Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Přidávám zbývající groše, bylo by možné z nich vyčíst přesnější určení? Vím, že jsou poměrně otřelé, ale snad z toho něco půjde vytáhnout. Ještě by mě zajímalo jestli jsou jednotlivé ražby určené i nějak časově? Jestli by se dalo nějak přesněji říci, ve kterém období vlády byly tyto groše uschovány nebo ztraceny. Ale to už chci asi trochu moc :D
Děkuji!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Určit aspoň typ (či okruh typů) by jít mohlo - podle zachovaných částí lva a koruny i dle dalších (vedlejších) znaků, jako jsou tvary některých liter a znamének.
Ale chtělo by to lepší fotky, nebo lépe mince mít v ruce a lupu k tomu.

Paradoxně poslední dotaz na dobu určení se zdá být tím nejsnadnějším - vypadá to, že všechny groše mají tzv. nedotaženou korunu a letmým pohledem se mi zdá, že nejmladším typem je typ VII (možná VIII) dle Hány.
Podle toho by (dle absolutní chronologie sestavené J. Hánou) mohlo dojít k uložení krátce před nebo kolem roku 1400 (nebo krátce po roce 1400 - viz pozn. o typu VIII). Za skoro jisté bych pak považoval uložení před rokem 1410.

Výše napsané však berte (zatím?) jen jako orientační informaci - chtělo by to skutečně lepší fotky nebo mince půjčit.
Registrovaný uživatel
..jen tak letmo... bez záruky, od oka...

1. ..si myslím že je dle hlavy lva spíše typ IX (nebo VIII), - narůstající ocas na měsíček, si myslím že vznikl dvojrázem
2. VII.
3. V.
4 IV.
5. VII.
6. to fakt nevím... vypadá to na čtyřku?
7 VII.

Fakt bez záruky..
Registrovaný uživatel
Děkuji mockrát za všechny odpovědi i za určení. Škoda, že se mi lépe nepovedlo nafotit tu podivnost na prvním groši. Ale předání do muzea už je domluvené a groše půjdou i na podrobnější zkoumání k numismatikovi, tak se třeba dozvíme něco víc.
Že je možné až s takovou přesností říct dobu uložení jsem ani nedoufal. Tohle je zajímavá informace, čekal jsem spíš souvislost s husitskými válkami a takhle to vypadá, že je někdo vytrousil daleko dřív :)
Ještě jednou děkuji a pokud se časem dozvím něco nového tak bych sem přidal zprávu.
Registrovaný uživatel
už tu dlouho nic nebylo, tak dávám jeden exemplář PG Václava IV., zřejmě typ některé z vedlejších řad (dle Jirky Hány), ražených v době husitských válek ... zaujalo mě chybějící rozdělovací známenko ve vnitřním opise a pak zkomolenina jména WENCAZLAVS nebo WENCIZLAVS ....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Řekl bych, že je tam spíše WENCZLAVS a lev bude Hána XVII.
Registrovaný uživatel
Zapomněl jsem napsat, že rozdělovací znaménko ve vnitřním lícním opise chybí skoro u všech typů atypické řady.
Registrovaný uživatel
Ta ražba je mi hodně povědomá. Myslím si, že jsem podobný kdysi také měla. Když jsem potřebovala peníze, musela jsem je bohužel prodat. Asi budou fotky někde v sekci s prodejem.

Takže velká gratulace k velmi zajímavého groši!
Registrovaný uživatel
..zajímavému groši, samozřejmě :-)
Registrovaný uživatel
Pomůžete určit tyto dva mrzáčky. Díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravim numismatickou obec,

Taktez se prave hrabu v grosich Vaclava IV a pokousim se je pourcovat, nevim jak moc uspesne. Najde-li se dobrotivec co by pripadne poradil, ocenim. 8)

Hana Ia3 ?

Nevim je-li to na rubu trojlistek bez stopky, moc tam z nej nezbylo..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to Diwous: s určením bych souhlasil
Registrovaný uživatel
Diky jacx(i) to mam radost! Teprve se o urcovani pokousim :D
Registrovaný uživatel
pepechamik:

Urcuju nove takze to neber smerodatne a uvidime co na to nekdo s vice zkusenostmi. Ten prvni grosik mi prijde jako XIVn1 a ten druhy mozna XVc4, ale nesedi mi tam, ze Hana uvadi nedotazenou korunu a tady je dotazena a hlavne na rubu to delici znaminko mi spis pripada jako krizek s centrem do ztracena kdezto XVc4 by mela mit kvitek s centrem do ztracena. Mozna to tam jen nevidim. :shock: :lol:
Registrovaný uživatel
K tomu druhemu grosi pepemechanika.. Patnactka urcite ne, hlavnimi definicnimi znaky pri urcovani grosu by mely byt predevsim tvar koruny a lva. Patnactky jsou jiz hodne specificke. Toto bude jeste jedna ze ctrnactek.
Registrovaný uživatel
Dik za tip Hurley. Zkousel jsem jeste mrknout na ty XIV, nicmene me tam mate koruna. Vsechny jsou s perlickama az na XIVn1. Ze by ten samy jako predchozi grosik?
Registrovaný uživatel
Perlicky na tomto grosi byly naposledy viditelne mozna pred 600 lety :twisted:
Zub casu vykonal sve.. Ten prvni gros ma asi nizkou korunu, v ni zcela urcite jednoduche lilie, v opisu vidim tupe eNko, muze to byt dle mne tedy XIVb/1, ten druhy by mohl byt XIVc/3. Ale mozna jsem neco prehledl, uz na to moc nevidim :|
Registrovaný uživatel
Na tech korunach je krasne videt jak jsou jiz znacne otrele. Naopak u toho druheho grose je hezky zachovale napr. rozdelovaci znamenko mezi rex a boemie a cast perlovce.
Registrovaný uživatel
Rad bych jeste oprasil starou zajimavou problematiku, ktera se resila zde.
Jedna se o grose se zajimavym typem lva, napr. zde, nebo zde.

Nedelam si zadne iluze, ze tato prosba bude byt jedinkrat vyslysena, ale pokud byste vedeli o jinych podobnych grosich se stejnym specifickym lvem, dejte mi prosim vedet, dekuji.
Moderátor
ja Ti k tomu napisu asi tolik - je to jeden z mnoha restu, ktere (minimalne v pripade meho kusu - idealne s dalsimi) cekaji na opublikovani nekdy v budoucnu, takze pokud se ptas kvuli tomu, domluvime zbytek emailem
Registrovaný uživatel
OK
Registrovaný uživatel
Hurley, Oliver: Nejake zajimave Vaclavy mam, ale tohohle bohuzel ne takze nemohu slouzit. Alespon ne prozatim.
Moderátor
skoda, kdyby nekdo, klidne dejte vedet, ja mam ve slozce nachystane zatim tri kusy (vcetne toho co jsem prezentoval zde), k tomu i analyzy. cim vic kusu se prozkouma, tim vic bude jasno v tom, co jsou zac. Hurley - zatim nic nedoslo.
Registrovaný uživatel
Příjemný a veselý den.
Rád bych se zeptal na tento groš Václava IV. s šesticípou hvězdou na střední lili.
Děkuji za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak s hvezdickou moc nevim. Ale lupnu sem Vanocni ulovek, rekl bych nektera ze XIV? Dle ocka lva a N v Wencezlaus mozna XIV m/2? :?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1