že podle fotky nelze autorství žádného obrazu určit ani vyloučit. U tohoto obrazu se toho budu držet. Brunovo autorství je pouze nejisté, rozhodně ho nelze vyloučit.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Nabídku obrazu jsem sledoval. Brno ta nejspíš bude, odpovídá tomu typ tramvaje a dobová světelná výzdoba ulice. Typuji dolní část dnešní Masarykovy ulice (pohled od Padovce). S autorstvím si ale nejsem jistý. Signatura monogramem ani technika malby nejsou pro Richarda Bruna typické. Byl jsem tady napadán, že podle fotky nelze autorství žádného obrazu určit ani vyloučit. U tohoto obrazu se toho budu držet. Brunovo autorství je pouze nejisté, rozhodně ho nelze vyloučit.


Děkuji za určení místa polohy, také si již myslím, že se jednalo o Masarykovu ulici v místech o kterých píšete. A mám tak obraz zase raději. Dohledal jsem si tohle info o daném místě "Jdete-li po Masarykově, stěží si uvědomíte, že tudy kdysi vedla dálková obchodní cesta (ve středověku nazývaná Via publica Brunnensis nebo Strata publica Brunnensis), nebo že zde stávalo židovské ghetto či u ústí Masarykovy hradební brána." :)
Registrovaný uživatel
Reltek napsal
Tak už jsem našel toto téma jinde i s odpověďmi asi rovnat nebudu a nechám tak jak je.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zvlneny-papir-21111
Věděl by někdo jestli se jedná o Richarda Bruna?

Takhle zvlněné to není žádná krása...vyrovnat by to neměl být problém, pokud je to jen lepenka, tak vám to podlepí "rámař-paspartér", pokud je šikovný. To by nemělo být drahé. Ale investovala bych do hezčího rámu.
Moderátor
Každopádně, mně se ten obraz líbí, ať je autorem kdokoliv...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Reltek napsal
Tak už jsem našel toto téma jinde i s odpověďmi asi rovnat nebudu a nechám tak jak je.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zvlneny-papir-21111
Věděl by někdo jestli se jedná o Richarda Bruna?

Takhle zvlněné to není žádná krása...vyrovnat by to neměl být problém, pokud je to jen lepenka, tak vám to podlepí "rámař-paspartér", pokud je šikovný. To by nemělo být drahé. Ale investovala bych do hezčího rámu.


Děkuji.

Dobře, zkusím nechat podlepit a zarámovat. Pak by z něm měl být krasavec. :)
Moderátor
Jo, to asi bude Štatl. :) V Práglu šaliny po pěší zóně nejezdí ani dnes.
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Každopádně, mně se ten obraz líbí, ať je autorem kdokoliv...


Děkuji, tedy za pochvalu obrazu.
Registrovaný uživatel
Tak jsem dnes obešel v Brně 2 rámařství. Pro srovnání obrazu mi bylo doporučeno - Nielsen. Prý to tam jezdí rovnat asi všichni z Brna. Tam mi podlepení nedoporučili vzhledem k tomu, že je lepenka silná a pevná a že by na podkladu nedržela. Doporučili mi na mé riziko nechat obraz dát do žehličky, avšak s nejasným výsledkem, že se obraz může někde natáhnout, jak se budou vybouleniny rovnat (cena by měla být cca stejná jako při podlepení). Máte někdo s tímto strojem zkušenosti?

Ps: pak jsem se byl ještě zeptat v Galerii Dílo co na obraz říkají, byla tam, už jen paní prodejkyně a tu tedy především autor nezaujal. Nabyl jsem tam dojmu, že je víc zajímá autor, než jak samotný obraz vypadá. Na zadní straně obrazu jsme ještě našli napsané propiskou "Pl+Z bílá vosk". Tuškou je tam ještě napsáno viz. foto níže (plus "2" v kroužku i na rámu je číslo 2), kdyby podle toho někdo něco poznal nebo věděl co takové poznámky mohou znamenat.

Přikládám i foto zvlnění obrazu (záda). V pondělí se chystám dát obraz přežehlit, tak pokud se povede, přidám foto po opravě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
no... nevím, co to znamená: "dát obraz do žehličky". Není to restaurátorský termín, spíš tedy asi rámařský (?)... Koukala jsem na společnost Nielsen, je to tedy takové velkolepé, moderní materiály, e-shop, a tak, ale chtělo by to asi spíš nějakého starého rámaře-praktika. (Třeba nějakého takového tato společnost má, ale čert ví.)
-------
To na té fotce, to jsou přímo záda obrazu, nebo je to ještě krycí lepenka?
---------
Ta poznámka "Pl+Z bílá vosk", to bude k tomu rámu, patrně...
(Doufám tedy, že jde o olejomalbu a ne o nějakou kombinovanou techniku, který by nedejbože obsahovala vosk).
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
no... nevím, co to znamená: "dát obraz do žehličky". Není to restaurátorský termín, spíš tedy asi rámařský (?)... Koukala jsem na společnost Nielsen, je to tedy takové velkolepé, moderní materiály, e-shop, a tak, ale chtělo by to asi spíš nějakého starého rámaře-praktika. (Třeba nějakého takového tato společnost má, ale čert ví.)
-------
To na té fotce, to jsou přímo záda obrazu, nebo je to ještě krycí lepenka?
---------
Ta poznámka "Pl+Z bílá vosk", to bude k tomu rámu, patrně...
(Doufám tedy, že jde o olejomalbu a ne o nějakou kombinovanou techniku, který by nedejbože obsahovala vosk).


Je to poznámka "PL+Z bílá vosk" v rámařství mi říkali olejomalba, v Galerii Dílo byla nějaká restaurátorka, ale ta mluvila jen anglicky a té jsem nerozuměl, sáhla na obraz a mávla rukou a šla si sednout, něco teda k tomu řekla ale jen pár vět, kterým jsem nerozuměl. Prodejkyně mi řekla ať si to teda nechám "vyžehlit". Dle informací z Nielsen to má být nějaký stroj, který by to při teplotě 95 stupňů měl narovnat, víc nevím - proces atd.). Taky mi to připadalo takové hodně novodobé řešení. To na fotce jsou přímo záda obrazu (tedy to co je vidět, na tom je přímo obraz namalován). Říkali mi v tom Nielson, že se to již dále nepodlepuje, a že podlepené obrazy ztrácí hodnotu. Tak nevím i tím žehlením to prý ztrácí hodnotu a prý jedině restaurátor to dokáže opravit, aby to na hodnotě neztratilo.

Věděl by případně někdo o někom z Brna nebo okolí o "starém" rámaři-praktikovi, kde bych se mohl ještě poptat?
« Poslední úpravu provedl(a) Reltek v 27. 10. 2016, 23:51. »
Registrovaný uživatel
Ještě si to tedy nechám projít hlavou a někde se poptám, aby náhodou v té bílé nebyl nějaký vosk a při tom rovnání to neudělalo paseku.

Pokud byste měli tip v Brně a okolí, tak za něj budu rád...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
no... nevím, co to znamená: "dát obraz do žehličky". Není to restaurátorský termín, spíš tedy asi rámařský (?)... Koukala jsem na společnost Nielsen, je to tedy takové velkolepé, moderní materiály, e-shop, a tak, ale chtělo by to asi spíš nějakého starého rámaře-praktika. (Třeba nějakého takového tato společnost má, ale čert ví.)
-------
To na té fotce, to jsou přímo záda obrazu, nebo je to ještě krycí lepenka?
---------
Ta poznámka "Pl+Z bílá vosk", to bude k tomu rámu, patrně...
(Doufám tedy, že jde o olejomalbu a ne o nějakou kombinovanou techniku, který by nedejbože obsahovala vosk).


Ještě doplním:

To kolemjdoucí: ta paní co mne do toho Nielsnu poslala, říkala, že v tom rámařství dříve dělala, bylo jí už docela hodně :) a měla svoje rámařství, jen prý na tak velký obraz nemá techniku (že by to u sebe nenalepila a stejně by to musela dávat do toho Nielsnu). Lepenka má rozměr cca 74X100 cm.

Toho nápisu "Pl+Z bílá vosk" si všimla paní se kterou jsem se bavil v tom Nielsnu, byl pod odchlýpnutou lepící páskou a říkala, že je to asi nějaká poznámka malíře (nebo někoho jiného, ale asi z doby rámování páska tam byla původní).
Registrovaný uživatel
Aha... no... obecně: Že podlepené věci ztrácejí na hodnotě, to je možná pravda, ale většinou jde o výběr ze dvou zel, které je menší. Zborcený obraz není žádná krása a je tím esteticky znehodnocený už dost. Nehledě na to, že nerovná podložka dříve nebo později s sebou nese uvolnění barevné vrstvy a její opadávání.
Při vyrovnání tohoto rozsahu nejde jenom o nějaké "vyžehlení" samotného materiálu, musí se tomu udělat "pevná záda". Troufám si tvrdit, že dobrý restaurátor by ten obraz vyrovnat dokázal. Ale varuju před nějakým strojem, který vyvine teplotu 95 stupnů a rovnoměrný tlak. To by tady způsobilo sežehlení past a to by znamenalo významné poškození obrazu- bohužel nevratné.

Chápu, že u obrazu této kategorie jde o rozvahu, kolik do toho chcete vložit peněz. Tak, jak vaše dosavadní kroky popisujete (fakt se tomu věnujete hodně), bych to spíš nechala být. Až vás ta nerovnost bude opravdu štvát, zkuste najít slušného restaurátora třeba i mimo Brno a zainvestujte. (Slušný restaurátor nebude dopředu mávat rukou, jako že JEMU za tu práci ten váš obraz nestojí, ale probere s vámi všechny možnosti).
Nebo si obraz pověste na zeď a prostě si zvykněte ;)
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Aha... no... obecně: Že podlepené věci ztrácejí na hodnotě, to je možná pravda, ale většinou jde o výběr ze dvou zel, které je menší. Zborcený obraz není žádná krása a je tím esteticky znehodnocený už dost. Nehledě na to, že nerovná podložka dříve nebo později s sebou nese uvolnění barevné vrstvy a její opadávání.
Při vyrovnání tohoto rozsahu nejde jenom o nějaké "vyžehlení" samotného materiálu, musí se tomu udělat "pevná záda". Troufám si tvrdit, že dobrý restaurátor by ten obraz vyrovnat dokázal. Ale varuju před nějakým strojem, který vyvine teplotu 95 stupnů a rovnoměrný tlak. To by tady způsobilo sežehlení past a to by znamenalo významné poškození obrazu- bohužel nevratné.

Chápu, že u obrazu této kategorie jde o rozvahu, kolik do toho chcete vložit peněz. Tak, jak vaše dosavadní kroky popisujete (fakt se tomu věnujete hodně), bych to spíš nechala být. Až vás ta nerovnost bude opravdu štvát, zkuste najít slušného restaurátora třeba i mimo Brno a zainvestujte. (Slušný restaurátor nebude dopředu mávat rukou, jako že JEMU za tu práci ten váš obraz nestojí, ale probere s vámi všechny možnosti).
Nebo si obraz pověste na zeď a prostě si zvykněte ;)


Děkuji za informace a tipy, pokusím se obrátit na některou ze škol umění v Brně, jestli by si to nevzali jako "pokusného králíka" s tím, že by oprava nemusela být příliš drahá.
Registrovaný uživatel
Reltek napsal
Děkuji za informace a tipy, pokusím se obrátit na některou ze škol umění v Brně, jestli by si to nevzali jako "pokusného králíka" s tím, že by oprava nemusela být příliš drahá.

jak myslíte... je to váš majetek ;)
Registrovaný uživatel
Podle mého názoru se poznámka "PL + Z bílá vosk" vztahuje na tvar a barvu rámu (plochý rám, vnitřní linky jsou bílá a barva včelího vosku. Spíš bych zkoumal, jestli jde o olej nebo o temperu. Podle mé zkušenosti se takto zvlní a ztvrdne karton s temperou, do které byl přidán klíh.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Podle mého názoru se poznámka "PL + Z bílá vosk" vztahuje na tvar a barvu rámu (plochý rám, vnitřní linky jsou bílá a barva včelího vosku. Spíš bych zkoumal, jestli jde o olej nebo o temperu. Podle mé zkušenosti se takto zvlní a ztvrdne karton s temperou, do které byl přidán klíh.


Děkuji, zřejmě to tak s tou poznámkou bude. Na obraze je místy barva již popraskaná a uvažuji o té žehličce, kterou mi poradili v tom rámařství. Netuším, jak je to s plasticitou barev, když je obraz cca 50 let starý. Zda by potom nepopraskal obraz celý při tom rovnání, ať už by se použil jakýkoli způsob. Ta lepenka je tvrdá jak "kámen". Nevím třeba jestli při zahřátí, nejsou ty barvy povolnější k tomu rovnání. Jak byste mi případně doporučil rovnat takto ztvrdlý karton? V tom rámařství mi říkali, že se takto kroutí obraz pokud malíř nepoužije protitah, ale u tohoto obrazu je zřejmé, že stál delší dobu ve vlhčím prostředí (pravděpodobně sklep - jak je na spodní části vidět, jak v něm vystoupala vlhkost). Docela se v tom už začínám ztrácet. Pokusím se tedy ještě zjistit zda se jedná o temperu nebo olej. Oslovil jsem již jednu školu v Brně která vyučuje restaurování obrazů, zda by se s tím nepokusili něco udělat, tak ještě počkám, jak odpoví. Už jsem se zhlídl v novém rámu a tak bych byl rád, kdyby se obraz předtím narovnal.
Registrovaný uživatel
Tak jsem si vyhledal na google a přečetl bakalářskou práci na téma : Deformace olejomaleb na lepence od Zuzana Šaníková. Proces rovnání poměrně složitý, ale účinný. Popřemýšlím o obdobném způsobu.
Registrovaný uživatel
"Kolemjdoucí" má určitě pravdu... co do restaurování ...
Registrovaný uživatel
pepek1 napsal
"Kolemjdoucí" má určitě pravdu... co do restaurování ...


děkuji za informaci
Registrovaný uživatel
tak jsem týden páchal rovnání obrazu. Prý je to u každého obrazu individuální a tak jsem se snažil postupovat dle výše uvedené bakalářské práce (amatérská metoda s vlhčení štětcem a destilovanou vodou). 2x zprava doleva a 3x z vrchu dolů. Obraz o své velikosti spolykal cca 2 dl destilované vody. Nějakou dobu jsem nechal obraz v klidu nasát destilovanou vodu. Sušení probíhalo v amatérském "sendviči" (rovný hladký podklad - obraz - 2 vrstvy záclony - 3 vrstvy savých novin, které jsem každý den měnil - přiklopeno opět hladkou deskou stolu a zatíženo knihami více ve středu a něco málo po okrajích - zatížení jsem neustále upravoval dle citu).

Výsledek - obraz prakticky rovný, malba zatím drží (a snad i nadále bude). Kapily (nebo jak se těm malým trhlinkám říká) vypadají obdobně, jako před započetím rovnání, tedy jsou jen místy. Teď nechám pár dnů obraz odpočívat a srovnat se s okolím. Přidávám pár foto před započetím a nyní.

Neberte to prosím jako návod.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Umění - obrazy » Richard Brun? Opravit obraz?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1