Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A tady by se jednalo o jaké období? Vše dřevo i předešli kříž. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A můj zatím poslední prosba o dataci a případný odhad? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji za případnou odpovedi.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekett,keby si sem vložil 20 obrázkov tak by všetky ležali? :)
Pred vložením klikni na obrázok "pravým" a zvoľ-upraviť a otoč ho...Keď sa nenahrá správne tak ho vymaž a skús znova.

Aj Dargor6 sa po dlhej dobe sekla...Tej to opravím. :P
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani napsal
Pekett,keby si sem vložil 20 obrázkov tak by všetky ležali? :)
Pred vložením klikni na obrázok "pravým" a zvoľ-upraviť a otoč ho...Keď sa nenahrá správne tak ho vymaž a skús znova.

Aj Dargor6 sa po dlhej dobe sekla...Tej to opravím. :P
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Stani: Kristus byl sice králem chudých ale přesto nemyslím, že v hrobě měl tak málo místa že stál :lol: Dargor to má dobře ;) Jinak mě to zaujalo, nevěděl jsem že byly i takové zmenšené modely hrobu. Docela by mě zajímal původ a historie té věci, jen tak ze zvědavosti. Fakt jsem to nikdy neviděl.
Registrovaný uživatel
Fenix: Áno, pohľadová strana je na ležato, v hrobe naozaj nestál:-) Ani ja som takúto vecičku ešte nevidela. Našla som ju na bazoši za 500 Kč a pán, čo ju predával, ju má po babičke. Nič viac o tom nevie. Všetko vrátane Krista je z dreva, na spojoch sú použité ručne kované klinčeky. Stav je výborný, žiadny červotoč a ani nič nechýba.
Registrovaný uživatel
Kristus v hrobě není nějaká zvláštnost .Samozřejmě se v něm moc „neohřál“ a proto se dělaly spíše jiné výjevy .Nicméně již od gotiky jsou zachyceny řezby Krista s pohyblivými rukami , kdy byl symbolicky o Velikonocích sundáván z kříže , ukládán na tři dny do hrobu a poté opět vyndán a oslavován jako Kristus vítězný .Viz foto podobné řezby z 16. století

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Kristus v hrobě není nějaká zvláštnost .Samozřejmě se v něm moc „neohřál“ a proto se dělaly spíše jiné výjevy .Nicméně již od gotiky jsou zachyceny řezby Krista s pohyblivými rukami , kdy byl symbolicky o Velikonocích sundáván z kříže , ukládán na tři dny do hrobu a poté opět vyndán a oslavován jako Kristus vítězný .Viz foto podobné řezby z 16. století

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Zajímavé. Kdy tak tento zvyk skončil? A na co si lidé dělali ty male hrobecky,jako součást nějakého domácího oltáře ? Jinak Dargor myslím dobře koupila a bude to ve správných rukou :) .
Registrovaný uživatel
Ja som videla gotické aj barokové plastiky Krista v hrobe, ale boli to diela vo veľkosti živého človeka:-) Ale takýto maličký hrob, na dĺžku cca 30 cm, s tým som sa nestretla:-)
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Ja som videla gotické aj barokové plastiky Krista v hrobe, ale boli to diela vo veľkosti živého človeka:-) Ale takýto maličký hrob, na dĺžku cca 30 cm, s tým som sa nestretla:-)


Ahoj Dargor6, co říkáš na zrestaurovanou sošku Panny Marie ? ;)
Registrovaný uživatel
Dargor6 napsal
Ja som videla gotické aj barokové plastiky Krista v hrobe, ale boli to diela vo veľkosti živého človeka:-) Ale takýto maličký hrob, na dĺžku cca 30 cm, s tým som sa nestretla:-)


No právě,tak malý jsem taky nikdy neviděl. Tento mi připadá jak zmenseny u nas v kostele.
Registrovaný uživatel
Fenix188 napsal
Stani: Kristus byl sice králem chudých ale přesto nemyslím, že v hrobě měl tak málo místa že stál :lol: Dargor to má dobře ;) Jinak mě to zaujalo, nevěděl jsem že byly i takové zmenšené modely hrobu. Docela by mě zajímal původ a historie té věci, jen tak ze zvědavosti. Fakt jsem to nikdy neviděl.

Ja viem,že to Dargor má dobre.Chcel som len ukázať Pekettovi,ža sa to dá a byť vtipný..Ako vždy. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Všem děkuji.
Registrovaný uživatel
Pekett - vyjadrím sa len, čo si myslím o krížoch s Kristom:-) Ten prvý, rezba bez polychrómie by som datovala do 1 polovice 20. stor. Druhý je podľa mňa starší, druhá polovica 19. stor. K tej tretej veci sa vyjadriť neviem - je to niečo s podstavcom na stôl alebo má ukončenie prispôsobené na nasadenie na niečo?
Registrovaný uživatel
Pridávam ďalší úlovok - kaplnku s Ježišom vo vnútri pôvodom z Oravy. Je komplet drevená, ako kaplnka tak i socha. Pochádza zrejme z rodiny biskupa Jána Vojtaššáka, pochádza od pani, ktorá sa s ním osobne poznala a v čase jeho väznenia časť jeho majetku prešla do súkromných rúk. Bohužiaľ už zomrela, tak zistiť nič bližšie nie je možné. Kaplnka má na výšku 75 cm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dargor6 - děkuji za Váše vyjádření ke křížům. Třetí věc má být prý ostatkový, relikviář? kříž, který je na kulatém podstavci ze stejného magnetické kovu jakého je zhotovena ostnatá růžice a osa tohoto relikviáře. zdobný zbytek není z magnetického kovu, ale nejspíš bronz. Ve vnitřní straně se nachází malba světce na kůži a kolem našity nějaké kovové, spirálovité špony. Světec je v kutně, na rukou má krvavé stigmata. Předem děkuji za jakýkoliv poznatek. PK
Registrovaný uživatel
Dargor6 - mohu poprosit a poslat ještě pár fotek dřevořezby k vyjádření? Děkuji PK
Registrovaný uživatel
Pekne ďakujem za každú radu ohľadne datovania tejto drevorezby. Je komplet z dreva, výška cca 53 cm. Je zo začiatku 20. storočia alebo to môže byť starší kúsok?:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Klasické zpracování Immaculaty, ale díky zjednodušenné formě výrazu , drapérie i celkové výtvarné stilizaci bych to považovat také za plus -mínus počátekXX. století .Mladý , ale výtvarně vydařený kousek :- )
Registrovaný uživatel
Zdravím, prosím o určeníí cca obdobi vzniku dřevořezby 35cm sv. Jan Nepomucký (prý lidové baroko) . A prosím, zda je možno i ocenění? Předem moc děkují.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Áno, myslím že sa jedná o ľudové baroko a kľudne to môže byť aj prvá polovica 19. storočia. Mám podobnú rezbu z roku 1830. U nás také sošky stoja cca 200 - 300 Eur, ja som moju kúpila v bazári za 1000 Kč. Ak chcete predávať - nie je moc dobré obdobie na predaj podľa mňa. Pokiaľ kupovať, tak ak Vám ju predajú do 3-4 tisíc Kč, tak určite neprerobíte:-) Pridávam link na aukre, môžete sledovať či sa predá alebo pôjde cena nižšie.

https://aukro.cz/rezba-jan-nepomucky-19-stoleti-6931410408
Registrovaný uživatel
Dargor6: Děkuji za odpověď, prodávat nechci a nebudu, koupil jsem pro sebe do sbírky a pro radost. Tak levně jsem jako Vy v bazaru nekoupil, top štěstí jsem neměl:) Koupil jsem v Antiku za tržní cenu 5000 Kč:(. Ale radost s ní mám přesto.
Registrovaný uživatel
Ono to tiež nie je zlá cena - ja si myslím, že tieto drevorezby časom dobre podrastú na cene aj u nás:-) Stačí sa pozrieť do zahraničia či do aukčných siení. Minule sme boli v antiku v Levoči, chodia tam dosť zahraniční turisti, že najmä Maďari a Poliaci a kúpia kľudne podobnú sošku za 400 Eur s tým, že u nich sú originály podstatne drahšie. A drevorezby sú kvalita - nie je to odliatok zo sádry.
Registrovaný uživatel
Dargor6: Souhlasím, cena těchto artefaktů má tendenci vždy růst, nyní je celkem celková stagnace cen starožitnictví. Ale já si dělám hlavně radost a to mám:) Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.
Registrovaný uživatel
Včera sa mi podarilo získať týchto dvoch anjelikov, polychrómované drevorezby. Predávali ich dvaja mladí bratia (cca 25 rokov), ktorí ich majú po svojom dedkovi a ten tvrdil, že mu ich dal jeho dedo. Mali by pochádzať od rezbára z Novej Bane, resp. blízkeho okolia. Skúsila som napísať aj do Pohronského múzea, možno sa mi podarí zistiť niečo bližšie. Trebárs im štýl rezby napovie, koho dielo by to mohlo byť. Chlapci majú ešte jednu sošku Madony od toho istého rezbára, skúšame sa dohodnúť na cene:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1