Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Vykupminci.cz
Numisargo

Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
dnešní malá radost ... chybějící typ groše Jana Thurza z mincovny Nisa .... rok 1507, letopočet vedle erbu ..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajíamavější by byl ten první typ s postavou sv. Jana, ale ten znám pouze z vyobrazení :D
Moderátor
Mimochodem, mně se nedávno podařilo získat pěkně zachovalý 3 krejcar lehnicko-břežských knížat Jana Kristiána a Jiřího Rudolfa (1605 - 1621). Jde o poslední společný ročník 3 krejcaru. Považoval jsem ho za běžný, byť pěkně zachovalý a teprve doma jsem zjistil, že je poměrně vzácný. Jedinou otázkou zůstává, jestli byl ražen ještě v Rychlebech nebo už v Olavě, protože rychlebská mincovna byla koncem roku 1620 přenesena do centra správy knížecích statků včetně mincovního vybavení a kolků.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koupil jsem tuto drobnou minci.
Slezsko-Würtenberg, CHRISTIAN ULRICH I. 1664-1704 .Grešle 1678. Stav nic moc ale potěší.
Doufám že jsem určil dobře.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kekule napsal
dnešní malá radost ... chybějící typ groše Jana Thurza z mincovny Nisa .... rok 1507, letopočet vedle erbu ..


hezké, s letopočtem vedle erbu vzácnější a na to jak Thurzovy groše obvykle vypadají i slušný stav
Moderátor
kptjaros: ročník je 1698. Nasvědčují tomu i písmena L-L pod orlicí. Je to značka vardajna Lukáše Laurentia.
Registrovaný uživatel
Niečo z Lehnice - Břeh mam tiež.Luisa z Anhalt 1673,defekt na strižku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Tak se taky pochlubím:Český lev slezského provedení na 3kr Lehnice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nikoliv 3 krejcar ale 3 fenik (grešle) :) Zachovalost je na drobnou měděnou minci velmi dobrá :)
Registrovaný uživatel
Díky za upřesnění. :oops: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Děkuji moc za info ;)
jan322 napsal
kptjaros: ročník je 1698. Nasvědčují tomu i písmena L-L pod orlicí. Je to značka vardajna Lukáše Laurentia.
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Nikoliv 3 krejcar ale 3 fenik (grešle)


Raczej 3 halerze

https://books.google.pl/books?id=YIn9wS1cm4EC&pg=PA7&lpg=PA7&dq=legnica+3+halerze&source=bl&ots=Jyr5842ae0&sig=_ImNIoZEA2qEH8TtWKBa_u71hHQ&hl=pl&sa=X&ei=r26_VOf5L8vWywP-1oKYCQ&ved=0CBgQ6AEwAQ#v=onepage&q=legnica%203%20halerze&f=false
Moderátor
kptjaros - vaše příspěvky byly přesunuty sem: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mince-od-roku-1600-do-1920-_post_-356712#post356712 - #4279-80
Moderátor
Sice to není mince Habsburků, ale slezská knížecí ražba ano.

Obrázek vložený uživatelem

Hlohovský groš Zikmunda Jagellonského z r. 1506 - tedy ražba jednoho z mladších bratrů českého krále Vladislava Jagellonského coby knížete Hlohovska (1499-1506).
V roce, kdy byla tato mince vyražena, se Zikmund stal litevským velkoknížetem a polským králem (známý jako Zikmund I. Starý) a následně (zvolna) vrátil Koruně české i území, která ve Slezsku získal. Zajímavé je, že Hlohovsko mu prý Vladislav udělil, jako léno krále uherského (vzpomínka na zde vládnoucí Korvíny?), proti čemuž se měli hned ohradit čeští stavové.

Tahle grošová ražba tu již byla před časem prezentována v ražbách souvisejících s PG, ale tehdy přiložený odkaz na fotky není bohužel už funkční. Není to nějaká extra vzácnost, mně se povedlo nedávno získat tenhle kousek.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 10. 2. 2015, 2:30. »
Registrovaný uživatel
řekl bych, že se vidí opravdu hodně málo...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
poprosím o kontrolu určení.... z jednoho konvolutíku na mě vypadl tenhle drobek... po pátrání si zkusím tvrdit, že je to haléř olešnického vévody Konráda I. (1322 - 1366) ... Av. slezská orlice v erbu/ Rev. jelen ... Kop. 6047, R7 ..... nebo máte jiný nápad ? ... děkuji ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://sredniowiecze.wcn.pl/coins/489
Moderátor
Kolega Zenon mě předběhl. Je to nejběžnější slezský parvus (i když u mincí kvartníkového období určitě nelze použít výraz "bežný"), dnes připisovaný Jindřichu III. Hlohovskému (+ 1309). Slezským kvartníkovým obdobím se zabýval Ryszard Kiersnowski a většina nových přiřazení vzešla od něj.
Registrovaný uživatel
rozumím tomu tak, že ta mince byla určena nově, než jak ji měl uvedenou Kopicky ? ... uznávám, že to je už asi v mnoha ohledech překonané dílo, ale třeba zde to ještě mají vedeno jako Konrád I. .... http://poszukiwania.pl/slask.html
Moderátor
Ano, mince byla určena nově. V Kopickém je řada chyb, protože téměř veškeré informace převzal od Friedensburga. A ten vyšel před více než 100 lety. Od té doby na základě nových nálezů a ikonografie mincí došlo v některých případech k přeřazení stávajícího určení. Nějaké novější článečky v polštině mám, mohu vyfotit a přeposlat.
Registrovaný uživatel
to jan322 .... tak to bych byl moc rád..... děkuji
Registrovaný uživatel
To Jan 322:
Přidal bych se s prosbou ke kekulemu..tedy pokud to půjde.
Lopez1506@seznam.cz

Děkuji.
Registrovaný uživatel
To Jan 322:
také bych měl zájem o kopii, díky
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Zítra nafotím a pošlu, pánové. Nemám scanner, tak snad to bude čitelné.

Apropos, co si myslíte o tomto? Že není pravý je myslím patrné na prvý pohled, ale zajímá mě původ. Mohl by to být podle provedení "burešáček"? V Nechanického publikaci jsem sice našel falzum vratislavského haléře, ale jiné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 23. 2. 2015, 23:05. »
Registrovaný uživatel
Možné to je, mince nese některé znaky mincovny Vysoké Mýto. Pokud se zaměříme na F tak lze soudit že razidlo nebylo puncované ale ryté což by na tento původ ukazovalo. Při bližším porovnání s drobnými ražbami Frydricha, které jsou rovněž zobrazené v uváděné publikaci. Mě fabrika litery přijde velice podobná. Ješte hrubý a silně nepravidelný perlovec, ten by také svědčil pro tuto domněnku
« Poslední úpravu provedl(a) chalko v 24. 2. 2015, 18:24. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1