Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » Rožňava 1945

Vykupminci.cz
Numisargo

Rožňava 1945

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Chtěje ze svých přebytků (až na posledních 6 doplatních a převrácený přetisk mám vše 2×) něco vybrat do aukce, podrobně jsem si tyto známky prohlédl ze všech stran, úhlů atd. I zjistil jsem něco, co jsem se, v těch pár existujících článcích nedočetl:
V první řadě jde, s největší pravděpodobností hraničící s jistotou, o dva typy háčku nad Č (jiný tam ani není). První, pravděpodobně běžnější (nebo otázka náhody) je háček jehož nožičky končí přibližně na stejné úrovni , druhý typ má druhou nožičku výrazně delší a i užší. Určitě nejde o nedokonalost tisku, oba typy mám zastoupeny vícekrát a oba zkoušeny Blaha nebo Bodor (druhý typ mám vícekrát se značkou Bodor, ale to bude věc náhody). Bohužel bez větších částí archů asi nebude možné zjistit víc podrobností a větší bloky jsou extrémně vzácné. Jako podtyp by se dal pojmenovat háček, který druhou nožičku má sice tenkou, ale krátkou.

O přetiscích je známo, že přetisková deska měla velikost poloviny archu (50 polí) a přetisk je popisován jako nepříliš kvalitní se stěry, rozmazáním a jiným zašpiněním. Ale, když má člověk trochu štěstí, tak je patrné, že ono "zašpinění" není ve skutečnosti většinou nic jiného než nedokonalý převrácený obtisk obtisku přetisku! Z toho je zřejmé (všimněte si mého detektivního ducha! 8) ), že celý arch byl při přetiskování v půli přeložen, přetištěna jedna polovina archu a poté druhá. Je taky možné, že archy byly přeloženy až po přetištění jedné z polovin, ale moc pravděpodobné mi to nepřijde, protože na žádném rubu není ani stopa po nějakém zašpinění či obtisku. Zkrátka, po přetisknutí té jedné poloviny arch otočili, přetiskli druhou půli, ale ne zcela zaschnutá barva ulpěla na spodní ploše tiskařského lisu a po položení dalšího archu se tyto zbytky otiskly na zrovna nepřetiskovanou část archu. Snad nejlépe to je patrné na oné doplatní známce, tam je ten zrcadlový přetisk docela rozeznatelný. I na tom převráceném přetisku je vidět slabý druhý přetisk a moje "teorie" docela dobře vysvětluje proč ten převrácený je v ploše známky jinak celkem čistý a navíc, přitlačením do stejného místa má ten obtisk obtisku mnohem zřetelnější kontury, protože se neotiskly jen náhodné kapky ale došlo k lepšímu přilnutí. Jako další doklad přeložení přikládám zcela jasné, až ukázkové, převrácené protlačení přetisku na rubu jedné ze známek (80 f Svatoštěpánská koruna), snad to je trochu vidět. Kupodivu je na líci tato známka téměř čistá.

Další zajímavostí jsou různá poškození a nedokonalosti čerchované čáry podle kterých by s úspěchem šla poznávat alespoň některá ZP, ale tady by bylo nutno oddělit "zrno od plev", tedy náhodná nedotisknutí od deskových vad. Nicméně jednu evidentně nenáhodnou se mi odlišit podařilo, protože ji mám 3×, kupodivu jen na doplatních (což by mohlo i znamenat že došlo k poškození v průběhu přetiskování). Povšimněte si chybějících prvních tří čárek, dvou "fleků" pod jejich místem a třetího mezi předposlední a tlustou čarou. Háček na tomto poli by byl právě tím podtypem.

No, a výsledkem toho je, že si nechám fšecko. :oops: Pak má člověk něco "pustit".
Jestli tohle všechno už přece dávno víte, tak sorry.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ech, možná to přehoďte do "Specializací".
Moderátor
Pavel_III napsal
Ech, možná to přehoďte do "Specializací".

Služebníček :D .
Moderátor
Nemyslím si, že by to byl obtisk způsobený strojem. Spíše se přikláním, že archy ať již byly přetištěny jakýmkoliv postupem, byly po přetištění dány na sebe přetištěnou stranou. Tak se část přetisku dostala na další arch. Občas to daly normálně a občas převráceně a tak vzniklo několik dalších variant.

Obdobné varianty se dají najít třeba na přetiskách pro Bangkok (B) a také na některých kolcích Indických států.

Ty háčky na Č skutečně vypadají jako typy.
Moderátor
Dovoluji si oponovat. A to ze dvou důvodů:
1) Bylo by dost nepraktické, kdyby dávali potištěné archy lícem (a rubem?) na sebe. Navíc by je lícem museli dávat proti sobě (v poloze tete-beche) a poměrně přesně, především s nulovou úhlovou odchylkou. Všechny známky, na kterých lze vyčíst že skvrny jsou vlastně přetisk, mají tento zrcadlově obrácený a, případně, posunutý vodorovně, ale nikdy znatelně (aby se nerejpalo) šikmo. A všechny ruby, co jsem kdy viděl, bez výjimky, jsou čisté.
2) Protlačení zrcadlově obráceného přetisku myslím docela přesvědčivě dokládá, že se přetiskovaly přeložené archy (neznám jiný způsob jak by toho mohlo být dosaženo). Pokládání přeložených přetištěných archů na sebe by sice odstranilo problém s tím, že onen obtisk je zrcadlově převrácený, ale výtka stran praktičnosti a nulového úhlu trvá. Je tu také varianta, že přetiskli horní polovinu archu, ten pak přeložili (protože jinak to nešlo), přetiskli dolní polovinu archu a takto upravené archy skládali na sebe, ale problém relativní přesnosti položení přetrvává. Navíc mi to přijde z výrobního hlediska jako značně nepraktické, mnohem rychlejší je přeložit, tedy přichystat, si archy předem.

Samozřejmě, jsem si vědom, že materiálu je po čertech málo, takže to, co jsem popsal, je nutně jen předběžná věc, kterou je nezbytné dále prověřovat (absence skvrn na lepu na známkách, které jsem kdy viděl, může být věcí náhody) a optimálně ověřit na velkých blocích (s dotazem na tiskaře už nejspíš neuspějem), ale to, jak jsem to popsal, mi zatím přijde takové nejpravděpodobnější. Proto, pokud tyto známky máte, podrobně prohlédněte své zásoby a uvidíme co dál. Asi by nebylo od věci zeptat se některého z expertů na názor, napadá mne jedině Šablatúra, ale nemám na něj kontakt, neznám se s ním osobně a nevím, jestli by se se mnou vůbec chtěl bavit, při jeho zdravotním stavu (jet za ním navíc nejsem t.č. schopen).
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 5. 1. 2014, 0:24. »
Registrovaný uživatel
V tom, co píšeš ohledně obtisků, vidím trochu rozpor. Při prvním obtisku je obraz převrácený, při druhém obtisku je zase správný. Jestli všechny známky mají (zrcadlově) převrácený obtisk, pak to nemůže být obtisk obtisku, ale jen prostý obtisk.

Zajímavější jsou ty Č. Jestli každé políčko sázeli ručně z liter, které měli v zásobě, pak těch odlišností bude mnohem víc - vidět je například různě velké odsazení teček za písmeny.
Moderátor
Jo, přesvědčili jste mne. Sem si to musel teda namalovat. ;) Asi to bude skutečně prostý obtisk ze zašpiněné podkladní (nebo spodní, či jak se jmenuje) desky.

Ty odsazení teček tam jsou taky. Hlavně za P to je pěkně vidět, ostatní nejsou až tak, ale zase tak detailně jsem to neproměřoval. Ale u těch teček by to asi chtělo ty větší bloky, jestli to je pořád na tomtéž místě. Čistě teoreticky se, hlavně ta poslední mohla pohnout, jestli to ne úplně dobře dorovnali (nejsem tiskař, nevím jak tomu upevnění říkají, aby jim ta písmenka "nelítala"). Na některých známkách je vidět, že ten tlak nebyl v celé ploše známky stejný, že je tak trochu šikmo. Múže to být i tím, že některé písmenko bylo o něco vyšší než jiné, což byl asi častější případ.
Jinak, i na tom obrázku se čtveřicí známek, je vidět, že (u 20 f a u té doplatní), že čerchovaná čára je oproti plné pošoupnuta, či je delší. Na konci (napravo) to je evidentní, na začátku (nalevo) by to mohl být i částečný nedotisk, tam se ta čára tak jako ztrácí. Na 50 f tomu tak není, tam jsou zarovnány stejně.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 13. 1. 2014, 0:29. »
Moderátor
Vlastně u všech teček to je pozorovatelné (nějak mi to nemyslí :oops: - viz ty zvětšené Č). Stačí to trochu zvětšit (ale u těch P mi to přišlo nějak víc, okem zdaleka a takový zajímavější). Dost možná, že by se dalo jednoznačně určit každé pole přetiskové desky. Ale chce to ty bloky.
Registrovaný uživatel
Ještě zpátky k tomu "zašpinění"... Takhle už tvoje teorie dává smysl. Přetiskovali archy přehnuté na polovinu a při tisku jedné poloviny archu se zároveň na druhou polovinu archu natiskl ze zamazané přítlačné desky nebo válce zrcadlově převrácený otočený obraz.
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 13. 1. 2014, 2:25. »
Moderátor
Jen taková prosba - pokud někdo tyto přetisky má a byl by je ochoten zapůjčit, nebo aspoň poslat pořádný sken ... ale já bych je, pokud možno, raději viděl. Čistě z vědeckých důvodů kvůli typologii, jestli by se to časem podařilo dát dohromady.
Moderátor
Krapet jsem si hrál a zde viz výsledek částečný - stejné (nebo aspoň velmi podobné) provedení podtržení na různých, to napsat můžu, polích. Jenom mi není jasné, jestli ten "příběh se S" jsou dvě různá pole, nebo jestli se jedná o nějakou náhodu.
Mimochodem, na těch tmavých známkách to prohlížení stojí za ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel III.tu je niekoľko ukážok pretlače Rožňava 1945. Pozadie niektorých známok je bohužiaľ došť tmave

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
jozef49 napsal
Pavel III.tu je niekoľko ukážok pretlače Rožňava 1945. Pozadie niektorých známok je bohužiaľ došť tmave

Můžeš mi to poslat na svehla.pavel(kyselá ryba)volny.cz ?
A ještě bych poprosil o pokus o vyrovnání. Vzhledem k neexistenci milimetrů se pokouším srovnávat jednotlivé výřezy a když je to moc našikmo, už to nejde a na pootočení já nemám program (nemůžu mít taky fšecko :oops: ).
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 16. 2. 2014, 16:28. »
Registrovaný uživatel
Na vyrovnání obrázků (a nejen na to) používám IrfanView. Několik jiných programů při pootočení mění rozměry, to je u skenů známek moc špatně, tenhle rozměry zachovává.
Moderátor
IrfanView mám, ale to neumím. Vím že tam je jakási "jemná rotace" ale nevím jak to funguje. :oops: Mi to hodí 45° a šlus. Ale stejně bych to potřeboval nejlépe 600×600 (kvůli jednotnosti) v jpg (postačuje). Když si to uložím odtud, už je to obvykle nějaké jiné.
Rady ohledně Irfanu přijímám!
Registrovaný uživatel
Klávesou F12 zobrazím nástrojovou lištu PAINT pluginu. Klepnu na ikonku Obrázek vložený uživatelem a nakreslím čáru, která má být vodorovná nebo svislá. Já při tom ještě přidržím klávesu Ctrl.
Registrovaný uživatel
Jinak, ve Windows mám zapnutou funkci ClickLock (Ovládací panely -> Myš -> Tlačítka) a nastavení nejkratší doby pro aktivaci. S tím při myším tažení stačí myší tlačítko na začátku krátce podržet a na konci znovu stisknout. Taky, ač jsem pravák, tak myšuju levou rukou. A jednou bych chtěl mít dotykovou obrazovku a myš nadobro odložit.
Moderátor
Aha, něco už jsem pobral. F12 mi to sice nebere a postup bude zdlouhavý (asi mám buď starší verzi nebo nedostatek pluginů), ale vono to nějak de!! :P
Moderátor
Já si tam totiž kdesi v nastavení musím nastavit o kolik to chci otočit a dělat to po jednom kroku přes menu, nějakou ikonku se mi nepodařilo najít. Anebo dohledat a nainstalovat plugin(y) a to si nejsem jist, jestli bych se v tom vyznal a jestli bych třeba nenadělal víc škody než užitku. Má důvěra ve mne není nepřekonatelná!! :)
Moderátor
Si vystudovaný stavař, tak sa nepodceňuj! ;)
Registrovaný uživatel
Nejlepší bude nainstalovat novější verzi IrfanView, která už ten plugin v základu obsahuje. V nějaké staré verzi by ani nemusel fungovat.
Moderátor
Jeden neví, jak to má pojmout. Pokouším se to tedy obecně roztřídit podle, knihař by řekl, zalomení. Takže tady jsou jednotlivé přetisky se zarovnaným (více-méně) Č s tlustou čárou (pojmenoval jsem si to "přisazené Č") a většinou i přisazenou čárkovanou čárou. Posledních 5 velkých obrázků má tuto čáru mírně předsazenou. Jen dva přetisky jsou z totožného přetiskového pole (ty se žlutočernýma šipkama), dva, se světlezenou šipkou, se zdají být taky stejné, ale liší se háčkem, což by mohlo naznačovat vývoj tohoto štočku a totiž ten, že původně nahoře zarovnanému háčku se uštíplo/obrousilo pravé špičaté zakončení. Ale chtělo by to více známek.
Ty malé nejsou moje známky, ale patrně tam budou dva další štočky. A ten na doplatní 3 f by mohl být totožný s tím druhým (Görgey Artur - 12 f vpravo nahoře).

Pokračování zase někdy příště. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavle ty sa len zaujimas o tie bodky, ciarky...
_______________
Moderátor
babygulka napsal
Pavle ty sa len zaujimas o tie bodky, ciarky...

Já už su jak ti Hradčanáři!! :mrgreen:

A Morse je můj kamarád. :twisted:
Moderátor
Hele, pokud jsem se nějakého Hradčanáře dotknul, tak to pardon! Já jen, že se zabývají skutečně každým mušincem. :P Tohle se tomu blíží. I když, tady ty rozpoznávací znaky jsou přece jen komplexnější - nejen mušince, ale i vzdálenosti písmen a teček, což je ovšem věc kterou sice dokážu rozeznat (větší, menší), ale s nějakým precizním měřením su krapet na štíru. Nemám k tomu potřebný minimetr, byť mne už napadlo i náhradní, skoro geniální, řešení. ;)

A chtělo by to ty bloky. :(

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » Rožňava 1945

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1