Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Sběratel - začátečník

Vykupminci.cz
Numisargo

Sběratel - začátečník

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by bylo nejlepší začít se sbíráním pražských grošů. Mince už delší dobu sbírám, chlavně pamětní Československo a Čechy a pak všehochuť z ciziny. Má vůbec cenu v dnešní době začínat sbírat ? Přijde mi, že díky Aukru šla cena takřka veškerých sběratelských komodit raketově nahoru a mimo aukro není šance takřka cokoli sehnat ( sbírám ještě militarie a díky aukru je to dost už bída ). Díky za případné odpovědi.
Registrovaný uživatel
no to si musíte rozmyslet, jestli na to jednak máte a jednak jestli ty peníze do toho chcete vrazit. občas se dá při troše štěstí narazit i na aukru na dobrou koupi, to když ostatní zaspí a nestačí přihodit :)
Registrovaný uživatel
Zbieranie mincí,papierových platidiel je o volných platných peniazoch. ;)
Registrovaný uživatel
Jako v každém oboru hobby je to o penězích a(nebo) znalostech.
Čím více znalostí, tím větší šance občas něco koupit výhodně(s trochou štěstí) samozřejmě "ocamcať pocamcať". ;)
Registrovaný uživatel
Ideálne riešenie zberateľstva;mať dobrú pozíciu a RRR dostávať ako "darček" navrhujem jeden krát týždenne. :D :lol:

Dobré? :roll: :twisted:
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Ideálne riešenie zberateľstva;mať dobrú pozíciu a RRR dostávať ako "darček" navrhujem jeden krát týždenne. :D :lol:

Dobré? :roll: :twisted:


grofik beru tě za slovo, každé pondělí nějaký groš pošli, ať do konce týdne dojde ;) takového kouzelného dědečka jsem si vždycky přál :D
Registrovaný uživatel
Děkuji za rady. Mě přijde, že v poslední době je sběratelství, hlavně díky aukru čím dál tím víc jen o penězích...
Registrovaný uživatel
ano je to tak, ale naštěstí jde vždycky sbírat něco, co bude pro toho konkrétního člověka cenově dostupné, např. pivní etikety, pokud budeš chtít, mám jich tu na prodej 6tisíc :D
Registrovaný uživatel
Dík, ty sem sbíral kdysi taky a taky jich tu pár mám. Není problém že bych neměl na sbírku ať už čehokoli, pokud nepočítám, že bych chtěl obraz od Van Gogha peníze, ale že člověk pokud se vyskytoval delší dobu v nějakém sběratelském oboru věděl kolik cca co stojí, věděl kam se jít podívat, kde co může sehnat a tak. Věděl co je adekvátní cena za danou věc. Aukro bylo prvních pár let taky v pohodě, ale v poslední době díky spoustě podle mě spíš hromaditelů než sběratelů vylétly ceny raketově nahoru a mimo aukro se nedá díky tomu, že prodejci dobře vědí kde prodat, nic sehnat. Tak sem si postěžoval ...
Registrovaný uživatel
s tím souhlasím, bohužel se s tím nedá nic dělat, je to nějaký nový trend. asi to bude tím, že ti, co nic nesbírali, protože nevěděli, že se někde dá něco sehnat, se najednou k tomu přes aukro dostali a mohou si tak naplnit své dávné tužby ...

a je zajímavé, že se na tom aukru ještě moc neprojevila krize .... čekal jsem, že lidi nebudou mít peníze a ceny půjdou dolu, ale zatím se nic neděje ...
Registrovaný uživatel
Ceny se zvedly proto, že rozmachem internetu ví o minci vždy více zájemců(často neznalích), než kolikrát na aukci a tím leze cena nahoru více. Neplatí to ale zdaleka absolutně, každy asi potvrdí, že spousta mincí na aukru prodaných by se na aukci ČNS prodala lépe...

Ono se to asi časem srovná, a trh to ovlivní také. Jen např. na Ebay, kde nakupuji cca od roku 1997 pamatuji cca dvě cenové vlny u mincí...
Registrovaný uživatel
draku, když jsi tak zkušení e-bayista, myslíš, že by šlo se občas domluvit a něco přes tebe koupit? ;)
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
a je zajímavé, že se na tom aukru ještě moc neprojevila krize .... čekal jsem, že lidi nebudou mít peníze a ceny půjdou dolu, ale zatím se nic neděje ...

dobrý materiál se prodá dobře skoro vždy a segment lidí zde nakupujících není ten, na který krize dopadá nejvíce(méně vzdělaní), případně někteří tu utrácí pouze "malé kapesné" :|
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
draku, když jsi tak zkušení e-bayista, myslíš, že by šlo se občas domluvit a něco přes tebe koupit? ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Neplatí to ale zdaleka absolutně, každy asi potvrdí, že spousta mincí na aukru prodaných by se na aukci ČNS prodala lépe...


Tohle platí podle mě u opravdu hodnotných věcí, kde seriozní sběratelé mají k aukru nedůvěru a nováčci nebo méně znalí nevědí, že je věc až tak vyjímečná. Pokud teda není i vcelku bežná věc správně podbarvená příslušným "vyprávěním" ...
Registrovaný uživatel
kacuro: v poště...
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 13. 3. 2009, 12:50. »
Registrovaný uživatel
Dobře, tak sem si teda poplakal a teď se ještě poptám. Jakou základní literaturu k tématu doporučíte ? Jak začít budovat sbírku ? Vybrat jednoho panovníka nebo brát co přijde pod ruku ? Kde nakoupit ? Aukro a případně nějaké kamenné obchody ? Dřív jsem hodně chodil do Aurei a sem z Prahy. Dík za rady
Registrovaný uživatel
Pokud se chceš sběratelství mincí věnovat opravdu seriozně, doporučuji již od počátků budovat tematicky zaměřenou sbírku. V případě mincí grošového období máš na výběr různá témata. Můžeš se zaměřit pouze na jednoho panovníka a sbírat všechny jeho ražené nominály s rozlišením na jednotlivé typy a příp.i varianty. Nebo se zaměříš pouze na groš jako samostatný nominál, další možností je např.věnovat se pouze tzv.drobné minci a jiných témat by se jistě našlo více.
Jako základní příručka na mince grošového období vyhoví práce od Zd.Nechanického: České mince grošového údobí. Na drobnou minci je stále oblíbená publikace Česká drobná mince doby předhusitské a husitské 1300-1471 od K.Castelina. Pokud by ses rozhodl sbírat pouze mince konkrétního panovníka, neobejdeš se posléze bez podrobnější literatury např. od V.Pinty, J.Hány, J.Háskové, J.Chvojky aj.
Registrovaný uživatel
To je hodně obsáhlé téma, na které by se dalo vykládat hodiny a hodiny... :)

Na začátku to chce se hodně bavit s ostatními sběrateli, protože ani v knížkách člověk nenajde to, co se dozví z praxe. Proto hodně sběratelům pomohlo určitě i tohle forum, kde si navzájem můžeme předávat znalosti a informace. Pak to chce se seznámit s některým sběratelem přímo osobně, od kterého si člověk bude kupovat na začátek nějaký materiál. Když jsem začínal, tak jsem si na začátku udělal dost známých a věděl jsem kam mám jít pro nějakou tu radu a minci. Pak to chce chodit na sběratelské burzy (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc... atd.), navštívit hned několik kamenných numismatických obchodů - kde si mince člověk může osahat v reálu a ne jen na obrázku a také hlavně skouknout co kolik a u koho vlastně stojí. Každý sběratel má individuální pohled na určité období a každou minci hodnotí jiným způsobem.

Nejdůležitější jsou ale knížky a katalogy, aby měl člověk kvalitní přehled a věděl co chce a co sbírá... akorát že numismatika je skutečně na dlouho a ne každého studium a četba literatury baví a ne každému to vydrží.

Výběr toho co sbírat je jednoduché - to co se Ti nejvíce vizuelně líbí a na co máš peníze :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Robbie v 13. 3. 2009, 15:23. »
Registrovaný uživatel
Díky za rady. Ještě bych se chtěl zeptat, ta knížka od Nechanického se dá někde sehnat ? Já sem koukal a v Praze v knihovně vůbec není. Nebo to bylo něco co se normálně neprodávalo ?
Registrovaný uživatel
Byla vydána pobočkou ČNS Hradec Králové v roce 1999 a byla i přílohou Sběratelských zpráv č.84,88,89,90 téže pobočky. Zakoupit se stále dala na aukcích pobočky v HK a nebo zkus kontakt: ČNS, pobočka v Hradci Králové, Pošt.přihrádka 391, 500 05 Hradec Králové 5.
Registrovaný uživatel
Moc prosím, nemůžu vyhledat rozdíl mezi Bílým penízem a Malým penízem Ludvíka I.. Je to totéž, případně v čem se liší? Moc děkuji. Popřípadě doporučit nějakou literaturu, nebo WWW.
Registrovaný uživatel
Bílý má v obrazu lva a kolem něj opis oddělený perlovcem, malý (černý) má v obrazu korunovanou iniciálu panovníka (v tomto případě "L").
Registrovaný uživatel
vassilij - Moc dík, budu více studovat, ale musím si zajistit zdroje. Děkuji moc.
Moderátor
Haléř ( černý peníz ) je ten první a bílý peníz je ten druhý

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Sběratel - začátečník

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1