Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav II.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Chce to mit trochu v oku. Jinak nejcastejsi falzum polske provenience ma na prvni pohled odlisnosti u lva a pisma...
Registrovaný uživatel
Jedna průměrná Smolík 2 s nadprůměrnou korunou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásná koruna.
Registrovaný uživatel
Asi jste zaregistrovali- co dělá pěkný stav..

http://allegro.pl/czechy-waclaw-ii-cz-1300-05-grosz-praski-st-2-1-i5779124692.html
Registrovaný uživatel
Ahoj, po delší době mám dotaz. Je tento groš v pořádku? Má nejistota lpí na zvláštnosti rozdělení GROSSI PRAGENSES, kde se na novoražbách většinou značí novodobé puncy. http://aukro.cz/vaclav-ii-prazsky-gros-krasny-i5826691416.html
Moderátor
puncy na novoražbách bývají spíše ve volné ploše pod nohou lva
Registrovaný uživatel
Novodobe razby bych se v tomto pripade neobaval.
Registrovaný uživatel
Zdravím,
Prosím o určení PG, dle mého originál Sm1, ale v tomto odvětví nejsem moc zkušený, proto vás prosím o radu ;) . Váha 3,77g.
Fotografie přikládám níže:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
asi půjde dost špatně určit, zda se jedná o var. Sm 1 a to nejen kvůli nekvalitním fotkám, ale i z důvodu dvojrázu s posunutím, který je na líci dost výrazný a oblast mezi literami S tak není spolehlivě čitelná

lepší fotky by možná pomohly určit, že to Sm1 není
to, že to Sm 1 je s jistotou asi určit nepůjde nikdy (z důvodu zmiňovaného dvojrázu)
Registrovaný uživatel
Zdravím.
Jsem tu nový a musím přiznat, že numismatice se vůbec nevěnuji. Mám ale rád staré a zajímavé věci.
Mám po dědovi hezkou sbírku známek a několik mincí. Je mezi nimi i jeden Groš Václava II.
Je někde na internetu návod na určení o jaký a jak vzácný typ se přesně jedná? Zatím jsem nic přesnějšího nenašel.
Zkusím minci naskenovat,nebo vyfotit, až na to budu mít čas, ale... je něco takového?
Děkuji
Moderátor
staci si projit treba tuto diskusi - vse zajimave se zde myslim uz objevilo. u Vaclava II. existuje, mimo 4 typu definovanych Smolikem (tabulka nize), par zajimavejsich variant, jakou je treba varianta s malym lvem nebo s vylomenymi puncy. zajimavy muze byt i styl provedeni koruny nebo provedeni miniaturni znacky za uchem lva. rovnez existuji dobove napodobeniny a falza. a samozrejme i soucasne padelky (obvykle polske provenience), resp. upravene novorazby (napr. Sousek).

lepe, nez se snazit o urceni sam, je dat sem foto. neco se urcuje snadno, ale kdo to nema nakoukane, asi moc nezmuze (stezi odlisite pravy od napodobeniny nebo falza). stejne tak muzete pri neverejne komunikaci naletet nekomu, kdo od vas koupi vzacny typ jako bezny a vy to nepoznate. zde vam tezko nekdo bude verejne veset buliky na nos.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuju za odpověď s tou super "tabulkou"
Takže je to typ 2, není-li pravda? A jak jsme tak pochopil je opravdu běžný, takže finanční hodnota je pár stokorun? (prodávat to rozhodně nehodláme, je to památka na dědu, ale prostě chci vědět, co to máme doma a jak cenné to je)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to ten nejběžnější, ale za krásně zachovalý exemplář byste dostal určitě několik tisícikorun. Teda pokud je ta část, co není na fotkách vidět, také v pohodě. Znalci cenu určitě upřesní..
Moderátor
je to tak, jak pise TomL, za slusny exemplar je cena vzdy vyssi (i kdyz prave u Vaclava II. je pomer mezi krasne vyrazenymi, prip. zachovanymi kusy a temi, co stavem nepotesi, priznivy, tj. narazit na pekny kus da mnohem mene prace nez u jinych panovniku, protoze grose Vaclava II. byly razeny skutecne velmi peclive).

na reversu teto mince je mirny dvouraz (utrpela tim znacka za uchem lva), ale ne zvlast vyrazny. patina se zda prijemna. mezi pismeny B a O v BOEMIE se zda byt nejake promacknuti pri okraji. celkove je to ale jiste kus nadprumerny, pusobi velmi prijemnym dojmem. hezka pamatka na dedu. kazdopadne, pokud tomu tak neni a minci mate ulozenou volne, vyhradte teto minci zvlastni plastovou kapsli nebo krabicku.

co se tyce varianty, pokud jsem neco neprehledl, je to skutecne nejbeznejsi Sm.2, vylomene puncy to nejsou, maly lev take ne. jeste jsem zapomnel, jisty pokus o podrobnejsi cleneni lze najit v praci (ale pro bezne ucely to nema vyznam):

NĚMEČKOVÁ, Věra - SEJBAL, Jiří: Nález mincí a slitkového stříbra z Černožic. Peníze posledních Přemyslovců a počátky české grošové měny. 1. vyd. Hradec Králové: Univ. Hradec Král. a Muzeum východních Čech, 2006. 301 s. ISBN 80-86703-14-2.
Registrovaný uživatel
Ahoj chtěl bych se zeptat na tohoto Václava jestli se nepletu Sm.4 měl jsem podezření na malého lva,ale majitel naměřil průměr perlovce 21 - 22 mm což asi nesedí. Jako to prosím vidíte.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
malý lev to není
- neodpovídá tomu provedení lva, průměr perlovce nesleduji - nevylučuji, že tam určitá závislost také může být, ale za rozhodující považuji tvar lva
- stejně tak jsem dosud neviděl malého lva u var. Sm. 4
- var. Sm. 4 je co do chronologie řazena ke konci, malý lev naopak zcela na počátek ražby grošů Václava II.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 23. 1. 2016, 18:52. »
Registrovaný uživatel
opět moc děkuji seznámím majetele
Registrovaný uživatel
Nedávno šel na Ebayi za 100€. Vypadá pravej, ale- není ten povrch krupicovatej až moc?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Procházel jsem si výsledky poslední aukce u Schimandla a zajímalo by mě, co si myslíte o položce 64 - malý lev. Moc se mi to podle fotky nezdá - chtělo by ho asi vidět na živo, ale zajímal by mě názor zkušenějších ;)
http://www.numismatika-schimandl.cz/aukce/76/o-760000000043
Moderátor
no to malej lev nebude, bude to ten z tech "mensich", ale ne maly.
Registrovaný uživatel
Viděl bych to stejně, nesedí mi tam poměr těla, smyčka ocasu a rubní značka mi přijde odstraněná. Podle koruny to, přiznám se, nepoznám. Na porovnání mám doma jen klasické velké lvy a ten u Schimadla je určitě menší, ale malý lev to asi fakt nebude...
Moderátor
TomL napsal
Nedávno šel na Ebayi za 100€. Vypadá pravej, ale- není ten povrch krupicovatej až moc?


líc měl velmi hezký, ale rub je postižený hodně - takže cena podle mě není dobrá
Moderátor
Austral napsal
Procházel jsem si výsledky poslední aukce u Schimandla a zajímalo by mě, co si myslíte o položce 64 - malý lev. Moc se mi to podle fotky nezdá - chtělo by ho asi vidět na živo, ale zajímal by mě názor zkušenějších ;)
http://www.numismatika-schimandl.cz/aukce/76/o-760000000043


podle mě zcela klasický Smolík č. 2
lev není malý ani menší a neodpovídá tomu ani lícní koruna
Moderátor
je tam ten malej rozdil, kterej se asi ofiko neresi, spociva v tom, ze koruna vubec neni v perlovci a ani se ho nedotyka. zrejme je to jen dano vzajemnou pozici jednotlivych puncu z nichz je slozeno telo lva nebo jeho posunutim. proto to beru tak, ze je lev mensi (ale nemeril jsem ho - mozna vubec neni). ale podle toho co pise jacx (a nemam duvod mu neverit) to neni podle terminologie ala "Nemeckova" (tam se objevuji "ofiko" uzivane terminy mensi/vetsi).
Moderátor
možná jsem se špatně vyjádřil - neřeším - neřešil jsem - to dle terminologie "Nemečkové"
já jako "menšího" lva značím takového, který má určité markanty shodné s groši Václava II. s malým lvem - a to na rubu (v některých znacích lva) i na líci - ale zcela typický malý lev to není - ten od Schimandla takový není


je pravda, že Němečková termín menší lev užívá - ale takový "menší" lev co do velikosti nic společného s "malým" lvem nemá

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1