Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Šavle hradní stráže vz. 52 cena?

Vykupminci.cz
Numisargo

Šavle hradní stráže vz. 52 cena?

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nepamatuji si přesě, ale tuším, že jedna šla i za 52 tisíc. A co šavle hradní stráže 1990 a 1994? Těch bude asi ještě méně.
Moderátor
http://cestnastraz.wz.cz/odkazy/CS-CHLADNE-ZBRANE-(CSR,-CSSR,-CSFR,-CR-1945-1994).pdf


Pánové a kolezi,
snad se mi to podařilo.
Moderátor
Obrázek klasika a současnost

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ještě jeden detail, šavle je to krásná za toho pána nemohu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No to je moc fajn, že jste to tady dal ;)
Moderátor
Autoportrét se šavlí? ;)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Autoportrét se šavlí? ;)
No to je ten bývalý hradní protokolář Forejt ne ? No ukazuje, jak se dá si tzv. šlehnout kokain šavlí do žíly :D Já myslel to , co dával Altmann před tím Forejtem :D
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 8. 4. 2018, 14:59. »
Moderátor
Ještě by to ale chtělo tu presidentskou korunovační šavli. Její cena je nedozírná! :twisted:
Registrovaný uživatel
Dovolím si nesouhlasit, ty moderní šavle v porovnání s prvorepublikovou výrobou....škoda mluvit :(
Registrovaný uživatel
Se šavlí vz.84 jsem prodělal výcvik v armádě a můžu s úsměvem vyvrátit představu, že by šlo o nějaký bojový výcvik v šermu. Jde pouze o ceremoniální šavli z oceli, která (na rozdíl od vz52) už nemá ani potřebnou zbraňovou kvalitu a my jsme si vystačili se základními cviky k velení na přehlídce. "K poctě zbraň", "Pochodem chod", "Zbraně do pochvy", atd. Dalo se to všechno naučit za jedno odpoledne; menší potíže nastaly až když jsme se měli narychlo přecvičit na cviky Hradní Stráže, které byly odlišné a pletlo se to.

Setnout by tím hlava nešla, ani useknout ruka (ve stylu filmu Pane Vy jste vdova :D ), protože ostří je tupé. Snad jen bodnutím nebo švihem špičkou by si jeden mohl ublížit.

To samé platí pro nové šavle vz.2006 pro Čestnou Stráž, které mají sice nižší hmotnost, ale cvičí se s nimi obtížněji. Mimochodem pořizovací cena jedné této nové šavle přesahuje 20tisíc korun! Škodovka za bývalého režimu dokázala slušné šavle 84ky vyrobit za pár stovek... :roll:

PS: Jednu věc co jsem psal v dubnu opravuju: zjistil jsem, že šavle vz.84 se už dnes nepoužívá ani k výcviku a je z armády definitivně vyřazena.
Moderátor
long john napsal
Se šavlí vz.84 jsem prodělal výcvik v armádě a můžu s úsměvem vyvrátit představu, že by šlo o nějaký bojový výcvik v šermu. Jde pouze o ceremoniální šavli z oceli, která (na rozdíl od vz52) už nemá ani potřebnou zbraňovou kvalitu a my jsme si vystačili se základními cviky k velení na přehlídce. "K poctě zbraň", "Pochodem chod", "Zbraně do pochvy", atd. Dalo se to všechno naučit za jedno odpoledne; menší potíže nastaly až když jsme se měli narychlo přecvičit na cviky Hradní Stráže, které byly odlišné a pletlo se to.

Setnout by tím hlava nešla, ani useknout ruka (ve stylu filmu Pane Vy jste vdova :D ), protože ostří je tupé. Snad jen bodnutím nebo švihem špičkou by si jeden mohl ublížit.

To samé platí pro nové šavle vz.2006 pro Čestnou Stráž, které mají sice nižší hmotnost, ale cvičí se s nimi obtížněji. Mimochodem pořizovací cena jedné této nové šavle přesahuje 20tisíc korun! Škodovka za bývalého režimu dokázala slušné šavle 84ky vyrobit za pár stovek... :roll:

PS: Jednu věc co jsem psal v dubnu opravuju: zjistil jsem, že šavle vz.84 se už dnes nepoužívá ani k výcviku a je z armády definitivně vyřazena.


Tak gratuluji, cvičil jsem s různými typy zbraní, ale šavle NE, to Vám závidím :mrgreen: Tato šavle i další, zde asi byl nejtěžší povel "zbraň do pošvy zasunout"! :P
Registrovaný uživatel
"..do pošvy zasunout", to je dobrý :mrgreen: Ale bez dvojsmyslů, jo někdy opravdu bylo těžké se trefit špicí do té malé dírky a zasunout meč.
Stalo se i že ožralý velitel se netrefil do pochvy a šavle spadla na zem při mezistátní návštěvě! Mu ji vojáci sebrali a podali pak... Jednou zase kdosi jiný skoro usekl ruku vedlejšímu vojákovi anebo si šavlema při poctě shazovali brigadýrky z hlavy, což se dělo nejčastěji.
Zní to dnes vesele, ale jednomu tuhla v žilách krev když se něco podobného (ne)povedlo. ;)
Moderátor
Povídky starých zbrojnošů. Byl jsem u pluku nejmladší a tak jsem tyto báchorky rád poslouchal. Oni, st., důstojníci, měli ještě šavle k slavnostní uniformě a tak s tím vrácením šavle do pochvy problémy a rozřezané rukavičky k tomu patřili.
Byla to doba : "Sloužili jsme za Čepičky" :mrgreen: Já již ne! :shock:
Registrovaný uživatel
Něco znám taky od "starých zbrojnošů", ale moje vlastní zkušenosti jsou až z roku 1998. ;) Se šavlema vz.84 chalani chodili až do r. 2006. Takže ne zas až tak dávno.
Moderátor
Kdepak :mrgreen: psal jsem za Čepičky, to byl ministr národní obrany a zeť Gottwalda a tehdy malou chvilku měl každý důstojník svoji šavli a na to chlapi vzpomínali opravdu velmi špatně. V té době jste určitě nebyl ještě na světě :shock: :P

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Šavle hradní stráže vz. 52 cena?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1