Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Skryta symbolika na mincich

Vykupminci.cz
Numisargo

Skryta symbolika na mincich

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Tak jsem nedavno narazil v literature na jednu zajimavost tykajici se protektoratnich minci o ktere jsem doposud nevedel a ani si toho nevsiml. Jak vsichni vime tak na rubovou stranu byl prevzaty motiv O.Spaniela z prvorepublikovych minci. Vyjimkou byla koruna, kde zdvizena ruka znecky byla nemeckymi urady vykladana jako obranne gesto a motiv tak musel byt nahrazen dle jineho Spanielova navrhu. Presto protektoratni desetnik neni na rubu zcela identicky se Spanielovou predlohou. Sochy na Karlove moste zde totiz maji vyhruzne zdvizene ruce, coz je velmi dobre videt pri zvetseni na dobre zachovalych kusech. Pro porovnani prikladam fota:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Veľmi zaujímavé...Nikdy som to nepostrehol, na 1. obrázku to krásne vidieť.
Registrovaný uživatel
Díky, můžu se zeptat, z jaké konkrétní literatury to je?
Moderátor
Ja to mam z knihy P.Vorel: Od prazskeho grose ke korune ceske a tam autor odkazuje na puvodni clanek z NL 7/1952 - J.Kalus: Mince a papirova platidla Protektoratu Cechy a Morava.
Registrovaný uživatel
Ok, ještě jednou díky:)
Registrovaný uživatel
je to zaujimave, ale len panbozko vie jak to bolo... je to len teoria.
kludne si to moze niekto vysvetlit ako pozdrav hei_ h_tler :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
To jsem presne cekal ze to tak nekdo bude interpretovat ale prece jen tento pozdrav byl provaden s rukou v jinem sklonu k telu ;)
Registrovaný uživatel
tak da sa o tom spekulovat, ale tak napisali to asi odbornici tak treba ticho suhlasit ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Na první pohled to vypadá jako pochodeň.
Registrovaný uživatel
Skoro jako vlaječka na slovenském centu :-D ale je to zajímavé, také jsem si toho nikdy nevšiml
Moderátor
Je ešte jedna teória ktorá bola publikovaná v buržoáznej americkej numizmatickej literatúre; ide o sochu slobody, čo to sami nevidíte? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Archy mno jo :)) je to tam

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Je to tam, veď som to hovoril, ale na pôvodnej minci je Karláč zozadu, preto má socha pochodeň zdanlivo v ľavej ruke. To preto aby ste už fakt nevytočili náckov, lámali si hlavy čo to vlastne je... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Zajímavosti » Skryta symbolika na mincich

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1