Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Transilvanske ražby patria k tym najvydarenejsim pre oko zberatela.

Toto nesbírám ale i tak bych nepohrdnul, moc hezká mince. 8)
Registrovaný uživatel
Jeden z mojich posledných prírastkov - trojgroš alebo dutka, rok 1606, sedmomhradské knieža Štefan Bočkaj, ktorý viedol protihabsburské povstanie a roku 1605 prakticky vládol v Hornom Uhorsku. Bez značky, teda mincovňa neznáma, ale pravdepodobne niekde v Rumunsku. Je to trošku vzácnejší typ, kde sú krajšie vykreslené štíty.
Podľa mňa Bočkajov výraz budí celkom rešpekt... :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Jeden z mojich posledných prírastkov - trojgroš alebo dutka, rok 1606, sedmomhradské knieža Štefan Bočkaj, ktorý viedol protihabsburské povstanie a roku 1605 prakticky vládol v Hornom Uhorsku. Bez značky, teda mincovňa neznáma, ale pravdepodobne niekde v Rumunsku. Je to trošku vzácnejší typ, kde sú krajšie vykreslené štíty.
Podľa mňa Bočkajov výraz budí celkom rešpekt... :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pěkný parchant aj s těma jeho hajdukama. Zmasakroval celú Jihovýchodní Moravu :evil:
Registrovaný uživatel
Ako sa u nás hovorí, moc sa s tým neje..l
Na dobytie Horného Uhorska mu stačilo cca 6 mesiacov.
Registrovaný uživatel
velmi pekne mince!
jak poltura, tak III-gros.
_______________
Registrovaný uživatel
Včera mi dorazil jeden libertáš ražený v Mukačevu. Nejsou až tak časté, tak sem dám scan na pokuk

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
krasa..perfektny stav .. z nejakej aukcie ?
_______________
Registrovaný uživatel
poslední M&CH
Registrovaný uživatel
..nevedel som si spomenut kde som ju uz videl.. :) blahozelam ;)
_______________
Registrovaný uživatel
Ander, gratulujem...vzácna minca v perfektnom stave. :)

Mňa z posledných prírastkov najviac potešil trojgroš alebo tzv. dutka Gabriela Báthoryho z roku 1611 (Huszár 278c). Gabriel Báthory bol vraj kruté, zhýralé a nenávidené sedmohradské knieža, synovec krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. V roku 1613 ho zabili jeho vlastní vojaci.
Zaujímavý je znak – drak, obtočený okolo troch dračích zubov, požiera vlastný chvost. Súvisí s legendou, podľa ktorej okolo roku 900 jeden z predkov zabil v súboji draka.

Prikladám aj jeho obraz tyrana pre porovnanie. :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur, to je parádní mince. Tu lze jenom závidět :)
Jen malá poznámka k tomu znaku :
Z legendy o zabití draka pochází ty 3 dračí zuby ve znaku rodu (zajímavé že je zobrazují směrem někdy doleva a někdy doprava).
Ale ten obtočený drak ma jiný původ - odkazuje na příslušnost rodu k rytířskému Dračímu řádu. A neměl by svůj ocas požírat, ale měl by ho mít obtočený kolem svého krku (tak jak to je v znaku řádu). Dobře to je vidět např. na znaku biskupa Mikuláše Báthoryho z r.1483. Smyčky kolem krku jsou však naznačený např. i na dukátu Gabriela Báthoryho.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ja som tiež toho nazoru že drak si chvost nepožiera .A legendy o krutosti beriem s velkou rezervou - podobne ako pri Čachtickej pani.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Páni, dík za info. Hodila by sa mi naštudovať nejaká literatúra k tomuto obdobiu.
Registrovaný uživatel
Sigur to sa stava,ono velmi zaleži z čoho čerpaš.Ja som videl vela erbov kde je ten ukaz ako pišeš ty.Možno to vzniklo len nedokanalym prekreslenim.Je fakt že na malych minciach to nie je až tak jednoznačne stvarnene.Tak ešte niečo zo starej literatury.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Oswald von Wolkenstein-prislušnik "dračieho rádu".Drači rád na šerpe-jeden z najstaršich vyobrazeni z roku 1432 !!!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
On ten znak může vycházet ze starého mystického symbolu Uroborose, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Uroboros, takže to požírání vlastního ocasu draka nemusí být úplně od věci a jeho omotání kolem krku může být z tohoto symbolu odvozeno. Ale to jen hádám, nic konkrétního k tomu neznám.
Registrovaný uživatel
Pérovka od Schoenvisnera 1807.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A další.Kvalita bohužel nic moc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ono Dračí řád v 17. století už nebyl tou vyběrovou organizaci v čele s králem jako za Sigmunda Lucemburského. Draka jako příslušnost k řádu mělo ve znaku v té době několik šlechtických rodu, ale s jeho zobrazením se zacházelo již dost volně. Je to dobře vidět i na transylvánských ražbách. Zatímco např. u Bočkaje ještě vidíme jasně draka s ocasem kolem krku, u Bathoryho již drak někdy vypadá jako had(přísp.#187), u Bethléna pak můžeme pozorovat postupné zjednodušování od draka s naznačenými smyčkami kolem krku až po hada zakousnutého do vlastního ocasu. A u širokého groše pak člověk může jenom hádat zda to je ještě víc zjednodušený had, nebo prostě jenom kroužek :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
loutkař - nehadaj,lebo hadaš velmi zle.Drači rád vychadza zo symboliky sv.Juraja a predstavuje vytazstvo nad zlom.Preto ma drak rozseknuty chrbat v tvare križa.Požieranie vlastneho chvosta symbolizuje niečo uplne ine.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
m1234 to vystihol úplne presne - drak = sv. Juraj, HAD požierajúci chvost je symbol kolobehu života, znovuzrodenia
Registrovaný uživatel
Oroboros, serpent, okridleny had alebo drak sa vyskytuju asi vo vsetkych starovekych nabozenstvach. Ide o symbol pohanstva, predkrestanskeho polyteizmu.
Zobrazenie legendy o sv. Jurajovi a podobne aj symbolika dracieho radu vyjadruje vitazstvo krestanstva nad pohanstvom a vsemoznymi pohanskymi vierami. Je symbolikou novej ery (viery).
Registrovaný uživatel
Mam tady jeden dost bídný denár Bethlena, ale rád bych znal váš názor na něj. Špatně čitelný letopočet i druhé písmeno značky mincovny. Podle znaku a kroužku nad ním plus opisy mi vychází že by to měla být košická ražba 1623 CM, tedy Resch 257. S tím, že toto je jiné razidlo s vynechaným posledním R v PATRONA HVNGAR.
Určil jsem to správně, nebo to může být něco jiného ?
A nemáte někdo foto nebo nějaký odkaz na aukci s denárem 1623 CM ? Nějak se mi ho nedaří najít na netu a rád bych to porovnal.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Ander v 25. 6. 2015, 13:32. »
Moderátor
Ak môžem, ešte niekoľko poznámok k Dračiemu rádu (podľa MRVA, I. - SEGEŠ, V. Dejiny Uhorska a Slováci, s. 80.):

"Významným krokom v upevnení Žigmundovho postavenia a jeho definitívneho zblíženia sa s uhorskou aristokraciou bolo založenie Dračieho rádu roku 1408. Stanovy rádu z 12. decembra 1408 predstavujú právnu kodifikáciu politického zoskupenia barónskej ligy a panovníka. Navonok dostala liga podobu vtedy módneho rytierskeho rádu združujúceho kráľa Žigmunda, jeho manželku Barboru a ďalších 22 popredných uhorských šľachticov.
Žigmund si pomocou členov Dračieho rádu a ich príbuzných upevnil postavenie na uhorskom tróne a uvoľnil si ruky pre ďalšie aktivity v cudzine – predovšetkým pre zisk ríšskej rímsko-nemeckej koruny. Pod záštitou rytierskej spoločnosti sa v Uhorsku preskupila moc a začal sa rýchly mocenský vzostup jednotlivcov či rodín zastúpených v Dračom ráde. Silná barónska skupina predstavovala významnú politickú a vojenskú silu, o ktorú sa panovník mohol bez obáv opierať, ktorej dal však voľnú ruku v správe krajiny.
Dračí rád po Žigmundovej smrti nezanikol. V udeľovaní rádovej insígnie - okrídleného, do kruhu stočeného štvornohého draka s chvostom omotaným okolo krku a s krížom na chrbte – pokračovali aj ďalší panovníci, ako napríklad Albrecht Habsburský, rímsko-nemecký cisár Fridrich III. i Matej Korvín."

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak o Dračím řádu bylo toho napsáno dost. Solidní studie a články na toto téma publikoval např. historik Igor Graus (z jedné jeho práce je i obrázek a citace níže). Z hlediska symbolů na mincích důležitější než insignie řádu je jejich modifikace pro potřeby heraldiky. Je známa erbovní listina Zikmunda Lucemburského pro Andrease Chapiho z r. 1418 a tam je heraldická podoba v miniatuře i vyobrazená. Drak byl zobrazen s hlavou vpravo nahoře (vpravo heraldicky, t.j. z pohledu štítonoše). Po dobu reálné existence řádu (poslední známe udělení insignií uherským králem je z r.1460) bylo toto zobrazovaní dodržováno. V pozdějších staletích se však se zobrazením draka zacházelo dost volně.
Slovní popis erbu :
Citovat
s drakom označeným červeným krížom na chrbte, so štyrmi nohami vpredu a vzadu vzdialenými a krídlami akoby oddelenými, z oboch koncov (tela) zahnutým a zakriveným, ktorý drak má otvorenú papuľu a vyplazený červený jazyk medzi bielymi zubami, pod špicatými a vztýčenými ušami vidieť predĺžený zobák (pysk), ktorý drak má krk trikrát obtočený a omotaný vlastným chvostom a koniec tohto chvosta alebo jeho najvzdialenejšia časť je vztýčená.


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Ander v 25. 6. 2015, 19:48. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1