Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Áno, pekný sa objaví tak raz za uhorský rok ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
hezky kousek :)
Registrovaný uživatel
Sigur kam ty na tie mine chodis...vyzera vyborne
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Vladislavove mince majú v klasických príručkách veľmi podobný rating. Tento denárik, ktorý možno obsahuje aj nejaké striebro je asi trocha lepší. Podľa Ungera dokonca R.
Dodám iba ÉH: 477A mincovňa Alsólendva.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Svätoladislavský denár z Lendavy z tohto obdobia sa podstatne častejšie vidí od Ladislava Pohrobka. Som toho názoru, že sa skutočne jedná o vzácnejšiu razbu a aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tvoja minca je relatívne (vo vzťahu k ostatným denárom tohto typu) vo veľmi dobrom stave.
Registrovaný uživatel
Dík, myslel som si, navyše bol za facku :-).
Registrovaný uživatel
jeden mierne excentrický, ale celkom pekný budínsky obol, strieborný variant (viac je tých bronzových)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pochválim sa denárom Wladislava I. Budín,obol je v horšom stave ale spolu sa pekne dopĺňajú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Denárik je extrémne pekný. Čo sa týka obolu viem čo to dá práce zohnať nejaký v slušnom stave.
Registrovaný uživatel
Ešte pridám denárik z Lendavy A-G s korunkou a bizarným dvojrázom. Takto má ako keby dve A čka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No je vydarený a najviac sa mi páči Litovský jazdec,tak možno že sa zadarí zohnať lepší.Ten váš je tiež pekný a myslíte to áčko pod štítom?to sa mi nezdá ako dvojráz,skorej ako k
Registrovaný uživatel
Skúsi niekto identifikovať Vladislavov denár P-145?
Ja tam vidím A - * (hviezdička a niečo), ale pri A-čku Pohl, Huszár ani Unger nemajú hviezdičku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
pomôže niekto z identifikáciou Vladislavov denár P-145?
_______________
Moderátor
rekl bych nepopsana A-*/p (znama je P-*/p)

kdyby to bylo falzum, nemelo by to smysl moc resit, ale tohle na falzum nevypada
Registrovaný uživatel
Môj názor...
"A" je značka Lendavy (Alsólendva), kde v polovici 15.storočia mincovali len príslušníci rodu Bánfy. Ak je druhé písmeno mincovej značky "B", potom sa razba prisudzuje všeobecne rodine Bánfy. Ak je to iné písmeno, potom sa jedná o konkrétneho príslušníka tohto rodu.
Pri type Pohl-135 je známa značka A-P (Paulus Bánfy) a jedná sa o razbu z roku 1441.
Typ Pohl-145 sa razil v roku 1443. Takže v tomto prípade je to buď ten istý Paulus (hviezdička potom rozlišuje zrejme obdobia, v ktorých mincoval) alebo iný člen tohto rodu s menom začínajúcim na "P" (hviezdička odlišuje rôznych členov rodu).
Registrovaný uživatel
Ešte jedna staršia diskusia k Bánfyovcom...
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/konzultacie-_post_-355326#post355326
Registrovaný uživatel
Konečne sa mi podarilo zohnať denár z pomerne vzácnej mincovne Kuvin, kde razba prebiehala len v krátkom období rokov 1441 - 1444.
Problém je, že existujú dve mestá s týmto názvom. Dolný Kuvin (nie Dolný Kubín :) ) sa náchádza v srbskej Vojvodine a Horný Kuvin v Maďarsku. Horný Kuvín bol založený Srbmi, ktorí práve v tomto období utiekli pred Turkami z Dolného Kuvinu. Pohl sa tejto problematika krátko venuje v jednom odstavci, no moja nemčina na to bohužiaľ nestačí. Chcel by som poprosiť niekoho zdatnejšieho, či by mi to neobjasnil. Díkes.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
v knihe Kleine historische Bilder-Gallerie aus Ungarns denkwürdiger Vorzeit na strane 27 sa spomína Burg Keve (Kubin) (nemohol by to byt Kovin v Srbsku pri Dunaji oproti Smedereva?)
https://books.google.sk/books?id=a8MyAQAAMAAJ&pg=PA27&lpg=PA27&dq=burg+von+keve&source=bl&ots=nFGVm7b-Lg&sig=iLMWuhl2pZ0xHRdkoY8dpaafhQo&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwj2l73g2P7eAhVFy6QKHVheB4cQ6AEwBnoECAkQAQ#v=onepage&q=burg%20von%20keve&f=false
ale to by chcelo nejakého nemčinára aby rozlúštiť švabach!
_______________
Registrovaný uživatel
Mne jasné, kde je jeden aj druhý Kuvin (Kovin), len neviem z toho článku vylúštiť, kde sa razila predmetná minca.
Registrovaný uživatel
https://en.wikipedia.org/wiki/Kovin
https://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1ckeve
Registrovaný uživatel
Myslím, že už mám jasno. Minca bola vyrazená v Kuvine pri Smedereve vo Vojvodine.
Registrovaný uživatel
tiež tá istá mincovňa?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zrejme áno. Pohl síce v článku typ P-147 nespomína, ale v tabuľke uvádza pri tomto type a týchto značkách tiež Kuvin.
Registrovaný uživatel
H601? Wladislai aj na averze i reverze...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ak by to mal byť tzv zwitter, tak v tom prípade je na averze meno jedného panovníka a na reverze druhého. Ak vidíš Vladislava na oboch stranách, tak to H-601 zrejme nebude.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1