Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Určování typu grošů

Vykupminci.cz
Numisargo

Určování typu grošů

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak jsem si dneska hezky sedl ke svým grošům Václava III. ( IV. ) a pokoušel se o jejich přesné určení podle Hány a jeho systematiky. A ani jeden ze čtyř, které mám dost zachované, aby šly rozpoznat potřebné detaily, on nezná :roll: Respektive např. nepopisuje takovou kombinaci typu koruny a lva, jaké jsou na těch groších. :( Typ lva na jedné minci dokonce nepopisuje vůbec...

Co Vy? Máte vždy určeny přesně všechny groše?
Registrovaný uživatel
už jsem asi otravný, ale nebyl by ten Hána k mání, kdybys ho třeba naskenoval a poslal do mailu :) Ona je tato literatura opravdu prakticky nesehnatelná :(
Registrovaný uživatel
Tak bohužel u této knihy to nepůjde i kdybych chtěl :-) Je to formát A3 a takový scaner nemám :-( Ale koupil jsem ji na webu Aurei a ještě ji tam mají. Stačí objednat :-)
Registrovaný uživatel
Kecám, není to A3, ale na scaner se mi to nevejde :-(
Moderátor
Tú knihu je dostať v Zapadočeském museu v Plzni, alebo osobne cez Juru Hánu. Čo vy preboha neviete pod akým nickom sa skrýva na Aukre? Kto by potreboval vedieť, nech ma kontaktuje cez mail, nebudem tu p. Hánu zverejňovať, isto ma chápete.
Topa: S určovaním Václavov IV. cez Hánu som mal úplne rovnaké problémy. Nechal som to na leto, keď nebudem mať školu, zahľbim sa do toho a potom ti poposielam maily s fotkami a opismi. Ty ma skontroluješ a recipročne môžeš poslať ty svoje. Čo ty na to?
Registrovaný uživatel
Platí ;) a palce s latinou budu držet :)
Moderátor
Tome, čo si vyňúral ohľadom toho Vladislava?
Registrovaný uživatel
Ještě nic, Smolík ho opravdu nezná a Háskovou na další bližší určení jsem oproti předpokladům ještě nesehnal :(
Přes víkend jsem si jen hrál s těma Václavama III.

Dneska mi ale přišlo nové tablo od SAFE s průhledným krytem, tak jsem to nej do ní přeskládal, abych na grošíky hezky viděl :mrgreen:
Moderátor
Ja Háskovú mám a mohol by som ti ju prefotiť a poslať poštou, ale musel by si pár dní počkať; momentálne mám prefocovania plné zuby. Možno koncom týždňa, daj vedieť ak by si to chcel.
A čo sa týka tých Václavov IV. od Hánu; mám takýto názor. Pred päťdesiatimi rokmi bolo veľkou udalosťou keď sa našli nejaké groše, v drvivej väčšine prípadov šlo o absolútne náhodné nálezy. Dnes sa vďaka detektorom nachádzajú skoro denne. Pred rokmi bol teda stav bádania úzko spätý s fyzickými dokladmi svojich teórií, t.j. s mincami (tak je to samozrejme aj dnes - ale dnes je na porovnávanie niekoľkonásobne viac materiálu). Možno aj kvôli tomu bol tak neprekonateľný Smolík, v sedemdesiatych rokoch Hásková a Castelin, jednoducho toho materiálu bolo o dosť menej. A vieme, že každá nová varianta, o type ani nehovorím, potrebovala určitý počet totožných mincí na overenie danej teórie. Dnes je všetko úplne inak. Samozrejme že u Václava IV. ani u nikoho iného nemôže byť tých variant donekonečna objavovaných, ale toho materiálu je naozaj tak veľa (a tých samozvaných numizmatikov ako sme my - ajajaááj :)), že sa pomerne často v Numismatický listoch (alebo čo to tam máte za šalát) objavujú neznáme typy.
Ale k veci, kam s tým mierim. Pražské groše Václava IV. od Ing. Jiřího Hánu je po dlhej dobe (ak nie prvá) naozaj systematická publikácia s úplne jasnou metodológiou bádania, bez náznaku akýchkoľvek snáh o určité senzácie (ktoré numis-amatéri tak milujú, že?). Ale na každého majstra sveta sa nájde majster sveta iný. Doba a bádanie v oblasti českej grošovej mince ide tak veľmi rýchlo dopredu, že o pár rokov môže najskôr p. Hána doplňovať svoj vlastný text, neskôr niekto iný a onedlho môže prísť na pult úplne iná publikácia k danej téme, s odlišnými závermi.
A na koniec to podstatné, ak si ty ani ja nenašiel svoje groše Václava IV. v popisoch J. Hánu, určite to nie je tým, že by sme boli zlí bádatelia, ale že tá publikácia je PREDSA ZASTARALÁ!!! :)
Registrovaný uživatel
No ještě k té literatuře - já se ke kopírce moc nedostanu, ale kdybyste někdo potřebovali něco určit, tak rád pomůžu - pokud to teda najdu ve své literatuře (Janovský, Halačka, Čermák Skrbek, Chvojka, Smolík, Hásková, Cach, Polívka - rodovky, brožury o mincích Josefa II. až po ČSR, Suchomel-Videman, mám i reprint Miltnera Neumanna)
Registrovaný uživatel
Jo a ted mam nově i Rumpla - moravské mince - takže není problém.
Registrovaný uživatel
S tou Háskovou dík Archy, ale měl bych ji mít půjčenou z knihovny, pokud teda seženu někoho, kdo mi pro ní v Brně zajde a nezapomene :x

Jinak máš pravdu, že se zřejmě nacházejí nové a nové varianty, ale že bych jich měl tolik? :o A to s ohledem na to, že každý razící kolek byl vlastně originál, rozhodně každý malinký rozdíl nepovažuji za novou variantu..

Podívej třeba na tohohle lva:

Obrázek vložený uživatelem

např. tvar tlamy a rozmístění zubů ( pokud to není dvojrázem ), tomu se žádný typ v Hánově knize neblíží :-( Kruci, ještě aby to byl padělek :evil:
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 29. 5. 2007, 6:04. »
Registrovaný uživatel
Nejblíž je podle mne typu XIV. k 1
Registrovaný uživatel
Tak o groším zatím vím kulový, ale nick Hány na aukru jsem si zjistil sám. Myslíš Archy, že když mu napíšu tak prodá nějakou svoji knihu?
Četli jste na jeho stránkách článek Numismatický diletantismus aneb z komára velbloud a K odpovědi PhDr. Jarmily Háskové, CSc. z Hradce Králové. Docela zajímavé čtení. Nemáte někdo to co tomu předcházelo?
Moderátor
Topa: To je ten tvoj nový? Ten je parádny. Momentálne fungujem veľmi narýchlo, škola a tak, ale o 3 týždne sa do toho pustím naplno.
Vladik: Čítal som tie Hánové príspevky a je to dosť silné kafe. Neviem presne o čo išlo, ale veď Hána to celé ozrejmil. Škoda že nepublikoval aj postoj Dr. Háskovej, ten by ma veľmi zaujímal. Publikovať by to mohol, keďže to vyšlo v Numismatických listoch a teda verejne. No, som vedomostne na úplne opačnom póle ako oni dvaja a absolútne by som nevstupoval do dohto súboja gigantov, ale ak má Hána pravdu, tak viem pochopiť jeho rozčarovanie ohľadom pätolízačov v redakčnej rade.
Moderátor
http://www.sweb.cz/nszn/numdilet.pdf
http://www.sweb.cz/nszn/kodpovedi.pdf
Aby ste vedeli o čo ide :)
Registrovaný uživatel
Co tam on psal tomu jsem rozuměl a chápal to, ale právě mě zajímal ten původní článek a hlavně odpověď dr. Háskové, aby si člověk udělal obrázek.
Archy: nevíš proč mám poruchy soustředění, nemůžu spát a každá hodina má 120 minut?
Moderátor
Konečne mi to zaplo, asi ešte nedorazil Jiřík?
Registrovaný uživatel
Tak tak. Můžeš si k tomu studiu přidat i medicínu :D
Moderátor
:)
Registrovaný uživatel
Topa77 napsal
Tak jsem si dneska hezky sedl ke svým grošům Václava III. ( IV. ) a pokoušel se o jejich přesné určení podle Hány a jeho systematiky. A ani jeden ze čtyř, které mám dost zachované, aby šly rozpoznat potřebné detaily, on nezná :roll: Respektive např. nepopisuje takovou kombinaci typu koruny a lva, jaké jsou na těch groších. :( Typ lva na jedné minci dokonce nepopisuje vůbec...

Co Vy? Máte vždy určeny přesně všechny groše?


Zdravím sběratele pražských grošů a zvláště pak nadšené diskutéry! Groše Václava IV., a zvláště pak ty, které neuvádí Hána;-) mě enormě zajímají. Zveřejněte jejich obrázky, nebo pošlete na mail (nszn@seznam.cz), pokusím se je určit...
Jinak pěkné fórum (fóra)... onehdá, když jsem je náhodou objevil, jsem pročítáním příspěvků strávil pár hodin... Pražské groše jsou prostě super mince a není nad to mít o nich s kým pokecat... n'est-ce pas?

TO TOPA 77
Topa77 napsal
S tou Háskovou dík Archy, ale měl bych ji mít půjčenou z knihovny, pokud teda seženu někoho, kdo mi pro ní v Brně zajde a nezapomene :x

Jinak máš pravdu, že se zřejmě nacházejí nové a nové varianty, ale že bych jich měl tolik? :o A to s ohledem na to, že každý razící kolek byl vlastně originál, rozhodně každý malinký rozdíl nepovažuji za novou variantu..

Podívej třeba na tohohle lva:

Obrázek vložený uživatelem

např. tvar tlamy a rozmístění zubů ( pokud to není dvojrázem ), tomu se žádný typ v Hánově knize neblíží :-( Kruci, ještě aby to byl padělek :evil:


Lev je H XIV. (trochu upravený dvojrázem, ale varianta se dá zjistit jen s rubem, podle obrázku z Aukra je to myslím H XIV. c/3
Registrovaný uživatel
Ten příspěvek byl jen na rozproudění diskuze :D
Ne vážně, fakt jsem měl pocit, že jsem ho u Vás v knize nenašel, ale asi je to skutečně o tom, přistupovat k tomu s trochu větší odpovědností a ne jen v rychlosti mrknout na obrázky ;) Ten groš, co jsem tu dával foto, je asi jediný co se dá spolehlivěji určit, ty mé ostatní nejsou povětšinou doražené zrovna kritických místech :'(
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 9. 7. 2007, 14:07. »
Registrovaný uživatel
Ten groš je moooc hezkej; ona tomu odpovídá i cena... taky jsem naň na Aukru koukal, ale XIV. c/3 je asi nejběžnější varianta. Každopádně, kdybyste měl groš, o kterém si myslíte, že v tej chronologii není, budu rád, když mi ho pošlete (tedy obrázek myslím:-) ) Pokud by se našel groš Václava neznámého typu (např. úplně jiný lev), bylo by to (alespoň pro mě) hodně zajímavé.. Sám mám od vydání chronologie ve sbírce asi 4 nové varianty, ale na nový typ jsem zatím nenarazil... Tvrdím, že dokud bude v zemi jediný nevyzvednutý depot, nemůže být žádná typologie úplná... Ono to ale není jen o těch depotech... je spousta sběratelů, kteří mají svoje sbírky doma v trezoru a nikoho k nim nepustí a sami nepublikují... s takovými sbírkami je to potom jako s těmi depoty v zemi:-( A ještě k určování grošů Václava IV. - ono to fct nejní žádná sranda... ty groše byly mizerně ražený a oběh jim na kráse taky zrovna nepřidal, takže najít groš, který se dá bez výhrad určit přesně na variantu je o velikém štěstí. Zpravidla se ale dá zařadit typ, resp. obrazová varianta. Čím víc Václavových grošů Vám projde rukama, tím snadněji je budete řadit - a vlastně to platí i třeba o jagellonských groších nebo groších Karla IV..
Registrovaný uživatel
Tady je ta druhá strana:
Obrázek vložený uživatelem

Kdybych nějakého Václava IV. našel, který tam není určitě foto pošlu, ale obávám se, že při bližším zkoumání z toho bude jen mnou nepoznaný již v knize posaný typ a varianta :mrgreen: Ale určitě to hned tak nebude, soustředil jsem se na Václava II. a Jana Lucemburského a pak na Ferdinandy I. s letopočtem. Od ostatních panovníků už mám vždycky tak pět pěkných ražeb ( až na Václava IV. tam mám jen jednu :? ) a to prozatím stačí.
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 9. 7. 2007, 16:25. »
Registrovaný uživatel
I když chlubit se člověk nemá, tak já to nevydržím, dívejte:
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

akorát se zase leskne jak psí ....., určitě prošel Aureou, tam je leští snad na ražební lesk :mrgreen:
už jsem skoro těšil, že nemá rubní značku, ale zmizla asi dvojrázem :(

Patason: jak se pozná malý lev?
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 9. 7. 2007, 16:44. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Určování typu grošů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1