Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Svatební sklenička .

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatební sklenička .

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, prosím o pomoc při určení stáří a výrobce této sklenice. Určitě před rokem 1854. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nepomýlil si si ten rok? ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Ne.
Moderátor
A jak víme, že před rokem 1854?
Moderátor
A jak víme, že jde o svatební skleničku? :P
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
A jak víme, že jde o svatební skleničku? :P

Od roku 1605 do roku 1967 zmapována nepřetržitá historie sklářského rodu / všichni sklářští mistři,nebo huťmistři / včetně některých dobových písemných dokumentů ....... v roce 1854 svatba a soupis darů v rodové kronice / .... vše psáno německy....
Registrovaný uživatel
Řekl bych, že jako svatební dar se dává nový výrobek, zejména když je i nazván "svatební skleničkou" a zejména, když by měl být darován "sklářským mistrem, nebo huťmistrem". Asi by za této konstalace bylo nevhodné něco okoukaného vyhrabat na půdě a darovat nevěstě. Tedy rok výroby skleničky je 1853 - 1854.
Registrovaný uživatel
stepe napsal
Řekl bych, že jako svatební dar se dává nový výrobek, zejména když je i nazván "svatební skleničkou" a zejména, když by měl být darován "sklářským mistrem, nebo huťmistrem". Asi by za této konstalace bylo nevhodné něco okoukaného vyhrabat na půdě a darovat nevěstě. Tedy rok výroby skleničky je 1853 - 1854.

Díky za názor,ale v této sklářské komunitě se to chovalo mnohdy jinak a ne zřídka novomanžele obdrželi i starší věci,co měly vazbu na jejich předky a předávaly se z generace na generaci. Bohužel u těchto skleniček si , na rozdíl od řady jiných, nevím rady.....
Registrovaný uživatel
Hary54 napsal
Altmann napsal
A jak víme, že jde o svatební skleničku? :P

Od roku 1605 do roku 1967 zmapována nepřetržitá historie sklářského rodu / všichni sklářští mistři,nebo huťmistři / včetně některých dobových písemných dokumentů ....... v roce 1854 svatba a soupis darů v rodové kronice / .... vše psáno německy....


Pri všetkej úcte ku zadávateľovi otázky, pokiaľ má zmapovanú celú históriu stačilo nám len predstaviť výrobok a napísať "omáčku"...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Kdybyste k tomu neměl zdokladovanou tu historii s popisem skleničky v rodové kronice, tipoval bych ji po roce 1900, jelikož můj děda měl obdobné, asi i lépe zdobené, které prý kupoval na poutích. Laicky viděno - na Vaší skleničce se nic "extra" nenachází, jednoduchá malba na jednoduchém výrobku. Opravdu se jedná o totožnou skleničku z Vaší kroniky? Můžete zde uvést text z té kroniky ke skleničce se vztahující? Pokud by se jednalo o svatbu ve sklářské komunitě mistrů, připadá mi takový dárek "pod úroveň", spíše jako jednodušší závěrečná učňovská práce při přijímání do cechu. David se jistě odborně vyjádří.
Moderátor
Mně to taky přijde spíš jako taková lidová secese.
Registrovaný uživatel
stepe napsal
Kdybyste k tomu neměl zdokladovanou tu historii s popisem skleničky v rodové kronice, tipoval bych ji po roce 1900, jelikož můj děda měl obdobné, asi i lépe zdobené, které prý kupoval na poutích. Laicky viděno - na Vaší skleničce se nic "extra" nenachází, jednoduchá malba na jednoduchém výrobku. Opravdu se jedná o totožnou skleničku z Vaší kroniky? Můžete zde uvést text z té kroniky ke skleničce se vztahující? Pokud by se jednalo o svatbu ve sklářské komunitě mistrů, připadá mi takový dárek "pod úroveň", spíše jako jednodušší závěrečná učňovská práce při přijímání do cechu. David se jistě odborně vyjádří.


Díky za Váš názor. Počkám ještě na názor Vámi zmiňovaného Davida. A tady jsem přidal jednu "pouťovou atrakci" - je sice "pouze" cca. z roku 1795-1800 z Buchers...... a má pravděpodobně vazbu i na tyto skleničky....., ale to je jediné ,co nevíme,proto se to snažíme zjistit.
Registrovaný uživatel
:D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ale jako, vypadá to zajímavě. Byť mi ten rok nesouzní. Klidně se pochlubte dalšími exempláři! ;)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Ale jako, vypadá to zajímavě. Byť mi ten rok nesouzní. Klidně se pochlubte dalšími exempláři! ;)

Tak toho je opravdu dost....... brzy to vyjde knižně..... :D
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Mně to taky přijde spíš jako taková lidová secese.
..................taky sem psal že sklenka je určitě po roce 1854 a nějakej "trouba" mě vymazal...................asi tomu opravdu rozumí,je "odborník" a já su hňup !! :mrgreen: :roll:
« Poslední úpravu provedl(a) sd57 v 23. 10. 2019, 5:26. »
Registrovaný uživatel
sd57 napsal
Pavel_III napsal
Mně to taky přijde spíš jako taková lidová secese.
..................taky sem psal že sklenka je určitě po roce 1854 a nějakej "trouba" mě vymazal...................asi tomu opravdu rozumí,je "odborník" a já su hňup !! :mrgreen: :roll:


Dve identicke diskusie v jednej 3 a druhej 4 prispevky.
Zmazal som kde boli len 3 prispevky...
sd57 pozor, pozor na prstiky co pisu...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Vžyt u nějaké skleničky je to ůplně jedno......................ti co tomu "rozumí" píší...............a ti ostatní se jednoduše smáznou !!
Registrovaný uživatel
sd57 napsal
Vžyt u nějaké skleničky je to ůplně jedno......................ti co tomu "rozumí" píší...............a ti ostatní se jednoduše smáznou !!

Možná by nebylo na škodu přečíst si pravidla ;)
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pravidla-diskuzniho-fora-sberatel-com-14958x1367
Registrovaný uživatel
dle snímku nelze určit staří...tento typ skleniček se vyráběl hojně..od období biedermeieru do konce 50.let.20.stol.Malba nevalné kvality, zlacení setřelé nelze poznat zdali matné nebo leskl,.béžné užitné sklo.
dle provedení nelze určit ani sklárnu.Tento typ skla není zajímavé pro sběratelé,pouze pro použití nebo dekorace do venkovských,horských chalup.
Registrovaný uživatel
sd57 napsal
Pavel_III napsal
Mně to taky přijde spíš jako taková lidová secese.
..................taky sem psal že sklenka je určitě po roce 1854 a nějakej "trouba" mě vymazal...................asi tomu opravdu rozumí,je "odborník" a já su hňup !! :mrgreen: :roll:

Bobinku, máš pravdu s tou sebekritikou...........
Registrovaný uživatel
DavidXXX napsal
dle snímku nelze určit staří...tento typ skleniček se vyráběl hojně..od období biedermeieru do konce 50.let.20.stol.Malba nevalné kvality, zlacení setřelé nelze poznat zdali matné nebo leskl,.béžné užitné sklo.
dle provedení nelze určit ani sklárnu.Tento typ skla není zajímavé pro sběratelé,pouze pro použití nebo dekorace do venkovských,horských chalup.


Děkují za Váš názor. Je sice diametrálně odlišný od některých jiných , ale taková je dnešní doba......, snad jen dovětek,že provedena expertiza ve zkušebním německém ústavu za pomocí nejmodernějších technologií ... / použité barvy ,lom světla,zlato,atd. / datuje období 1790 -1840 a to plně koresponduje s dobovými záznamy. Expertiza byla nutná za účelem zapůjčení těchto a dalších kusů společně s rodovými záznamy do prestižního muzea . Jen se prozatím nepodařilo určit sklářskou huť,kde byly tyto kusy vyrobeny /pravděpodobně Novohradské Hory , nebo oblast Grafenau na druhé straně Šumavy...... . Z tohoto důvodu jsme se obrátili i na tuto komunitu a požádali o nějaké relevantní informace . Vážíme si práce všech, co se zajímají,nebo sbírají tyto krásné výrobky ze skla. Pokud je někdo schopen poradit,případně zaslat nějaké podobné foto,tak prosím pište na kontakt starozitnesklo@seznam.cz . Díky .
Registrovaný uživatel
https://www.glasmuseum.de/1/infos/kontakt/
zkuste oslovit muzeum Passau,v tomto muzeum největší sbírka starožitného skla jak z Čech tak z Německa.
Registrovaný uživatel
DavidXXX napsal
https://www.glasmuseum.de/1/infos/kontakt/
zkuste oslovit muzeum Passau,v tomto muzeum největší sbírka starožitného skla jak z Čech tak z Německa.


Díky za info. Tam jsem osobně byl , objevil jsem tam i některé výrobky z naší sbírky. Jednalo se ale především o lisované sklo z let 1873 a mladší..... , některé podobné ze staré Helmbašské huti atd.... Ale podobné vzory jako jsou tyto nikoliv.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Svatební sklenička .

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1