Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Tetradrachma Atheny

Vykupminci.cz
Numisargo

Tetradrachma Atheny

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Opravdu krásná ražba .Za mne nebudí jakékoliv podezření .Ale možná než se shánět po odborném posudku by měl větší váhu zjistit od prodávajícího její původ .A jelikož se poslední dobou vyskytují poměrně často a v různých stavech , dá se předpokládat , že původ z depotu je velmi reálný .
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Ale možná než se shánět po odborném posudku by měl větší váhu zjistit od prodávajícího její původ.


Pak je otázkou, jak by byl prodejce férový a sdělil skutečný původ. Proto bych já naopak této informaci nepřikládal žádnou váhu, navíc, pokud se jedná o zcela anonymní osobu bez dlouhodobějšího osobního vztahu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
poradnydest napsal
Ale možná než se shánět po odborném posudku by měl větší váhu zjistit od prodávajícího její původ.


Pak je otázkou, jak by byl prodejce férový a sdělil skutečný původ. Proto bych já naopak této informaci nepřikládal žádnou váhu, navíc, pokud se jedná o zcela anonymní osobu bez dlouhodobějšího osobního vztahu.


Nekupuji od něj poprvé, mám od něj i pěkný tolar u kterého mi sdělil i ověřitelnou aukci, kde ho koupil. Takže se zeptám :-)
Registrovaný uživatel
milber napsal
Evropa1 napsal
poradnydest napsal
Ale možná než se shánět po odborném posudku by měl větší váhu zjistit od prodávajícího její původ.


Pak je otázkou, jak by byl prodejce férový a sdělil skutečný původ. Proto bych já naopak této informaci nepřikládal žádnou váhu, navíc, pokud se jedná o zcela anonymní osobu bez dlouhodobějšího osobního vztahu.


Nekupuji od něj poprvé, mám od něj i pěkný tolar u kterého mi sdělil i ověřitelnou aukci, kde ho koupil. Takže se zeptám :-)


Takže mince byla koupena minulý rok v aukci buď u Raucha nebo Frühwalda, tam by se měla dohledat.
Registrovaný uživatel
milber napsal
Evropa1 napsal
poradnydest napsal
Ale možná než se shánět po odborném posudku by měl větší váhu zjistit od prodávajícího její původ.


Pak je otázkou, jak by byl prodejce férový a sdělil skutečný původ. Proto bych já naopak této informaci nepřikládal žádnou váhu, navíc, pokud se jedná o zcela anonymní osobu bez dlouhodobějšího osobního vztahu.


Nekupuji od něj poprvé, mám od něj i pěkný tolar u kterého mi sdělil i ověřitelnou aukci, kde ho koupil. Takže se zeptám :-)


Mě taky 90% lidí bezvýhradně věří... Taky jim říkám bezpodmínečně někdy i 90% pravdy :-D potká se to? ;)
Registrovaný uživatel
Podařilo se mi dohledat svoji minci v archivu aukcí u Frühvalda, takže můj prodejce mluvil pravdu. Mince je podle detailů (prasklinky, detaily v perlování) zcela shodná s tou, kterou jsem zakoupil, takže zdroj je potvrzen :-) Obrázek z prodejního katalogu přikládám Navíc jsem našel jinou minci, která se liší jen malými detaily v ražbě, obrázek také přikládám. Pokud jsou tyto dvě mince ze zmiňovaného nedávného nálezu, potvrzovalo by to jeho pravost. Který falzifikátor by se namáhal s výrobou dvou prakticky shodných razidel ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ani jedno razidlo nie je zhodné, len podobné
Moderátor
Se stačí podívat na první písmeno.
Registrovaný uživatel
milber napsal
Podařilo se mi dohledat svoji minci v archivu aukcí u Frühvalda, takže můj prodejce mluvil pravdu. Mince je podle detailů (prasklinky, detaily v perlování) zcela shodná s tou, kterou jsem zakoupil, takže zdroj je potvrzen :-) Obrázek z prodejního katalogu přikládám Navíc jsem našel jinou minci, která se liší jen malými detaily v ražbě, obrázek také přikládám. Pokud jsou tyto dvě mince ze zmiňovaného nedávného nálezu, potvrzovalo by to jeho pravost. Který falzifikátor by se namáhal s výrobou dvou prakticky shodných razidel ?

Milber, ako si vydedukoval, že dve podobné mince potvrdzujú pravosť? Nie je to skôr naopak? Ako vieš, že obe mince pochádzajú z jediného zdroja? Poznáš nálezové okolnosti? Staviaš slamenný domček, ktorý ti prvý vetrík rozfúka.

Pozabudol si na možnosť: jedna minca je pravá a tá druhá je falošná. Antiku nerobím, preto to neviem posúdiť. Len konštatujem ďalšie možnosti. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
ani jedno razidlo nie je zhodné, len podobné


Však já také neříkám nic takového, naopak že jsou si hodně podobná, třeba v takových detailech, jako je perlování u sovy.
Registrovaný uživatel
alfonsoalois napsal
Bez záruky, ale kdesi jsem zaslechl, že se mělo jednat o 6500ks.
Niektoré zdroje hovoria o 45000ks. Udajne sa nasiel v oblasti mesta Konya v Turecku. Pravdepodobne obsahoval nielen atenské tetradrachmy, ale aj typy z Aspendos, Side, Kelenderis, Soloi a Cypru. Len firmy Roma Numismatics, CNG a Heritage predali za posledne obdobie priblizne 5000ks. Ako už tradične bol depot pravdepodobne prepašovaný do Mníchova a odtiaľ do celého sveta.
Registrovaný uživatel
Depot pravdepodobne prepašovaný.
Roma Numismatics predali za posledne obdobie …..
Já jsem si říkal, proč je tam napsáno From the inventory of a UK dealer.
Registrovaný uživatel
Roma Numismatics ma velmi dobré prepojenie na Lanza. Odkedy Lanz prestal organizovať vlastné aukcie, predáva často cez Roma. Asi aj preto dostal Roma Numismatics príležitosť predať významnú zbierku keltských mincí Hermanna Lanza.
Registrovaný uživatel
Aha. Vím že tu sbírku prodávali a divil jsem se, proč zrovna oni.
Kde se získávají takové zákulisní informace?
Registrovaný uživatel
opal napsal
Aha. Vím že tu sbírku prodávali a divil jsem se, proč zrovna oni.
Kde se získávají takové zákulisní informace?
Na zahraničných diskusných fórach. A teraz aj tu :D
Moderátor
dula77 napsal
sú to bežné mince, sú v každej aukcii skoro, dajú sa kúpiť už od cca 150 eur a originál v horšom stave. Vo Viedni v jednej aukčnej spoločnosti mali lot 300 kusov na predaj.


Kde? V aukci ve slušném stavu (neříkám sbírkovém) nejdou pod 500 EUR.
Moderátor
Takže jen pár osobních poznámek, možná plácám:
1. Mince která stojí kolem 1000 EUR nebo víc se vyplatí padělat a to dokonce i ve variantě, že se z jednoho razidla vyrazí jen jedna mince.
2. Podivných depotů a nálezů u Lanze bylo až příliš na to, aby kriticky uvažující člověk neměl žádné podezření
3. Rauch a Roma nejsou příliš důvěryhodné společnosti.
Registrovaný uživatel
... no, já s mou paranoiou podezřívám každou Athenu, která se na Aukru objeví.... a to proto, že souhlasím přesně s tím, co napsal Tenzor.
V dnešní době, době robotů, kteří dokáží hrát pink ponk, tedy v době, kdy jsou technologie na vysoké úrovni a je možné kde co, není vůbec problém vyrobit razidlo a pak i padělky. Dnes stroje umí přenést detaily z pravé mince a vysoustružit identické razidla tím orazit odlité kotoučky stříbra. Takový padělek pak nepozná nikdo.
No, je to třeba jen má paranoia...
Registrovaný uživatel
Ono,nechci se tady dohadovat(bylo by to na delší dobu),na věc mám svůj názor-nebudu jej nikomu nutit,zrovna těchto "sov" mi už prošla rukama slušná řádka....,ale s kupujícími je někdy těžké pořízení-pokud jsou ochotni dát i za signovaného Souška(ač špatného fota) 3 litry ..pak k tomu není co dodat..

https://aukro.cz/antika-tetradrachma-athena-sova-6972055128
Registrovaný uživatel
Když už jsme u toho,jen zde poukáži na falz athénské tetry právě vystavený na Aukru.
Jedná se navzdory honosnému popisu v aukci pouze o snadno odhalitelný litý padělek jiného padělku bulharské dílny ze studia Lipanoff zhotovený zřejmě pokračovateli Slaveye Petrova..

Detailů odporujících originálním ražbám je zde celá řada,no uvedu alespon nejvýraznější z nich,a tím je neuměle vyvedený pramen vlasů před uchem Athény,který se samozřejmě u pravých kusů nikdy v teto podobě nevyskytuje

Zde odkaz:
https://aukro.cz/tetradrachma-ag-atheny-455-449-pr-n-l-16-62-g-6972540450

Zde foto:
Horní : ..foto falza z aukce
Spodní : ..foto předlohy padělku ze studia Lipanoff..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tento kousek asi antikáře s letitou zkušeností nenapálí .Sova vypadá jako načepýřené mládě , lemování oka, další drobnosti a zvláště celkový dojem je hodně špatný .Ale v tom množství , které se za poslední leta vyrojilo je velké množství důvěryhodných kusů …Takže buď velmi dobrá dílna a nebo velký poklad ….
Registrovaný uživatel
Velmi zajímavým je význam symbolik nad sovou,tj.olivové snítky a půlměsíce.

Olivová větvička má symbolizovat vývoz olivového oleje,z kterého tento městský stát velmi profitoval..

Půlměsíc-zde je již význam zajímavější,protože symbol se na tetrách objevuje až krátce po bitvě u Marathonu(490 př.n.l.)
Má se tedy podle jedné z hlavních teorií zato že má jít o jakýsi posměšný vzkaz Spartanům,kteří přišli na pomoc až po bitvě.
Podle svých zákonů nemohli přerušit slavnosti Carneia..a začít bitvu před úplnkem

Athénané spolu s Platajskými tehdy vyhráli bitvu bez pomoci těchto proslulých válečníků..

Druhá teorie je prostá:
Jako symbolika sovy-nočního ptáka.

Vše jen tak pro zajímavost a sobotní osvěžení.. ;)
Registrovaný uživatel
meander1 napsal
Niektoré zdroje hovoria o 45000ks. Udajne sa nasiel v oblasti mesta Konya v Turecku. Pravdepodobne obsahoval nielen atenské tetradrachmy, ale aj typy z Aspendos, Side, Kelenderis, Soloi a Cypru. Len firmy Roma Numismatics, CNG a Heritage predali za posledne obdobie priblizne 5000ks. Ako už tradične bol depot pravdepodobne prepašovaný do Mníchova a odtiaľ do celého sveta.


Přesně tohle jsem taky četl.

Lopez1506 napsal
Olivová větvička má symbolizovat vývoz olivového oleje,z kterého tento městský stát velmi profitoval..

Půlměsíc-zde je již význam zajímavější,protože symbol se na tetrách objevuje až krátce po bitvě u Marathonu(490 př.n.l.)
Má se tedy podle jedné z hlavních teorií zato že má jít o jakýsi posměšný vzkaz Spartanům,kteří přišli na pomoc až po bitvě.
Podle svých zákonů nemohli přerušit slavnosti Carneia..a začít bitvu před úplnkem


Olivová ratolest je symbolem Athény, podobně jako dub je symbolem Dia nebo vavřín Apollóna.
Srpek se objevuje až po bitvě u Salamíny a zřejmě zobrazuje částečné zatmění slunce:
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEsearch/SEsearchmap.php?Ecl=-04791002

wiki: An eclipse of the sun discourages the Greek army from following up the victory of Salamis. Xerxes returns to Persia leaving behind an army under Mardonius, which winters in Thessaly.

Jednu tetradrachmu jsem si taky pořídil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
I tak může být..
Problém je zde ve velmi neujednocených datacích ražeb a teoriích,které ovšem zase poskytují prostor pro bádání,přemýšlení a tvoření dalších.

Jedním z opěrných bodů zastánců teorie o ražbě tetradrachem se srpkem před bitvou u Salamíny je velmi vzácný výskyt těchto ražeb(bez srpku)navzdory nálezu nezvykle bohaté žíly v Lauriu/Laurionu 3 roky před touto bitvou-kdy bylo zmincováno na tetry několik tun stříbra a bitva financována.
Otázka se tedy nabízí.
Kam se podělo oněch mnoho desítek tisíc mincí bez srpku.
Přetaveno,ztraceno,dosud nenalezeno?
Nebo lze počátek srpkové ražby posunout o pár let do minulosti?
Nevím,..otázka zřejmě zůstane navždy nezodpovězena...ale nutí k přemýšlení-a to je na numismatice to nejlepší koření.

Zobrazení srpku na těchto krásných mincích po dobu mnoha desítek let jako důsledek přírodního úkazu zůstává přinejmenším stále nezodpovězenou otázkou,stejně jako zpodobnění olivové ratolesti,jež může stejně dobře znamenat jeden z atributů bohyně Athény,stejně jako ukázka moci a bohatství tohoto městského státu dána na odiv pro okolní svět...bůh ví kde je skutečná pravda....
Registrovaný uživatel
Nebo rytec zrovna vecer predtim sesvihal zenu olivovou ratolesti a celou ji potrel olejem kdyz dovadeli a druhy den si rekl, sakra ty olivovniky jsou darem bozim, to tam musime soupnout a srpek je ve skutecnosti pulka prdelky kterou poplacal olivovou ratolesti a dvojsmyslny easter egg byl na svete a dnesni odbornici vymejsli teorie moudrosti :-P a nebo to taky bylo uplne jinak XDDD

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Antické mince » Tetradrachma Atheny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1