Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nádherné mince pridávate, len tak dalej!
Registrovaný uživatel
je to tu už dlhodobo mŕtve tak čosi prihodím: na prvej fotke je denár, ktorý som tu už raz prezentoval a pre porovnanie a "efekt" pridám jeho brata - mali by to byť Resch: Gabriel Bathory 178 a 179. Ten druhý sa nachádza v Balneologickom múzeu Piešťany a touto cestou ďakujem riaditeľovi múzea pánovi Krupovi za poskytnutie fotografie a aj fyzické pozretie a "chytenie si" :). Inak denár z múzea pochádza zo staršieho hromadného nálezu mincí v obci Veľké Kostoľany (pred rokom 1957 - neznámy čas a neznáme okolnosti) kde vraj bolo pôvodne 1242 drobných strieborných mincí a dochovalo sa 1164. V súpise sú najväčšie nominály 3 grajciare - 2x, niekoľko polbatzenov a poľské polgroše, zvyšok sú denárové uhorské razby počnúc jedným kusom denáru Mateja Korvína a končiac tiež jedným kusom Leopolda I. Celkom veľký časový rozptyl inak.. A celkom by ma zaujímalo čo boli tie chýbajúce kusy?? :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo prosím potvrdit či vyvrátit zda se za Gabriela Bethlena razily dvou a tříkrejcary v Opolí a Ratiboři?
Moderátor
F.Friedensburg a H.Seger uvádějí v publikaci Schlesiens Münzen und Medaillen der neueren Zeit ražbu 2 krejcaru v roce 1622 a 3 krejcaru v letech 1622 a 1623
Registrovaný uživatel
Podľa Huszára sa v Sliezsku razili tieto mince so značkou B-Z (Baltazar Zwirner):

poltoliar klipa
24-grajciar
3-grajciar
2-grajciar
3-groš (dutka)
3-groš (dutka) klipa
5-denárový groš
5-denárový groš klipa
denár

Honza má zrejme iné zdroje informácií ako mal Huszár a uvádza aj iné nominály:
http://www.slezske-mince.cz/hornoslezska-knizectvi/opolsko-ratiborsko/
Registrovaný uživatel
A bylo možné těmito mincemi platit i v habs. monarchii, nebo tyto ražby nebyly z určitých politických důvodů akceptovány?
« Poslední úpravu provedl(a) Rakoczi v 16. 3. 2016, 18:30. »
Registrovaný uživatel
Jednoduchá otázka, zložitá odpoveď :) V tomto článku je to celkom pekne popísané:
SLOVENSKÁ NUMIZMATIKA XII, Štefan Kazimír, Menová politika Gabriela Bethlena a jej vplyv na menový vývoj na Slovensku (1620-1625)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Jednoduchá otázka, zložitá odpoveď :) V tomto článku je to celkom pekne popísané:
SLOVENSKÁ NUMIZMATIKA XII, Štefan Kazimír, Menová politika Gabriela Bethlena a jej vplyv na menový vývoj na Slovensku (1620-1625)


Sigur, bylo by možná vás kolego požádat o oscanování a zaslání tohoto článku? :)
Registrovaný uživatel
Samozrejme :) Škoda, že som si to nenapísal skôr, doma totiž nemám skener. Takže až zajtra.
Registrovaný uživatel
Tak těch pár hodin nehraje žádnou roli :)

Když tak mail je inxxs@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

mohl by mi někdo říct, zda byly v některé ze sedmihradkých mincoven raženy mince i před panováním Jana Zápolského či jeho syna?
Registrovaný uživatel
Vo všetkých významnejších...Veľká Baňa, Brašov, Sibiu, Kluž...
Registrovaný uživatel
... a jedna se tedy o ražby vládní nebo "pouze" o rodové?
Registrovaný uživatel
třeba si tu někdo něco najde ;)

http://www.erdelyweb.hu/historia/bibliografbody.html
Registrovaný uživatel
Dotaz sem asi úplně nepatří, ale mohl by mi někdo říct kdy došlo k připojení Transylvanie k zemí koruny svatoštěpánské?, popř. mohl by mi někdo doručit literaturu?
Moderátor
Asi od 1003
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
tak mali sme tu značky košického širokého grošu Bethléna C-C, C-M a ja priložím M-C/zatiaľ som ho tu nezaregistroval/

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Gabriela Bethléna zvolila časť uhorskej šľachty za uhorského kráľa na sneme v Banskej Bystrici dňa 25. augusta 1620. Dokonca mu na Bratislavskom hrade odovzdali uhorskú korunu, no korunovať sa nedal. Keďže to hral na všetky strany, tak vraj aby úplne neprišiel o možnosť vyjednávania s Ferdinandom II.

Otázka: Správne interpretujem opis "GABRIEL . D . G. EL . HVN . CR . DA . SCL . REX" ako "Gabriel, z božej milosti zvolený kráľom Uhorska, Chorvátska, Dalmácie a Slavónka"?
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
tak mali sme tu značky košického širokého grošu Bethléna C-C, C-M a ja priložím M-C/zatiaľ som ho tu nezaregistroval/

A nemôže to byť Mukačevo ?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
neviem či Mukačevo v tej dobe razilo.
Registrovaný uživatel
Do Mukačeva presťahoval mincovňu z Veľkej Bane až František Rákoczi II.
Registrovaný uživatel
Gabriel Betlén predsa razil groše v Mukačeve už od roku 1624... ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
ale Munkács už vtedy mal značku MM
Registrovaný uživatel
Fakt? No musím pozrieť do Huszára.
Registrovaný uživatel
Asi máte recht. Mohol by toto niekto preložiť?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1