Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Skúsim založiť túto tému, že by sme všetky premety s touto tematikou skúsili mať tu:-)
Začnem drevorezbou sv. Hieronyma, výška 31 cm. Kúpila som ho za trochu drahšie, ale imponuje mi, že pochádza z okolia Banskej Štiavnice. Bol kúpený od miestneho reštaurátora a zberateľa rezieb pred viac ako 45 rokmi. Keďže aj baníci si privyrábali predávaním drevorezieb, zaznel tip, že je to práca niektorého z nich. Podľa mňa je lepšie vypracovaný a pochádza skôr z niektorej rezbárskej dielne - možno Piarg?
Lepšiu fotografiu pridám, keď mi príde poštou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ešte jedna - sv. Juraj, zrejme okolo 1850, ale to je len dohad. Výška cca 35 cm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tá prvá je lepšia ako klasická ľudovka, ale jednoznačne horšia ako tá druhá, aj mladšia:-) Ale pochybujem, že ešte niekedy zoženiem za mne dostupnú cenu takú, ako ten Juraj. To bola taká šťastná kúpa:-)
Registrovaný uživatel
Souhlasím s Bobinkem ... ale obě jsou takové mile lidské. Líbí se mi moc ;)
Registrovaný uživatel
Tak taky se pochlubím a poprosím i o informace. Ten první kříž pochází podle mojí babičky z Ameriky a přivezl ho můj prapraděda. Takže pochází z 19. stol. jen nevím letopočet. Tipl byste někdo kdy asi ? Je vysoký 70 cm a zajímá mě, jak se vám líbí a jaká by případně byla jeho cena ? Ptám se ne proto, že ho chci prodat, to nikdy, jen ze zvědavosti. Vyrobený je asi ze sádry..a ten druhý mám pro prababičce, je vysoký 50 cm a na spodu ho bohužel kousek chybí. Mám k němu i Krista ale chybí mu ruka, tak jsem ho tam nedával.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prvý kríž by som tipovala na druhú polovicu 19. stor. Je zaujímavo riešený:-) Čo sa týka ceny, sakrálne predmety zo sádry či biskvitu sú veľmi zle predajné. Cena by bola myslím dosť malá, cca 500 Kč. Ich čas ešte neprišiel, takže rozhodne ponechať doma:-)
Druhý kríž môže byť okolo roku 1900, ak bol Kristus z dreva, môže byť aj starší. Inak na tieto typy najčastejšie dávali Krista z biskvitu. Ich cena je okolo 1500 Kč v prípade, že sú kompletné. Inak dorobiť ruku nie je problém, len to bude stáť pár stovák:-)
Registrovaný uživatel
Trošku podobný sa už dlhšie predáva na aukre.

https://aukro.cz/jezis-6917280760
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Prvý kríž by som tipovala na druhú polovicu 19. stor. Je zaujímavo riešený:-) Čo sa týka ceny, sakrálne predmety zo sádry či biskvitu sú veľmi zle predajné. Cena by bola myslím dosť malá, cca 500 Kč. Ich čas ešte neprišiel, takže rozhodne ponechať doma:-)
Druhý kríž môže byť okolo roku 1900, ak bol Kristus z dreva, môže byť aj starší. Inak na tieto typy najčastejšie dávali Krista z biskvitu. Ich cena je okolo 1500 Kč v prípade, že sú kompletné. Inak dorobiť ruku nie je problém, len to bude stáť pár stovák:-)
Dargor to tipla bych řekl docela správně a jen k tomu vyřezávanému, já bych ho odhadl kolem let plus mínus 1915 a býval na něm JK z biskvitu a vyráběl se v horských vesničkách tuším Šumavy. V tomto stavu cena minimum a pokud by byl komplet s JK a nepoškozený tak plus mínus cena, tak jak u toho ze sádry.
Registrovaný uživatel
Sákryš Dargor vy se nezdáte, teda určitě něco znáte a já myslel, že jste zcela neznalá starožitností... No jo jste zakuklený starožitník , není dobré vás podceňovat ;) Ještě k tomu dřevěnému prodejný a komplet by mohl dosáhnout i těch 1500, ale rychleji prodejný by byl za tu pětistovku :D
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 6. 11. 2017, 18:52. »
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Inak dorobiť ruku nie je problém, len to bude stáť pár stovák:-)

Jasnééé. Šikovný majster to zvládne, ľavou zadnou.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drevorezba-panna-maria-s-jeziskom-odhad-veku_post_-467282#post467282
Registrovaný uživatel
Trošku sa snažím teraz venovať tým sakrálnym veciam, tak pozerám stránky s fotkami sôch a krížov z múzeí aj s datovaním, tak niečo som už možno pochytila:-)
K tomu reštaurovaniu ruky - podstatne drahšie je dorobiť ruku na sochu ako na ukrižovaného Krista. Tam rezbár nemá problém, ruka dosadá na drevený kolík a je totožná ako druhá poväčšine, takže to nemá ťažkú prácu:-) Ibaže väčšinou je aj tak reštaurovanie drahšie ako kúpa celého objektu. Takže rozhoduje najmä pocitová hodnota, zachovať rodinnú pamiatku. Pretože finančne je lacnejšie kúpiť celý kríž aj s Kristom nový. Prípadne niekedy sa vyskytne na predaj aj malý Kristus vhodný na takéto kríže, cenovo cca 400 Kč.
Inak na Slovensku sú už tieto veci podstatne drahšie ako u Vás, a nie je ich ani veľa v ponuke. Dosť robí aj aukro, takže na slovenskom bazoši rúbu vysoké ceny. Teraz som napríklad kúpila krásny stojaci kríž s Kristom za 1000 Kč, všetko komplet drevo a určite pred rokom 1900, nie sú na ňom použité klasické strojové klince, ale pekne ručne kované. Len na základni chýba pár líšt, to dávam dorobiť rezbárovi.
Registrovaný uživatel
Poklona paní Dargor. Děkuji za komentáře. Prodávat samozřejmě nehodlám, je to v rodině už dlouho ( i když do tohoto stavu jsem to dal až já ten dřevěný kříž) a mé sběratelské cítění se dá vyjádřit citací jedné známé pohádky - "co už peklo schvátí, to už nikdy nenavrátí" :mrgreen: . Co mě se dostane do ruk, těžko z nich dávám..nejsem prodejce. Zkusím pohledat toho Krista a budu rád, když poradíte, jak nebo kde ho nechat dát dohromady. Mě nic nenapadá..nechci jiného z aukra, chci tohoto protože je původní z toho kříže a je to rodinná věc. Jinak, líbí se mi, jak jste do toho zapálená, jak já do hodin :D. Jak to snáší váš manžel ? U mě manželka musí mít někdy nervy ze železa :D .
Registrovaný uživatel
No ja mám zatiaľ len priateľa, ale keďže doma mám zbierku cca 1300 kamienkov v 8 vitrínach, tak si už zvykol:-))) Myslím, že u každého zberateľa musí mať partner/ka nervy zo železa a tak trochu sa prispôsobiť:-)
Ku Kristovi - viem poradiť dobrého rezbára, čo spolupracuje s reštaurátormi a robí práve chýbajúce časti končatín, ale na Slovensku. Veľmi oceňujem, že chcete dať dokopy práve toho, pretože je to rodinná záležitosť. Mne sa práve to na starožitnostiach páči, že ich nestačí len získať, ale aj dávať postupne dokopy, tešiť sa z nich a človek vtedy nemôže hľadieť na zisk, pretože je to čisto koníček. I keď do budúcna je to aj dobrá investícia:-)
Registrovaný uživatel
Tak to jo :) . Třeba se k vám časem přidá..já se ke starožitnostem taky dostal přes manželku. Ne snad, že by ji to nějak extra bavilo ale vyrůstala v takovém prostředí a mě se to hodně zalíbilo. A hodiny jako takové mě zajímali už od mala, je to jediný spravedlivý stroj na světě. I když se budou zpomalovat nebo předbíhat, stále pojedou stejně a budou odměřovat všem stejně ve stejném cyklu. A hrozně mě baví, když jim člověk může "vdechnout" zase zpátky "život". A tak jsem přešel i na nábytek a jediný problém je jen prostor :D . No nic, zkusím dnes pohledat toho krista a dám fotku. Možná nebude ze sádry ale z toho biskvitu..já ho nikdy nedržel v ruce tak pořádně nevím,jak ho rozlišit od sádry :D . Jinak vím správně, že je to nepolévaný porcelán ?
Registrovaný uživatel
Tak už jsem toho chudáka konečně našel. Mám zlou paměť, chybí mu i nohy :( . Necistil jsem ho ještě,můžu to vzít vodou s mydlem a kartackem (kefkou) ? Co myslíte, půjde s tím ještě něco dělat nebo je to ztracené?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Som pesimista.Je to moc poničené.Keby to bolo aspoň z dreva..
Ale číslo na drese má dobré.Ako bežec na MMM- KE.
Medzinárodný maratón mieru-Košice. :D
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Som pesimista.Je to moc poničené.Keby to bolo aspoň z dreva..
Ale číslo na drese má dobré.Ako bežec na MMM- KE.
Medzinárodný maratón mieru-Košice. :D
-s-


To nevím, me bral akorat motorsport a Johnny Haughland na Škoda 130 RS :D . Jj,je to poničené ale vyhazovat stejně nebudu,pokud to nepujde zachránit. Někam to kdyžtak schovam pro generace příští.
Registrovaný uživatel
CYDA-Š 130 RS,tých som videl naživo..
Cyril Pacala,Daniel Jantošík..
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
CYDA-Š 130 RS,tých som videl naživo..
Cyril Pacala,Daniel Jantošík..
-s-


Tehdy to ještě bylo ono ;) .. i jezdci na Dakaru, Liaz, Tatra..s dnešními auty už taková zábava není. A tak jsme se dostali od Krista až pomalu po dnešek :mrgreen: .
Registrovaný uživatel
Keby bol Kristus z dreva, šlo by to lepšie dorobiť, ale možno nejaká nádej je. Videla som, ako sa dá dorobiť chýbajúci kúsok biskvitu takou tvrdou polymérovou hmotou. Možno by som skúsila byť na Vašom mieste pohľadať na fler.cz nejakého šikovného predajcu, ktorý robí s takýmito tvrdnúcimi hmotami a osloviť ho. Myslím, že by toho Krista niekto šikovný dokázal dorobiť.
Inak čistiť sa nebojte, kľudne môžete kefkou a mydlom:-)
Registrovaný uživatel
Alebo ešte som našla:

http://burda-nabytek.cz/restaurovani/porcelan.html
Registrovaný uživatel
Děkuji moc za rady a odkazy :).
Registrovaný uživatel
Drevorezba Jána Nepomuckého, chýba jej svätožiara, lebo na pleciach má dierky na jej vloženie. Ale čo sú tie čísla dole, to netuším. Na prvý pohľad vyzerajú na dátum, ale rok 1830 mi príde moc starý, socha bude myslím novšia. Výška cca 40 cm, cena bola 1 000 Kč.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Trošku oživím túto tému dvomi predmetmi, každý jeden v cene 500 Kč.

Prvá je soška neznámej svätice, po boku má umiestnený ruženec, zvyšky pôvodnej polychrómie, komplet drevorezba, zrejme koniec 19. stor.

Druhá vec je plastika Kristus v hrobe, aj Kristus je z dreva, tu tipujem zrejme začiatok 20. stor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prosím o dataci a popř. jaká cena? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1