Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Uložení mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Uložení mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny,
jsem začínající sběratelka a chtěla bych poradit s uložením mincí.
Mám různé velikosti mincí a chtěla bych je mít pohromadě.
Děkuji za rady
Registrovaný uživatel
Uspořádání sbírky máte popsáno zde

Různé velikosti micí se dají vedle sebe uložit do plat nebo ještě lépe do mincovních rámečků (holderů)
Registrovaný uživatel
Zdravím, osobně jsem spokojena s albem na mince,mince jsou uložené pohromadě,dá se s nimi dobře manipulovat hlavně při případném cestování a pokud jde o prohlížení jinými osobami,v albu jdou vidět na rozdíl od plat oboustranně.
Ceny jsou také dost rozumné např.
http://www.numismatika-ostrava.cz/cz/detail/77-sberatelske-potreby/137-numismatika/313-alba-na-mince/545-alba-standard/7608-album-na-mince-standard.html
Moderátor
Mincovni alba maji sve pro i proti. Dle mych zkusenosti jsou vhodna zejmena na moderni mince ktere maji dostatecnou silu strizku a take u nich neni nutna podrobnejsi popiska. U stredovekych drobnych minci s tenkym strizkem mi to prijde riskantni, mince na spodnich listech jsou neumerne zatezovany hmotnosti ostatnich minci. Take pri otaceni listy jsou tenke a krehke strizky namahany na ohyb a hrozi pri neopatrne manipulaci jejich poskozeni.
Registrovaný uživatel
S tím souhlasím,snažila jsem se to ošetřit,vložením těchto mincí ještě zvlášť do pevné průhledné slídy. Příjde mi to u těchto starých tenkých mincí více šetrnější než přímá manipulace s volně loženými mincemi v platech,kde riziko poškození hrozí také.
Registrovaný uživatel
středověké tenké mince bych tedy NIKDY do alba nedával ;) počkej Míšo, až Ti jednou nějaký kousek praskne, to bude sranda :D
Registrovaný uživatel
Môžem potvrdiť kacurové slová, vlani som dal do alba asi 40ks. denáre Fédu I.II. a III. nejako som pozabudol založil do skrinky ,ked som cca po dvoch mesiacoch išiel urobiť poriadok----čiže uložiť niekam do boxu cca 30ks popraskané na 3-4ks. ostali mi len oči pre plač . :'( :| :|
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Ja jsem to po ruznych pokusech vyresil takto: Stredoveke mince mam ulozene v saccich z kvalitniho plastu kde jsem si nejdrive vyzkousel ze v nich mince i po letech ulozeni neoxiduji. Tyto sacky jsou ze dvou kapes - v jedne je mince a ve druhe mam podrobnou popisku (mozna je znate, pouziva je napr.Aurea u minci do aukce). Tyto sacky jsou potom svisle ulozeny v na miru zhotovene uzaviratelne skrince s drazkami (neco podobne jako pred lety skrinky na diapozitivy). Kazda mince ma svoji oddelenou drazku, takze nic na ni netlaci. Brakteaty jsou v sacku ulozeny nejdrive jeste v plastove kapsli odpovidajiciho prumeru. Spodni i horni strana skrinky je vyplnena molitanem aby se sacky nemohly ani vyskove pohybovat. Toto reseni mi umoznuje bezproblemovou prepravu bez rizika poskozeni, pri prohlizeni muzu jednotlivou minci vyjmout ze skrinky aniz bych se ji primo dotykal a take pripadna reorganizace je rychla a bezproblemova.
Moderátor
Kucera: na antiku nejsou spatne.. zejmena pokud se nekdo nepokousi davat do alba maximum listu...
Registrovaný uživatel
Pěknou antiku bych do těchto plastových alb nikdy nedával, to je skoro urážka těch mincí...
Moderátor
Dracek: no jo, ale co pak s tim? Zkousel jsem ruzne zpusoby ulozeni, od sacku v krabickach pres kapsle a papirove ramecky az po kazety a vsechno melo sve nevyhody...
Registrovaný uživatel
JJ,jestli má někdo nějaký ještě lepší nápad,tak si jej také moc ráda poslechnu. ;)
Registrovaný uživatel
Kazety sú náročné na objem,aééééé na kvalitu uloženia najlepšie.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Nejdřív ( a v podstatě i některé dnes ) jsem měl normálně v papírových sáčkách s popiskama. Ty jsem měl v krabici od základní desky k PC. Tam jsem měl jednotlivé drážky podle šířky pytlíku, aby se mi nemíchaly. Přednost možnost skladovat veliké množství nimcí na malém prostoru, snadné na přenos. Téměř nulové náklady na ukládání. Vhodné spíš pro současné mince. Určitě doporučuji pro začátečníky. V papírových sáčcích mi mince nijak nekorodují ( některé tam jsou uloženy od 90.let ). To, co popisuje Kučera je její vychytanější varianta. Také o ni uvažuji. Jako nevýhodu vidím nemožnost prohlédnutí mince bez vytažení sáčku z kazety. To mi ale nahrazuje PC evidence.

Pak jsem používal levné albumy ( nepoužívat !!! ) Mince velmi trpí.

Posléze jsem přešel na plata. Vhodné pro novodobější mince. Na malém oběmu je možné opět mít spoustu mincí. Doporučil bych pro ročníkové sbírání, nebo pro mince odolnějšího charakteru. Totálně nevhodné na sbírání drobné středověké mince. Vlivem drobných otřesů dochází k postupnému odlamování mincí. Pár jsem si jich takto odpravil.

V současnosti zkouším kvalitnější albumy ( ty co tady prodává Zdeněk Jindra ). Ty mi zatím vyhovují. Kupuju si je ale bez listů, a listy si kupuju samostatně ( protože potřebuji pouze určitou velikost). Do každého albumu maximálně 10 listů. Váhu okolních mincí neřeším, protože je mám ve svislé poloze, takže se váhově neovlivňují. Pouze na mince je vyvíjen mírný tlak z jednotlivých kapes. Zatím je používám asi dva roky a za tu dobu se mi zatím podařilo zničit jedinou minci. :oops: Uvidím, jak budou působit z dlouhodobějšího hlediska.

Nakonec si myslím, že se opět vrátím k pytlíčkům tak, jak popisuje Kučera. Ale ještě sbírám zkušenosti ( vhodnost použitého dřeva, případného laku, použité sáčky atd). Tam je bezpodmínečně nutná kvalitní evidence, ať se nemusíš prohrabávat spoustou mincí, než najdeš tu pravou, a tím je zbytečně zatěžovat.

Pro představu máš dole fotku krabice se sáčky ( vpodstatě kompletní ČSR od války po současnost ) a ukázku plata ( bílé groše ). Ty čtverečky v platu jsou popisky k minci.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A ted babo rad, kam s antikou :) .
Registrovaný uživatel
Dost sběratelů antiky co znám, ukládají mince do kvalitních plastových "dvoukapes" s popiskem nebo na platíčka a seznam s popisem přikládají k tomu. Já jsem si osobně tento systém kapsiček trochu upravil a antiku měl tak, jako Čínu na obrázcích v kapsičkách a ještě albíčkách na papírové rámečky. Je to přehledné a variabilní. Pokud získáte něco nového, stačí vždy kapsičky posunout a přerovnat. Takže pro začátek bych asi volil ty papírové sáčky a po čase bych zainvestoval do kvalitnějších obalů, které bych si předtím pořádně vyzkoušel na několika běžných mincích třeba 1 rok. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja si vsetky mince ukladam do kufriku s platami
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=5993d50202cf34880a8e7b6b836ffa6b
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Posléze jsem přešel na plata. Vhodné pro novodobější mince. Na malém oběmu je možné opět mít spoustu mincí. Doporučil bych pro ročníkové sbírání, nebo pro mince odolnějšího charakteru. Totálně nevhodné na sbírání drobné středověké mince. Vlivem drobných otřesů dochází k postupnému odlamování mincí. Pár jsem si jich takto odpravil.


mincovní skříňku mám od té doby, co sbírám středověk a nezničil jsem ještě jedinou minci! nesmíš s těmi platy tolik třást a poslouchat, jak mince pěkně cinkají ... :twisted:
Registrovaný uživatel
Já používám toto. Chci svoje mince vidět
a popřípadě se s nimi pomazlit :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poliaci predávajú za dobrú cenu platá s plexisklom cca 5€ ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
na moderné mince používam toto

Obrázek vložený uživatelem

denáre mám zatiaľ v klasickom albume, ale časom snáď kúpim nejaké platá
Moderátor
pavelgregor: co povazujete za levna alba? Protoze jednak jaksi nejde sehnat "draha" (pokud neni rozdil ceny v tom, ze jsou desky z kuze :) ), jednak se vsichni vyrobci i prodavajici dusuji tim, ze listy jsou vuci mincim neutralni.
Pouzivam system OPTIMA, ale ne moc dlouho, myslite, ze si muzu z dlouhodobeho hlediska poskodit mince?
Moderátor
To byly takový z měkčeného plastu, co se vyráběly krátce po převratu. Žádné označení to nemá ( o těch šedých s nápisem Mince už vůbec nemluvím. To snad byla síra v pevném skupenství. ) :lol:
Hoděj se tak akorát na hliníkový mince ( a možná i ty by v nich zoxidovaly, kdyby hliník mohl ). Dneska se už asi naštěstí neseženou.
Pak už jsem přešel na hodně dlouhou dobu na plata a k albům jsem se vrátil asi před dvěma roky ( právě po špatných zkušenostech s drobotinou v platech ). Takže je ještě krátká doba na výrok, ale zatím mi vyhovují. Uvidíme za pár let. Ale vše to spěje zpátky k původním pytlíčkům. :lol: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Ani na hliník, sice nezoxiduje, ale ten plast se sám rozleptává a zůstane to i na minci, která pak vypadá divně a hlavně lepí. Hodí se tak maximálně pro přenesení z místa na místo, ale nechávat to tam déle je jistá smrt všemu uvnitř.
Registrovaný uživatel
Českoslovenkso jsem měl dlouho v albu, dřív to měl děda na ručně vyrobených platech. TeĎ jsem si pořídil kazetu na mince a je to nádherné, ještě musím sehnat zbytek na 1960 až současnost abych to měl jednotné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Uložení mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1