Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 181 182 183 184 185 186 187 188 189 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
úhoz nebo značka vedle koruny?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nepřijde mi, že by to byl záměr. Podle mě to vzniklo až dodatečně ...
Registrovaný uživatel
co tohle? koroze ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to značka mincovny Nové Město nad Metují. :P :twisted:
petr1596 napsal
úhoz nebo značka vedle koruny?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Neporadí někdo jak šetrně dočistit? Ty rezavé stopy se mi moc nelíbí. Nebo nechat tak jak to je?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Normálně slabou citronkou. Pěkný stav. Gratuluju
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Diky. Mysliš citronku naředit nebo přimo do citronky?
Moderátor
nečistit !!!
nechat jak je
Moderátor
Na Vaška IV. pěkně zachovalý. Rozhodně nečistit. Zničit se dá případně kdykoliv. ;)
Registrovaný uživatel
Tak zničit by ho byla skoda :(
Moderátor
pepechamik napsal
Tak zničit by ho byla skoda :(

... a právě proto nečistit ;)
Registrovaný uživatel
Nu dobrá. Nebudu se pouštět do žádných experimentů :) ikdyž některé by to potřebovali...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jestli tomu správně rozumím, tak tak koroze je zevnitř a čistěním by se jen odhalila?
Registrovaný uživatel
Ja bych rekl že je na povrchu. Jak zevnitř?
Registrovaný uživatel
Oliver už to tady párkrát vysvětloval a já jednu takovou minci mám. Prostě navrchu je mince krásně vybělená, ale pod tím už je složení horší a žije si vlastním životem.

Ale netvrdím, že je to na 100 % tenhle případ..
Registrovaný uživatel
Ne koroze je na povrchu. Zkoušel jsem parátkem a kousek jsem odlomil a pod je stříbro. Není vyžraná do hloubky.
Moderátor
jo, tato je na povrchu. je to pomerne casty pripad. odstranit se to citlive da, dokonce pomerne casto i bez ztraty patiny.
Registrovaný uživatel
Klidně dej trochu citronky do vody a zkus to na nějakém skaredsim kusu. Půjde to dolů docela pěkně. Nic tím s trochou opatrnosti u těchto kusů nepokazis.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Prosím zkušenější kolegy o kontrolu mého určení. Koupil jsem si publikaci: J.Hána P.G Václava IV. a zároveň pořídil svůj první groš Václava IV. Knihu jsem poctivě přečet a pokusil se určit můj Groš.
Stav nic moc
III a/8

Předem děkuji za názor i rady.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
typ III. dle Hány a N ve jméně vypadá, že je bez šikmé příčky - tedy Hána III.a/8
máte to určeno správně
celkem slušný exemplář
gratuluji - k úspěšnému určení i hezké minci
Registrovaný uživatel
Děkuji, ta kniha je báječná, jen naráz je tam moc informací, tak jsem se toho trochu lekl.
Takže raženo na začátku jeho vlády cca v letech 1380-1390?
A jak je to asi s výskytem tohoto typu, je úplně běžný? Na straně 103 se píše že III. typ je přechodný a jeho výskyt je poměrně vzácný, nebo jsem to špatně pochopil?


Mohu mít ještě jeden dotaz?
I když groše nějak cíleně nesbírám, tak se snažím si svou knihovnu vybavit literaturou zahrnující mincovnictví na našem území.

Zatím mám již zmiňovaného Hánu - Václav IV.
V.Pinta - Karel IV.
J.Chvojka - Ferdinand I. /něco je i v Halačkovi a Herinkovi)

Literaturu o -Václav II. , Jan Lucemburský, Jiří z Poděbrad, Vladislav II. , Zatím nemám. Jo to nemluvím o L.Pohrobkovi a L. Jagellonském.

Poohlížím se po Smolíkovi.

Poradíte někdo jaká literatura ke kterému panovníkovi je nejvhodnější?
Moderátor
absolutní chronologie je vždy obtížná - orientačně viz tabulka na str. 111 (Hána)
stran vzácnosti není to rarita - vyskytuje se, možná nepatrně méně často než typy I. a II. ale ne o moc - to je řeč o prodejních/aukčních nabídkách - autor však při svém tvrzení předpokládám vycházel z nálezových souborů, nebo jistě celkově z většího množství zkoumaných mincí

ad literatura:
Václav II.: Josef Smolík, Pražské groše a jejich díly (1300-1547) obvykle reprint doplněný Castelinem a Pánkem z r. 1971

Jan Lucemburský: Karel Castelin, O chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, Numismatický sborník, 1960

Karel IV.: Václav Pinta, Typologie a chronologie pražských grošů Karla IV. (1346 – 1378 ) - poslední vydání z roku 2015

Václav IV.: Jiří Hána, Pražské groše Václava IV. z let 1378-1419, 2003
to již máte

Jiří z Poděbrad: nejnověji Lenka Cycoňová - Lukáš Richtera, Nové typologické řazení pražských grošů Jiřího z Poděbrad (1458-1471), Numismatické listy 2015, s 114-131

a předtím: Jarmila Hásková, Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího Z Poděbrad, in: Karel Castelin. Sborník příspěvků k oslavě jeho Životního numismatického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin, Hradec Králově 1973

Vladislav Jagellonský a Ludvík Jagellonský: Jarmila Hásková, Pražské groše z let 1471-1526 : Vladislav II. - Ludvík I., 1971

a nově jenom Ludvík: Miloš Vaňouch, Pražské groše se jménem Ludvíka I. Typologický rozbor, Numismatické listy 71 3-4, 2016

Ferdinand I.: Jiří Chvojka, Pražské groše Ferdinanda I., 1997
a na nedatované groše Ferdinanda I. je lepší: Tomáš Smělý: Nedatované pražské groše Ferdinanda I., Numismatické listy 51 5-6, 1996

na ty asi 4 exempláře grošů Ladislava Pohrobka typologie pokud vím nevznikla :-)

u řady typologií se pracuje na jejich doplnění, aktualizaci či přepracování - u některých jsou již poslední výsledky bádání i prezentovány - viz Cycoňová - Richtera, Vaňouch

Nějaké další informace a také odkazy na další literaturu pro podrobnější studium můžete nalézt také na pobočkovém webu ČNS z.s. - pobočky Pražské groše
www.cnspg.cz
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 2. 10. 2017, 22:31. »
Registrovaný uživatel
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Registrovaný uživatel
Dlouho tu nic nebylo. Jak byste určili tento kousek?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mohu poprosit o určení těchto dvou pražských grošů Václava IV.?
Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 181 182 183 184 185 186 187 188 189 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1