Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Šavle Rakousko Uhersko

Vykupminci.cz
Numisargo

Šavle Rakousko Uhersko

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj,
Potřeboval bych pár informací ohledné této šavle... Jediný co vím je že je to RU a Wn 14 - K ale nic jsem k této šavli nenašel ... Rád se dozím k čemu tato šavle sloužila atd... :) Neprodávám pouze sháním info... :)Předem díky ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Odkážu tě sem, myslím že tam jsou i odkazy na stránky týkající se RU šavlí. Předběžně myslím , že to je RU vzor 1861, pokud má čepel užší než 3 cm bude vycházková, pokud širší tak bude bojová .... Celkem běžná a dostupná za cca 2500 Kč podle stavu https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/tema-chladne-zbrane-vsechno-sem-27952
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 24. 7. 2017, 10:11. »
Moderátor
Šavle RU 1861, originál pěch. důstojníky. vycházková, stav pěkný, cena do 3000 Kč, pokud Vám je někdo dá.
Pozor, existuje i šavle vzor 1861 pro jezdectvo !
Lachtan OD v delší povídce, :lol: :evil: já jen v holé větě (téměř)
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Šavle RU 1861, originál pěch. důstojníky. vycházková, stav pěkný, cena do 3000 Kč, pokud Vám je někdo dá.
Pozor, existuje i šavle vzor 1861 pro jezdectvo !
Lachtan OD v delší povídce, :lol: :evil: já jen v holé větě (téměř)
A to ještě nemám čas, abych se rozvinul ve větě páč mám dneska hoňku :D Věta holá a je tam řečeno vše ... věta holá ... doprčic ještě se musím oholit, mám návštěvu za chvíli ... dík za nechtěné upozornění Altmanne :D
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 24. 7. 2017, 12:01. »
Registrovaný uživatel
Díky všem za info.... aspoň se mám od čeho odpíchnout ... jsem aspoň rád že konečně vím co mám doma .. :)
Registrovaný uživatel
Dotaz, neměla by mít R-U šavle 1861 důst. pěchoty koš esovitě prohnutý? Obloukovitě prohnutý koš má jízdní dělostřelec 1877, ale ten koš je zase užší a má jen jeden prořez na zápěstník a jiný vybrus čepele.
Moderátor
Louba65 napsal
Dotaz, neměla by mít R-U šavle 1861 důst. pěchoty koš esovitě prohnutý? Obloukovitě prohnutý koš má jízdní dělostřelec 1877, ale ten koš je zase užší a má jen jeden prořez na zápěstník a jiný vybrus čepele.

Šavle na obrázku není pochopitelně šavle pěchotní pro důstojníky M-1861, je to popletené a máte pravdu.
Moderátor
http://www.esbirky.cz/predmet/10424802

Zde je naše nejběžnější šavle M-1861.
Známe i tak zvané zákopové šavle, jednoduše zkrácené pro boj v zákopech.
Známe však i darovací šavle, takový nádherný kus s leptem na hlavni to jsem kdys měl, dnes na ní jen mohu vzpomínat.
Moderátor
Rakousko-uherská šavle pro důstojníky pěchoty vzor 1861

Pěchotní šavle vzor 1861 představuje první skutečně unifikovaný typ důstojnické šavle s poměrně značnými rozměrovými a drobnými tvarovými odchylkami. Předepsaná délka čepele byla 840 mm, ale důstojníci si ji nechávali zhotovovat “na míru”, s mnohými dekoračními prvky u jednotlivých jejích částí, jako byly ozdobně profilované hlavice jílce, kroužky závěsníku, ryté a leptané čepele apod. Šavle tohoto vzoru zůstala ve výzbroji rakouského důstojnictva až do pádu habsburské monarchie.
Popis: Čepel jednosečná, mírně zakřivená, s oboustranným širokým výbrusem a středovým hrotem. Na vnitřní straně pod záštitou čepel značena WEYERSBERG Co. SOLINGEN a další značkou W. BECK SOHN WIEN. Ze dvou třetin je čepel zdobena leptaným rostlinným ornamentem a vojenskými trofejemi – v horní části postava rytíře na dělových hlavních. Uprostřed leptu nápis 18. August 1911. Na vnější straně pod záštitou leptaná postava světice, čepel dále ze dvou třetin leptána rostlinným ornamentem a vojenskými trofejemi. Uprostřed leptu nápis „Für Ehre und Pflicht bis Klinge bricht“. Rukojeť dřevěná, potažená kůží a zpevněná splétaným drátkem. Souprava železná niklovaná. Prořezávaný koš zdoben rakouskou orlicí, rostlinnými rozvilinami a poprsím sv. Václava. Na spodní straně záštitného listu malá rytina rostlinného ornamentu a nápis M. KODYM WIEN.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jezdecká šavle M-1861 ne příliš povedená a oblíbená- obrázek. Vše je z VHU a slouží nám jako učební pomůcka.
U těch pěchotních jsem vzal i text. Neb když mi někdo napíše, že má šavli o 10 cm delší či kratší a nechce si uvědomit, že to jsou zakázkové práce, je marná diskuze Šavle má zajímavý koš. Pro upřesnění jsme ji nazývali" píča-kulička

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nicméně stále zde nepadla jasná odpověď na dotaz "Luky Luke" co že to má za šavli?? Čepel je jednoznačně opatřena přejímačkou R-U armády, ještě mě napadlo, jestli náhodou nejde přeci jen o šavli R-U pro důstojníky pěchoty vz.1861 s dodatečně upraveným esovitě prohnutým košem vytlačením do tvaru oblouku? Foto koše ale není natolik kvalitní, aby se dalo říci, že došlo k úpravě, jinak je ale koš shodný co se týče otvorů pro zápěstník i voluty s uvedenou 1861. Pochva, tvar i výbrus čepele by tomu taky odpovídali.
Moderátor
Ta šavle v úvodu, to nechci hádat. Zde bych ji opravdu tak jako každý z nás musel držet v ruce. Může to být opravdu opravené.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Šavle Rakousko Uhersko

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1