Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Šavle po dědovi, vyraženo CE FIS

Vykupminci.cz
Numisargo

Šavle po dědovi, vyraženo CE FIS

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, dovoluji si obrátit se na zdejší odborníky po několika dnech pokusů určit, co to je a jaká je event. cena.

Nenalezla jsem stejnou šavli - vždy se něčím liší - zejména zpracováním rukojetě - ani jsem nezjistila, co znamená ražba CEFIS.

Šavle je bez rukojetě 83 cm dlouhá. Písmena CEFIS jsou vyražena na rukojeti dvakrát, jedenkrát to vypadá jako FIS, ale soudím, že to CE je setřené.

Šavle je po dědovi, narozen 1901. Vyučil se Vídni, odkud se vrátil po vyučení do Čech. Byl hasič. Byla jsem jasně přesvědčena, že jde o hasičkou šavli, proto ji podle mě měl, ale nenalezla jsem žádné hasičské šavle. Spíše při mém pátrání je více podobná šavlím pruské armády. Pátrání mě ještě více zmátlo.

Opravdu moc děkuji za eventuální pomoc. Irena.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dodatek: Znovu jsem prohlédla rukojeť a je tam ještě vyraženo na dalším místě H 3 a 84
Moderátor
Já jen v rychlosti. V meziválečném období používali hasiči i starší požární výzbroj. V této době žádné své speciální šavle neměli. Dálka šavli obecně 83-86, pokud nebyla další úprava. S tím, že se podobá šavli německé máte docela opravdu (rukojeť). Šavle se i repasovali, upravovali.Čepel není značena?Pochva u šavle nebyla? Obrázek dědy v nějakém stejnokroji hasičském není? Zkuste opravdu pomocí vyhledávače, já se omlouvám nemám na to čas. Berte to jako památku po dědovi. Zaměřte se na čepel. Jinak z katalogu zde máte něco podobné:

Přelom 19. a 20. stol., čepel zakřivená jednosečná s oboustranným výbrusem, na vnější straně značená „SCHWAB. & WAGNER PRAG“ a „ CEFIS“, na vnitřní straně „ HUGO. WEYERSBERG & SOHN SOLINGEN“ a „ CEFIS“,rukojeť dřevěná, potažená rybí kůží ...
Registrovaný uživatel
CEFIS je prý označení majetku filmových ateliérů - bohužel na přesné znění zkratky si nevzpomenu. Každopádně mám to taky na jedné šavli z úplně jiného období.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pánové děkuji za rady i za poznámky, zejména rada Altmanna je cenná - už jsem se na to podívala. Ještě jednou prohlédnu ostří. Johnny ad CEFIS - no je to možné, ale právě Altmann odkazuje k jednomu prodeji v aukci, kde to opravdu nebyla filmová rekvizita a v popisu je uvedena značka CEFIF. Zajímavé.
Moderátor
Musíme počkat, on se někdo přijde a poradí. Je to prostě přejímací značka, něco jako vyřazení z výzbroje, je to časté, zde máte další inzerát:


Popis: ČS šavle pro Celní finační stráž. Značeno CEFIS. Je v perfektním stavu, koš alpakový bez poškození, čepel nebroušená a bez jediného zubu, niklovaní místy otřelé, ale bez rzi a nikde nejsou žádné stopy po poškození rzí.

Musíte si sednout a dát do vyhledavače
šavle- značení a zkoušet.
Registrovaný uživatel
Ani ta má není rekvizita, takto se označovaly skutečné zbraně v ateliéru....obecně v ateliérech toho bývalo...sběratelovo srdce by zaplesalo...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Šavle po dědovi, vyraženo CE FIS

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1