Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 177 178 179 180 181 182 183 184 185 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Všechny by myslím zajímaly spíše ty argumenty, než fyzický materiál. K potvrzení nebo vyvrácení té hypotézy postačí i obrazová dokumentace...;-) Tedy pokud na to nechcete jít prostřednictvím jakostních zkoušek a nechcete poskytnout vzorek na potenciometrickou titraci:-D
Registrovaný uživatel
Doporučuji také k doplnění pocitů a doměnek dva starší články o tomto typu grošů a sice:
Klečka, J.: Dva málo známé pražské groše Václava IV. a jejich vztah k tlustým grošům, Sběratelské zprávy ČNS pob. v Hradci Králové, 54/ 1987, s. 105
Pánek, I.: Poslední varianta pražských grošů Václava IV., Sběratelské zprávy ČNS pob. v Hradci Králové, 63/ 1990, s. 65
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Třeba by mohl do KH? Nebo mám od něj přislíbenou přednášku u nás na pobočkové schůzce. Mě přijdou ty mince stylem velmi podobné...můžu vzít do KH tu patnáctku, ten s těmi třemi kroužky vemte někdo jiný...


...a nebo počkej, až nám s Lukášem vyjde ten článek o typologii grošů Jiřího z Poděbrad. Tam se totiž něčím podobným také zabýváme - srovnáním grošů předchozích panovníků s groši pozdějšími, tedy jsou tam zmíněny i groše Václava IV. i groše Ladislava Pohrobka a tam uvidíš, že těch odlišností mezi oběma je opravdu hodně. Navíc groše Ladislava jsou více podobné grošům Jiřího, mají více společných znaků, zatímco poslední groše Václava (typ XV.) mají jiný styl a těch společných znaků je mnohem méně. Jinými slovy, vše spíše nasvědčuje tomu, že groše Václava (typ XV) byly raženy od Ladislavových s větším odstupem.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 16. 3. 2016, 18:35. »
Registrovaný uživatel
:-D Aukro: "Václav IV. pražský groš, /Hána neviděl v KH/." ... smažky...:-D
Registrovaný uživatel
Já vím, on je tak ošklivý, že jsem se ho styděl KH nabízet...
Moderátor
To čo je za blbosť, niečo mi zásadné uniklo?
Registrovaný uživatel
Neuniklo, to je jenom z legrace, prohlíželi jsme nějaké mince v sobotu v Kutné Hoře /KH/ a tenhle groš jsem tam neměl, protože za moc nestojí a tak je na aukru. A protože ho H neviděl, tak je u něj tato poznámka, jako tam minule třeba byla poznámka o tom Pohrobkovi, to víš jak je někde jméno nějaké celebrity, tak to zvyšuje prodejnost...H neviděl, H se ale určitě nezlobí...
Registrovaný uživatel
Nezlobí, docela ho to pobavilo:-D Místo Hána nezná -> Hána neviděl:-D To se ujme:-D
Moderátor
Aha, docvakáva...
Registrovaný uživatel
:-)) :-))
Registrovaný uživatel
Jj takhle bude minimálně o dvě kila dražší :P
Registrovaný uživatel
No a tom jsem tam nasypal i ty Vladisl. nad kterýma jsi ohrnoval nos, tak uvidíme! Co by se k nim ale dalo napsat? Pehu nevzal by kupující nenadzvedlo...
Moderátor
Vidím že biznis je biznis ... ;)
Registrovaný uživatel
No, jsou to spíš takové šupiny, dal jsem za ně po čtyřech stovkách a teď je budu po třech prodávat...jeden mám do sbírky, pak ho sem, teda na Vladisl. vlákno vyfotím...
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
No a tom jsem tam nasypal i ty Vladisl. nad kterýma jsi ohrnoval nos, tak uvidíme! Co by se k nim ale dalo napsat? Pehu nevzal by kupující nenadzvedlo...


Když já tyto již mám. Dnes byla jedna aukce groše, který jsem chtěl, ale dost jsem podcenil přihazování. Ach jo :(
Registrovaný uživatel
Měla by to být VI. ka. Je někdo schopný určit i podtyp?
Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ano, to je šestka, dokonce s kroužkem pod hřívou lva ;)
Moderátor
určil bych jej jako Hána VI. a/1
(koruna s většími perlami na koncích lilií, tvar N)
Registrovaný uživatel
Ahoj, poprosím o určení. Podle mě nejběžnější XIV. ale dál už to asi nepůjde, že?
Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hurley a Jacx - díky moc hoši. Značím si.
Moderátor
pro lub121:
podle tvaru koruny a toho že v mezerách koruny jsou složité lístky na kratších stopkách a podle hlavy, oka a zubů v tlamě lva - bych řekl:
var. Hána XIV. i (blíže nelze - není vidět tvar N ve WENCEZLAVS)
Registrovaný uživatel
Děkuji moc, je to takovej mrzáček, ale líbil se mi ten lev :-)
Registrovaný uživatel
Prosím o radu ohledně tohoto PG. Měl by to být Václav IV. Na jedné straně je něco jako další ražba nebo snad rytina. Není to jen náhodná změť čar, připomíná to například list z rostliny(?). Navíc ražba toho groše je částečně excentrická, ale tento další obrázek zasahuje i mimo do jinak čisté plochy. Hledal jsem na internetu a nic podobného jsem nikde nenašel. Lépe se mi nafotit nepodařilo, zkusil jsem si pohrát s kontrastem ať je to co nejlépe čitelné. Můžete mi poradit? Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ať je to cokoliv na minci to myslím vzniklo až druhotně a s ražbou (ani razidlem) to nesouvisí

přijde mi, že by to mohl být groš typu Hána VII.
Registrovaný uživatel
Děkuji za rychlou odpověď a určení typu groše. Pokud jde o tu "malůvku" tak je to dobové. Myslím tím z doby platnosti groše, jestli to vzniklo při ražbě nebo později je jiná otázka. Přemýšlel jsem na možností, že by mohlo jít o nějakou lidovou tvořivost. Ale proč by někdo ryl do mince? Pak jsem ještě uvažoval, že kdyby to vzniklo při ražbě, tak jestli nejde o nějaký obtisk třeba kousku textilie, který se tam připletl? Mince pochází z drobného depůtku, který už je domluvený na předání do muzea, ale zvědavost je veliká a snažím se zatím nějaké informace zjistit i takhle předem. Dalších pár kousků mám naskenovaných a brzo přidám s prosbou o pomoc s určením typů (já jsem v tomto naprostý laik) ;)

jacx napsal
ať je to cokoliv na minci to myslím vzniklo až druhotně a s ražbou (ani razidlem) to nesouvisí

přijde mi, že by to mohl být groš typu Hána VII.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 177 178 179 180 181 182 183 184 185 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1