Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 185 186 187 188 189 190 191 192 193 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Aby som nezabudol. Oliver, poďakovanie patrí aj Tebe.
Registrovaný uživatel
Zajímavé téma, ale podle mne nemá jednoznačné řešení.
O tom, v jakých mincích byla záloha vyplacená, se dohadovali Poláci a Vídeň již v 18. st. - viz. např. zde str.35.
V té zástavní smlouvě totiž nejsou PG uvedené explicitně.
Je tam formulace
Citovat
" "...tridsaťsedemtisíc kôp širokých grošov novej mince českej razby, dobrej a spravodlivej váhy...
(...Triginta septem millia Sexagenarum latorum grossorum novae monetae et numeri Bohemicalium boni et iusti ponderis habuisse ...)
"

A pro případ splacení po smrti Zikmunda je dokonce formulace :
Citovat
... tridsaťsedemtisíc kôp širokých grošov dobrej a spravodlivej váhy v čistom zlate alebo striebre ...
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Moderátor
A v uherských zemských deskách nic není? Jestliže bylo něco dáno do zástavy, tak by to určitě zapsali i do zemských desek. Dále bych doporučil projít zápisy z uherských sněmů. Přeci jenom šlo o větší zástavu, tak by se o tom teoreticky mohlo jednat i na sněmech.
Moderátor
Ander, super zdroj. jak byla splacena vypujcena castka z toho samozrejme nevyplyva - ostatne to jsem rikal, ze i kdyby to takto ve smlouve nebylo, tak pokud se na tom obe strany shodly, slo to vyplatit i jinak.


idealni by bylo, pokud by o vraceni platby existoval doklad :)
Registrovaný uživatel
Můžeš zavolat Babišovi, jestli někdo zaregistroval účtenku do účtenkovky :D
Registrovaný uživatel
oliver napsal
Ander, super zdroj. jak byla splacena vypujcena castka z toho samozrejme nevyplyva - ostatne to jsem rikal, ze i kdyby to takto ve smlouve nebylo, tak pokud se na tom obe strany shodly, slo to vyplatit i jinak.


idealni by bylo, pokud by o vraceni platby existoval doklad :)


No aby som to vysvetlil. Tá pôžička 37 000 kôp grošov nebola nikdy vrátená. Záloh trval od novembra r. 1412 do novembra 1772, kedy Mária Terézia poslala svoje vojsko na toto územie a definitívne ho zabrala späť pod uhorskú správu. Poľsko už vtedy mocensky upadalo a vnútorné konflikty toto len zhoršili. Avšak tie peniaze, ktoré si požičal kráľ Žigmund sa Poliakom za výber daní a rôznych poplatkov vrátili za 360 rokov v násobku tisícok percent. Obyvatelia dotknutých oblastí na druhej strane mali možnosť bezcolného vývozu tovaru do Poľska aj Litvy. Na tú dobu to boli bohaté mestečká Spiša a pomerne hospodársky rozvinuté, keďže väčšinu ich obyvateľstva tvorili pôvodní nemeckí kolonisti. V jednom článku raz napísal bývalý viceguvernér Slovenskej národnej banky - Marián Tkáč, že po hrubom spočítaní výnosov za 360 rokov, získali Poliaci taký profit ako získali Američania dodnes odkúpením územia Aljašky od ruského cára. Samozrejme je to asi nadnesený údaj ale určité závery sa z toho dajú vyvodiť. Vlastním zaujímavú knihu ,,Vojna po vojne". Ešte po ukončení II. sv. vojny sa skoro prihodil ozbrojený pohraničný konflikt medzi poľskými a československými jednotkami. Doslova v hodine 12 muselo zasiahnuť veliteľstvo Červenej armády. I tak ČSR musela odstúpiť Poľsku niektoré obce s čisto slovenským obyvateľstvom. Poľské diplomatické a vojenské kruhy vytrvalo argumentovali starými mapami a listinami, ktoré navodzovali dojem, že toto územie bolo poľské. Keďže ho oddávna spravoval poľský kráľ a ním menovaní starostovia. No akosi zabudli dodať, že to bolo stále uhorské územie. Nikdy sa od územia Uhorska neodčlenilo, len od r. 1412 do r. 1772 spravovali toto územie po hospodárskej stránke. Ktovie kde by sa dnes vinula slovensko-poľská hranica.
Moderátor
kacuro napsal
Zhruba před dvěma lety jsem si procházel značné množství podobných zápisů o nákupech právě mezi šlechtou a měšťany, ovšem až v době panování Vladislava II. Jag. a často se také konkrétní nominál ani neuváděl, zápis zněl např. "za 50 kop".

Ono to bude v principu dáno tím, že groš byla základní měnová jednotka. Něco jako by se dnes řeklo za 50 tisíc. Taky každý pochopí, že je řeč o korunách a ne o rublech. Nehledě k tomu, že 50 kop ve zlaté minci by bylo značné jmění.
Registrovaný uživatel
Prosba k určení kontramarky do naší pobočkové aukce. Děkuji.
PG Václava IV - kontramarka Esslingen. Správně určená kontramarka?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Po dlouhy dobe sem hodim jeden grosik z KH (diky Petrovi), ktery jsem se pokousel urcit, ale nevim nevim.
Dle myho nazoru IX.a/1
Kdyby mel nekdo chvilku a potvrdil, pripadne vyvratil tohle zarazeni, budu rad.
Ale vzhledem k horsi zachovalosti mi nezbude nic jinyho nez si k nemu napsat "neco mezi VI-IX" :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle toho N ve jméně bych řekl spíše IX. a/2, ale to je už detail ...
Registrovaný uživatel
Dik, no je pravda ze pri rozlisovani tech drobnych nuanci jsem vysel ze cviku
Registrovaný uživatel
Taho:

Esslingen to dle meho neni. Je tam Ulm bouchly pres Nordlingen a mozna Braunschweig. Je na Vas email? Ze byste mi to poslal v lepsim rozliseni i s licni stranou?
Registrovaný uživatel
Můžu poprosit u určení těchto 4 mincí? Jsou do aukce v HK a rád bych to měl správně popsaní, díky P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, rád bych požádal o pomoc s grošem dole. Mizerný stav, ale přece jenom ne nejběžnější opis "BOhEMIE" (tady spíše "BOhEMIEE"), který by ukazoval na typ H. XVI., jenže neodpovídá lev - ze špatně viditelného torza nemá popsané tenké nohy - blíže ho zařadit si ale netroufám. Písmena "N" a "M" připomínají typ H. XV.e) a před "REX" je rozdělovací znaménko "čtyřlistý květ", které u atypických ražeb není popsáno, naopak odpovídá posledním standardním ražbám. Je to tedy vůbec atyp? A pokud ano, mohla by to být atypická kutnohorská ražba? Průměr mince 26 až 27mm, váha 2,45g. Rub velikostí jako by neodpovídal lícní straně. Prosím o Váš názor a bližší určení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Môžem poprosiť o určenie týchto 2 grošov? Nie sú náhodoou obidva Hána III.a/2? Bohužiaľ stále sa mi nedarí zohnať lteratúra, ale aj keby som ju mal, tak na tieto groše treba mať skúsené oko. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
První III.a/7 a druhý někde mezi III.a/1-5, není vidět tvar N ve jménu panovníka.
Registrovaný uživatel
Díkes Ondrášku :)
Skúsil som pofotiť to "N" pod rôznymi uhlami, ale asi to moc nepomôže.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hello! Please tell me, can this grossi be a fake, or is it still the original? Thank you in advance

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
It is original one.
Registrovaný uživatel
oliver - Thanks. So it seemed to me that her patina is not natural
Moderátor
probably not but this is quite common problem
Registrovaný uživatel
Atypická řada XIX., ale jiná koruna. V jedné naší staré galerii jsou už tuto potvoru s jazykem a stejnou korunou našel. Tak se podařilo s PL dostat domů druhého...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Gratulace. Jednoho jsem kdysi popisovala, už ho bohužel nemám.
Registrovaný uživatel
Prosím o určení grošíku. Groše Václava IV. mne tak trochu míjejí a jejich určování mi moc nejde :). Sám bych to dle Hány odhadl na VI. c/1.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím,
Před několika roky jsem si pořídil tento grošík z atypické řady- Hána XVII nebo XVIII, nevím, tyhle 2 typy se mně pletou. Prohlédl jsem zdejší vlákno a tyto typy se vyskytují docela často a relativně v dobrých stavech.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 185 186 187 188 189 190 191 192 193 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1