Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vypadá to tak, ikdyž mi celá knihovna shořela na hd a jedu z hlavy....(knihy sebou už teda nevláčím....) :|
Registrovaný uživatel
Dalsi kousky ikdyz v zalostnem stavu. Vlevo mi to prijde na typ V. a vpravo mozna XIV.?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vlevo je typ VIII. (lev u typu V. má velmi málo chlupaté tlapy, tento má výraznější) a vpravo typ IX. s dotaženou korunou.
Moderátor
tak by mne zajimalo, jestli sem vyhodil dve kila za nic, co vy na to?

mince je trosku cunacky vycistena (na teto fotce to opravdu vynika, jinak to tak hrozne neni - naopak vypada slusne), presto zvazuju, ze zkusim tentokrat patinovat...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ne, to byl dobrý kauf. Nejsem si jistý, jestli zapadá do Hánovy typologie, podle Veselého je to asi typ III.7 a Veselý zařazuje tyto ražby nejspíš do období po králově smrti. Mám několik fotek podobných grošů + jeden kus ve sbírce. V případě zájmu pošlu fotky. Vidím tady navíc ještě slitá písmena I a V v TERCIVS a rozdělovací znaménko ve vnitřním opisu je tečka.
Registrovaný uživatel
P.S. Můžu si fotky Tvého groše uložit?
Moderátor
ulozit si to muzes naprosto samozrejme (to ostatne plati pro vsechny me fotky zde a vsechny uzivatele), ale pro pripadne publikovani az po domluve (ono by se u rady fotek mohlo stat, ze by se pak publikovalo duplicitne). jinak nevim, jestli sis vsiml, ale v souboru co jsem ti poslal je taky jeden takovej divnej, kerej ma to tercius zkomolene (mrkni na 34)

btw. posilam ti fotky pres mail v plnem rozliseni
Registrovaný uživatel
Díky moc za fotky, zatím čistě jen pro osobní potěchu, v jiném případě se samozřejmě ozvu.
Jojo č. 34 má velmi zvláštní písmo, někdo tehdy moc bumbal, protože přirozené mi to fakt nepřijde, napadlo mne falsum, ale ryzost je standardní jak koukám.
Moderátor
ono ty ryzosti mohou byt diskutabilni (nejvic EDS, RFA - to vubec nic nerekne samo o sobe), ale pokud vyjde u techto razeb takto dobre hydrostatika, tak se k tomu vazne da prihlizet (pokud to neni pokovene amalgamaci - coz zde se nezda - nicmene neni zaruceno)
Registrovaný uživatel
Jo podívej se sem pro porovnání Tvého kusu výše..
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vaclav-iv-_post_-207781#post207781

A dole je pak vlastně i ten Tvůj zvláštní zmetek :)
Moderátor
jo, jsou tam podobne rysy, rekl bych, ze prace stejneho rezace, kolky ale identicke nejsou
Moderátor
tak jsem ho trosku napatinoval, mozna si s nim jeste v budoucnu trochu pohraju (ta porozita strizku zpusobena nevhodnym cistenim je pri patinovani problem), nicmene slo mi o zvyrazneni detailu a to se podarilo. navic se ukazalo, o co slo pri cisteni mince - na reversu v oblasti spodni casti lva bylo nejspis neco nalepeno - "prikorodovano" (nekdo to zkousel zrejme i mechanicky, jsou tam patrne ryhy). tezko nyni soudit, ale zrejme se jednalo o klasicky pripad nevedomost + netrpelivost = pouziti agresivniho prostredku. nastesti mince to jeste jakztakz ustala a me radost dela.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K tomu opisu, na tyhle groše mám jednu teorii. Dle mého názoru se už typ XV. razil po smrti Václava. Všimla jsem si u nich hned několika faktů, podle kterých bych groše zařadila do dvou skupin- groše s pěknou kresbou koruny i lva a dobrou ražbou a druhá skupina- groše s chaoticky poskládaným písmem, nedbalé ražby a chyboražbami. Jediné co mne teď mrzí, že jsem si fotky grošů z tohoto období neschovávala. Zajímavé je, že ta má druhá skupina grošů byly spíše mezitypy, nebo přechodné typy, mezi posledními čtrnáctkami a prvními patnáctkami. U mnohých z nich byla koruna s liliemi uvnitř koruny složenými směrem nahoru, ale tvarem ještě mohla připomínat čtrnáctkovou. Vždy byl u nich skomolen opis- především v titulu panovníka, většinou zněl Tercvs, přesně jako zde. Nebylo podobné jen skomolení, ale i tvar písma, přesně, jako to má tento groš. Co je toto ale za groš nevím a rozhodně z tohoto stavu nechci tvrdit, že je to on. Dle dotažené koruny a divného lva, není. Jen chci poukázat na velkou podobnost písma. Bohužel bez fotek je to jen plácání bez důkazů :-(
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 2. 2013, 8:45. »
Moderátor
ono tady je to TERCIVS cele (i je pres v resp. opacne a s uz pres krizek), jen si to ten rezac velmi spatne rozpocital (no asi tam naky promile mohlo hrat svoji roli). pravdepodobnost, ze se jedna uz o razbu posmrtnou je i dle meho laickeho nazoru docela vysoka - prece jen predchozi razby maji i pres urcite "problemy" radu shodnych rysu a vyvoj obrazu je nenasilny a postupny. u techto si dovolim rici, ze se jedna o zmenu vyraznejsi. nicmene je mozne, ze nemam dostatecny odstup a divam se na to se zbytecnym zaujetim.
Registrovaný uživatel
Všimněme si i zvláštní tlamy lva a jeho ocasu, který končí na úrovni prostřední řady měsíčků. Takový lev není vyobrazen v Hánově typologii, ale není to žádný ojedinělý typ, jak jsem psal, fotek kde se tento tvor objevuje mám více + ten co jsem sem dával v létě. Na základě ikonografie taky soudím, že se jedná o posmrtnou ražbu, jen teoreticky by to mohla být dokonce jedna z prvních prací řezače želez který pak řezal Ladislava Pohrobka a Jiříka z Poděbrad - tedy alespoň groše s jejich jménem :D
...tedy práce Jana zlatníka...
Registrovaný uživatel
Zasvěcení vědí co je tento groš zač, ale i tak posílám na pokuk jednu zajímavou atypickou ražbu, podobnou typu Hána XVII.

- atypická koruna i lev
- chybějící znaménko mezi WENCEZLAVS-TERCIVS a také DEI-GRATIA
- kroužky mezi REX-BOEMIE a také GROSSI-PRAGENSES
- úzké stojaté lícní i rubní S

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
skoda, ze neni videt vice, ale i tak moc pekne. kam ty na to chodis? :)
Registrovaný uživatel
Díky, bohužel stav je takový jaký je, navíc ten vylomený kus na aversu. Ale i tak mi dělá radost :)
Kam na to chodím? Předchozí dva majitele prozradí sekce Prodej mincí v listopadu 2012 :)
Moderátor
ajo. uz tusim, aniz bych se dival :D radost i ti tak dela opravnene. gratuluju.
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,
mám dotaz a prosbu, v současné době je na určování PG Václava IV. nejlepší práce pana Hány? Nemáte ní někdo v počítači? Rád se za ní revanšuji nebo poděkuji za typ kde jí sehnat, díky
petr1596@seznam.cz
Moderátor
zde ke koupi:

http://www.eshop-rychle.cz/numismatikacb/eshop/12-1-Literatura
Registrovaný uživatel
Děkuji za typ, už jsem si jí objdenal. Zdraví P
Registrovaný uživatel
Mam tu jeden gros, ktery by mozna mohl korespondovat s nejakym atypem. Jde tu o hodne otevrenou tlamu lva, na skenu to neni prilis videt, prikladam i foto z fotaku. Co si o tom myslite?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tohle není atyp
ta hlava (tlama) je spíše stižena korozí či vadou ražby
řekl bych že to je var. Hána X. a/1
Moderátor
jacx ma zrejme pravdu - na tom scanu to nevynikne, ale zas je patrna ta "kvalita" materialu v tom miste. mohlo se tak klidne neco odstipnout, odrolit... svoje pak udelaji stiny. ty tu minci samozrejme mas v ruce, takze muzes pozorovat detaily lip, nez my zprostredkovane na fotkach.

jinak i na grosich Vaclava IV si lvi otviraj tlamicky (napr. nize, u toho spodniho to taky svadi si domyslet lecos, byt mozna ne tak jasne jako u tveho), i kdyz vetsinou ne tolik, jako treba na nekterych Vladislavech, ktere mi ta tvoje drzticka po ranu pripomela :D

pravdu mas v tom, ze pokud by ta tvoje drzticka byla, jak se zda, tak by byla otevrena vic, nez je zvykem...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1