Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav II.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Vůči denárům ne, ale vůči některým měnám :
1302,1327 - 1pr.groš = 7 1/2 starých víd.feniku
1316 - 1pr.groš = 6 2/3 starých víd.feniku
1352 - 16 cheb.hal. = 1 pr.groš
1360 - 14peněz = 1pr.groš
1369 - 1pr.groš = 7 víd.feniků
1378 - 37 hal = 1pr.groš
1379 - 1pr.groš = 6 1/2 víd.feniků
4.9.1380 - 14hal. = 1 pr.groš - ČDM str.112
1382 - 12hal. = 1gr.
14.stol. 1pr.groš = 15lukovských haléřů, 60 chotěbuzských hal. = 1míš.groš - FoNu_1991_6/7 str.12

Další parametry jsou v České drobné minci na stránce 28.

Třeba Ti to pomůže.
Registrovaný uživatel
Děkuji za doplnění...

mohl bych se ještě zeptat, co je myšleno starým vídeňským fenikem a jak se liší od těch pozdějších?
Registrovaný uživatel
Rakoczi napsal
Věděl by někdo, popř. existují nějaké doklady v jakém poměru se měnila starší denárová či brakteátová měna za v r. 1300 nově zaváděný pražský groš?

Jediny udaj castecne se vztahujici k dotazu jsem nasel u K.Castelina (CDM, str. 32-33.):
"Pocitani grosu na hrivny po 64 kusech jez melo svuj puvod ve stare ceske vahove jednotce, ukazalo se ovsem zahy ponekud tezkopadnym. Vzrustajici obchod a nove penezni hospodarstvi vytvorily si velmi brzy jednodussi zpusob pocitani, totiz na kopy po 60 grosich. Kopa vznikla zrejme vlivem stareho zpusobu pocitani, obvykleho pred zavedenim meny grosove. Pred rokem 1300 se pocitaly u nas denary a v sousednich zemich jihovychodnich, odkud prichazelo mnoho kolonistu, domaci halere na kratke silinky po 12 denarech nebo halerich. Dvacet techto (kratkych) silinku davalo jeden (pocetni) talent po 240 denarech (halerich) a 3 x 240 cili 720 denaru (= 3 talenty) se rovnalo 60 grosum. ..."
"Krome grosu byly od r. 1300 jako drobna ceska mince vybijeny male stribrne denary prazske, latinsky parvi pragenses. Parvu bylo poctem i stribrnou hodnotou dvanact na jeden gros, takze se gros vsunoval do starsiho, v Cechach az do r. 1300 platneho systemu pocetniho, jakozto vskutku razeny silink, jehoz jmeno vsak nova hruba ceska mince neprijala. ..."
"Drobne mince meny grosove byly tedy vlastne pokracovanim ceskych denaru 13. stoleti."
Registrovaný uživatel
zdravím,poprosil bych o určení groše,o jaký tip jde. děkuji pupin.
a jestli by šlo odhadnout přibližnou cenu ,dík.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Můj tip je, že je to typ Smolík 2. Cena v tomto stavu bude mizivá, viděl bych to tak v řádu vyšších stokorun.
Registrovaný uživatel
Jak pise Kacuro. Smolik 2 a cena tak 500-600 Kc.
Registrovaný uživatel
ok ,děkuji moc,ještě jsem včera posílal jednoho Václava II, ale dal jsem ho pod svůj nick. (určení groše, pupin)
mrknete mi na něj,nebo ho mám nafotit sem,díky moc. pupin.
Registrovaný uživatel
Pokud je to PG Vaclava II tak to patri sem...
Registrovaný uživatel
tu je ten druhý,

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Znamenko na vnitrnim licnim opisu neni (z techto fotek) citelne, takze variant to muze
byt vic. Nebude to ale podle ostatnich parametru nejaka ze vzacnejsich variant, cena tak 400Kc.
Registrovaný uživatel
Tomáši, je tam v BOEMIE M bez šikmých spojovacích dříků, stejně tak N ve jméně panovníka, takže je to celkem zajímavá var. V aukci by s dobrým PR udělal víc.
Registrovaný uživatel
Predseda ma pravdu, ty driky mi na mobilu unikly. Na toto tema jsme navc meli s kolegy pred casem clanek v Numismatickem casopise ;). Neni to sice nic unikatniho, ale cenu to pri dobrem popisu urcite zvysi...
« Poslední úpravu provedl(a) xjert01 v 16. 3. 2017, 8:19. »
Registrovaný uživatel
díky pánové.
Registrovaný uživatel
zdravím všechny po dlouhé době.narazil jsem na tohle falzum Václava II, zajímalo by mě jetli se jedná o dobové falzum nebo nějaké lité moderní.děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nějaká moderní turistická cetka
Moderátor
moderní
Registrovaný uživatel
děkuji
Registrovaný uživatel
Ahoj, toto se mi dostalo do rukou, váha 2,38 gr, pocínované dobové falsum?? Mohlo by být? Jinak mince jasně zvoní, vykorodované jádro nemá, jen povrch.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z fotek se to tezko zjisti. Pismo jinak pusobi jako z oficialni razby, fragmenty lva taky, z koruny moc videt neni.
Moderátor
jak píše xjert - jen dle fotek těžko říct
- ale i se vcelku věrohodnými obrazy a opisy jsme se i na dobových falzech setkali
- ta koroze podle mě nevypadá úplně typicky pro PG Václava II. a místy - mezi literami - to skutečně vypadá jako možné pokovení

já bych se k variantě, že jde o pokovené falzum spíše přikláněl

pokud by podobný dojem měl i největší zdejší odborník na tuto problematiku - oliver - pak by stálo za to udělat analýzy
Moderátor
povrch misty opravdu evokuje pocinovani, ale z te fotky moc chytry nejsem. pokud s tim nemas problem, zabal a posli (adresu Ti poslu mailem), jak pise jacx, tady je jedine vychodisko analyza
Registrovaný uživatel
ok, díky, pojede na rozpuštění do Brnaaaa
Registrovaný uživatel
Mám pár otázok k Sm.4, ktorý by mal byť najmladším grošom Václava II. Aká je priemerná hmotnosť Sm.4? Je všeobecne nižšia alebo rovnaká v porovnaní s najstaršími grošmi? Je kvalita razby porovnateľná napríklad so Sm.2 alebo je všeobecne horšia?
Registrovaný uživatel
U Vaclava II. by kvalita (obsah stribra) mela byt u vsech variant shodna, doba razby byla v porovnani s Janem nebo Vaclavem IV. vyrazne kratsi, takze na snizovani jakosti nebyl cas. Navic byla razba grose teprve zavedena a byl zatim jeste dostatek stribra na produkci.
« Poslední úpravu provedl(a) xjert01 v 28. 12. 2017, 15:42. »
Registrovaný uživatel
Dostalo se ke mně větší množství grošů - 18 kusů. Přemýšlím nad jejich prodejem. Mohli byste mi je nacenit, prosím? Váhám, jestli je prodat jako celek nebo po jednom.
http://www.uschovna.cz/en/zasilka/TXVKT97JFMDFERZ5-FCX/
« Poslední úpravu provedl(a) lord_krtek v 2. 1. 2018, 10:58. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1