Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Sklo a nebo Plexisklo?

Vykupminci.cz
Numisargo

Sklo a nebo Plexisklo?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, řeším dilema. Mám pár kreseb tuší a pár plakátů. Budu je rámovat a zasklívat. Restaurátor v Praze mi doporučil plexisklo z důvodu nerozbitnosti, mě je bližší sklo. Máte někdo zkušenost s plexisklem?
Děkuji za názor.
Moderátor
Hlavně něco, co odstíní UV záření... Takové materiály existují.
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Hlavně něco, co odstíní UV záření... Takové materiály existují.


to umí oba materiály... mám z plexi takový divný pocit... ale zase když obraz spadne, neponičí se kresba...
Registrovaný uživatel
Je to určitě ta nejlepší rada a UV sklo mají v každém slušnějším rámařství, přitom je jenom nepatrně dražší...
Moderátor
Jinak, já bych kresbu ani grafiku nevystavoval do rámů vůbec. Mám na to z Německa od renomované firmy speciální veliká alba z materiálu, který v žádném případě nepoškozuje papír ani barvy. Tam mám vše bezpečně uloženo a tu a tam si to láskyplně prohlížím, respektive si v tom listuji a kochám se :-)
S plakáty by to asi bylo těžší (ty nesbírám), protože do těch alb vejde maximálně formát A3
Registrovaný uživatel
A kdo by to chtěl dotáhnout k dokonalosti, tak tady je návod: ;)

Works of art on paper are beautiful but inherently fragile. Prints can age not only from the condition of the paper and the materials used, but also from exposure to light, heat, humidity and air pollution. Poor framing can also add to the stress on art prints. To protect art prints, it's important that they be stored in ways that minimize both physical damage (e.g., tears, creases, holes) and environmental damage (e.g., fading, bleeding, running colors, insect damage).

Protecting Your Art Prints

Step 1 - Store your prints flat, never rolled. Use a special flat file cabinet (metal or wood) big enough to store large-sized prints. Prints may also be stored in acid-free cardboard boxes with reinforced corners. Cabinets, however, provide more protection from physical damage and from light and dust. Store art prints horizontally.

Step 2 - Handle prints with cotton gloves. Much of the damage to art prints is caused by a reaction from the body oil from your fingers that comes into contact with the print. Wash and dry your hands before handling prints, then use cotton gloves to protect your prints from any residual oil, dirt and chemicals.

Step 3 - Separate your prints in the storage drawer; prints may react, smudge or yellow if they come into contact with one another. Each print can be individually stored in a 4-mil. Mylar sleeve with a cardboard backing board to keep prints from creasing. The backing board must be acid free and buffered with calcium to neutralize acid in the print. An alternative to Mylar sleeves are acid-free-paper folders.

Step 4 - Control the heat and humidity in the area where your prints are stored. Prints should be stored between 50 degrees and 80 degrees Fahrenheit and at a relative humidity of 40 percent to 80 percent. Beware of heated rooms in the winter, which are often too dry, and direct sunlight in the summer, which can bake prints in their cabinets.

8)
Registrovaný uživatel
TomanE napsal
Restaurátor v Praze mi doporučil plexisklo z důvodu nerozbitnosti.


Ten restaurátor je totiž mazanej. Na Valentýna asi taky nespíš s tou svojí při svíčkách povečeřel z plechovejch smaltovanejch talířů a pak si připili Božouloais ročník 1958 z plastovejch kelímků od jogurtu z Alberta. A kytku co jí koupil u benzínky pak nejspíš namísto do vázy strčila do plechovky od Primalexu. Tyhle nádoby když totiž spadnou na zem tak se taky nerozbijou.

TomanE napsal
..ale zase když obraz spadne, neponičí se kresba...


Jak často vám doma ze zdi padají obrazy? Stačí jen přibližně: například 3x týdně, 5x do měsíce, 16x ročně......
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem, pokud se nepletu a mé znalosti fyziky jsou správné, tak sklo jako takové je 100% UV filtrem, zatímco plexisklo potřebuje nějaký filtr navíc.
Obrazy mi nepadají ze zdi vůbec a nikdy, ale mám doma děti a to jsou neuvěřitelná torpéda. Obraz za mnoho desítek tisíc řízlý střepem, by byla velká smůla...
Mám celkově lepší vztah ke sklu jako materiálu, plexisklo mi přijde jako kus plastu, kde rozdíl poznám... Ovšem třeba se pletu. Restaurátor mě tvrdil, že rozdíl nelze poznat a je tam ta přidaná hodnota nerozbitnosti...
Takže nevím :-D
Registrovaný uživatel
... v zivote by som si na stenu nezavesil plexi...
Registrovaný uživatel
mirotaso napsal
... v zivote by som si na stenu nezavesil plexi...


Jasné a stručné... Mám podobný pocit... :lol: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
TomanE napsal
Dobrý den všem, pokud se nepletu a mé znalosti fyziky jsou správné, tak sklo jako takové je 100% UV filtrem, zatímco plexisklo potřebuje nějaký filtr navíc.
Obrazy mi nepadají ze zdi vůbec a nikdy, ale mám doma děti a to jsou neuvěřitelná torpéda. Obraz za mnoho desítek tisíc řízlý střepem, by byla velká smůla...
Mám celkově lepší vztah ke sklu jako materiálu, plexisklo mi přijde jako kus plastu, kde rozdíl poznám... Ovšem třeba se pletu. Restaurátor mě tvrdil, že rozdíl nelze poznat a je tam ta přidaná hodnota nerozbitnosti...
Takže nevím :-D

Dnešní kvalitní plexisklo je v průsvitnosti skoro stejně kvalitní jako sklo. Je bezpečnější (pořezání), na náraz pevnější, lehčí, ale zase se snáz jako každý plast poškrábe a může se v důsledku extrémní změny teplot zhoršit průsvitnost. Na druhou stranu je to chemický výrobek z ropy a nikdo neví jak bude za 10 let působit na papírr nebo barvy. Sklo je zcela neutrální a přírodní materiál. Mám pár obrazů už 80 roků zasklených a jsou ve skvělém stavu.

Děti - tito malí darebníci mi třeba promáčkly na reprobednách středy na reprácích. Tato havěť zničí, pomaluje a rozbije na co příjde. Plakáty bych dal pod sklo ale na zeď (čím výš tím líp) bych je pověsil až budou větší.
Registrovaný uživatel
Jerabek napsal
TomanE napsal
Dobrý den všem, pokud se nepletu a mé znalosti fyziky jsou správné, tak sklo jako takové je 100% UV filtrem, zatímco plexisklo potřebuje nějaký filtr navíc.
Obrazy mi nepadají ze zdi vůbec a nikdy, ale mám doma děti a to jsou neuvěřitelná torpéda. Obraz za mnoho desítek tisíc řízlý střepem, by byla velká smůla...
Mám celkově lepší vztah ke sklu jako materiálu, plexisklo mi přijde jako kus plastu, kde rozdíl poznám... Ovšem třeba se pletu. Restaurátor mě tvrdil, že rozdíl nelze poznat a je tam ta přidaná hodnota nerozbitnosti...
Takže nevím :-D

Dnešní kvalitní plexisklo je v průsvitnosti skoro stejně kvalitní jako sklo. Je bezpečnější (pořezání), na náraz pevnější, lehčí, ale zase se snáz jako každý plast poškrábe a může se v důsledku extrémní změny teplot zhoršit průsvitnost. Na druhou stranu je to chemický výrobek z ropy a nikdo neví jak bude za 10 let působit na papírr nebo barvy. Sklo je zcela neutrální a přírodní materiál. Mám pár obrazů už 80 roků zasklených a jsou ve skvělém stavu.

Děti - tito malí darebníci mi třeba promáčkly na reprobednách středy na reprácích. Tato havěť zničí, pomaluje a rozbije na co příjde. Plakáty bych dal pod sklo ale na zeď (čím výš tím líp) bych je pověsil až budou větší.


chudaci deti, to je ceka smutny osud....:(
Registrovaný uživatel
Jerabek: sklo je zásadité, kyselé nebo speciální (boro-křemičité, atd.)
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Jerabek: sklo je zásadité, kyselé nebo speciální (boro-křemičité, atd.)


A? Mám na mysli sklo, které se používá na zasklívání obrazů již dobrých 100 Let (a všichni si ho chválí). Nejsem sklář, takže detaily mně nezajímají
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Jerabek napsal
TomanE napsal
Dobrý den všem, pokud se nepletu a mé znalosti fyziky jsou správné, tak sklo jako takové je 100% UV filtrem, zatímco plexisklo potřebuje nějaký filtr navíc.
Obrazy mi nepadají ze zdi vůbec a nikdy, ale mám doma děti a to jsou neuvěřitelná torpéda. Obraz za mnoho desítek tisíc řízlý střepem, by byla velká smůla...
Mám celkově lepší vztah ke sklu jako materiálu, plexisklo mi přijde jako kus plastu, kde rozdíl poznám... Ovšem třeba se pletu. Restaurátor mě tvrdil, že rozdíl nelze poznat a je tam ta přidaná hodnota nerozbitnosti...
Takže nevím :-D

Dnešní kvalitní plexisklo je v průsvitnosti skoro stejně kvalitní jako sklo. Je bezpečnější (pořezání), na náraz pevnější, lehčí, ale zase se snáz jako každý plast poškrábe a může se v důsledku extrémní změny teplot zhoršit průsvitnost. Na druhou stranu je to chemický výrobek z ropy a nikdo neví jak bude za 10 let působit na papírr nebo barvy. Sklo je zcela neutrální a přírodní materiál. Mám pár obrazů už 80 roků zasklených a jsou ve skvělém stavu.

Děti - tito malí darebníci mi třeba promáčkly na reprobednách středy na reprácích. Tato havěť zničí, pomaluje a rozbije na co příjde. Plakáty bych dal pod sklo ale na zeď (čím výš tím líp) bych je pověsil až budou větší.


chudaci deti, to je ceka smutny osud....:(

Mně se to věšení dětí taky moc nelíbí, ale na druhou stranu Jerabek to chce udělat "až budou větší"... a tak se třeba ubrání...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Sklo a nebo Plexisklo?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1