Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Skladování a čištění mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jestli je chcete zničit, pak to zkuste.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
tmavnuti stribra zpusobuji chlorid a sulfid stribrny. ze by behem jednoho dne zapusobily tak rychle papirove obaly je divne (nicmene neni to nemozne, zvlast pokud napr. byly nekde nevhodne ulozene). spise bych si ale tipoval na situaci, ze to stribro bylo zasazeno jiz v plastovych listech a teprve manipulace s nim tento proces "vyvolala". s ohledem na to, co popisujete by to spis sedelo na chloridy, ktere vlivem svetla tmavnou.

vaticku bych nepouzival urcite, pokud neznate presne jeji slozeni a pusobeni. a to i v pripade, kdybych to s tim RL nebral zas az tak vazne.
Registrovaný uživatel
manipulácia prebehla s bavlnenými rukavicami, úprimne ma to dosť hnevá, boli to pekné kúsky a nie najlacnejšie, čo sa oplatí viac vrátiť ich späť do starých albumových listov, alebo ich uložiť do celofánu?
Moderátor
ty rukavice nehraji roli. pokud byly mince ulozene v plastovych listech a v nich byly kontaminovany a doslo ke vzniku chloridu stribrneho (bezbarvy), tak po vytazeni na svetlo doslo k jeho rozkladu a vzniku elementarniho stribra (coz zpusobuje to tmavnuti, podrobneji napr. na wikine). navrat kamkoliv nic neresi.

mozna by se hodila nejaka fotecka?
Registrovaný uživatel
Také dost záleží v jakém prostředí mince ležely, ale né pouze u Vás, ale například i v jiných sbírkách. Mohlo se stát, že byly uloženy desítky let v nevhodném prostředí a z něho si odnesly nepěknou patinu, které se nezbavíte. I když je budete stále dokola čistit, stejně se bude projevovat.
Jsou mince, které budou jak nové, jiné které pěkně zpatinují a další, které budou černat atd., i když budou ležet deset let vedle sebe a před zařazením do sbírky jste je ohleduplnně vyčistil.
Ohledně čištění ještě jedna poznámka. Asi mě potvrdí dost lidí, že při prohlídce materiálu před aukcí, v rozsvíceném sále, zaregistrovali spoustu naprosto bezvadných mincí, které měly vlasové škrábanečky právě způsobené nejrůznějším nevhodným čištěním. Hlavně se to týkalo ražeb FJI, které mají nádherné zrcadlové plochy, ale pak každý takový zásah je dokáže znehodnotit. Proto se nedivím, že například rakouští sběratelé tyto mince nečistí, i když jejich patina hraje všemi barvami. Jenom u nás se musí lesknout, i za cenu výše popsaného.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
takto to vyzerá

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
fotite dobre, priste fotku oriznete a tim nam nabidnete vic detailu (zde netreba).

no nevypada to prave pekne, ale zcela uprimne - ja bych to necistil. navic v plose pod korunou, nalevo od jednicky se mi zda, ze vidim zbytky stop papilarnich linii, takze pokud jste vy nepracoval s mincemi holyma rukama, tak predchozi majitel bohuzel ano (btw. bez jakehokoliv sovinismu, nikdy nedavejte mince do rukou zenskym, zvlaste ne, kdyz maji sve dny, jejich pot dokaze veci jak z vetrelce)
Registrovaný uživatel
aj mne sa zdá, že je tam odtlačok, ale je to zaujímavé, pretože predtým bola úplne luxusná, čo teda ďalej s nimi robiť, plato? celofán?
Moderátor
ja je mam v plastovych listech. z pohledu vetsiny sem asi cune, takze mne se neptejte ;)
Registrovaný uživatel
tieto zrkadlove plochy na korunach a zlatnikoch bohuzial reaguju skoro rovnako ako novodobe investicne striebro. Chyti ich niekto do ruk, moze ich mat aj uplne suche, casom sa akoby z nicoho nic objavi otlacok. Ten otlacok zmizne ak sa minca ponori na niekolko minut do roztoku na cistenie striebra, napriklad od firmy Leuchtturm, ale pozor! Ak tam namocite korunu s rydzostou .835 uz tam nikdy nemacajte nic s vyssou rydzostou, med je svina... Ale ja osobne som takto cistil len niektrore investicne Britannie a flaky sa u niektorych po case vratili a u niektorych nie. Mozno potrebuju viac casu :) Samozrejme, oni by mozno zmizli ak by sa pouzila aj nejaka handricka, ale to riskujete vlasocnice az skrabance a to vam vravim, ze to narobi ovela viac skody ako otlacok...
Ja osobne by som tuto mincu necistil, ono ten roztok vam ju aj "vylesti" takze bude "lesk jako blesk" co nie je pekne...az taky neprirodzeny, sice atraktivny pre laikov ale nie pre zberatelov...
Registrovaný uživatel
Teraz rozmyslam, naco som vam vlastne ten roztok poradil, ked sam by som do neho okrem investicneho striebra nic nedal...mozno na skusku nejaky bezny rocnik v horsom stave a skusat, ale na cistenie striebra ma napr Oliver lepsiu stranku :)
Registrovaný uživatel
oliver napsal
ja je mam v plastovych listech. z pohledu vetsiny sem asi cune, takze mne se neptejte ;)


Když jsem jel nedávno s kamarádem na aukci, zabrousili jsme také na problém ukládání mincí. Jeho zkušenosti byli docela zajímavé, protože má lepší výsledky s plastovými listy z dob dávno minulých, které nemají nejlepší pověst, než například s novými dvoukapsičkami, které známe z aukcí Aurey.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
To já mám zkušenosti přesně opačné. Zatím zkouším plastové kapsy od ANTIUM AURUM.
Na zkoušku jsem zakoupil nové list viz popis aukce:
8 KS NÁHRADNÍCH LISTŮ NA MINCE LINDNER-KARAT , KAŽDÝ LIST MÁ 6 OKÝNEK NA MINCE , ROZMĚR OKÝNKA PRO MINCI JE 7,5x6,5cm , ROZMĚR LISTU JE 21x19 cm, jedná se o pevnou folii bez chlóru.
Jinak bubliny. Kapsy a listy kvůli přehlednosti (omezený prostor) v trezoru v bance.
Registrovaný uživatel
cibino napsal
takto to vyzerá

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Já jsem normálně velký odpůrce čištění mincí ale tohle by možná šlo odstranit acetonem.
Avšak pozor, nepoužívej aceton z obchodu barvy-laky ale čistý z lékárny. Pokud nepomůže, na stříbrné minci nic nepokazí.
Registrovaný uživatel
Zdravím,
mám prosbu a to, že bych chtěl vědět Váš názor nebo zkušenosti na toto album. Jedná se o album výrobce MidiManufaktura. Jde mi hlavně o to jestli se mincím v tomto albu nic nestane. Děkuji za odpověď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Martas s temito listy nemam moc dobrou zkusenost, po nejakem case se v nich mince lepi na listy a jdou spatne vyndavat, ale jiste je to lepsi nez stare albumove listy. Krom tohoto jsem nezaznamenal nejake poskozeni mince.
_______________
Přebytky sad oběžných mincí Československo a ČR
http://coins.czechian.net/sady/
Registrovaný uživatel
cibino napsal
ahojte, mám nejaké striebro v RL, konkrétne sa jedná o r - u korunovú menu, včera som ich uložil do uzatváracích papierových obaloch od Leuchturm, a dnes som na nich spozoroval mierne černanie, ....

Tu chýba podľa mňa jedna nie málo podstatná informácia, či sa jedná o samolepiace, alebo "zošívacie" obaly.
Registrovaný uživatel
martas01: Co se alba týká tak podle toho co je napsané na stránkách výrobce lze těžko říci jak to bude reagovat s mincemi. U albových listů uvádí pouze otřepanou frázi, že list je vyroben z průhledné folie která je chemicky inertní, tedy nereguje s ničím dalším. Toto ovšem neplatí vždy. Například u plastových nádob na jídlo (které samozřejmě musí být chemicky nezávadné) se zjistilo, že v malém množství přechází do jídla v nich uložené látky zvané ftaláty. Doporučoval bych se tedy obrátit na výrobce a zeptal se ho zdali jsou listy bez chlorovaných změkčovadel.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
« Poslední úpravu provedl(a) LukeH2O v 15. 6. 2013, 22:50. »
Registrovaný uživatel
výrobce samozřejmě bude vychvalovat, proto jsem psal na toto fórum, abych získal nějaké Vaše zkušenosti...

EDIT:
kdybych chtěl reklamu od výrobce tak nepíšu zde...
« Poslední úpravu provedl(a) martas01 v 15. 6. 2013, 22:59. »
Registrovaný uživatel
ale asi vidím, že je to tu docela mrtvé a nikdo neumí POŘÁDNĚ poradit...
Registrovaný uživatel
martas01 napsal
výrobce samozřejmě bude vychvalovat, proto jsem psal na toto fórum, abych získal nějaké Vaše zkušenosti...


Tak tedy zkušenosti......Já osobně jsem měl mince uložené prvně na platech a postupně jsem veškeré mince přenesl do dvoukapsiček a ty byly uloženy "na stojáka" v nazakázku vyrobené dřevěné kazetě. Zabírá to málo místa a jednoduše se s mincemi manipuluje. Co se dvoukapsiček týče tak jsem dlouho vybíral ty správné.....a jak jsem to dělal? Nechal jsem si prvně poradit s jakými dvoukapsičkami mají ostatní sběratelé zkušenosti a pak teprve nakoupil. Používám tedy teď dvoukapsičky od Antium Aurum a jsem spokojen a s mincemi se nic neděje. No a co tím chci říci? Že je lepší se prvně poradit se sběrateli kteří mají své mince uložené v albech a zeptat se na jejich názory. Spousta z nich bude mít mince uložené v albech od renomovaných firem a to né z důvodu nějaké prestiže nebo tak nějak. Prostě jen proto, že jsou nejkvalitnější a mincím hrozí malé nebezpečí. Je tedy dobré se prvné poradit a teprve poté nakoupit nějaké num. pomůcky. Je totiž malá šance, že někdo bude mít stejné album od méně známé firmy a proto nebude moci podat informace o jaké stojíš.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
« Poslední úpravu provedl(a) LukeH2O v 15. 6. 2013, 23:14. »
Registrovaný uživatel
Záleží na tom jakou radu chceš slyšet. Žádný chemický rozbor Ti s určitostí neřekne co ten plastik udělá s mincí za 10 let.
Já osobně nevěřím žádnému albu a nepoužívám je. ;)
Registrovaný uživatel
LukeH2O OK dekuji za radu, to album jsem dostal jako darek proto, jsem prvni neporadil s koupi ;)

turtleoverhead: pro nekoho kdo porad nechape: chci slyset hlavne zkusenosti a NE! radu :)
Registrovaný uživatel
LukeH2O
Citovat
Že je lepší se prvně poradit se sběrateli kteří mají své mince uložené v albech
nekoupil jsem...
Registrovaný uživatel
martas01 napsal
LukeH2O OK dekuji za radu, to album jsem dostal jako darek proto, jsem prvni neporadil s koupi ;)


Tak v tom případě jedině vyzkoušet vlastnosti alba na některých běžných mincích. Nejlépe nějaké stříbro - třeba 1 korony FJI
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1