Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » uhorský denár BELO III. 1172-1196

Vykupminci.cz
Numisargo

uhorský denár BELO III. 1172-1196

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
grofik napsal
Reverz môže kludne znázornovať silné hradby , čo môžeme považovať za odkaz okolitému svetu.


Zaujímavý názor, ale pochybujem o tom. Teória lancearegis sa mi zdá oveľa prijateľnejšia.
Moderátor
Archypov napsal
Podľa L. Vrteľa (Osem storočí slovenskej heraldiky) sa od 13. storočia dosť často v erboch, aj na minciach ukazujú nebeské telesá (aj tu sú s polmesiacom aj hviezdy) a vôbec sa to nedáva do súvisu s islamom. Takže ani ja by som to tu s islamom príliš nespájal.


slunce a hvezdy symbolizuji svetskou a duchovni moc prip. zosobneni krale, cisare VS papeze...

podobne motivy jsou napr. na peknych razbach ze slavonie

podrobneji viz:
Friedensburg, Ferdinand: Die Symbolik der Mittelalter Münzen. Berlin 1913, s.31-40.
Registrovaný uživatel
Uhol pohladu , pokusím sa získať seriozne informácie o korune prípadne prvom tvare koruny , tento model je silne idealistický na dané obdobie.

Možne je , že sa mýlim ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
to lancearegis:
Vážne to celé dáva logiku a tiež sa prikláňam k tvojmu názoru. Toto by si mal podľa mňa publikovať.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
Archypov napsal
Podľa L. Vrteľa (Osem storočí slovenskej heraldiky) sa od 13. storočia dosť často v erboch, aj na minciach ukazujú nebeské telesá (aj tu sú s polmesiacom aj hviezdy) a vôbec sa to nedáva do súvisu s islamom. Takže ani ja by som to tu s islamom príliš nespájal.


slunce a hvezdy symbolizuji svetskou a duchovni moc prip. zosobneni krale, cisare VS papeze...

podobne motivy jsou napr. na peknych razbach ze slavonie

podrobneji viz:
Friedensburg, Ferdinand: Die Symbolik der Mittelalter Münzen. Berlin 1913, s.31-40.


Máš pravdu Oliver, ale najviac sa začína Ondrejom II.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
jj, ta symbolika je ale starsi nez jeji pouziti na mincich...
Registrovaný uživatel
Súhlasím bez výhrad. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
dovolim si jeste male doplneni, protoze jsem mel to stesti byt na toto tema poucen v jine souvislosti a tak ted muzu vypadat chytreji nez jsem :D

na slavonskych mincich se to objevuje jiz u Ondreje II. (1205-1235), drive napr. na krasnych mincich Bohemunda III. (1163-1188) nebo treba na sirokych fenicich ze 40. let 12. stoleti, zminovanych napr. jiz zde.

ted se objevi nejake informace o vyuziti teto symboliky na poslednich ze zminovanych minci v clanku "Široké feniky z nálezu Ladná" (Folia Numismatica 2/2012)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
lancearegis napsal
Takže moja myšlienka: trochu sa to bude zdať ako odbočenie,ale verte mi... má to hlavu,aj pätu!
Svätoštefánska koruna-tak ju nazývajú,ale originálnu zobral uh.kráľ Šalamún-bola fuč, Gejza I. potreboval korunu a dostal byzantský diadém od Michala VII. Dukasa byz.cisára, korunovaný bol teda týmto diadémom roku pána 1075.
Tento diadém sa tiež nazýva grécka koruna.
Asi o 100 rokov neskôr bola koruna doplnená o zlatý bohate zdobený krížený plech hore s krížikom(vtedy vládol Belo III.) Za Bela III., teda aspoň tak hovorí rozbor emailov na doplnenej časti koruny,tzv. latinskej koruny sa s korunou udiali takéto veci.Mince Bela III. majú svoju reč,teda sú to rozprávajúce mince,táto minca- a o tom som čím ďalej,tým viac presvedčený ukazuje symbol moci,potom ako bol zmenený a dáva sa to všetkým najavo.
Zhrnuté a podčiarknuté: myslím si,že reverz denára H-69 znázorňuje kráľovskú-dnes nazývanu svätoštefánsu korunu tesne po pretvorení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Niečo z webu.

Emocionálne pôsobiaci symbol národnej hrdosti má ovšem veľmi pohnutú históriu. Pozrime sa teda bližšie na ten uctievaný predmet nazývaný korunou sv. Štefana. V prvom rade, hore vyobrazená koruna napriek svojmu menu nikdy nezdobila hlavu Štefana I. vyhláseného za svätého.*


Terajšia koruna bola vyrobená podľa bádateľov v roku 1270 pre potreby korunovácie kráľa Štefana V. v Stoličnom Belehrade. Staršie korunovačné klenoty boli jednoducho vynesené z Uhorského kráľovstva sestrou spomenutého kráľa Annou do Čiech, odkiaľ sa už nikdy nevrátili. Možno si to zistiť v súpisoch majetku kráľa českého a cisára rímskeho Karola IV.


A čo si to vlastne posadil na svoju pomazanú hlavu Štefan V.?

Bola to narýchlo zhotovená koruna z dvoch častí pochádzajúcich z rozličných historických období a miest... Dolná koruna v tvare čelenky má grécke nápisy a z toho sa odvodzuje jej názov corona graeca.

Vrchná časť koruny je v tvare kríža a má nápisy v latinčine, preto jej hovoria corona latina.


Z historického hľadiska je dôležitou platnička na corona graeca znázorňujúca Gejzu I., premožiteľa maďarského kráľa Šalamúna asi z roku 1075. Je na nej grécko-slovanský nápis „Geovitzas pistos krales tourkias“ /Gejza, vznešený kráľ Turkov/. Ďaľším zaujímavým detailom je platnička s vyobrazením poprsia cisára Byzancie Michaela Dukasa a na neho vzhliadajúcimi princom Konstantiosom a kráľom Gejzom. Tieto platničky boli vyrobené v Constantinopole v palácovej zlatníckej dielni po roku 1074 a pôvodne zdobili iný šperk ale nie čelenku ani korunu panovníka.


No za najzaujímavejší fakt v tejto story považujem to, že pôvodnú korunu Štefana I. si zrejme odniesol so sebou zosadený Šalamún do exilu v Rakúsku... To značí, že od roku 1075 originálna kráľovská koruna Štefana I. nebola pri korunováciách uhorských kráľov používaná...


V celej histórii maďarského vládnuceho rodu Arpádovcov bola používaná asi len 75 rokov, od roku 1001, kedy údajne korunoval Štefana I. pápež Silvester II., až do zapudenia kráľa Šalamúna. Tieto nové i keď rúhačské fakty o korune sú už všeobecne známe v odbornej verejnosti.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
zaujímava diskusia, na denároch Belu III. typ Huszar 67-71 je po prvý krát v uhorskom mincovníctve vyobrazený dvojitý kríž

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Citát Štefana Holčíka?:,z knihy: Korunovačné slávnosti Bratislava 1563-1830?
Registrovaný uživatel
jano7B9: Ďakujem za presun vlákna. ;)
Registrovaný uživatel
facctory napsal
zaujímava diskusia, na denároch Belu III. typ Huszar 67-71 je po prvý krát v uhorskom mincovníctve vyobrazený dvojitý kríž

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Trochu som zmúdrel po výklade o ikonografii. :D

Najpravdepodobnejšia verzia ; pokiaľ otočíme mincu o 180% nebudú to ani hradby ani koruna , ale trón.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Obávam sa,že trón to nemôže byť a to minimálne z jedného dôležitého dôvodu: Ak si prejdeme všetky arpádovské uhorské mince,ktoré uvádza Huszár alebo Unger nenajdeme medzi nimi ani jednu,na ktorej by bol zobrazený kríž-symbol kresťanstva dolu-na jej spodnej strane,ale práve naopak,kríž sa vždy nachádza hore. Niektoré mince majú kríže štyri-na každú svetovú stranu jeden alebo ak chcete hore dolu vľavo vpravo.
Ja by som v žiadnom prípade tento denár neotáčal o 180 stupňov,aj keď musím pripustiť,že som môj názor na reverz trochu prehnal,stále verím,že obraz reverzu predstavuje kráľovskú korunu.
Registrovaný uživatel
Pre porovnanie si dovolím priložiť reverz fenigu razeného koncom 12.storočia v susednom Korutánsku Ulrichom II. (1181-1202). Podľa popisu by na ňom mal byť val s dvomi vežami. Je tá podobnosť len náhodná?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Uherské mince » uhorský denár BELO III. 1172-1196

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1