Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Trochu větší váha

Vykupminci.cz
Numisargo

Trochu větší váha

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den.Dokázal by mě někdo něco říct o této váze.Jak může být stará a jestli se tyto váhy běžně používaly Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dobry den vahy tak 1820 az 1880 pokud by byli na prodej mam zajem
Moderátor
Relativně nedávno podobnou váhu použili v pohádce. Myslím že "S čerty nejsou žerty". Ale ta byla větší. Obdobně veliká byla, myslím si, ale si nevzpomenu. A tam vyvažovali nějakou daň. Scénu vidím před sebou, ale v které pohádce to bylo si nevzpomenu. ;)
Registrovaný uživatel
Je to takzvaný mincíř a nedokáži odhadnout století, ale myslím že to bude to 19 té. Takhle veliké váhy jsem ještě neviděl a spíš jsem se setkal s mincířem tzv. kupeckým, tedy na vážení menších vah já nevím kolem 5 kilo. Tento mincíř bude spíš na vážení hmotnosti kolem 20 kg a více... třeba pytlů s bramborami a jiných těžších plodin. Víc nevím a jen říkám, že takhle obrovitý mincíř jsem ještě neviděl a to sbírám staré věci dlouho...
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Relativně nedávno podobnou váhu použili v pohádce. Myslím že "S čerty nejsou žerty". Ale ta byla větší. Obdobně veliká byla, myslím si, ale si nevzpomenu. A tam vyvažovali nějakou daň. Scénu vidím před sebou, ale v které pohádce to bylo si nevzpomenu. ;)


Byli to ti čerti, Drapale :D . Taky tu scénu vidím..geniální pohádka. "Mrknu a vidím"..a vidím to že oni měli váhu trochu jinou. Ale tady se taky priklonim k tomj 19.stol.
Moderátor
V čertech tam seděla "babka", ale v té druhé tam vysloveně vážili nějaké pytle atp. Vyvažovali něco , nevím už co, obilím a to byla ta daň. (A možná to ani pohádka nebyla.)
Bude to do první války. Podle toho orla.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 27. 2. 2018, 15:05. »
Registrovaný uživatel
Předchozí odpovědi byly docela přesné, já bych to viděl spíše 1800-1850 (dřív ne z důvodu zpracování, později ne z důvodu rozšíření decimálek). Rovnoramenné váhy byly používány na větších statcích, nebyla jiná možnost pro přesné vážení těžších předmětů (pružinové váhy i přezmeny byly poměrně nepřesné). Stejně tak i na radnicích měst, kde sloužily k úřednímu vážení. Přelomem byl vynález decimálky, kterou si nechal patentovat štrasburský mechanik a mnich Quintenz roku 1821, od té doby (s určitou setrvačností 20 - 30 let) již nebylo zapotřebí vyrábět tak velké rovnoramenné váhy. Sám vlastním 4 váhy velikosti od 80 do 100 cm. K datování by mohlo pomoci, pokud jsou cejchovány na vodorovném rameni (letopočet, případně údaj o maximální nosnosti.
Registrovaný uživatel
Děkuji.
Registrovaný uživatel
Váha na čuníka
Registrovaný uživatel
Zdravím, a neuvažujete přece jen o prodeji? Za Vaši cenu... Když tak mi napište na můj email.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Trochu větší váha

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1