Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nové mince » Svatováclavský dukát 2014 Kremnica

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatováclavský dukát 2014 Kremnica

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
To jano: ze TY nevidis rozdil mezi dukatem 1915 a touto blbosti neznamena, ze mezi nimi rozdil neni. Dukaty 1915 razi statni podnik, ktery si jednak nedela co chce, ale hlavne jde stale o platidlo.
A kremnica nieje statny podnik? To ze je fjI dukat zakonne platidlo neviem, aku ma hodnotu?
Fidzi - nemaj obavy a citaj diskusiu
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
To jano: ze TY nevidis rozdil mezi dukatem 1915 a touto blbosti neznamena, ze mezi nimi rozdil neni. Dukaty 1915 razi statni podnik, ktery si jednak nedela co chce, ale hlavne jde stale o platidlo.


Mincovňa Kremnica, štátny podnik (do 1995 Štátna mincovňa Kremnica, do ?1988 Štátna mincovňa n.p., do ?1950 Štátna mincovňa v Kremnici, predtým (?)Československá štátna mincovňa, predtým Mincovňa Republiky československej) je mincovňa v Kremnici, dnes štátna mincovňa Slovenska. Je to jeden z najstarších dodnes existujúcich podnikov a najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete. Kremnica získala privilégium na prevádzkovanie mincovne 17. novembra 1328 od uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou.

Prvé razené mince boli razené podľa vzoru mincí z Florencie a nazývali sa florény. Neskôr sa začali volať dukáty.

Kremnická mincovňa razí mince aj pre iné štáty sveta. V roku 2008 začala raziť slovenské euromince.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
nerva81 napsal
Dovolím si opět jednu poznámku, která byla již ve smazaném vlákně. Podstatný rozdíl je ve vydavateli. U prvorepublikových svatováclaváků jím byl stát. Dukáty oficiálně prošly sbírkou zákonů jako platidla (Zákon č. 200/1923.93 Sbírky, resp. 94/1929.35 Sbírky), tedy stát plně ručí za jejich hmotnost a ryzost 3,49g a 986/000.
Novodobá medaile s letopočtem 2014 imitující svým vzhledem zcela prvorepublikový dukát žádným zákonem neprošla a jako taková "nemůže" být prodávána pokud není puncovaná. Mohlo by se jednat o podvod, protože nikdo neručí za ryzost - certifikát je jen canc papíru nevalné hodnoty, který toho mnoho snese... :-)
Vydavateli medaile s letopočtem 2014 lze jen blahopřát ke skvělému marketingovému tahu a také k tomu, že našel bandu... napíšu raději investorů, kteří mu jeho investici do zlata, které nechal přerazit na medaile, značně zhodnotili...

P.S.: Doslechl jsem se, že numismatickou veřejnost čeká (naneštěstí) pokračování v příštích letech... :-(

Krásně shrnuto, není co dodat. 8)
Registrovaný uživatel
To jano: nepsal jsem, ze je to obezna mince. Je to investicni mince razena "pod hlavickou" statu, stejne jako treba pametni mince CR nebo SR (pletu-li se, opravte me).

To grofik: tvuj prispevek jsem nepochopil ...
Registrovaný uživatel
ta bublina splaskne skor nez sa stihne nafuknut.
tzv. svatovaclavsky dukat 2014 je momentalne na vzostupe, za 2000 eur...
to ma poser.

do roka a do dna sa po nom zlahne zem.
nech mu je ta zem lahka.
_______________
Registrovaný uživatel
to vassilij ; príspevkom bolo myslené len to , mincovňa Kremnica je stále štátny podnik preto sa domnievam , že nemôže robiť to čo súkromné firmy .

Nakoniec mincovňa razila viac mincí zo svojej histórie a dala do obehu od zamatovej revolúcie.

Osobne budem rád pokiaľ napríklad Svatováclavské dukáty budú vyhľadávané pamatné mince vo svete a budú sa raziť stále v Kremnici kde sa razili originály.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Pochybných ražeb svatováclavských dukátů v současné době není málo, přidávat k nim ještě tuto medaili je svým způsobem podřezávání si větve. Zařazením do "katalogů" Novotný a MaCh. mne nepřekvapuje... Stačí jeden telefonát (možná jedna sada za cenu materiálu - větší cenu to pro mne nemá) vydavateli katalogu. Vydavatel katalogu se rád zeptá jakou cenu chce vydavatel medaile do katalogu uvést... :-) Dáme to pěkně ke svatováclavským dukátům nejlépe hned za ně, ať to lidi co nejvíce zmate...
Díky těmto iniciativám se bohužel československá numismatika (po roce 1918) stává více a více nedůvěryhodnou...
_______________
Registrovaný uživatel
Pořád dokola zde padají tytéž argumenty ze strany zastánců této nesmyslné ražby, neustálé nepochopení celého problému už je únavné. Ano, kremnická mincovna má svoji přebohatou historii, tím spíše mě zaráží, že se propůjčila k tomuto záměru, který ji dost dehonestuje. Každý zlatý předmět, není-li zákonným platidlem, musí mít řádný punc. Já bych za takovou ražbu nezaplatil ani cenu materiálu, protože nemám na základě čeho věřit, že je opravdu zlatá. Mince to není, punc to nemá a certifikátů si můžu na své tiskárně natisknout třeba tisíc, dokud mi nedojde toner. Být tam punc, je všechno v naprostém pořádku. Takhle je to nesmysl, navíc balancující na hranici zákona, ne-li už za ní. A lidi za to ještě platí! Kristovy rány! Spokojený prodejce si teď někde leží na pláži pod slunečníkem a ještě teď se chechtá a nevěřícně kroutí hlavou, že mu jeho záměr - obalamutit lidi - tak lehce vyšel. No nic, za peníze, které jsem ušetřil tím, že jsem toto nezakoupil, si můžu koupit něco mnohem cennějšího, třeba zprohýbaný dukát 1915 se stopou po oušku ;)
P.S. Lidi samozřejmě mohou utopit své peníze, v čem chtějí, do toho mi nic není. Někdo je hází do hracího automatu, jiný kupuje československé dukáty 2014.
Registrovaný uživatel
Lukas105s napsal
Pořád dokola zde padají tytéž argumenty ze strany zastánců této nesmyslné ražby, neustálé nepochopení celého problému už je únavné....

Vysvětlení je jednoduché. Slováci jsou hrdí na svou mincovnu /věděl jsi že nejstarší na světě? :D /, to je v pořádku, jsou na ni hrdi právem
ale jakmile se o ni někdo jen trochu otře, nastupuje slovenský nacionalismus a to pak jdou všechny rozumné argumenty stranou. :D ;)
Registrovaný uživatel
Slovenský nacionalismus se tu neprojevuje jen v souvislosti s kremnickou mincovnou, ale dost patrný byl i ohledně společnosti M&Ch. Nevím, proč si někteří zdejší Slováci připadají tak méněcení, že si tu musí léčit své mindráky a jsou tak citliví na jakoukoli (i objektivní, ale dobře myšlenou) kritiku. Nikdo jim nic přeci neupírá ... Navíc jsou to stále stejní lidé ...
Registrovaný uživatel
Přesně tak! Také nevím, odkud pramení ten slovenský pocit méněcennosti, opravdu není ničím opodstatněný.
Být emitentem jablonecká mincovna, ozval bych se úplně stejně. Na tom přece nezáleží, kde to bylo vyraženo, ale co bylo vyraženo.
Registrovaný uživatel
Co to tu trepete? Same vtipne diagnozy :mrgreen:
Aky nacionalizmus? Kde ? Len argumenty, ked sa povie A, treba povedat aj B. Ked ma niekto nejake podozrenie na podvod alebo porusenie zakona nech to nahlasi policii. Ale zbytocne tu obvinovat mincovnu alebo m&ch to uz je vrchol a ohovaranie.
Opakujem nemam nic spolocne s m&ch, dukat 2014 povazujem ako kazdy rozumny clovek za medailu a niesom nacionalista. Je rozdiel medzi hrdostou a nacionalizmom. A to prve na zapade chyba zjavne. A pre nechapavych bol som proti rozpadu ceskoslovenska
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Co to tu trepete?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;)
Funguje to spolehlivě :D ;)
Registrovaný uživatel
A doplnim este ze jediny nechapavy je tu asi lukas105s
Neviem , ktory zo slovakov sa na tomto fore citil niekedy menejcenny, ne€erte si na klavesnicu preboha uz ;) otrepanymi frazami
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Funguje to spolehlivě :D ;)


Že by potrefená husa ...? ;)
Registrovaný uživatel
Len sa ukazujte ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Starý zákon o puncovníctve č.10/2004 pri skúšaní tuzemského tovaru § 12, ods.3. pripúšťa možnosť neoznačiť tovar puncom
Zákon č.10/2004 napsal
(3) Tuzemský tovar musí byť zhotovený tak, aby sa mohol trvanlivo označiť puncovou značkou, ak sa výrobca nedohodne s Puncovým úradom výnimočne inak.

Nový zákon č.94/2013 o puncovníctve a skúšaní drahých kovov (puncový zákon) v časti o úradnom označovaní tovaru § 17, odst.3., však presne vymedzuje, kedy sa tovar označí iným spôsobom
Zákon č.94/2013 napsal
(3) Tovar, ktorý má zákonnú rýdzosť a predpísaný stav, úrad trvalo označí príslušnou puncovou značkou alebo ho označí iným spôsobom podľa § 18 ods. 3.

Ďalej § 18, odst.3.,
Zákon č.94/2013 napsal
(3) Ak nie je technicky možné tovar trvalo označiť puncovou značkou, úrad ho na základe dohody s výrobcom alebo obchodníkom označí laserom, zavesením plomby s vyrazenou puncovou značkou alebo vydaním osvedčenia o rýdzosti tovaru.

Zaujímali by ma technické prekážky, ktoré bránia označeniu týchto medailí. 8)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
« Poslední úpravu provedl(a) Fidzi v 15. 11. 2014, 10:28. »
Registrovaný uživatel
A dalsia zahada vyriesena, ze lukas105s 8)
Este ze sa ti chcelo v tom hrabat Fidzi, vdaka ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Je to jeden z najstarších dodnes existujúcich podnikov a najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete. Kremnica získala privilégium na prevádzkovanie mincovne 17. novembra 1328 od uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou.

The British Royal Mint is perhaps the oldest mint in the world with origins dating back to 886 during the reign of Alfred the Great. At that time it was one of many mints around the country but, by 1279, it has been moved to the Tower of London and remained there for the next 500 years becoming the sole producer of coin of the realm for the United Kingdom...
http://gold-mints.goldprice.org/2008/08/british-royal-mint.html

Napriek tomu patrí Mincovňa Kremnica k jednej z najstarších nepretržite fungujúcich mincovní na svete a vôbec k najstarším spoločnostiam vo svete. Škoda, že nám to prvenstvo o maličký chlpiček uniklo. :)

Poznáte 10 najstarších spoločností na svete ?
http://rarelyknown.org/2011/02/02/list-of-the-oldest-companies-in-the-world/
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
A dalsia zahada vyriesena, ze lukas105s 8)
Este ze sa ti chcelo v tom hrabat Fidzi, vdaka ;)


Dle této reakce soudím, že ražba je tedy označena buď laserem, plombou, nebo osvědčením o ryzosti. První dvě možnosti můžeme asi vyloučit, zbývá to osvědčení. K němu jsem se vyjádřil výše. Osvědčení jsem neviděl, to se přiznám. Měly by na něm být podpisy a razítka vydavatele a puncovního úřadu. Pokud tomu tak je, pak je tedy medaile v pořádku a tímto se omlouvám.
Registrovaný uživatel
Keby citas diskusiu a pozries si aukciu o ktorej sa tu dookola bavime zistis, ze predmetom aukcie je originalny certifikat vydany puncovnym uradom slovenskej republiky, kde mince dala skontrolovat kremnicka mincovna....
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
OK, netušil jsem, že jde punc obejít tímto způsobem. Medaile je tedy v zákonné rovině v pořádku.
Registrovaný uživatel
Nerozumiem , kde končia argumenty začína sa s kartou nacionalizmu .

Poprosím každého kto začal obviňovať nech sa pozrie do zrkadla a hned bude poznať aj podobizeň nacionalistu. ;)

Páni vidím preto prepáčte ,ale guano rozumiete obchodu zo zlatom pokiaľ sa objaví na zlate 99% puncový znak je povinnosť zaplatiť DPH a zároveň aj predávať s DPH a je jedno či je tehla ,alebo minca .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Velmi zajímavé vlákno a abych řekl pravdu, je mi to úplně jedno zda slovenská kremnická mincovna razí kopie svatováclavských dukátů s letopočtem 2014 a nebo česká jablonecká mincovna razí kopie denáru Boleslava II. (Cach 122) s letopočtem 1999, pražského groše Václava II. s letopočtem 2000, dukátu Vladislava Jagelonského s letopočtem 2001, pražského tolaru Josefa I. s letopočtem 2005, nebo pražského tolaru Marie Terezie s letopočtem 2003, samozřejmně, že ne původními razidly (já tyto výrobky zásadně nekupuji).

Ovšem co mne zajímá, zda platnost svatováclavských dukátů a jejich násobků již skončila. V publikaci Miroslava Jízdného "Katalog mincí Československa" z roku 1992 je pouze uvedeno datum kdy začala jejich platnost a to mne dosti zaráží, protože tento autor u všech mincí, pokud skončila jejich platnost, uvádí datum.

K zamyšlení o této otázce, mě přivedly některé příspěvky na tomto vlákně, kde někteří autoři napsali, že platnost dukátových obchodních mincí FJI. pokračuje i nadále, ale u svatováclavských dukátů tomu tak není.
Registrovaný uživatel
numismatik-fji napsal
Ovšem co mne zajímá, zda platnost svatováclavských dukátů a jejich násobků již skončila. V publikaci Miroslava Jízdného "Katalog mincí Československa" z roku 1992 je pouze uvedeno datum kdy začala jejich platnost a to mne dosti zaráží, protože tento autor u všech mincí, pokud skončila jejich platnost, uvádí datum.

Svätováclavský dukát je obchodná minca. Nemá nominálnu hodnotu a nie je zákonným platidlom. To znamená, že jej platnosť neupravuje zákon. Jej hodnota je daná cenou drahého kovu, z ktorého je vyrobená. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Nové mince » Svatováclavský dukát 2014 Kremnica

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1