Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Určení značky výrobce a puncu.

Vykupminci.cz
Numisargo

Určení značky výrobce a puncu.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nedávno na Aukru byla nabízena oboustranná medaile a protože stejnou medaili vlastním, začal jsem se o ní zajímat. Protože mi někdo na burze ukradl "kukr" tak se mi nepodařilo vyčíst značku výrobce WP ale hlavně určit punc. Prosím zda by někdo mi pomohl určit výrobce a hlavně určil punc stříbra, tedy stát. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ještě co to je za medaili. Tyto neoficiální medaile se dají tak nějak určit i dle roky ražby. Je to však kvalitní ražba 800, ale výrobců bude více(bohužel) :evil:
Registrovaný uživatel
Pro Altmana: Pane kolego, protože mi to zde nevezme víc jak jednu fotografii tak zasílám na pokračování snímky medaile své. Průměr medaile je 32 mm, síla 3 mm. Doufám, že to zde nespustí zase nějakou lavinu osočování a nebudu nazván židákem a pod. Pro podobné možné vtipálky chci upozornit, že pocházím ze staromoravského rodu a mám vytipované předky až do roku 1456. U Vás toto nebezpečí nehrozí a držíte se čistě faleristických zásad. Pokud se někdo ozve i k historii související s podnikem, kde byla udělována, budu velmi vděčný. Zdraví Vás Čestmír.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro Altmana: Přikládám ještě revers medaile. Č.F. P.S. Pro další vtipálky jen připomínám, že jsem si vědom toho, že medaile nepatří do kategorie klasické faleristiky ale do signistiky, konkrétně mezi dekorace rezortní, či podnikové. Tedy hrubě řečeno plevelné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) cestmir v 12. 6. 2018, 13:31. »
Registrovaný uživatel
cestmir napsal
Prosím zda by někdo mi pomohl určit výrobce a hlavně určil punc stříbra, tedy stát. Děkuji.


Cestmir, nie si tu nováčik aby si nevedel, že punce sa fotia s fotoaparátom s makrom. Takže možno iba predpokladať, že punc je rakúsky pre striebro tukan v šesťuholníkovej kartuši, vľavo písmeno W vpravo číslo 4, rýdzosť striebra 800/1000 Písmeno W vľavo pri hlave tukana označuje puncový úrad Viedeň. Punc sa používal od 2.5.1922, povinný bol od roku 1925, do roku 2001.
Moderátor
cestmir napsal
Pro Altmana: Pane kolego, protože mi to zde nevezme víc jak jednu fotografii tak zasílám na pokračování snímky medaile své. Průměr medaile je 32 mm, síla 3 mm. Doufám, že to zde nespustí zase nějakou lavinu osočování a nebudu nazván židákem a pod. Pro podobné možné vtipálky chci upozornit, že pocházím ze staromoravského rodu a mám vytipované předky až do roku 1456. U Vás toto nebezpečí nehrozí a držíte se čistě faleristických zásad. Pokud se někdo ozve i k historii související s podnikem, kde byla udělována, budu velmi vděčný. Zdraví Vás Čestmír.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Čestmíre,
snad nejde o tu hvězdu? Myslím, že až tací blbci zde nejsou. Medaile je to pěkná a zajímavá.Jinak se držím toho co napsal kolega Stator. Moc pěkná medaile
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
tuto čestnou medaili znám a dokonce i vlastním. Tato stříbrná medaile byla udělována zaměstnancům tehdejší akciové společnosti MORAVIA se sídlem v Mariánské Údolí u Olomouce. Známý výrobce kamen a později sporáků pod značkou MORA. Karl a Max Machánkovi, synové zakladatele rodinné firmy MORA a prvního výrobce kamen pod touto značkou Karla Ignáce Machánka, stáli v čele firmy(později a.s.) 45 let. Založili „Zaměstnanecký a dělnický podpůrný fond Maxe a Karla Machanků“ . Při významných výročích a jubilejích vydávali různé plakety a památeční medaile. Tato konkrétní byla udělována dělníkům za 25 let práce v podniku jako prsídlil ve Vídni a Karl jako podnikový ředitel v Mariánském Údolí. Veškeré plakety a medaile nechali razit ve Vídeňské mincovně. Potrpěli si na kvalitu a okázalost a proto jejich "dvorním" medailérem byl známý Richard Placht (1880-1962) mimo jiné žák známého Josefa Tautenhayena na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Kdo je autorem této pamětní medaile mi není známo, ale je předpoklad, že byla ražena právě ve Vídeňské mincovně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji za dosavadní odpovědi. Pokud mohu věřit odpovědi od: Statora, pak by část odpovědi byla uspokojivá. Postrádám ještě vysvětlení ke značce WP (snad výrobce). Snad se ještě také najde někdo, kdo mi sdělí stručně něco k závodu MORAVIA a nejen k jeho historii, majiteli, atd. Úplně by to bylo vyčerpávající, kdyby někdo dokonce vypátral i to, na jaké stuze byla tehdy medaile udělována. S tím úzce souvisí také období udělení, zda to bylo ještě za R.U. a nebo již za ČSR. Ale to bych již chtěl mnoho.... Jenom prosím o jedno: "Pokud chcete něco k danému tématu sdělit, pak se držte jen ověřených historických faktů a nemíchejte do toho hlavně politiku a nějaké své dojmy, pojmy, pocity a pod. Všem děkuji za trpělivost a čas, který strávili čtením těchto řádků. Posláním mého příspěvku bylo jen upozornit na medaili, která svých určením je ojedinělá a podobných nebylo zase tak mnoho. Pokud ano, nic nebrání je zde také zveřejnit. :) :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
p. F.
Perfektní doplnění, takto podrobně jsem to neznal a myslím, že když Vám poděkuji za všechny bude to v pořádku. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Pro "fidelius": Vážený pane, než jsem dopsal svůj předchozí příspěvek, tak jste zde zveřejnil příspěvek svůj, který mi odpověděl na moje veškeré otázky. Jsem Vám za to velmi vděčen. Zdraví Vás z Brna nějaký Čestmír.
Registrovaný uživatel
Není zač! Náhodou jsem věděl. Mám ve sbírce ještě jeho nástupce, který již není ze stříbra, ale z bronzu. Tyto pamětní medaile se ovšem nedají srovnat. Novodobý má na aversu nápis: Čestný odznak za věrnou práci 40 a na reversu je nápis MORAVIA národní podnik Mariánské Údolí. Nemám momentálně jeho fotografii, ale kdyby byl zájem vyfotím a vložím.
Registrovaný uživatel
Ještě se neubráním jedné poznámce. Šesticípá hvězda nebo, chcete-li Davidiva hvězda nemá nic společného s Židy. Zakladatelé firmy MORAVIA (schválně uvádím MORAVIA, protože ještě před založením rodinné firmy MORAVIA K.I.Machánkem, v Mariánském Údolí založil železářskou výrobu a huť pan Josef Zvěřina. Tu od něj koupil baron Salomon Mayer von Rothschild, kterému patřily Vítkovické železárny a kamenouhelné doly na Ostravsku. Od něj železárny odkoupil olomoucký obchodník se železářským zbožím K.I.Machánek a založil firmu MORAVIA) nebyli Židé, byli německé národnosti a občany RU monarchie. Otec K.I.Machánka pocházel z Uhersakého Brodu, kde vlastnil klenotnictví. Hexagram - který používali od začátku založení firmy MORAVIA, ochranná známka byla udělena 1890 neměl s judaismem nic společného - jeden z trojúhelníků měl symbolizovat oheň, což souviselo s výrobou kamen. Dochoval se na štítu elektrárny, která byla součástí podniku do dnešní doby i přesto, že Mariánské Údolí bylo součástí Sudet se převážně německým obyvatelstvem, které přijalo nacistickou ideologii za svou - šesticípou hvězdu nikdo z Němců ani nacistů neodstranil. Vím, že to již tak nesouvisí s faleristikou, ale určitě by vás to mohlo zajímat.
Registrovaný uživatel
Pro fidelius: Ten doplněk již byl nad rámec mého dotazu a pokud tuto medaili ještě vlastní někdo mimo nás, určitě ho Váš zveřejněný text bude zajímat. Jako závěrečné ukončení vysvětlení mého dotazu by jako taková třešnička na dortu prospělo zveřejnění fotografie druhé medaile, kterou vlastníte. Pokud fotografii zveřejníte, budu nejen já ale možná i někdo jiný velmi vděčen za práci, kterou jste zde na těchto stránkách medaili věnoval. Pro ostatní pravidelné čtenáře a sledovatele těchto stránek si jen dovoluji sdělit, že je zde možno také vést kultivovanou diskusi bez napadání, urážek, plynoucí z nějakých osobních mindráků, jak jsme toho byli svědky před nějakým časem. Ve faleristice je ještě mnoho bílých nezmapovaných míst a ne každého zajímají jen drobné odchylky ve výrobě řádových hvězd, na které ostatně finančně nedosáhne. Právě můj poněkud naivní a záměrně směrovaný dotaz byl toho cílem. Přeji všem faleristům mnoho úspěchů v jejich sběratelské činnosti a moderátorovi Altmanovi pevné nervy v "kočírování diskuze".
Moderátor
fidelius napsal
Ještě se neubráním jedné poznámce. Šesticípá hvězda nebo, chcete-li Davidiva hvězda nemá nic společného s Židy. Zakladatelé firmy MORAVIA (schválně uvádím MORAVIA, protože ještě před založením rodinné firmy MORAVIA K.I.Machánkem, v Mariánském Údolí založil železářskou výrobu a huť pan Josef Zvěřina. Tu od něj koupil baron Salomon Mayer von Rothschild, kterému patřily Vítkovické železárny a kamenouhelné doly na Ostravsku. Od něj železárny odkoupil olomoucký obchodník se železářským zbožím K.I.Machánek a založil firmu MORAVIA) nebyli Židé, byli německé národnosti a občany RU monarchie. Otec K.I.Machánka pocházel z Uhersakého Brodu, kde vlastnil klenotnictví. Hexagram - který používali od začátku založení firmy MORAVIA, ochranná známka byla udělena 1890 neměl s judaismem nic společného - jeden z trojúhelníků měl symbolizovat oheň, což souviselo s výrobou kamen. Dochoval se na štítu elektrárny, která byla součástí podniku do dnešní doby i přesto, že Mariánské Údolí bylo součástí Sudet se převážně německým obyvatelstvem, které přijalo nacistickou ideologii za svou - šesticípou hvězdu nikdo z Němců ani nacistů neodstranil. Vím, že to již tak nesouvisí s faleristikou, ale určitě by vás to mohlo zajímat.


Vše souvisí se vším, nedávno jsem psal cosi o svastice na dekoraci Sovětského svazu. No, ale srážka s nevzdělaný blbcem je hrozná věc. Jsem rád, že zde v sekci faleristika dokáže slušně diskutovat. :twisted:
Registrovaný uživatel
Zde je foto druhé pamětní medaile MORAVIA, v té době národní podnik, která byla udělována za 40 let práce v podniku. Není to z mojí sbírky, ale mám doma stejnou jen v jiné etuji. Pro představu o tom jak tato medaile vypadá to asi není podstatné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro: fidelius
Vážený pane. Děkuji Vám za zveřejnění fotografie druhé medaile Moravia. Tímto snímkem jste uzavřel můj diskusní příspěvek. Je zřejmé, že i do budoucna budete mít co sdělit na eventuální dotazy na stránkách Sběratel.com, která je určena pro nás, postižené touto vášní a koníčkem. Přeji Vám do budoucna, aby se Vám v tomto oboru dařilo a pěkné prožití letošního léta.
Z Brna Vás upřímně zdraví Čestmír Franěk (ČeFr). :) :)
Registrovaný uživatel
Mockrát děkuji. Přeji Vám to samé a těším se na další diskusi. Zdraví Věroslav Mach (fidelius).
Moderátor
Altmann napsal
fidelius napsal
Ještě se neubráním jedné poznámce. Šesticípá hvězda nebo, chcete-li Davidiva hvězda nemá nic společného s Židy. Zakladatelé firmy MORAVIA (schválně uvádím MORAVIA, protože ještě před založením rodinné firmy MORAVIA K.I.Machánkem, v Mariánském Údolí založil železářskou výrobu a huť pan Josef Zvěřina. Tu od něj koupil baron Salomon Mayer von Rothschild, kterému patřily Vítkovické železárny a kamenouhelné doly na Ostravsku. Od něj železárny odkoupil olomoucký obchodník se železářským zbožím K.I.Machánek a založil firmu MORAVIA) nebyli Židé, byli německé národnosti a občany RU monarchie. Otec K.I.Machánka pocházel z Uhersakého Brodu, kde vlastnil klenotnictví. Hexagram - který používali od začátku založení firmy MORAVIA, ochranná známka byla udělena 1890 neměl s judaismem nic společného - jeden z trojúhelníků měl symbolizovat oheň, což souviselo s výrobou kamen. Dochoval se na štítu elektrárny, která byla součástí podniku do dnešní doby i přesto, že Mariánské Údolí bylo součástí Sudet se převážně německým obyvatelstvem, které přijalo nacistickou ideologii za svou - šesticípou hvězdu nikdo z Němců ani nacistů neodstranil. Vím, že to již tak nesouvisí s faleristikou, ale určitě by vás to mohlo zajímat.


Vše souvisí se vším, nedávno jsem psal cosi o svastice na dekoraci Sovětského svazu. No, ale srážka s nevzdělaný blbcem je hrozná věc. Jsem rád, že zde v sekci faleristika dokáže slušně diskutovat. :twisted:


https://youtu.be/jmPO-03s8RE
https://youtu.be/Va0qZzRGPjc
Altmane někoho mi to připomíná ;)
Člověk nemusí byt až tak moc vzdělaný, jak si sám mysli, že je.
Pane Altmane.Jen je škoda,že člověk se kolikrát splete v člověku. Kdyby jste věděl co vy nevíte ;), byl by jste ještě více vzdělaný :lol:
Moderátor
Tak nevím,
sice prý patřím do 19. století, ale nějak nerozumím, je v tom filozofie, či výsměch?
Nevím, asi moc poučování což na každý snáší? Trochu jsem mimo :shock: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Je škoda, že se věcná a slušná diskuze zase kazí zbytečnými poznámkami, které s daným tématem vůbec nesouvisí.
Moderátor
Fideluisi mate pravdu.S tématem,který jste vedli to nesouvisí.
Do určité doby, jsem věřil ve slušnost jednoho pana.
Bohužel jak už to bývá, není všechno zlato co se třpytí.
Registrovaný uživatel
Je to marný, je to marný... Bláhově jsem se domníval, že můj příspěvek zde byl důsledně rozebrán a vysvětlen ale stále zde pokračuje žabomyší válka dvou kohoutů na smetišti, kde jeden čeká na druhého a okamžitě se chytí nějakého slůvka, aby pokračoval v souboji. V takovém případě bych doporučoval moderátorovi, aby zařídil na stránkách Sběratel.com speciální rubriku s názvem: "Ring volný", kde se mohou navzájem utkávat. Nevím ale, zda to bude někoho zajímat. Pak je ještě jedna možnost a to, že bychom tyto stránky zahltili příspěvky s dotazy, aby nebyl čas na jejich nějaké osobní souboje. Já osobně bych takových neznámých a zajímavých příspěvků měl desítky a jistě by se našli i jiní. Takže pánové: " Již jednou jsem se vyjádřil k těmto utkáním slovy, že mi připadají jak malí kluci na písečku, kteří se přou o to, kdo má většího pindíka". Závěrem bych ještě chtěl poděkovat za odpověď k puncovní značce od: Statora. Zjistil jsem, že tato je oproti písmenům WP a číslu v rámečku vyražena obráceně, což mě mátlo. Všem děkuji za pozornost a na další spolupráci se těší ČeFr. :) :D
« Poslední úpravu provedl(a) cestmir v 14. 6. 2018, 16:03. »
Moderátor
barbar napsal
Fideluisi mate pravdu.S tématem,který jste vedli to nesouvisí.
Do určité doby, jsem věřil ve slušnost jednoho pana.
Bohužel jak už to bývá, není všechno zlato co se třpytí.


Zde to právě je zlé neb nás zde bylo několik otázka zní: Kdo je ten pán o koho se konkrétně jedná, jsem to já Altmann, Čestmír, Fidelíus- více nás zde angažovaných není? Bere to nějak chuť se zapojovat do diskuze. Tedy jeden z nás tří to být musí, prostá logika, zkažená nálada :shock:
Registrovaný uživatel
cestmir napsal
Závěrem bych ještě chtěl poděkovat za odpověď k puncovní značce od: Statora. Zjistil jsem, že tato je oproti písmenům WP a číslu v rámečku vyražena obráceně, což mě mátlo.


To je dosť časté. Som rád, že to aspoň trochu pomohlo. Zároveň sa ospravedlňujem za moju predchádzajúcu reakciu. Nebol som v pohode. A ešte obrázky, ktoré som "vydoloval". Žiaľ výrobcu WP zatiaľ neviem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě drobný dodatek. Objevil jsem další výskyt této medaile s poněkud odlišnou etuí a jiným datem. Protože se všechny medaile vyskytují v zavěšení na rakouské stuze je tedy zřejmé, že byly na této stuze udělovány.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Faleristika » Určení značky výrobce a puncu.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1