Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Svatováclavské 1, 2, 5 a 10 dukáty a falzum dukát Leopold 1690 KB

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatováclavské 1, 2, 5 a 10 dukáty a falzum dukát Leopold 1690 KB

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dovolím si taky napsat několik poznámek k dukátu, jehož prodej právě probíhá na Aukru.
V žádném případě netvrdím, že tento dukát je orginál nebo na stranu druhou padělek, pro toto tvrzení mám velmi málo informací a posuzovat orginalitu mince jenom podle obrázku může být zavádějící.
V každém případě je prokázáno (viz příspěvek m1234), že dukáty ročníku 1690 KB nebyly raženy pouze jediným razidlem. Já taktéž přikládám pět obrázků dukátů z různých aukcí (Künker 207, Künker 230, H.D.Rauch 97, Pannonia a Aurea 38), které taktéž dokazují, že při ražbě dukátů bylo použito více razidel.
Posuzovat orginalitu dukátu pouze podle číslice "9" v letopočtu si nedovolím, protože je docela možné, že některé z razidel bylo takto upraveno a to, že se tato "varianta" nedá dohledat na aukcích ještě nic neznamená.

Ovšem v žádném případě dukát z aukce a dukát na obrázku z karty ČNS nebyly raženy totožnými razidly (jak napsal Lopez1506) a i když obrázek z karty je dosti nejasný, stačí si porovnat opisy na obou dukátech (první dva obrázky) a každý jenom trochu pozorný pozorovatel, najde několik odlišností.
Nebudu je zde všechny vyjmenovávat, ale upozorním pouze na jednu a to na odlišný tvar a sklon prvního písmena "O" v opise "LEOPOLD", ty zbývající odlišnosti si může každý najít sám.

Můj závěr je, že pokud se snad opravdu jedná o padělek, tak v žádném případě není totožný s padělkem uvedeným na kartě ČNS.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Možná by si mohl pan kolega přečíst pár příspěvků po sobě třeba i namátkou k teto diskusi,než opět začne vynášet soudy o sklonech písmen a pod.(úhel,nasvícení,atd.)

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/olomouc-5-dukat-karla-ii-liechtenstein-1678-16891x2

...popřípadě snad i slyšel například o praktikách částečné úpravy falešných razidel k jejich následnému opětovnému použití..atd.
Moderátor
numismatik-fji napsal
Můj závěr je, že pokud se snad opravdu jedná o padělek, tak v žádném případě není totožný s padělkem uvedeným na kartě ČNS.


Porovnal jsem si foto z originál karty ČNS a zvětšené foto přímo z aukce a musím souhlasit s Lopez1506, obě razidla jsou totožná, i tzv.chybějící tečka zmiňovaná numismatikacb je tam sice velmi slabě, ale viditelná.
Registrovaný uživatel
Pokud se tedy odborníci přes rozpoznávání padělků shodli, že dukát z aukce je padělek a je totožný z dukátem z obrázku ČNS, tak musím konstatovat, že v tom případě padělek z obrázku ČNS musel být ražen již velmi opotřebovanými razidly z "plastu", jak se píše "zřejmně výroba plastovými razidly" - viz karta ČNS.

Dále na kartě je poznámka "Dřík číslice "9 v letopočtu zasahuje do mincovního pole (u původní mince nebývá)". Co znamená to "nebývá", osobně si mohu toto vyjádření vysvětlit tak, že sice nebývá, ale může být. Něco jiného by bylo, kdyby místo slova "nebývá" bylo napsáno, že tato ražba není podle archívu kremnické mincovny doložena.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to numismatik-fji - nikde jsem nehodnotil zda mince je padělek nebo ne, minci jsem v ruce neměl a ani nemám dostatek dalších informací. O tom že se ale jedná o stejná razidla, za tím si stojím.
Registrovaný uživatel
Děkuji za upřesnění, ovšem Vy sice tvrdíte, že dukát z aukce i dukát z obrázku ČNS byly raženy totožnými razidly, což by znamenalo, že dukát z aukce je padělek, ale na druhou stranu jste napsal, že "nikde jsem nehodnotil zda mince je padělek nebo ne, minci jsem v ruce neměl a ani nemám dostatek dalších informací."

Takže se kladu několik otázek, je dukát z aukce padělek? a nebo je to doposud málo se vyskytující ražba s odlišným letopočtem? z jakých informací ČNS vycházelo při vydávání karet s obrázky padělků?
Moderátor
Karty padělků mincí před lety připravovala Protifalzátorská komise ČNS (Z.Petráň, Z.Nechanický, J.Kounovský), pro bližší informace ke kartě zde diskutované mince musíte kontaktovat první dva pány.
Registrovaný uživatel
No,každopádně by měla numis.CB uvést v popisu aukce minimálně dovětek o zpochybnění pravosti,a to myslím dost zásadním způsobem,ale nestalo se tak,a jede se na"mrtvého brouka"...
Palec dolů...
Zajímalo by mne také kteří z odborníků na dané období se k ražbě vyjádřili...,ale chápu,a odpověď nečekám.
Registrovaný uživatel
to Kucera: děkuji za informaci o "Protifalzátorská komise ČNS", pokusím se získat další údaje, protože jedna věc je vydat karty padělků a druhá věc je zdůvodnění, proč ta která mince je označena jako padělek. Na kartách jsou sice uvedeny informace, ale z mého pohledu jsou nedostatečné, ovšem pánové, kteří jsou uvedeni ve Vašem příspěvku jsou opravdu numismatické kapacity, kterým se dá věřit, ale chybička se může vloudit i při sebelepší kontrole.
Registrovaný uživatel
Aby jsme předešli zbytečným dohadům a napadání, stahujeme minci z prodeje. Nemáme zapotřebí a nikdy jsme neměli vědomě prodávat falzum, ale to mohou posoudit naši zákazníci. Ani si nehrajeme na "mrtvého brouka", jen nemáme na starost tuto minci a numismatiku. Jsme stále přesvědčeni, že nejde o falzum. Minci necháme posoudit soudním znalcem, ať rozhodne zda jde o pravou minci nebo padělek (samozřejmě ne od soudního znalce na ceny, jako je v numismatice běžné).
Moderátor
Pri predčasnom ukončení aukcie ste nezrušili licity. Aktuálny výherca tým pádom sa môže domáhať svojej výhry za aktuálnu cenu. Pre istotu ste mali zrušiť najprv licity, a uviesť dôvod, že pravosť bola spochybnená, preto minca ide na posúdenie (len pre vašu bezpečnosť).
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
súdny znalec je dobrá voľba iba pre Vás, nie pre zákazníka. Predpokladám že ani jeden nie je natoľko zdatný aby dokázal vierohodne odhaliť falzum takejto kvality.
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
súdny znalec je dobrá voľba iba pre Vás, nie pre zákazníka. Predpokladám že ani jeden nie je natoľko zdatný aby dokázal vierohodne odhaliť falzum takejto kvality.


jasně, to bude nejspíš pravda. ale co jiného by měli udělat?
myslím, že se zachovali férově
Registrovaný uživatel
inak už som tento dukát tu na fóre niekde spomínal, tak prikladám foto aj s kamošmi z rovnakej dielni. razidlo na 89 a 90 bolo použité totožné, len guličky sú kosošvorce + pár zmien, Tá 94 by mala byť pravá.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) dula77 v 12. 5. 2015, 20:57. »
Registrovaný uživatel
to dula77: mám rozumět Vašemu příspěvku tak, že dukát ročníku 1689 a 1690 pochází ze stejné "výrobny" kopií?
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
súdny znalec je dobrá voľba iba pre Vás, nie pre zákazníka. Predpokladám že ani jeden nie je natoľko zdatný aby dokázal vierohodne odhaliť falzum takejto kvality.


Tak to mi zůstává pouze věřit zdejším odborníkům, kteří to dokázali odhalit z černobílé fotky. Dnes jsem hodil tuto minci do kašny pro štěstí... Dále jsem se potrestal týdenním zarachem a měsíc nedostanu zmrzlinu. Doufám, že to takto stačí a že už je vše ok.
Registrovaný uživatel
Žiaľ mám jednu skúsenosť, kupil som mincu aj s posudkom sudneho znalca. Odbornika na numizmatiku. Nakoniec sa ukázalo ze sa jedná o falzum, posudky vydal aj na ďalších cca 10 dukátov , všetko kópie. Ak sa jedná o kvalitnú kópiu, tak v dnešnej dobe sa nedá pred sudom doverihodne dokázať, ze sa o falzum jedná. Samozrejme ak je použitý správny kov. Obraz sa dá napodobniť viac menej na sto percent. Ak je minca s posudkom, je nutné napadnúť najprv sudnoznalecky posudok.
Súdny znalec skúma kov a zhodu obrazu. Takže lepšiu kópiu neodhali.


Pre numismatik fji ano, to som chcel naznačiť.
Registrovaný uživatel
http://aukro.cz/1dukat-leopold-i-1690-kb-i6084058832.html

Bylo zde vydraženo za 20 litrů toto nebezpečné falzum dukátu Leopolda I.?

Lopez1506 napsal
Inu,každý chválí svého psa,ale možná by bylo k věci zde vložit k posouzení ostatním foto jedné z karet numis.padělků vydávaných ČNS před pár lety:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
áno. tieto tri sú všetko kópie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Numismatika CB napsal
dula77 napsal
súdny znalec je dobrá voľba iba pre Vás, nie pre zákazníka. Predpokladám že ani jeden nie je natoľko zdatný aby dokázal vierohodne odhaliť falzum takejto kvality.


Tak to mi zůstává pouze věřit zdejším odborníkům, kteří to dokázali odhalit z černobílé fotky. Dnes jsem hodil tuto minci do kašny pro štěstí... Dále jsem se potrestal týdenním zarachem a měsíc nedostanu zmrzlinu. Doufám, že to takto stačí a že už je vše ok.


No,nedá mi to abych ještě jednou nereagoval..
To že jak dukát ročníku 90 vystavený svého času Vámi,tak dukát ročníku 89 vložený dulou77 i dukát z karet ČNS jsou ze stejných želez s jejich drobnou korekcí ,a obměnou letopočtu je fakt.
Ovšem ouha vyskytl se i ročník 88-také ze stejných razidel,a také s dokonale rovnou plochou střížku-čili nejstarší ročník z těch třech..ale světe div se-tento už má prasklé rubní razidlo.
Jakpak je to možné?
Kde je k nalezení jistě víte...





Vy už jste si zmrzlinu jistě povolil,ale možná by to chtělo se zamyslet,a zmrzlinu zarazit Vašim znalcům,kteří posuzovali Vaši 90.
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Ovšem ouha vyskytl se i ročník 88-také ze stejných razidel,a také s dokonale rovnou plochou střížku

Pridaj foto. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Mno, hodit zlatou minci, byt padelanou, do kasny, tomu se rika hogo fogo furiantstvi ;)
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 9. 5. 2017, 9:19. »
Registrovaný uživatel
V nadcházející aukci u Kunkera jde do aukce dukát L.I. s devítkou v letopočtu zasahující do mincovního pole o kterém zde byla před lety debata..

Domnívám se že zde jde o vzácně se vyskytující originál s touto variantou,který sloužil falzátorům jako předloha pro výrobu oněch falešných(zřejmě tedy plastových )razidel.

Zde si tedy myslím že jak členové protifalzátorské komise tak mi všichni se pleteme v tom,že se v originále tato varianta s nízko položenou devítkou nevyskytuje.

Při bližším pohledu jsou patrny nejen celé řady rozdílů,ale také celkové provedení liter v opise,mincovní plocha a řada dalších věcí...

To je jen můj názor,pokud má někdo jiný,rád si jej přečtu...

porovnání:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, je tu případně někdo, kdo by mi dokázal poradit ohledně pravosti svatováclavského dukátu? Pokud ano, budu rád. Můj email rgbreaker@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Svatováclavské 1, 2, 5 a 10 dukáty a falzum dukát Leopold 1690 KB

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1