Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Numismatika aukce » Určování stavu mincí vs Realita

Vykupminci.cz
Numisargo

Určování stavu mincí vs Realita

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,

byl by tu někdo schopen říct svůj názor (spokojenost/nespokojenost) s určovaním stavů mincí (0/0, 1/1...) a následného oceňování v rámci aukčních katalogů jednotlivých poboček ČNS a dalších pořadatelů aukci v ČR (Aurea, Nummus, Numismatika Třinec...)... popř. v rámci zahraničních aukčních sálů?

Předem děkuji za názory
Registrovaný uživatel
Podle mne je určování stavu mincí něco podobného jako hodnocení krasobruslařů, kolik porotců tolik názorů. ;) Není nad to si minci vždy osobně prohlédnout.
Registrovaný uživatel
tak tak, když nemám čas a chuť, tak si (dle období) vyškrtám jen 0-1 a pak se na to podívám. když je čas a chuť, tak se na ocenění nedívám vůbec, max. na popis vad...
Registrovaný uživatel
Moje zkusenost je (mluvim o antice), ze u CNS se musi propocitat alespon 1 ke kazdemu hodnoceni. Mam pocit, ze to vychazi z toho, ze to hodnoti starsi lide, kteri jsou zvykli na dlouhodobou nizsi prumernou kvalitu minci u nas, ktera neni valna a je dana vicemene historicky. Ale nerikam, ze je to v zahranici o moc lepsi. Nekde je to lepsi, nekde podobne. Kazdopadne ja se nikdy na hodnoceni nakoukam, dulezite je to, co vidim na minci. Zvlast je to tezke napr. mince v razebnim stavu s jetym razidlem a jemne jeta mince, ale s novym razidlem. Co je lepsi? Tot otazka..
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
... Zvlast je to tezke napr. mince v razebnim stavu s jetym razidlem a jemne jeta mince, ale s novym razidlem. ...


Tento fakt se samozřejmě snažím zohledňovat, ale hlavní důvod proč jsem zde tento dotaz položil je, že určitě nejen mně přijde v poslední době patrné rozvolňování kriterií pro přiřazování stavu 1/1 nebo i 0/0 k mincím ve stavu 2/2 či horším.

Druhým důvodem, s kterým bude určitě někdo souhlasit a někdo asi ne, je ,že tato "tolerance" pro udělování stavů 1/1 namísto jednoznačného stavu 2/2 je problém hodnotících komisí několika poboček různých pořadatelů aukcí.

Právě tento rostoucí rozptyl nezklame pak jen toho kdo si minci vydraží limitem, ale určitě i zájemce, kteří pro danou minci byli ochotni jezdil přes celou republiku.
Registrovaný uživatel
Batzen napsal
Tento fakt se samozřejmě snažím zohledňovat, ale hlavní důvod proč jsem zde tento dotaz položil je, že určitě nejen mně přijde v poslední době patrné rozvolňování kriterií pro přiřazování stavu 1/1 nebo i 0/0 k mincím ve stavu 2/2 či horším.

Druhým důvodem, s kterým bude určitě někdo souhlasit a někdo asi ne, je ,že tato "tolerance" pro udělování stavů 1/1 namísto jednoznačného stavu 2/2 je problém hodnotících komisí několika poboček různých pořadatelů aukcí.

Právě tento rostoucí rozptyl nezklame pak jen toho kdo si minci vydraží limitem, ale určitě i zájemce, kteří pro danou minci byli ochotni jezdil přes celou republiku.


V posledních letech se závratným způsobem zvedla poptávka, což má za následek nižší nabídku kvalitního materiálu téměř ve všech sběratelských oblastech s mincemi. Pak si i aukční dodavatelé kladou neadekvátní nároky na deklaraci zachovalosti u svých položek a z nedostatku materiálu jim aukcionáři vyhoví.

Bohužel horší deklarování nabízeného aukčního materiálu je dnešním trendem a nevidím způsob nápravy. Na zahraničních trzích je situace o trochu příznivější, ale i tam v posledních letech dochází k ústupu od přísnějších hledisek k průměrnosti.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
V posledních letech se závratným způsobem zvedla poptávka, což má za následek nižší nabídku kvalitního materiálu téměř ve všech sběratelských oblastech s mincemi. Pak si i aukční dodavatelé kladou neadekvátní nároky na deklaraci zachovalosti u svých položek a z nedostatku materiálu jim aukcionáři vyhoví.

Bohužel horší deklarování nabízeného aukčního materiálu je dnešním trendem a nevidím způsob nápravy. Na zahraničních trzích je situace o trochu příznivější, ale i tam v posledních letech dochází k ústupu od přísnějších hledisek k průměrnosti.



Mohl bych Vás kolego poprosit o informaci, co všechno si při nabízení aukčního materiálu může určit dodavatel a co je naopak výhradně určováno pořadateli aukce?... Doposud jsem vždy účastnil aukce pouze jako dražitel, tudíž mi jsou kritéria výkupu aukčního materiálu neznámá.
Registrovaný uživatel
Batzen napsal
Mohl bych Vás kolego poprosit o informaci, co všechno si při nabízení aukčního materiálu může určit dodavatel a co je naopak výhradně určováno pořadateli aukce?... Doposud jsem vždy účastnil aukce pouze jako dražitel, tudíž mi jsou kritéria výkupu aukčního materiálu neznámá.


To se ale nedá od sebe oddělovat nějakou pevně danou hranicí.. Vše je pouze na dohodě. Třeba na tom, jak se dodavatel s aukcionářem znají, na tom, jaký počet, jakou kvalitu a vzácnost dodavatel nabízí atd.

Pokud přinesete běžný sortiment, aukcionář na vás bude přísný. Pokud přinesete velký počet kvalitnějších mincí, budete si klást podmínky vy.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Casto to jsou volacky. Jde to videt i na aukcich - volacky standard cca 50-80% prumeru a najednou par minci s volackama 100-150% prumeru. V jedne aukci to docela bije do oci. Mluvim o zahranici, ceske moc nesleduji, ale ne ze bych si nevsim v ceskych aukcich minci, ktere se vydrazily pul roku pred tim v zahranici a cena v ceske aukci o 20% navysena nad to, co za minci kupujici zaplatil (takze dvojnasobek zahranicni volacky :)
Registrovaný uživatel
Ona je to kombinace vyvolávací ceny a zachovalosti, kdy přejezdem hranic mince rázem "zkrásní." Ale ono to je logické. Pokud budu chtít na minci vydělat, musím také vylepšit deklaraci kvality, aby to odpovídalo. To, že bude mince stále stejně odřená, to je již jiná věc.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Tovy napsal
Moje zkusenost je (mluvim o antice), ze u CNS se musi propocitat alespon 1 ke kazdemu hodnoceni.


A to se bavime o CNS Praha :) U nekterych pobocek je to min. 2 stupne, uz jsem slysel o pripadech, ze si treba nekdo na limit koupil 2/1- kousek a prisla mu mince ve srotovem stavu.
Moderátor
Fakt je, ze zrovna u antiky je tezsi kriteria aplikovat a to nejen kvuli vetsi mire opotrebeni nebo vzhledu mince diky dlouholete patine, ale i vzhledem k tomu ze nevime jak vypadaly mince po vyrazeni (proto se driv i u minci v "razebnim" stavu naopak casto davalo 1/1 misto 0/0), ale nejaka soudnost by mela byt zachovana.
Ja uz se na hodnoceni delsi dobu nedivam a to ani u zahranicnich aukci.
U modernejsich minci (rekneme minimalne od 18. stoleti) by uz nemel byt problem deklarovat stavy podle danych pravidel. Pokud nekdo dava automaticky lepsi stavy, o necem to svedci.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 17. 3. 2018, 18:02. »
Registrovaný uživatel
No nevím, ale dražit/kupovat cokoliv jen na základě popisu mi přijde ujeté... ať je prodejce sebelepší
Registrovaný uživatel
tak jsem dnes narazil na krásnou minci v ražebním lesku http://www.nume.cz/salova-aukce/nummus-olomouc-53-sal-931
Registrovaný uživatel
ehm http://www.nume.cz/salova-aukce/nummus-olomouc-53-sal-1601
Registrovaný uživatel
To je fór,v první chvilce jsem koukal na zachovalost :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Po zveřejnění nabídky z blížící se pražské aukce mi určitě někdo potvrdí roztoucí "toleranci" pro udělování lepších stavů než skutečně některým položkám náleží ...
Registrovaný uživatel
Ale to je již stará pravda, která funguje mnoho let.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Numismatika aukce » Určování stavu mincí vs Realita

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1