Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav II.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
Do pr..., tak kdo ho koupil ? ... ja ho pros.al :-(
http://aukro.cz/skvostny-prazsky-gros-i1999769819.html#tabsAnchor


Už je na áčku zpátky, akorát se zdá se mezitím vykoupal v sirných játrech :)
Registrovaný uživatel
TomL napsal
vassilij napsal
Do pr..., tak kdo ho koupil ? ... ja ho pros.al :-(
http://aukro.cz/skvostny-prazsky-gros-i1999769819.html#tabsAnchor


Už je na áčku zpátky, akorát se zdá se mezitím vykoupal v sirných játrech :)


Kde?
Registrovaný uživatel
No nikdy jsem to nedělal. ale předpokládám, že ta souvislá černá "patina", která se na minci objevila, vznikla máčením v síranu sodném.

Docela by mě zajímalo, jestli to jde následně ještě z mince sundat.
Registrovaný uživatel
je viacej spôsobov a myslím si že vždy ide tá patina dole. Niekedy len oterom. Je to hnus, niektorý predajcovia to robia na všetky svoje mince, šrot sa potom aspoň dá určiť o čo sa jedná.
Registrovaný uživatel
To TomL: kde zpátky ? - já ho tam teda nevidím ...
Registrovaný uživatel
ja taky ne - ale je tam podobny ...
Registrovaný uživatel
.. sříbro lze patinovat v jakémkoliv síranu, třeba i K2S, ale musí se to v těchto jedech umět a bohužel taková patina jde dolů hodně špatně. Tuto patinu osobně nedoporučuji u velmi pěkných mincí, ani u vzácných, jen u špatných mělkých ražeb běžných mincí, kde se pak alespoň podaří lépe určit. Dolů jde třeba mechanicky, vygumováním a pod., ale je to v podstatě sedřením, což minci akorát tak znehodnotí, přeleští :'( Pak znám ještě jeden způsob, který je šetrnější... Lépe je u pěkných mincí počkat, až si patinu vytvoří sami. Jinak někdy u nálezových mincí, tato patina, podobná té umělé, bývá také...
Registrovaný uživatel
Malá odbočka. Hodně mincí omyli obchodníci, protože platí, že se lépe kupují čisté a lesknoucí se mince, než ražby s nevýraznou a tmavou patinou. Na všech burzách je světlo, které těmto postupům nahrává, ale chtěl bych tyto mince vidět na normálním světle a myslím, že kolikrát pak vypadají mnohem hůře než s patinou, která dokáže schovat některé vady. Kupující to ale chtějí, tak proč jim nevyhovět.
Já jsem naopak velkým nepřítelem umělých patin, protože jsou většinou velmi nepřirozené. Někdo to umí dělat, ale je to celkem pěkné, pokud se vidí jedna mince, ale když jich je víc a všechny jsou naprosto nepřirozeně stejné, pak se těmto mincí vyhýbám.
Některá nehezká patina se nechá omýt, ale za předpokladu, že se bude jednat o hezky zachovalou minci s naprosto neporušenou plochou, kdy se časem přirozeně vytvoří nová a hezká patina.
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
To TomL: kde zpátky ? - já ho tam teda nevidím ...


Tak že bych měl vlčí mhu?
http://aukro.cz/cechy-vaclav-ii-prazsky-gros-sm-2-i2015691902.html
Registrovaný uživatel
Je sice podobny, ale neni to on. Viz treba na perlovec okolo GRATIA. Ta patina je ale opravdu hrozna...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No jo, mě to bylo hned divný, že šel zpátky tak rychle. A to už jsem si myslel, že mám Václavy "nakoukané" :) . Tak díky a omluva..
Registrovaný uživatel
Já nechci dělat nějaké dusno ,ale ten groš co je na Aukru ted,je úplně jiná mince.Vždyt je to vidět ne první pohled!!
Moderátor
Jasné že je to iná minnca, ale pre zberateľov je zaujímavá z toho istého hľadiska ako tá prvá.
Registrovaný uživatel
Čoveče mne se zdá,že ten první to neb.ta zaj.mince.Ale já se v tom už nějak ztrácím,dám se na pivní zátky,nebo nevím.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se optat je známo kolik bylo raženo cca PG Václava II ,ale asi ne ,pochybuju, že by se v té době vedla nějaká evidence? Děkuji
Moderátor
Pri stredovekých minciach sa evidencia razby neviedla.
Registrovaný uživatel
Odhadem v radu nekolika milionu za rok...
Moderátor
Nekde jsem cetl, ze bylo vyrazeno celkem pul miliardy prazskych grosu. Pokud z toho byla desetina PG Vaclava II. (coz je vzhledem k beznosti techto minci klidne mozne), tak to vychazi na 50 milionu celkem, tj. 10 milionu za rok (nebo mene, pokud se v razbe pokracovalo jeste nejakou dobu po Vaclavove smrti).
A dovolim si jeste jednu spekulaci, rika se ze z antiky se mohlo dochovat asi 2% vsech vyrazenych minci, z toho polovina uz se nasla. Pokud budu pocitat toto procento i pro PG a predpokladat, ze polovina vsech kusu je v muzeu (coz je asi prehnane), vychazi mi, ze mezi sberateli je 250 000 PG Vaclava II. Coz je docela slusny pocet na to, jak silene ceny dosahuje vetsina nadprumernych kusu. Nezaujaty pozorovatel by skoro rekl, ze v CR jsou velmi bohati lide :)
Pokud nekdo rozcupuje me zamysleni na kousky nejakymi fakty, budu jen rad ;)
Registrovaný uživatel
..a proto se pořád divím, proč jsou jejich ceny tak vysoké. Objevují se na aukcích velmi často a ve velkých počtech. Asi je v podvědomí lidí mylně uloženo, že se jedná o vzácné mince a tak se o ně perou jako o život, jinak to nechápu...
Registrovaný uživatel
Ta zminka a pul miliarde vyrazenych prazskych grosu je uvedena mimo jine zde (ovsem bez referenci): http://p-numismatika.cz/index.php?get=kapitola8.

Uvaha o poctu grosu vyrazenych za Vaclava II. je podle me trochu zkreslena tim odhadem podilu jeho grosu na celkove produkci (predpokladam, ze to je podle poctu panovniku,kterych bylo myslim devet). Vzhledem k delce jeho vlady v porovnani s JL/KIV./VIV. nebo VJ kteri vladli 30-40 let se desetina jevi jako trochu nadhodnocena. Na druhou stranu produkce stribra - coz je asi hlavni faktor pro odhad poctu vyrazenych grosu- kontinualne klesal, a to urcite vyssim tempem nez pokles ryzosti, tudiz podil grosu Vaclava II. by mel byt o neco vyssi nez 5-10let/247 let po ktere byly grose razeny.

Co se tyka odhadu produkce stribra v KH tak tam se udaje celkem rozchazeji:
"V době panování Václava II. činila roční těžba asi 10 tun čistého stříbra" http://www.hornictvi.info/histhor/lokality/kutna_h/KUTNA_HO.htm
"odhad těžby v Kutné Hoře – okolo r.1300 již asi 25-30 tun stříbra ročně – tj. 40% celoevropské produkce stříbra"
http://ff.ujep.cz/velimsky/cs_1_1/08CS/08CS.htm

Duvod problematickeho odhadu produkce: "Velikost produkce kutnohorského ložiska byla odhadována podle značně nepřímých údajů (ojedinělé údaje o výši královské urbury, jejího pronajímání, různých královských plateb, půjček apod.), takže je možné, že celková produkce Kutné Hory mohla být i nižší.
http://www.velebil.net/clanky/hutnictvi-stribra/.

Co se tyka otazky celkoveho poctu vyrazenych kusu prazskych grosu Vaclava II. - pokud budeme predpokladat produkci KH dolu okolo 15 tun stribra rocne a zhruba 3.35g stribra na jeden gros za razby Vaclava II. (3.6g hmotnost x 0.932 jakost) pak by rocni produkce byla okolo 4,5 milionu kusu. Asi je nutne brat v uvahu nejake ztraty a taky fakt, ze vsechno stribro nejspis neslo na razbu grosu - tudiz bych predokladal maximalne 4 mil. kusu grosu rocne. Otazka je jak dlouho byly grose Vaclava II. razeny - pokud jen po dobu jeho vlady tak bychom se dostali na 4x5=20 milionu kusu. Pokud budeme predpokladat razbu az do roku 1310 tak se dostaneme na 40 milionu kusu (v tomto pripade by byl zaver radove stejny jako u tenzora, byt s jinym pristupem).
Registrovaný uživatel
také nezapomeňte ještě na jednu věc, pokud už tu nebyla zmíněna. Při měnové reformě Václava II. bylo v krátké době ztaženo veškeré oběživo a zmincováno na pražské groše.. tak je potřeba k těžbě stříbra v KH připočíst ještě tuto "jednorázovou", a jistě ne nezanedbatelnou zásobu stříbra
Registrovaný uživatel
kekule: dobra poznamka. Mate nejaky navrh ohledne objemu takto stazeneho stribra. Resp. myslite, ze vzhledem ke kvalite stahovanych minci by tento objem mohl byt vyrazne vyssi nez dejme tomu rocni tezba v KH zacatkem 14.stoleti (15tun). Pokud ne tak vyse uvedeny zaver o poctu vyrazenych grosu za vlady Vaclava II. bude zhruba stejny (tj. cca 25-45milionu kusu).
Moderátor
xjert01 napsal
Uvaha o poctu grosu vyrazenych za Vaclava II. je podle me trochu zkreslena tim odhadem podilu jeho grosu na celkove produkci (predpokladam, ze to je podle poctu panovniku,kterych bylo myslim devet).

:)
Ne, byl to muj "baj voko" odhad jednak podle toho, co se prodava a jednak s ohledem na nalezy.. ktery samozrejme muze byt dost mimo, ale cetl jsem clanky, ktere podporovaly hypotezu razby PG Vaclava az do roku 1310 uz jen z toho duvodu, ze s ohledem na mnozstvi dochovanych minci je nepravdepodobne, aby se to stihlo vyrazit za 5 let.
Jinak takovy Ludvik vladl 10 let a moc se toho za tu dobu nevyrazilo.. :)

Kazdopadne i tech 20 milionu kusu by byla slusna suma.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Ne, byl to muj "baj voko" odhad jednak podle toho, co se prodava a jednak s ohledem na nalezy..


Je videt, ze i "by voko" pristup muze vedest k podobnym zaverum jako sofistikovanejsi analyza :D .
Jinak pokud budeme aplikovat ty 2% na 25 milionu (predpokladam, ze i anticke mince trpely podobnymi neduhy jako mince grosove, tj. premincovavani atd. - to % by tudiz mohlo odpovidat) dostaneme se na 500,000 zachovalych, resp. 250,000 objevenych kusu (at uz je pomer muzea/soukrome sbirky jakykoliv).
Registrovaný uživatel
kekule napsal
také nezapomeňte ještě na jednu věc, pokud už tu nebyla zmíněna. Při měnové reformě Václava II. bylo v krátké době ztaženo veškeré oběživo a zmincováno na pražské groše.. tak je potřeba k těžbě stříbra v KH připočíst ještě tuto "jednorázovou", a jistě ne nezanedbatelnou zásobu stříbra


nejen oběživo, ale i veškeré neražené stříbro, kterého bylo v oběhu také požehnaně a jednalo se v podstatě o ryzí kov! před ražbou PG probíhaly téměř všechny větší transakce v neraženém stříbře, alespoň podle dobových kronik ... něco o tom vím, neb budu mít na toto téma bakalářku :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1