Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
JJ, pěknej groš. Je to H. XIV. c/3 asi nejběžnější typ, ale pěknej... :-) gratuluju!
Moderátor
Ďakujem, teším sa z neho. Občas sa podarí aj takýto kúsok kúpiť skoro zadarmo. ;)
Registrovaný uživatel
patason: před chvílí jsem Tě slyšel mluvit na Radiožurnálu o počátcích a konci 50haléřů :)
Registrovaný uživatel
:-) to bylo asi omylem... ;-)
Moderátor
Bude naky MP3? Nejak se me nepovedlo to najit... v archivu to bude mozna az zitra...

Btw. Patason ma 6. rijna v NM prednasku, mohl by nam zajistit audiovizualni vstup ;) (nebo v nejhorsim aspon zaznam) 8)
Moderátor
Ahoj, dneska sem k velkemu prekvapeni narazil na grose za relativne rozumnou cenu (posudte kdo tomu rozumite) i v Brne v obchode a tak sem si dva poridil... nejsou to zadny vystavni kousky, maj evidentne neco za sebou... kliknutim si otevrete velke nahledy. snazil sem se je i trosku urcit, ale asi to zadna slava nebude...

Obrázek vložený uživatelem

u tohodle grose sem se ridil prvne lvem, kterej me prijde docela charakteristickej. nasel sem ho jako lva uvedeneho u typu Há XIV (jak tvar, tak to, ze ma 4 zuby - 2 dole a 2 nahore) u var. a-c a h. jista podoba je i se lvem u typu IX, ale priklanim se spis k Há XIV... kdyz se podivam na var. a u typu XIV, v zadnem pripade nesedi pismenko N ve slove VENCEZLAVS, cimz tuto vyrazuji. Varianta b/2 by sedela tvarem, ale ve slove TERCIVS je zcela jiste S, takze tato varianta taky neni mozna. mezi variantami c tvarem pismene N odpovida c/3, podobne tuto podminku splnuje i var. h/1. kdyz se mam rozhodnout mezi temito dvema, mel bych asi hledat rozdily v korune... pokud to posuzuji podle toho, zda spicky malych lilii zasahuji mezi velke, zda se mi to spis jako var. h/1... takze bych ho urcil na Há XIV. h/1... otazka zni jestli je to pravda, protoze koruna se me zda vyssi, spis jako v g/1 (ale tam je jiny lev), prosim moc o jakekoliv nazory a prip. hlavne me reknete, kde sem udelal chybu...

Obrázek vložený uživatelem

todle je pro me vubec orisek, zachovalost horsi... co je dobre videt, je velmi zajimave provedene pismeno N ve slove VENCEZLAVS, ktere muze byt castecnym voditkem a trosku zuzuje vyber... i koruna je pomerne specificka a vyber zuzuje dal. tento typ koruny se vyskytuje od typu IV, takze typy II a III se sice podobnym tvarem N ale odlisnym provedenim koruny, lze vyloucit... koruna pripadajici v uvahu je tedy u typu a variant:

IV a-c (var, b-c a a1 a a3 nemaji odpovidajici N, zbyva var. a/2)
V a-l (zde se prijatelne N vyskytuje u var. a, b, e, i, j, k, l)
VI b/1 (by mohla byt)
VI d/1-5 (var. 1-3 by mohla byt, 4 a 5 jiste ne)
VII b/1-4 (var. 1, 3 a 4 neodpovidaji pismenem N, 2 snad)
VII c/1-4 (var. 1, 3 neodpovidaji pismenem N, 2 a 4 snad)
VIII a, c/1, d/1-4 (nema spravne N)
IX a (rovnez nema spravne N)

tim se vyber zuzil na IV a/2, nektere V, VI b/1, VI d/1-3, VII b/2, VII c/2, VII c/4. dvojtecka mezi VENCEZLAVS a TERCIVS je u vsech, takze nic neresi. tvar ostatnich pismen se mi zda nevyuzitelny, takze zbyva lev na druhe strane. lev ma malou hlavu, tri zuby (dva dole, jeden nahore) a tlapy sou pomerne male a od tlamy je tlapa docela daleko...

z toho duvodu se me nezda IV a/2, lvy u vsech typu V maji moc velke hlavy, VI b/1 by snad mohl byt on, podobne snad i VI d/1-3 (ale v obou pripadech je trosku odlisne provedeni predni spodni tlapy), VII b/2, c/2 a c/4 mi provedenim nesedi...

z toho vylezly varianty VI b/1 a mozna i VI d/1-3, priklanel bych se k Há VI. b/1, ale napr. "bambulky" na S ve slove PRAGENSES se me zdaji vic jako napr. u IX. a/1


tak prosim o vase nazory a hlavne me to nekdo zkuste urcit spravne ;) pls

jinak sem dal za oba dohromady petikilo... nevim, je to moc? co myslite?
Registrovaný uživatel
Čau Olivere, gratuluji ke grošíkům a posílám určení: první je XIV. c/3 (vysoká koruna, jednoduché lístky malých lilií) Je to asi nejběžnější varianta, ale tenhle kousek je opravdu pěknej! Druhý groš je VI. b/1, takže tos trefil bravurně ;)
Moderátor
Je, supr, moc dekuju... no tak aspon jednou sem se trefil (tam kde sem to spis necekal). Tim padem je to ten samy typ grose, co tu mel pred tim Archypov. Ja na to koukal, ale zmatla me tam ta koruna, coz je opet vysoka koruna, ta me pronasleduje. Diky.
Registrovaný uživatel
Potřebuju pomoci s tímto lvem:
Obrázek vložený uživatelem

co je to podle vás za typ?
Moderátor
První dojem Hána II. typ - ještě podrobněji prozkoumám - nemohu vyloučit III.typ
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 19. 9. 2008, 15:13. »
Moderátor
Tvar hlavy a dolní čelisti vypadá na III. typ - stejně tak měsíček pod rozdvojením ocasu spíše III. typ
vlastní tvar ocasu po rozdvojení však podboný více II. typu - nerozeznám jestli má na konci pramenů ocasu 2 nebo 3 chomáčky - což by byl jasný rozlišovací zank a také z tohoto obrázku nevidím žádný náznak rubního rozdělovacího znaménka - také by pomohlo
Nebyla by fotka s lepším rozlišením ?
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 19. 9. 2008, 15:21. »
Moderátor
blbe si ji vlozil... priste bud udelej nahled s odkazem a nebo jenom link ;)
Registrovaný uživatel
Nebýt toho měsíčku pod rozdvojením, řekl bych trojka
Registrovaný uživatel
Oliver: když já nevím, jak se to dělá :?
Moderátor
No já bych řekl trojka i právě kvůli tomu měsíčku pod rozdvojením a pak kvůli tvaru hlavy, tvaru koruny a tomu jak zasahuje do perlovce
Moderátor
zjistil sem, ze tady na toho asi neprijdu, tak ti teda napisu jak... budu si to muset vytisknout... me prijde nejbliz ten III a, ale ze by to bylo kdovijak presvedcive nevim...

takze takto se to dela:

Obrázek vložený uživatelem

reseni: udelas maly nahled, ten zobrazis jako obrazek, to evidentne umis... a pak nahrajes velkej obrazek, ale ten nezobrazis, celej ten kod:

[img]http://img353.imageshack.us/img353/9607/levun1.jpg[/img]


zabalis do odkazu, takze ziskas toto:

[url=http://img513.imageshack.us/img513/7489/levgr7.jpg][img]http://img353.imageshack.us/img353/9607/levun1.jpg[/img][/url]


je treba podrobneji nebo kapirujes?
Moderátor
oliver napsal
takze takto se to dela:... :mrgreen: :mrgreen: ;) ;)
Moderátor
Naozaj to vyzerá na trojku. Jacx správne uvádza že práve ten mesiačik pred rozdvojením chvosta tomu veľmi nasvedčuje. Dvojka vyzerá trochu inak, skúsim uviesť, aj keď nie je dobre vidieť:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Oliver: ještě dvakrát přečtu a mám to ;)

Jinak dám na vás, že to je trojka

tady je ještě druhá strana

Obrázek vložený uživatelem

a dík
Moderátor
Teraz by sa zas hodila skôr väčšia fotka. Pošli mi skutočnú veľkosť na mail. Ale videl si aj Ty už krajší groš, mám pravdu? :twisted:
Moderátor
Bohužel není patrný tvar písmene N ve Wencezlavs ale dle tvaru S bych řekl Hána III.a/1-4
Registrovaný uživatel
Archy: to víš že viděl, jenomže když narazím na hezčí groš Václava IV., tak je to skoro vždycky XIV. a těch už mám, že nevím co s nimi ;) Tenhle jsem bralproto, že to snad XIV. nebude :mrgreen: a i on si zaslouží péčia lásku ;)
Registrovaný uživatel
Řeknu Vám, že mne už ale štvete, ja na to čumím půl hodiny a furt ho nezařadím....

Patason by mněl udělat přednášku pro mentálně nedomykavé bez obrazové představivosti :(
Registrovaný uživatel
Topa77: Tak jestli nevíš co s nimi, tak nějaké hezké bych si klidně i vzal.
Registrovaný uživatel
Kdepak :P , za prvé neprodávám ale vyměňuju a to minimálně a za druhé jsi mi vyfoukl na Aukru jeden groš a jsem ještě vůči nicku llibor zatvrzelý ;) :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1