Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » "Stary cesky nabozensky tisk - bible?"

Vykupminci.cz
Numisargo

"Stary cesky nabozensky tisk - bible?"

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, dostala se mi do ruk zajímavá kniha (viz foto), bohužel v dost žalostném stavu, která je v "deskách" od jiné knihy. Bohužel od obsahu se nedochoval žádný list se jménem autora, roku vydábí apod. Proto budu moc rád za každou informaci o obsahu této knihy, jestli ji podle textů někdo pozná. Předem moc díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S největší pravděpodobností se jedná o Velký život Pána a Spasitele Krista Ježíše a jeho nejsvětější a nejmilejší matky Marie Panny od Martina z Kochemu. Informace o něm jsou na Wikipedii. Český překlad této knihy vyšel 1x koncem 17. století, potom 1x v 18. (máte jedno z těchto vydání), 1x v 19. století a naposledy v r. 2007 v nakladatelství Argo. Ze starých tisků se jedná o knihu relativně dostupnou, a to i v zachovalejším stavu, než máte Vy. Na prodej bych zkusil Aukro od koruny, šance na vyšroubování ceny na cca 1000,- Kč je dle mého názoru relativně slušná.
Registrovaný uživatel
Moc díky Hilaris. Je to přesně, jak píšete. Toto vydání je z roku 1759.
Registrovaný uživatel
Že je kniha z roku 1759 jsem odhadl podle knihy z tohoto odkazu: https://books.google.cz/books?id=97piAAAAcAAJ&pg=PA289&lpg=PA289&dq=Weliký+žiwot+Pána+a+Spasytele+nasseho+Krysta+Gežjsse&source=bl&ots=a1hiqXw4N3&sig=1Mjr_gVg_cRqNvCFeDx64Z5IGGI&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwi894j2nczbAhUGjCwKHTgSCz0Q6AEwAHoECAAQAQ#v=onepage&q=Weliký%20žiwot%20Pána%20a%20Spasytele%20nasseho%20Krysta%20Gežjsse&f=false

Sedí přesně čísla stránek a to co je na nich. Viz přílohy

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
I když sakra, jsem si teď všiml, že na té kopii chybí to zdobení nad nadpisem. Hmm
Registrovaný uživatel
Patejl, všiml jste si dobře. Vydání z r 1759 je bez ozdob. Takže Vy máto to prvé, starší. Mám pocit, že je to z r. 1698, ale určitě to nevím. Rozhodně je ještě ze 17. století.
Registrovaný uživatel
Tak jsem to kontroval a u knihy z roku 1698 zdobení je, ale je jiné. Viz fota

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady je z roku 1729. Taky je to zdobení trochu jiné
Registrovaný uživatel
1729

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
1746 - taky jiné zdobení

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tato kniha vyšla i v roce 1717, tu ale pro porovnání nemohu na internetu najít...
Moderátor
Velmi zajimave patrani. Je videt, ze tech vydani bylo hodně, i kdyz je to behem desitek let. Kolik asi tak tehdy stala a kdo ji nejvic kupoval?
Registrovaný uživatel
Vida, to jsem nevěděl, že těch vydání bylo více. Každopádně je Martin z Kochemu historicky jedním z nejvydávanějších spisovatelů, jejichž díla v češtině vyšla. To se týká hlavně Nebeklíče (Zlatý nebeský klíč). Tam je teprve legrace s datováním, vesměs se totiž zachovaly bez titulní stránky a vydával se opakovaně asi 100 let. Že se jedná o Kochemův Nebeklíč se pozná velmi snadno i z velmi mála zachovaných stránek - modlitby jsou psány pro ženskou osobu, tudíž text je v ženském rodě.
Registrovaný uživatel
Je jich dost a narazil jsem i na pár dnešních. Pořád je to kniha, která přitahuje mnoho lidí. Ale, že zrovna tu co mám, nemohu nikde najít. Není třeba možné, že každá ta kniha měla jiné zdobení?? Ale rytiny podle kterých to tiskli asi tolik neměli... Nebo měli třeba tři různé, aby se rychleji tisklo a na každé prostě bylo to zdobení jinak??
Moderátor
Ne ne, v jednom vydani by nemely byt ruzne sazby, ledaze by se behem tisku nektera stranka rozsypala nebo poskodila.
To vydani 1717 - jedině zajit do nektere knihovny a do knihy se podivat:
https://aleph.nkp.cz/F/KQQ3421FGGN56UI9JBFDF3RCEGJ3UH95UJ5P2Q9IKH6I8QK7UM-19568?func=full-set-set&set_number=062887&set_entry=000089&format=999
Registrovaný uživatel
Asi jedině tak... Moc děkuji.
Registrovaný uživatel
Vydání z r. 1717 je zrovna nyní na Aukru:
https://aukro.cz/veliky-zivot-pana-a-spasitele-krista-jezise-1717-6929894398
Registrovaný uživatel
Ty brďo, díky. Jak přijdu domů z práce, tak to zkontroluji. Aspoň můžeme sledovat, jaká je na Aukru poptávka. To jsem teda zvědavý.
Registrovaný uživatel
Jen je zvláštní, že prodejce na Aukru u aukce udává pouze 578 stran. Tzn. že buď polovina knihy chybí, nebo má úplně jinou, ale pochybuji, že vydání v roce 1717, má o polovinu menší obsah.
Registrovaný uživatel
A ještě jsem na tomto odkazu našel zajímavý text.

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=osobnost&id=5182
Registrovaný uživatel
Patejl, Váš poslední odkaz je výborný, děkuji, jsou tam i data vydání, pro přehled je kopíruji je sem: 1698, 1717, 1729, 1746, 1759, 1857, 1876 a 1901, chybí tam jen uvedení vydání z Arga z r. 2007. Mám možnost vidět kompletní výtisk z r. 1759 - je tam číslovaných 1137 číslovaných stran + 7 nečíslovaných obsahu a rejstříku v knize uvedených modliteb. Stránky nemají to zdobení, které je ve Vašem vydání. Takže stran toho vydání na Aukru: nepochybně jen nekompletně zachovaný výtisk, kupodivu s titulní stranou, která odpovídá, rovněž fotografie stránky odpovídá. S cenou 3300,- Kč za poloviční počet stránek se pan prodávající cítí. Pokud vydrží dlouho (a tito startovači vysokých cen vydrží dlouho), bude mít Aukro z poplatků radost.
Registrovaný uživatel
Právě kvůli těm ročníkům vydání se mi to zdálo zajímavé. Nicméně jsem napsal týpkovi, co prodává na Aukru to vydání 1717 a udává pouze 578 stran. Poprosil jsem ho, jestli mi vyfotí kapitolu 101. a na to nereagoval (kapitola 101. je na starně 579). Když jsem mu napsal, že od něj "knihu" koupím za 500 Kč, odepsal ať počkám. Tak počkám. Pokud je totiž ta moje taky 1717, aspoň bych měl začátek knihy. Jen ještě zbývá to ověřit. Nechci z toho dělat bastl...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Antikvariát » "Stary cesky nabozensky tisk - bible?"

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1