Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Starý model letadla

Vykupminci.cz
Numisargo

Starý model letadla

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pomůžete mi někdo s určením původu a výrobce starého kovového (asi zinková slitina) letadla? Hledal jsem nějaké označení a kromě značky na spodní straně výškovky a P v kroužku na vrchní straně trupu, jiné nemá. Značka ve tvaru kosočtverce s velmi málo čitelným nápisem, který mi přišel jako FOGL a zdá se, že je tam veprostřed ještě malá 5tka, ale mohu se plést a asi se pletu. Zkoušel jsem GOOGLa a jiné a nepochodil jsem. Éro je docela malé - rozpětí 10 cm. Původní barva byla asi stříbrná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je zinkoslitina značená POGUS. Vyrábělo se to během 2. světové války v Protektorátu Čechy a Morava v nějaké menší strojírenské firmě. Zinkoslitina byla jedním z mála dostupných kovů, které firmy mohly volně použít mimoválečnou výrobu. Mluvil jsem přímo s pametníky, kteří mi řekli, že takových letadýlek, autíček a i lodiček existovalo mnoho typů a celkem dobře se prodávaly. Vyrábělo se to krátce i po skončení války, ale to už tam bylo označení Made in Czechoslosvakia. údajně je to střemhlavá štuka i když se jí to podobá jen vzdáleně, ale prý se to tak lépe prodávalo. Cena Vašeho kusu je od 500 do 1000 Kč.
Výrobce zatím přesně nemám, ale už jsem dostal několik typů a postupně to prověřuji.
Snad jsem Vám trochu pomohl. Hlavně to něčistěte, nebruste, neolelujte atd. Válečná zinkoslitina je docela prevít.
Zdraví Adalbert
Registrovaný uživatel
Děkuji Alberte, velmi dobré informace, jenom v to Ju 87 nějak nevidím, hlavně to byl jednomotorák s lomenými křídly. Já v tom viděl spíše DH 88, nebo něco podobného Cometu, ale nějaký francouský racer z té doby. Ale to není podstatné, hlavně, že jsem blíže k poznání. Ještě jednou děkuji.
Registrovaný uživatel
FOKKER napsal
Děkuji Alberte, velmi dobré informace, jenom v to Ju 87 nějak nevidím, hlavně to byl jednomotorák s lomenými křídly. Já v tom viděl spíše DH 88, nebo něco podobného Cometu, ale nějaký francouský racer z té doby. Ale to není podstatné, hlavně, že jsem blíže k poznání. Ještě jednou děkuji.
S takovými letadýlky jsem se již několikrát setkal a vždy měly podstavce. Asi se to používalo tehdy, jako těžítko na stůl.
Registrovaný uživatel
Máte samozřejmě pravdu, hodně kovových - mosazných chromovaných letadel bylo součástí různých kalamářů, těžítek, ale byla to i práce zručných lidí, většinou po dobu vojenské služby a jak psal Adalbert (tímto se mu omlouvám za zkomolení jména), také to byly výrobky malých společností a firem.
To vyfocené letadlo je ale na těžítko moc malé, jde asi opravdu o tehdejší hračku.
Přidávám pár fotek mé skromné sbírky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Našel jsem stejné čitelnější logo na jiné hračce. Možná, že pomůže k nalezení výrobce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý deň!
Veľmi pekne prosím, či by sa mi neozval pán čo má tú zbierku.
Potreboval by som pomoc s reštaurovaním Lietadielko, ktoré má on v zbierke.
Veľmi by ste mi s tým pomohli.
Ozvite sa mi na mail:
alexander.vrbensky@gmail.com
Moc ďakujem!
Registrovaný uživatel
Mohu sběraeli nabídnout toto těžitko B-17..........................výměna možná :'(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co za tu "krásku" ? Byla to myslím edice vycházející s časopisem..model kovový? A dodnes je to nejslavnější bombardér všech dob..
« Poslední úpravu provedl(a) Fenix188 v 20. 8. 2018, 21:20. »
Registrovaný uživatel
no to určitě není (obojí?)
Registrovaný uživatel
Určitě to není ten model z české verze,prodávané v trafikach. Je to model dovoz z US. Výměna možná !!!
Registrovaný uživatel
narval napsal
Určitě to není ten model z české verze,prodávané v trafikach. Je to model dovoz z US. Výměna možná !!!


Výměna za co ? Za druhé tezitko ?
Registrovaný uživatel
Obaly z zvykacek,čokolad nebo znamky,mince,pohledy čí odznaky a staré listiny
Registrovaný uživatel
Fenix188 napsal
narval napsal
Určitě to není ten model z české verze,prodávané v trafikach. Je to model dovoz z US. Výměna možná !!!


Výměna za co ? Za druhé tezitko ?
.................a o jaké těžitko se jedná ?? :'(
Registrovaný uživatel
Leželo ve skříni :|

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Maďarská plechová hračka vyrobená v 60-70. letech 20. století, na kterou někdo nalepil modré finské svastiky používané na finských letadlech během 2. světové války. Zřejmě mu ty svastiky zůstaly z nějakého slepovacího modelu. Hračka je volná napodobenina americké Dakoty.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Dekuji..........................necham si jej jako suvenyr
Registrovaný uživatel
Dobrý den, neporadil by mi někdo staří a hodnotu tohoto težítka? Moc děkuji ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem, mám podobný dotaz jako kolega FOKKER: Půdní naloz modelu letadla u kterého bych rád dohledal jeho původ a výrobce a jeho přibližnou hodnotu?

Děkuji za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já urcim aspon typ - Avia B 534.
Registrovaný uživatel
Pokud na těchto letadlech není značka výrobce, tak si je pravděpodobně někdo vyrobil někdo v práci, nebo doma pro radost, nebo na kšeft. Můj otec byl vyučený zámečník, vyučil se během 2. světové ve Zbrojovce Vsetín a říkal mi, že už v druháku na podobných zakázkách dělali.
Popřípadě je vyráběla firma vyrábějící opravdové letadlo a dávala je jako pozornost obchodním partnerům. Cena se pohybuje od pár stovek do pár tisíc Kč, zaleží vždy na konkrétním provedení.
Časové určení výroby odpovídá době, kdy byl daný typ letadla moderní.
Také během 2. světové války některé menší strojírenské firmy se tímto druhem výroby přiživovaly, nebyly suroviny na pořádné výrobky a tak se dělalo ze zinkálu a z odpadu, který se našel někde ve šmelcu. Vznikaly tak nejen letadýlka, ale i autíčka na hraní.
Adalbert
Registrovaný uživatel
dobrý deň.reagujem na autora LucieB.nemali by ste prosím záujem ťažítko predať?ak áno,napíšte mi prosím na e-mail: morrison1969@azet.sk ďakujem
Registrovaný uživatel
u mě jsou tyto dva

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
našel jsem doma moje letadýlko z mládí, tenkrát jestě mělo vrtule a kola, poznáváte to někdo ? dalo by se zkompletovat ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
habakuk1111 napsal
u mě jsou tyto dva

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

dobrý deň.mali by ste prosím záujem o predaj?ak áno,napíšte mi prosím na e-mail:morrison1969@azet.sk ďakujem pekne

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Starý model letadla

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1