Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A ještě jedna z netu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Registrovaný uživatel
Dnes som zažil päť minút v raji...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
fuuu...
tak nad Apafim mozes len slintat,
toto sa beznemu zberatelovi len tak nepritrafi .

kde to maju,
niekde v Rumunsku ?
_______________
Registrovaný uživatel
Magyar Nemzeti Muzeum. Majú tam ešte zopár zaujímavých kúskov... Bol to šok a orgazmus zároveň.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Ešte stále je pred tou vitrínou natrepaný abakus z Kremnice? ;)
Ináč, na môj vkus tam majú až priveľa zaujímavých kúskov "dovezených" zo Slovenska (hlavne Bardejov, ale aj Kremnica, atď.). Ale múzeum je to skutočne krásne a zaujímavé. Tešil som sa, že uvidím zbierku mincí grófa Ferenca Széchényiho, ale nakoniec tam bolo len pár vitrín s mincami a v jednom tmavom kúte bola jeho mincová skrinka s asi tak 2-3 vytiahnutmi zásuvkami pre oko laikckého diváka...škoda.
Registrovaný uživatel
V Magyar Nemzeti Múzeum mi padla sánka ako je to krásne spracované a čo tam majú za exponáty. Len toho zlata napr. z eneolitu a z bronzovej doby. Úžasná zbierka. Napriek tomu ma trocha škrelo že z logickej chronologickej panorámy bola úplne vytesnená slovanská téma. Aj keď nie som prehnaný propagátor slovanskej kultúry, však čo sa týka hmotných pamiatok nebola ničím výnimočná, ale ten prístup maďarskej národnj inštitúcie, ako keby schválna ignorácia, je pravdepodobne zotrvačnosťou nejakým smradom pretrvávajúcim ešte z 19. storočia.
Príspevok trochu off topic ospravedlňujem sa všetkým.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Ešte stále je pred tou vitrínou natrepaný abakus z Kremnice? ;)

Neviem síce čo je to abakus, ale presne pred tú skrinku natrepali nejakú truhlicu či čo, takže k tomu Apafimu nešlo poriadne pričuchnúť :(
sigur napsal
Ináč, na môj vkus tam majú až priveľa zaujímavých kúskov "dovezených" zo Slovenska (hlavne Bardejov, ale aj Kremnica, atď.). Ale múzeum je to skutočne krásne a zaujímavé.

Ja som deťom rovno povedal, že to ukradli. Je tam toľko sakrálnych stredovekých predmetov zo Slovenska, že by celé poschodie mohli nazvať stredoveké umenie na Slovensku.
sigur napsal
Tešil som sa, že uvidím zbierku mincí grófa Ferenca Széchényiho, ale nakoniec tam bolo len pár vitrín s mincami a v jednom tmavom kúte bola jeho mincová skrinka s asi tak 2-3 vytiahnutmi zásuvkami pre oko laikckého diváka...škoda.

Síce len dva šuplíky, no poriadné šupy... Ale česť múzeu, že vystavené mince sú fakt v pekných stavoch. Nie ako tie pliešky čo majú na našich hradoch a zámkoch... :)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
fukiwara napsal
Napriek tomu ma trocha škrelo že z logickej chronologickej panorámy bola úplne vytesnená slovanská téma. Aj keď nie som prehnaný propagátor slovanskej kultúry, však čo sa týka hmotných pamiatok nebola ničím výnimočná, ale ten prístup maďarskej národnej inštitúcie, ako keby schválna ignorácia, je pravdepodobne zotrvačnosťou nejakým smradom pretrvávajúcim ešte z 19. storočia.

Na mňa rovnako pôsobila atmosféra na výstave "1000 rokov maďarského zákonodarstva" v múzeu v parlamente. Najhoršia bola časť venovaná Trianonskej mierovej zmluve a povojnovému "násilnému" rozdeleniu Uhorska. Len plač nad nespravodlivým a násilným rozdelením Uhorska a miliónmi maďarov násilne odtrhnutých na zmiešaných územiach. Na druhej strane ako jediné múzeum ponúkali audio sprievodcu v slovenčine, čo príjemne prekvapilo.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Neviem síce čo je to abakus, ale presne pred tú skrinku natrepali nejakú truhlicu či čo...


Abakus je stredovelá kalkulačka, počítací stôl, kde sa pomocou počítacích žetónov (početní groše) robili jednoduché matematické operácie s veľkými číslami. Myslím, že sa ich celkovo veľa nedochovalo, aj v literatúre sa ťažko nájde obrázok. Tento bol navyše z Kremnice, takže je to taká numizmatická relikvia schovaná v tieni vitríny so zlatými táckami bezbožne obúchanými toliarovými a dukátovými razidlami. ;)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
je to taká numizmatická relikvia schovaná v tieni vitríny so zlatými táckami bezbožne obúchanými toliarovými a dukátovými razidlami. ;)

Razbu na hrubých strižkoch, zlaté tácky a šesťuholníky by som ešte dokázal pochopiť, ale prečo obúchal aj hviezdičku a mesiačik? :shock: Transylvánsky princ rozhodne núdzou netrpel. :)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Toto boli všetko akože reprezentačné razby, ale nech sa nikto nehnevá, často to hraničí s nevkusom alebo len bohapustým chválením sa bohatstvom. Napríklad ten tanier oplieskaný razidlami...Sorry, ale to už mi príde tak trochu sedliacke :roll:
No a keď sa minuli nápady s klipami, x-uholníkmi a y-násobkami dukátov, tak Apafiho napadlo konečne niečo "originálne"...a tak mincovým razidlom sprznil aj objekty zo samotného sedmohradského štítu - mesiačik a slniečko. :D
Registrovaný uživatel
Trojdenárový grošík Gabriela Bethléna z košickej mincovne. Bývajú to skôr plytšie razby, ale tento sa im skutočne vydaril... :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Inak, originál foto je na celú obarazovku, ale fórum mi to vždy zgrcne tak na tretinu.
Registrovaný uživatel
Sigur pekna minca, ja som zatial sedmohradsko do zbierky nezaradil, ale mozno robim chybu
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Tak čo myslíte? Nová mincová značka? Alebo falzum.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A-I = Alba Iulia = Gyulafehérvár
Registrovaný uživatel
Hmm, celkom ma to prekvapilo.
Registrovaný uživatel
Je to vzácnejšia vec a často sa neukazuje. Aj stav je pekný, gratulujem.
Registrovaný uživatel
Ešte jedna minca "transilvánska" , denár 1614 NB Matiáš II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Ešte jedna minca "transilvánska" , denár 1614 NB Matiáš II.


Keďže si to dal do úvodzoviek, tak neviem ako si to myslel. Táto razba nemá so sedmohradskými kniežatami nič spoločné, aj keď bola vyrazená vo Veľkej Bani.
Registrovaný uživatel
Len to ,že bola vyrazená v Nagy Bányi, viem ,že to sem nepatrí
Registrovaný uživatel
Zdravím, mám navyše tieto 4 kusy ak by mal niekto záujem.

X-poltúra 1706 C-M 35€
X-poltúra 1705 35€
Denár G. Betklén K-B 1621 10€
Groš G. Bethlén N-B 10€

chutka.jan@gmail.com

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja som si tiež naposledy na pannonii urobil radosť a kúpil som Bethlena Albu Iuliu ako vyššie vystavil dula - stavy teda nie sú bohviečo, ale som rád aj za takýto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jen sem šoupnu varování pro začínající a méně znalé sběratele před koupí tohoto ehm nesmyslného Rákocziho dukátu ročníku 04 z mukačevské mincovny..

Jde samozřejmě o fantazijní kus ražený v bývalé MLR ..
Problém zde spočívá v odstranění letopočtu po stranách madony.
Proč asi,že?
Vzhledem k tomu že jsem dnes narazil již na druhý takto upravený kus vkládám foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Musím na oplátku Malkotentovi jednu chuťovku...košická chyborazba chyborazby :D ...madonky upside down ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1