Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, posílám lepší fota dřevořezby k určení období a cca ceny. Mám možnost koupit za 5 tisíc. Má to tuto cca cenu? Předem díky za pomoc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, prosím o určení období a ceny dřevořezby obličeje Madony. Prodejce požaduje za tuto 26cm vysokou dřevořezbu 3. 000 Kč, ale mne se to zdá hodně. prosím o vaše názory, popř. kdo pozná podpis autora této dřevořezby. Předem moc děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekný deň prajem:-) K prvej drevorezbe sa neviem k cene vyjadriť, práca to vyzerá byť z 19. storočia, skôr by som tipla jeho druhú polovicu. Druhá drevorezba je jednoznačne novšia, kľudne môže byť až niekde v rokoch 1950 a tam mi 3000 príde naozaj veľa.
Registrovaný uživatel
Vždyť ro tam je všechno napsané. Signatura z boku Jar. Charvát, vzadu 1942 Kutná Hora
Registrovaný uživatel
Dá se předpokládat, že jde o příbuzného (potomka?) tohoto Františka Charváta

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ježiš ja som si ten nápis na zadnej strane vôbec nevšimla:-) iba tú signatúru na boku.
Registrovaný uživatel
Dargor6, Packa: děkuji Vám.
Registrovaný uživatel
Dargor6, packa: Tu první dřevořezbu (podle Vás z cca 2 poloviny 19. st.) mám možnost koupit za 5.000 Kč. Cena odpovídá, nebo je to drahé, Děkuji za odpověď, Pk
Registrovaný uživatel
Já sakrálním předmětům ani zbla dřevořezbám nerozumím, jen jsem napsal, co vidí mé bystré oko ;) :roll: s téměř třemi dioptriemi.


Co ale absolutně nechápu na FORU PRO SBĚRATELE - tu neustálou posedlost některých po "správných cenách" a "mám si to koupit" či "vydělám na tom" ?
:roll:
Registrovaný uživatel
packa: Děkuji za váš názor. Ale nerad bych kupoval předražený artefakt, který lze jinde nebo ještě zajímavější koupit levněji. To je můj názor.
Registrovaný uživatel
Já osobně bych si za 3 000 Kč koupil obličej madony, je to nádherná řezba, a pokud není poškozená za 3 000 Kč určitě drahá není.
Možná než něco koupíte, zajděte na výstavu umění, nebo do muzea. Nemyslím to ve zlém, ale sběratel zatím určitě nejste. Když si něco kupujete pro sebe musíte Vás to nejprve chytnout u srdce a potom teprve řešit cenu, nebo jak moc je to zajímavé.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pri týchto artefaktoch je ťažko sa baviť o cene - ono drevorezby sú celkovo drahé a stačí si pozrieť aj súčasnú produkciu a tie ceny sú dosť vysoké. ja sa riadim tým, čo ma zaujme a cítim sa pri tom v miestnosti dobre. Tých 3000 je pre mňa dosť aj z dôvodu, že rezba je trošku "mladá". Ale celkovo viac ma zaujímajú datovanie a pôvod veci ako jej samotná cena. Pokiaľ ma vec zaujme, tak pustím z vrecka aj viac, ako by bolo pre rodinný rozpočet dobré:-))
Registrovaný uživatel
Nezna někdo tohoto řezbáře J. Sekyra ? Měl by to být autor této dřevořezby Sv. Václava -celková výška 50 cm
Děkuji snad někdo pozná J

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jezus v 21. 5. 2019, 10:48. »
Registrovaný uživatel
Udělal jsem si radost a koupil si k narozeninám na aukru dohodou mimo aukro tento stojací kříž. Zaujal mne na první pohled svým provedením - litina a evidentně druhá polovina 19.století. Můj odhad nakonec potvrzoval i nápis 1872. Z tohoto období znám pouze řezbované a dřevěné kříže, tento litinový jsem nikdy neviděl. Víte o něm něco víc? Pro koho byl určen, jestli bohatší vrstvy nebo byl k dostání na každé pouti..jeho výška je asi 27 cm. Zkrátka každý střípek vědění, který vás napadne - rád si ho přečtu. Zajímavostí pro mě bylo, že kříž je ze dvou částí a ke konzole je přišroubován šroubem s opačným závitem - tedy utahování doleva. Znám staré hřbitovy nebo i boží muka z té doby a na nich dominuje černá a zlatá barva. Totéž bylo určitě i na tomto křížku, jsou na něm místy zbytky barev. Vydedukoval jsem, co kde patřilo a rád bych věděl, zda jsem se trefil (viz.foto). Dřív, než se zajdu projít po starých hřbitovech k načerpání inspirace, poprosil bych, pokud máte někdo podobný kříž, abyste mi prosím poskytly podklady či rady k renovaci tohoto kříže.
Registrovaný uživatel
Zde foto. Celý kříž byl asi černý a jeho konce byly zlaté. Kristus byl zlatý a paprsky za ním také. Dokonce i rytina na kříži byla dle zbytků barvy zlacená..snad. Prohlíženo pod lupou. Vypadá to, že to kdysi někdo sundával dolů rýžákem nebo nějakou chemií. A konzola kříže je uplná záhada, kde nic nevím. Celá černá, nebo ty pásky a reliéf by zlacené?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo a ještě,jaký typ černé použít? Antracit nebo nějaká lesklá? A prosím toho Ag na obrázku si nevšímat..my se nejdřív dohadovali,jestli to nebylo natrene stříbrnou a nějak jsem to měl blbec furt v hlavě :D .
Registrovaný uživatel
Asi takhle... v druhé polovině 19 století běžela výroba litiny na plný pecky a dělala se zní spousta věcí.
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Asi takhle... v druhé polovině 19 století běžela výroba litiny na plný pecky a dělala se zní spousta věcí.


To nepopírám ale skoro vůbec se s litinou nepotkávám v inzerci ani v anticích. Tak mě to zaujalo. Mozna to lidi,právě kvůli tomu že je to litina,radši odnesou rovnou do sběru. Myslím,že bude super až se opraví.
Registrovaný uživatel
Mne sa ten kríž páči a myslím, že nie je bežný typ. Áno, liatina sa používala hojne a aj liatinových krížov je veľa. Ale nie s datovaním. Takže si nemyslím, že by sa jednalo o nejaké "pouťové zboží". Podľa mňa ste kúpili dobre:-)
Registrovaný uživatel
Pridám pár foto môjho kríža, momentálne len detaily, mám ho rozobratý. Kríž sa dražil na aukre, ale nebol vyčistený a nebol nafotený punc. Už vtedy sa mi zdalo, že to bude zaujímavý kríž, ale keď šla cena nad 3000 Kč, už som nedražila lebo som si nebola istá (predal sa za 3151 Kč). Potom ma to aj mrzelo, stále som nad ním uvažovala. A zrazu ho vidím očistený na sbazar a za cenu 8000 Kč. Také peniaze som si nemohla z rozpočtu dovoliť tak som v podstate len tak napísala predajcovi, že za ten kríž ponúkam 4000. A čuduj sa svete, súhlasil:-)
Včera kríž dorazil, je vysoký 22 cm. V spodnej časti je tento erb s puncom hlavy psa s číslom 3 (800/1000) a značka J.C.K. Predajca ale očividne nevedel, že aj Ježiš je zo striebra, pretože keď som ho včera rozobrala, našla som na jeho chrbte punc. Nebolo ho vôbec vidno lebo tam bola vrstva prachu a nejakého mazu. Všetko ešte detailne nafotím makrom tento týždeň aj dodám foto celého predmetu. Myslím si však, že sa jedná o značku "Josef Carl Ritter von Klinkosch (* 28. Februar 1822 in Wien; † 8. Juni 1888". Myslím si, že keďže robil pre cisársky dvor a jeho výrobky už aj vtedy boli dosť drahé, že sa jedná o kríž určený pre nejakú šľachtu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No to je taktéž velmi hezký kříž a jsem zvědavý,jak vypadá celkově. Děkuji za poznatky, mě právěže to datování taky překvapilo,možná to byl nějaký datum narození a dárek k němu..nevím. Na Aukru byl prezentován jako po devadesátileté paní s tím, že nedrží na konzole a naklání se. Byl za 1000kč ale to se mi zdálo moc, tak jsem nabídl mimo aukro 500kč,to je podle mě odpovídající cena v tomto stavu, kterou nabídne sběratel. Nakláněl se proto,protože měl opačný závit a nikdo to nevěděl, takže ho nikdo nedotáhl. MOžná v budoucnu budu uvažovat i o stříbrném kříži nebo něco takového extrovnějšího ze sběratelského pohledu ale já tenhle kříž neberu ze sběratelského hlediska jako spíš z toho křestanského - Ježíš byl hlavně králem chudých a předměty, co k se němu vážou, by měly člověka přivádět spíše k pokoře než k okázalosti, jako se to dělo u šlechty. Dřevěný křížek už jsem tu ukázal,dokonce se povedlo doplnit i chybějící řezbu a chtěl jsem i stojací. A právě to litinové provedení mě zaujalo. Tak sem potom taky dám fotky, jak bude vypadat po renovaci.
Registrovaný uživatel
Pridávam detailnejšie fotografie, za každú informáciu budem moc vďačná:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak takový kříž jsem ještě neviděl nikde. Nejsem si jistý ted tou šlechtou, oni měli spíš celostříbrné sbírky nebo starožitnosti po předcích. Ale jelikož je tohle stříbro,tak obyčejný člověk to taky neměl. Napadá mě,že by to mohl být kříž z období Biedermaier a měl ho nějaký bohatý měštan?
Registrovaný uživatel
V múzeu si myslia, že kríž mohol patriť aj rodine Kleinov z Wiesenbergu. Nie všetci boli šľachtici, boli medzi nimi aj bohatší mešťania a vraj používali v pečati obdobné písmeno K. A Klinkosch pre nich vyrábal predmety, o čom bola aj výstava v Prahe a bola tam časť ich rodinného striebra od neho práve.

Ešte prikladám fotografiu (v menšej kvalite, predávajúca nevie dodať nič lepšie). Takýto kríž som ešte nevidela a v podstate ani netuším, či sa jedná o starožitnosť. Ale vyzerá zaujímavo a možno niekto tu bude vedieť viac:-)
K domnienke, že by sa mohlo jednať o niečo okolo roku 1910 ma vedie fakt, že pani predáva aj filigránový záves s mincou Františka Jozefa z roku 1902 a oba predmety majú rovnakú reťaz. A ten filigrán podľa mňa už nová práca nie je.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kříž je zdobený tureckými mincemi, které by měly být stříbrné, tedy pokud jsou pravé. Na mincích jsou letopočty arabskými číslicemi a lze je přesně datovat.
Mince mohou být i imitace vyražené z postříbřeného plechu. Podle vzhledu by to mohl být tzv. cikánský kříž. Takové nosili bohatí Rómové a některé bývaly z pravého zlata, stříbra a kamenů. Jiné tyto kříže byly z obecných kovů, zdobené barevnými sklíčky a napodobeninami mincí, ale měly vzbuzovat vzhled pravého šperku. Podle provedení by původ kříže mohl být na Balkáně.
Adalbert

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1