Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Stolní medaile a plakety

Vykupminci.cz
Numisargo

Stolní medaile a plakety

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Meyer&Wilhelm, Stuttgart Metallwarenfabrik
Registrovaný uživatel
Díky a orientační cena?
Registrovaný uživatel
Nebo alespoň nějaký odkaz na aukci či obchod,nedaří se mi nic na googlu vyhledat,děkuji
Moderátor
Cenu si netroufam odhadnout, nemeckych medaili je velke mnozstvi a u nas temer nejsou jejich sberatele.
Urcite by byla vyssi, kdyby byla signovana (nejlepe znamym) autorem nez kdyz ma jen znacku vyrobny.
Registrovaný uživatel
Vie niekto poradit co je toto za plaketu? 5x6cm, nie je nijako znacena, druha strana je hladka bez napisu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pro Dirgas666 - taky jsem nic nenašel. Je to hlavně absencí autora.
Jen pro příklad! Signováno a šla na můj limit za vyvolávačku.
http://www.nume.cz/salova-aukce/cns-praha-74-2485
Moderátor
pzberatel napsal
Vie niekto poradit co je toto za plaketu? 5x6cm, nie je nijako znacena, druha strana je hladka bez napisu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Zním ji v etuji a na zadní straně nějaké věnování, ale již si nepamatuji. Je to čs. vojenská meziválečná plaketa, více také nevím.
Registrovaný uživatel
Byla i na Aukru, ale i někde s popisem....Zkoušel jsem gůglit dle porovnání obrázků a nic.
Registrovaný uživatel
Bohužel jen aukce:
https://aukro.cz/plaketa-vojenska-tematika-6924918653
Moderátor
ANO, takto to bylo, ta cena je nádherná, podhozeno.Ale pravda, kdo ty militarie dělá?
Registrovaný uživatel
Numismat a taho děkuji za snahu
Registrovaný uživatel
Dakujem Taho a Altmann. Ta cena je mozno smiesna, ale ta plaketa je nadherna.
Registrovaný uživatel
Nemá tá plaketa nejaké značky na hranách? Možno by sa podarilo vypátrať autora. Inak súhlasím, že je to zaujímavý artefakt a ešte za takú dobrú cenu. Osobne by som túto plaketu datoval do predvojnových 30-tych rokov, kedy bola politická situácia v ČSR a okolitých štátoch dosť vyhrotená. Možno je to dielo vlastenecky zmýšľajúceho autora, ktorý chcel týmto stvárnením poukázať na odhodlanosť armády postaviť sa akémukoľvek vonkajšiemu nepriateľovi. Pravdepodobne ide o postavu Pallas Atény, ktorá v antike predstavovala bohyňu víťazných vojen. Vojak na plakete má československú prilbu vz. 32. Teda predpokladám, že toto dielo a spojenie takej symboliky vzniklo tesne pred II. sv. vojnou.

Pre Altmanna.
Ono tie medaile a plakety týkajúce sa vojenstva a súvisiacich historických udalostí sa začínajú dostávať do hľadáčika zberateľov. Samozrejme sú troška bokom od klasickej faleristiky, no nepotrvá to dlho a nad ich cenami za pár rokov budeme tak isto krútiť hlavami. Vlastním zopár krásnych plakiet a medailí viažúcich sa k tomu obdobiu. Ak budem mať čas, niečo tu možno zverejním. K niektorým sa mi podarilo zistiť aj zaujímavé historické súvislosti, čo ma obzvlášť teší. Dokonca mám exempláre, ktoré neuvádza v slovníku ani Petr Haimann.
Registrovaný uživatel
Nechci spustit nějakou zbytečnou diskusi , ale mě osobně se plaketa moc hezká nezdá .Kompozičně jsou zde tři zbytečně oddělené motivy , bojovnice v korintské přilbě má velmi hrubé rysy , paži kulturisty ,plastika vlastní ruky a zvláště prstů je trochu bezradná….vypadá spíše jako pahýl stromu…mě se prostě moc nelíbí.
Registrovaný uživatel
Aj 10 zberateľov pokope by na túto plaketu malo odlišný názor. Dá sa súhlasiť s tým, že je to skôr amatérska práca. No netreba zabúdať na skutočnosť, že vznikla v turbulentnom období našich spoločných dejín. Autor (možno študent umeleckej školy - keďže tam chýba značka) chcel v prvom rade vyjadriť cez uvedené symboly svoj názor a zrejme postoj väčšiny spoločnosti k vtedajšej politickej situácii. Do tej vojenskej symboliky vložil svoju myšlienku. Či sa mu to podarilo kompozične o tom sa dá dnes polemizovať. Ktovie aké mal k tomu pracovné podmienky, možno plaketa vznikla rýchlo a z prvého popudu umelca. Potom samozrejme nevyšli všetky detaily. Mne sa aj hlava vojaka s prilbou zdá nie príliš proporčne zhotovená. To však neznamená, že ja ako zberateľ by som ju hneď zavrhol. Napriek všetkým nedostatkom sa mi páči. A pokiaľ mám k nejakej práci výhrady, položím si otázku: Ak by som mal rovnaké technické prostriedky a materiál ako dotyčný autor, vedel by som vytvoriť približne podobné dielo? Ak si na to trúfam, potom môžem smelo kritizovať. Pokiaľ viem, že moje technické zručnosti na to nestačia, budem sa snažiť na tej práci nájsť aj nejaké prednosti a s kritikou budem radšej opatrný. Ja osobne by som takú plaketu ani v horšej kvalite nevedel vytvoriť. I keď mám technické vzdelanie a som dlhoročný zberateľ, takéto umelecké vlohy ani technický grif nemám.
Moderátor
Mně se medaile líbí. Myslím, že základní přístup k umění obecně je líbí- nelíbí. To ostatní řeší umělci, kteří by to pochopitelně udělali určitě daleko lépe :mrgreen: , ale medaile byla vyrobena pro jiný typ lidí :roll:
:P Když se podíváme na současné regionální, spolkové a další dekorace, tak to je opravdu krása ( snad chápete, že to je naopak) a otřu se i současné oficiální řády, zde se umělci obzvláště vyřádili, především na řádu Štefanika. Nechci jen odporovat, je to prostě jen můj osobní názor. :evil:
Registrovaný uživatel
Krása medailí a plaket .... To je diskuze navěky. Plaketa byla i pozlacená a v origo etui.
Může to být i společná práce několika studentů či podobně. Litá není, ale ražená.
Už jenom provedení ražby dle mého nebylo jednoduché. Střížek atd..
Moderátor
poradnydest
Na druhou stranu má pan kolega pravdu, nelíbí se a život jde dál. Mám se líbí a život také pokračuje. :shock:
Registrovaný uživatel
Mne sa páči kvôli znázornenej symbolike. Ten kto ju vytváral mal znalosti z histórie a vedel ako komunikovať bez použitia písma. Zobrazená Aténa dohliada na spravodlivú vojnu. Vojvodcovský cuirass a zbrane symbolizujú pripravenosť a odhodlanie na hrdinské činy. Samotný čs. vojak v prilbe nám hovorí o koho odhodlanie tu ide a o akú vojnu. Vavrínová a lipová ratolesť symbolizuje mier pre víťazov, mier ktorý si treba vybojovať. Myslím, že to nádherne vystihuje dobu, v ktorej vznikla, aj keď zatiaľ o tejto plakete nemám žiadne info z nejakého oficiálneho zdroja. Časovo by som ju dal do druhej polovice 30.-tych rokov. Po oslobodení v 40.-tych rokoch a neskôr už nebol priestor na antické motívy, potom už bola iná symbolika, ktorá nenechala nikoho na pochybách kto má hlavnú zásluhu na oslobodení. Možno niekto bude o tejto plakete vediet viac a napíše.
Prázdny priestor medzi vojakom a brnením mohol byť určený na krátky nápis.
Registrovaný uživatel
Tak po tejto interpretácii sa to páči už aj mne. (smajlík uznania)
Registrovaný uživatel
pzberatel napsal
Mne sa páči kvôli znázornenej symbolike. Ten kto ju vytváral mal znalosti z histórie a vedel ako komunikovať bez použitia písma. Zobrazená Aténa dohliada na spravodlivú vojnu. Vojvodcovský cuirass a zbrane symbolizujú pripravenosť a odhodlanie na hrdinské činy. Samotný čs. vojak v prilbe nám hovorí o koho odhodlanie tu ide a o akú vojnu. Vavrínová a lipová ratolesť symbolizuje mier pre víťazov, mier ktorý si treba vybojovať. Myslím, že to nádherne vystihuje dobu, v ktorej vznikla, aj keď zatiaľ o tejto plakete nemám žiadne info z nejakého oficiálneho zdroja. Časovo by som ju dal do druhej polovice 30.-tych rokov. Po oslobodení v 40.-tych rokoch a neskôr už nebol priestor na antické motívy, potom už bola iná symbolika, ktorá nenechala nikoho na pochybách kto má hlavnú zásluhu na oslobodení. Možno niekto bude o tejto plakete vediet viac a napíše.
Prázdny priestor medzi vojakom a brnením mohol byť určený na krátky nápis.


S týmto príspevkom sa plne stotožňujem.
Registrovaný uživatel
Bojovnice v korintské přilbě má velmi hrubé rysy , paži kulturisty ...
Jasně že amazonka má silné paže, když bojuje s kopím a štítem.
Nebo to může být Achilles těsně potom, co byl lstí zverbován do armády. Takže se nestačil převléci.
Registrovaný uživatel
ja som dnes ziskal tieto...
rozmer 6,9–7 × 5
vahu neviem, je to nalepene na latke a kartone

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ASH by malo znamenať Armádní Sportovní Hry, pokiaľ sa nemýlim. Na týchto plaketách je zaujímavý fakt, že boli udelené za socializmu počas normalizácie v r. 1970, avšak tie motívy ako päťcípa hviezda, kosák a kladivo, či postava partizána so samopalom tu úplne absentujú. Tieto symboly sa objavovali hlavne na vojenských plaketách už od počiatku 50-tych rokov. Ktovie odkiaľ ich vtedajší činovníci vytiahli. Tomi a nie je tam uvedený žiadny autor?
Registrovaný uživatel
Nie,ale je to Otahal...postava Vitaza sedi,akurat okolie sa zmenilo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Stolní medaile a plakety

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1