Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » savle slovensky stat vz 24

Vykupminci.cz
Numisargo

savle slovensky stat vz 24

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, prosím o radu. Potřeboval bych poradiť, co znamená značenie Ú lev 37. Na spodu pochvy je číslo 11. co znamená to číslo. A ešte zajímavý nápis ZÁK. CHRANENE. Dekuji. dusan.j@centrum.sk

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://www.1-prapor-sos.wz.cz/clanky/savle.html
Registrovaný uživatel
Dekuji, ale na co se ptám jsem nenašel v článku.
Registrovaný uživatel
A este doplním, na pochve je len jeden úpon.
Moderátor
https://aukro.cz/original-savle-slovensky-stat-prvni-model-6930124825

pokud budete hledat na netu, najdete.
Registrovaný uživatel
11 na pochvě je číslo dílu, tovární označení. Firma Wlaszlovits je výrobce. Ú lev 37 je armádní přejímací značka, číslo znamená rok - tedy 1937, Ú je písmenko přidělené určitému přejímacímu místu. Zákonem chráněné je nápis označující zákonem chráněný vzor. Jeden úpon je tam proto, že se šavle nosila buď na slavnostním závěsníku nebo ve službě na koženém "pantoflíčku". U armády bylo toto zavedeno v roce 1930.
Registrovaný uživatel
Dekuji.
Registrovaný uživatel
Dekuji. ešte se zeptám, nemáte na prodej k savli i třapec (portepe), poprípade remínek?? Dekuji
Registrovaný uživatel
pertepee se dá koupit v dobrém stavu na aukru, kolem 2500czk. Jestli uvažujete o prodeji šavle, napište, dám dobrou nabídku
Registrovaný uživatel
Podľa vzoru lipových listov a ratolestí na koši by sa malo jednať o služobnú šabľu vz. 24 čs. finančnej stráže. Neskôr po vzniku Slovenského štátu v r. 1939, slovenské jednotky armády, žandárov a financov preberali túto výstroj a výzbroj po bývalých československých ozbrojených zložkách. V podstate sa na nich nezmenilo nič, teda žiadne značenie okrem štátneho znaku. Ten bol zhotovený v dvoch prevedeniach. V r. 1939 sa na koši šablí prebraných do výzbroje Slovenského štátu zbrúsil pôvodný čs. znak a miesto neho sa urobila rytina slovenského dvojkríža. Keďže to bolo len provizórne riešenie a vzhľadovo to nevyzeralo dobre, tak neskôr sa na miesto pôvodného čs. znaku priletovali kovové razené štítky s dvojkrížom ako oficiálnym symbolom Slovenského štátu. Táto zobrazená šabľa pochádza z toho neskoršieho obdobia.
A ak ju chce majiteľ doplniť s originál portepee, tak potom by to malo zodpovedať výstrojnému predpisu finančnej stráže Slovenskej republiky z r. 1939 - 1945.
Informácie čerpám z knihy ,,Finanční stráž Slovenské republiky 1939 - 1945".
Registrovaný uživatel
šavle je i na prodej, skuste dat dobrou nabídku. ja1977
Registrovaný uživatel
Je to dustojnik armady, ne financ.
Moderátor
labuda napsal
šavle je i na prodej, skuste dat dobrou nabídku. ja1977


Vy musíte určit cenu za kterou to prodáváte. Toto bude muset moderátor smáznout. Nesmíte zde spekulovat, nejme na jarmarku a není to fér!
Registrovaný uživatel
Johnny napsal
Je to dustojnik armady, ne financ.


Johnny samozrejme sa nebudem na 100% hádať o príslušnosti jednotlivých zložiek. Mám zaujímavú knižku o finančnej stráži. Tam je popísaná výzbroj a výstroj financov. Autor (dokonca českej národnosti) nemusí úmyselne zavádzať čitateľa. Uvádza tam dosť zdrojov a patrne bude odborník v tejto oblasti. Tieto šable sa mohli dostať do finančnej stráže Slovenského štátu z pôvodných zásob čs. armády. Autor to potom vložil do svojej knihy ako súčasť jedného celku. Tu je publikácia, z ktorej som čerpal a zobrazená stránka so šabľou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
On se důstojník armády od úředníka fs nebo důstojníka četnictva lišil právě státním znakem - tedy malý vs. střední. Po slovenské úpravě lze z koše těžko posoudit, co to před tím bylo. Proto je důležité zaměřit se na značení, případně mohou pomoci očka na pochvě pro závěsník. Zde jsou armádní přejímačky a jedno očko na závěsník, jedná se tedy o armádu. V knize je vyobrazena šavle bez označení a má dvě očka na pochvě - mohl to tedy být úředník fs za první republiky, případně soukromá (bez přejímaček) vycházková armádní šavle (do roku 1930)
Registrovaný uživatel
Zdravím,
Zaujímal by ma váš názor na tento typ šable. Koš je zdobený len slovenským znakom. Čo myslíte?
Zatiaľ pracujeme s troma verziami:
1/ typ pre rotmajstrov (nejaká limitovaná séria)
2/ četník (tiež niečo neštandardné)
3/ prezidentská stráž (to si nemyslím)
Neviete niekto ? V literatúre sa nikde nenachádza

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
prečo nerátate s verziou, že by sa mohlo jednať o domácu úpravu? Nič oficiálne to asi nebude, aké je značenie na čepeli?
Moderátor
ANO, je to rychlo úprava než konečně byly chladné zbraně nařízením upravené do podoby jak známe z literatury. Proto se tento typ v knize neobjevil, neb si to mohl upravit opravdu horlivý možná četník?
Registrovaný uživatel
nemyslim si že to je samo-domo úprava. Sám viem o 4ks týchto šablí v rôznych regiónoch. V tom čase neboli možnosti ako dnes. Napadlo ma či nejde o nejaký "polotovar" ale znak sa predsa lisoval spolu s ostatnými ornamentami, nie ? Šablu detailne pofotím keď sa mi dostane do rúk. Nie som jej majiteľom.
Moderátor
Altmann napsal
ANO, je to rychlo úprava než konečně byly chladné zbraně nařízením upravené do podoby jak známe z literatury. Proto se tento typ v knize neobjevil, neb si to mohl upravit opravdu horlivý možná četník?

Je to úprava, ale nařízená, nebylo možno ze dna den dodat nové šavle.
Registrovaný uživatel
je jasne že to prebiehalo tak nejak ako po rozpade monarchie. Istý čas sa používali šable so vzorom bez zmeny, potom sa na portepeečka dávali krycie stužky (bielo červené) a vymena prebiehala postupne.

V tomto prípade sa teda asi prikloníme k verzii že sa jedná o četníkov, ktorí v krátkom medziobdobí dostali šable s najjednoduchším ale jasným symbolom, že sú predstavitelia novej moci - Slovenskej republiky.
Veľa ich asi nebude.
Nejaký tip kto tie koše vyrobil ? (sandrik ? považská bystrica ? štos ?)
v krátkom čase by som mal mať šablu v ruke, ak majiteľ dovolí postnem sem potom detailné fotky
Moderátor
je jasne že to prebiehalo tak nejak ako po rozpade monarchie. Istý čas sa používali šable so vzorom bez zmeny, potom sa na portepeečka dávali krycie stužky (bielo červené) a vymena prebiehala postupne.

jojo, byla to radost, dost jste trpěli pod "Čehúny" Chudák Jilemnický a další Češi, kteří na Slovensku učili a další, je mi z toho velmi smutno.
Registrovaný uživatel
keby ich bolo toľko kusov, tak už je to dávno v literatúre známa vec. Môže to byť úprava pre jednu posádku ale ten znak je divný, tak aby to nebola poľská úprava na čepele bez koša. novodobá, s rozprávkou.
Moderátor
ANO, ale v každém případě to je dobová věc, dnes již historická záležitost.
Registrovaný uživatel
Nové to určitě není, měl jsem jednu. Znak je "litý" / lisovaný s košem, nejedná se o žádnou dodatečnou úpravu - ani by nebylo jak ji udělat - znak má vystouplý reliéf. Nemám to ničím podložené, ale už jen tím, že koš je vlastně rotmistr, jen se znakem, si myslím, že se jedná o armádu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Starožitnosti » savle slovensky stat vz 24

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1