Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pán Adalbert - moc Vám ďakujem, presne ste ma nasmerovali:-) Keď dám do google balkan cross alebo bulgarian, nachádza mi podobné typy. Lebo som sa vôbec nevedela odraziť, čo by to mohlo byť. Ešte raz vďaka:-)
Registrovaný uživatel
To mám radost, že jsem Vám nepatrně pomohl. Vaše příspěvky čtu vždy moc rád, protože jsou nejen zajímavé, ale i lidsky milé, napsané Sběratelkou v pravém slova smyslu.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Přeji dobrý den, prosím někoho kdo se orientuje v sakrálních předmětech, aby mi pomohl určit o jakého "světce"- "svatého" se jedná u této plastiky. Soška je cca. 33cm vysoká, materiál bude nějaká pryskyřice (je to těžké a někde jsou vidět jakoby bublinky). Čí atribut by mohl být ten kyj a v té ruce je na vrcholu hlava andělíčka a z plochy vystupuje obličej (přijde mi to jako Karel IV.)
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa mňa sa jedná o sv. Krištofa, ale počkajme aj na ďalšie názory😊
« Poslední úpravu provedl(a) Dargor6 v 5. 9. 2019, 16:21. »
Registrovaný uživatel
Waldemar Matuška, čo si zobral Blechovú.. :)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Svätý Júda Tadeáš - apoštol. tuna na wiki v sekcii atributy a zobrazovanie: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Juda_Tade%C3%A1%C5%A1
« Poslední úpravu provedl(a) swat v 5. 9. 2019, 19:34. »
Registrovaný uživatel
swat - děkuji, již jsem to taky našel. Nakonec jsem to hledal podle toho "kyje - sukovice" jako atributu a došel jsem taky na posledního apoštola Judu Tadeáše. Jo a na tom "štítu" mandylionu není Karel IV. :lol: ale obličej Ježíše. Ještě jednou děkuji.
swat napsal
Svätý Júda Tadeáš - apoštol. tuna na wiki v sekcii atributy a zobrazovanie: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Juda_Tade%C3%A1%C5%A1
Registrovaný uživatel
stani napsal
Waldemar Matuška, čo si zobral Blechovú.. :)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Stani na Walda si došiel pred, alebo po zbere hríbov? :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Po konzumácii..
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Po konzumácii..
-s-



...á, houbovej čaj ;)

https://www.youtube.com/watch?v=FFTc-xPPhl8
Registrovaný uživatel
Pekný deň prajem:-) Veľmi pekne by som chcela poprosiť o pomoc pri datovaní tohto relikviára. Schránka je mosadzná, obsahuje 9 ostatkov svätých. Lístočky, na ktorých sú mená príslušných svätých, sú popísané ručne červeným atramentom, nie je to tlač ako býva zvykom v 19. storočí. Na druhej strane je drevený krížik s mosadznými rúrkami zdobený a vedľa sú dva medailóniky. Ten väčší na pravo som identifikovala ako medailónik Sv. Benedikta, písmená na nej znamenajú nasledovné:
CSPB - Crux sancti patris Benedicti (kríž svätého otca Benedikta)
CSSML - NDSMD - Crux sacra sit mihi lux - non draco sit mihi dux (svätý kríž je moje svetlo - nech nie je mojím sprievodcom drak)
VRSNSMV - SMQLIVB - Vade retro satana nunquam suade mihi vana - sunt mala quae libas, ipse venena biblia - krok späť Satan, nenavrhuj mi svoje márnosti - zlo je to, čo ty ponúkaš, pi svoj vlastný jed
Druhý medailónik obsahu písmená: S · L · IL ·· SS · SAC
Zaujímavé sú tiež 4 modré sklenené gorálky, vložené po 4 stranách kríža. Medailóniky sa nedajú vybrať, sú vložené v divnej hmote (niečo ako vosk zmiešaný s čímsi neidentifikovateľným) a ich druhú stranu nie je vidno.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle provedení a vzhledu si myslím, že to bylo zhotoveno v 1. polovině 19. století.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Moc ďakujem za pomoc:-) Ešte ak sa môžem opýtať, na internete som našla takýto sakrálny predmet a naozaj netuším, načo by mohol slúžiť. Prezrela som aj ponuku novodobých bohoslužobných predmetov, aj historických, ale na nič z toho, čo som našla, sa mi nepodobá. Moc ďakujem za každú radu:-) Výška 28 cm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tabernákulum z 2. poloviny 19. století.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Moc Vám ďakujem:-) Ešte pridávam fotografiu šperku, ktorý sa mi nakoniec podarilo kúpiť a tak je aj kríž (ten som pridávala tiež tu prednedávnom) aj tento medailón v jednej zbierke:-)
Prikladám tiež pre mňa celkom prínosný link o balkánskych šperkoch.

http://www.antiquesstankovic.com/file-manager/file/Antique%20Montenegrin%20Jewellery.pdf?context=mosdoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc, moc hezké. Já občas doma kutím, tak si dokáži představit kolik dá práce takový šperk. Ten článek mi připomněl, když jsem byl poprvé před mnoha desítkami let v Londýně a hledal jsem pokladnu do Britského metropolitního muzea, tak mne odchytil Bobík, co tam hlídkoval a ptal se co hledám a když jsem mu řekl, že pokladnu, tak se smál a řekl mi, že to muzeum je tam už 150 let a nikdy se tam vstupné neplatilo.
Adalbert
Registrovaný uživatel
V prípade potreby reštaurovania by som doporučil Španielov...
Viem, že doba kedy to tu schytám je blízko.. :P
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Oba prípady som videla:-) No na jednej strane je to komické, na druhej smutné, ak sa uvedené pamiatky nepodarí "vrátiť" do normálneho stavu.
Registrovaný uživatel
V prvom prípade to asi ani robiť nebudú, keď si z toho dobre/lepšie žijú..
A Cecília je slávna. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Myslím, že máme s pánom Fenixom veľmi podobný, dokonca skoro totožný kríž:-) Tento je z aukra, cena zaň bola cca 450 Kč. Je ale značený, výrobca je firma Joseph Glanz z Viedne, ktorá vyrábala výrobky z liatiny, bronzu a striebra. Je k nemu aj svietnik rovnako značený. Glanz bol v podstate jedným zo zakladateľov viedenského biedermeieru a tak sú jeho výrobky vcelku vyhľadávané.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezký úlovek a takřka za totožnou cenu jako já :) . Ten svícen je plus ale nemají být ke kříži tuším dva? Ten druhý se bude asi těžko shánět. Ten můj kříž je trochu rozdílný, není zepředu vroubkovaný ale má tam takovou rytinu. Ale oba jsou hezké,těžko bych si mezi nima vybral. Ale ten svícen bych bral hned :mrgreen: . Já se k tomu mojemu ještě nedostal dát ho do barev,i když schéma je nejspíš jasné. Zatím když něco uvidím,tak si dělám fotky. V zimě bude času dost,mám tu za rok nasbírané i něco té hodinařiny a snad se do té doby zbavím pár nepotřebných strojků abych měl místo na další.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj,
dostal se mi do ruky tento křížek s ostatky vel. 8 cm. Plášť je z obecného kovu - prosvítá na škrábanci zlatý podklad. Údajně vykládáno ebenem a vnitřek je zlatý.
Po vyšroubování závěsného očka jde otevřít do boku. Dle závitu soudím na něco novějšího.
Ještě jsem se s ničím podobným nesetkal a zajímala by mě přibližná cena.
Majitel za to chce 15000,- což se mi zdá přehnané.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Mě to připadá naopak jako něco barokního ale je možné,že se mýlím.
Registrovaný uživatel
Ostatkový kříž - pektorál, myslím že z 2. poloviny 19. století. Pokud není z drahého kovu, tak cenu 15 000 Kč určitě nemá.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pokud píšete, že vnitřek je zlatý, je třeba nejprve určit cenu zlata, případně určit kameny a stříbro a to z fotky nelze. Ono i určené případné zlaté slitiny v % bude bez demontáže složitější a v běžném zlatnictví to neudělají. U téhle věci bez "zkoumání" nelze seriozní cenu určit, jen nástřel. Pokud to jsou obecné kovy a sklo, je 15.000 hodně. Žádná filigránská práce to není, když výrobce se ani neobtěžoval upravit čelní plochu s "ostatky" zabroušením a zaleštěním a povrch je hrubý, tzv. zprasený. Toto není nějaká "klenotnická" práce, ale zřejmě dílenská pouťovka, kde i o zlatě mám pochybnost.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 >

Sběratel.com » Starožitnosti » Sakrálne predmety, drevorezby svätých, datovanie, ocenenie, pochválenie sa :-)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1